Να βρεθεί μια βάση και μία διάσταση για το V1+V2

Συντονιστής: Demetres

andreashmmy
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2017 1:22 pm

Να βρεθεί μια βάση και μία διάσταση για το V1+V2

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andreashmmy » Σάβ Ιαν 28, 2017 7:06 pm

Δίνονται τα υποσύνολα V_1,V_2 του \mathbb{R}^3: V_1=\left\{(x,y,z):x+y+2z=0\right\}, V_2=\{(x,y,z):2x+3y+z=0\}. Είναι διανυσματικοί υπόχωροι του \mathbb{R}^3. Να βρεθεί μία βάση και μία διάσταση των V_1,V_2,V_1 \cap V_2,V_1+V_2.

Σε αντίστοιχη άσκηση, έχω διαβάσει σε βοήθημα πως αρκεί να κάνω πίνακα με τις βάσεις των V_1,V_2, να τον φέρω σε κλιμακωτή μορφή και να θεωρήσω τις μη μηδενικές γραμμές σα βάση του αθροίσματος.

Σε γνωστό βοήθημα από το οποίο πήρα και την παραπάνω άσκηση λέει να βρω πρώτα μία βάση για κάθε ένα από τα V_1,V_2 που να περιέχει το κοινό διάνυσμα τους που αποτελεί βάση του V_1 \cap V_2 και να θεωρήσω πίνακα με γραμμές το παραπάνω κοινό στοιχείο και τις παραπάνω βάσεις.

Υπάρχει πρόβλημα με κάποια από την παραπάνω εκ των 2 μεθόδων;

Συγγνώμη για την τομή αλλά δε γνωρίζω πως γράφεται σε Latex και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
τελευταία επεξεργασία από Demetres σε Σάβ Ιαν 28, 2017 8:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Βελτίωση LaTeX



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Demetres
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8989
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:16 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός/Πύλα
Επικοινωνία:

Re: Να βρεθεί μια βάση και μία διάσταση για το V1+V2

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Demetres » Σάβ Ιαν 28, 2017 8:19 pm

andreashmmy έγραψε: Συγγνώμη για την τομή αλλά δε γνωρίζω πως γράφεται σε Latex και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Το διόρθωσα. Βελτίωσα επίσης κάποια άλλα πράγματα. Αν πας με το βελάκι πάνω από τους τύπους θα δεις πως τα έγραψα.
andreashmmy έγραψε:Υπάρχει πρόβλημα με κάποια από την παραπάνω εκ των 2 μεθόδων;
Και οι δύο τρόποι είναι σωστοί. Αν θες γράψε μας τις απαντήσεις που βρίσκεις για να δούμε αν βρήκες το σωστό αποτέλεσμα.


andreashmmy
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2017 1:22 pm

Re: Να βρεθεί μια βάση και μία διάσταση για το V1+V2

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andreashmmy » Σάβ Ιαν 28, 2017 11:31 pm

andreashmmy έγραψε:Υπάρχει πρόβλημα με κάποια από την παραπάνω εκ των 2 μεθόδων;
Και οι δύο τρόποι είναι σωστοί. Αν θες γράψε μας τις απαντήσεις που βρίσκεις για να δούμε αν βρήκες το σωστό αποτέλεσμα.
έχω βρει ότι βάσεις του V_1 είναι τα (-1,1,0),(-2,0,1) και του V_2 τα (1,0,2),(0,1,-3)

\begin{equation*}     
\begin{pmatrix} 
-1 & 1 & 0 \\ 
\ -2 & 0 & 1\\ 
\ 1 & 0 & -2\\   
\ 0 & 1 & -3\\ 
\end{pmatrix} 
\end{equation*}

-2γραμμη1 +γραμμη2

\begin{equation*}     
\begin{pmatrix} 
-1 & 1 & 0 \\ 
\ 0 & -2 & 1\\ 
\ 1 & 0 & -2\\   
\ 0 & 1 & -3\\ 
\end{pmatrix} 
\end{equation*}

γραμμή1 + γραμμή 3

\begin{equation*}     
\begin{pmatrix} 
-1 & 1 & 0 \\ 
\ 0 & -2 & 1\\ 
\ 0 & 1 & -2\\   
\ 0 & 1 & -3\\ 
\end{pmatrix} 
\end{equation*}

1/2γραμμή2 + γραμμή3

\begin{equation*}     
\begin{pmatrix} 
-1 & 1 & 0 \\ 
\ 0 & -2 & 1\\ 
\ 0 & 0 & -3/2\\   
\ 0 & 1 & -3\\ 
\end{pmatrix} 
\end{equation*}

1/2 γραμμή2 + γραμμή4

\begin{equation*}     
\begin{pmatrix} 
-1 & 1 & 0 \\ 
\ 0 & -2 & 1\\ 
\ 0 & 0 & -3/2\\   
\ 0 & 0 & -5/2\\ 
\end{pmatrix} 
\end{equation*}

-5/3 γραμμή3 + γραμμή 4

\begin{equation*}     
\begin{pmatrix} 
-1 & 1 & 0 \\ 
\ 0 & -2 & 1\\ 
\ 0 & 0 & -3/2\\   
\ 0 & 0 & 0\\ 
\end{pmatrix} 
\end{equation*} άρα βάσεις του V_1 + V_2 είναι τα (-1,1,0),(0,-2,1),(0,0,-3/2) οπότε ισχύει dim(V_1 + V_2)=3
τελευταία επεξεργασία από andreashmmy σε Σάβ Ιαν 28, 2017 11:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Άβαταρ μέλους
Demetres
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8989
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:16 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός/Πύλα
Επικοινωνία:

Re: Να βρεθεί μια βάση και μία διάσταση για το V1+V2

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Demetres » Σάβ Ιαν 28, 2017 11:40 pm

Υπάρχουν 2-3 λαθάκια στα πρόσημα, μάλλον τυπογραφικά.

Τώρα που βρήκες την τελική απάντηση, σκέψου και αν υπήρχε ευκολότερος τρόπος να καταλήξεις σε αυτήν.


andreashmmy
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2017 1:22 pm

Re: Να βρεθεί μια βάση και μία διάσταση για το V1+V2

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andreashmmy » Σάβ Ιαν 28, 2017 11:49 pm

Demetres έγραψε:Υπάρχουν 2-3 λαθάκια στα πρόσημα, μάλλον τυπογραφικά.

Τώρα που βρήκες την τελική απάντηση, σκέψου και αν υπήρχε ευκολότερος τρόπος να καταλήξεις σε αυτήν.
Εντόπισα ένα λάθος και το διόρθωσα.

Θα το εκτιμούσα αν μπορούσατε να μου υποδείξετε κάποιον ευκολότερο τρόπο εάν υπάρχει.

Ευχαριστώ!


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Να βρεθεί μια βάση και μία διάσταση για το V1+V2

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Κυρ Ιαν 29, 2017 8:02 pm

andreashmmy έγραψε: Θα το εκτιμούσα αν μπορούσατε να μου υποδείξετε κάποιον ευκολότερο τρόπο εάν υπάρχει.
Αν θέλεις να απαντάμε στις ερωτήσεις σου, θα ήταν επικοδομητικό να δείχνεις και εσύ την ανάλογη
ανταπόκριση.

Δες για παράδειγμα τις τελευταίες 5 γραμμές στο τελευταίο ποστ μου εδώ.


andreashmmy
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2017 1:22 pm

Re: Να βρεθεί μια βάση και μία διάσταση για το V1+V2

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andreashmmy » Κυρ Ιαν 29, 2017 9:51 pm

Αν θέλεις να απαντάμε στις ερωτήσεις σου, θα ήταν επικοδομητικό να δείχνεις και εσύ την ανάλογη
ανταπόκριση.

Δες για παράδειγμα τις τελευταίες 5 γραμμές στο τελευταίο ποστ μου εδώ.[/quote]

Με συγχωρείτε απλά έτυχε να με βοηθήσει κάποιος γνωστός μου να κατανοήσω καλύτερα το συγκεκριμένο θέμα και θεώρησα άσκοπο να σπαταλήσω και το δικό μου αλλά και το δικό σας χρόνο,για να μου εξηγήσετε κάτι το οποίο δε χρειαζόμουν, ενώ φαντάζομαι πως θα υπήρχαν και άλλα πράγματα πιο σημαντικά.


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Να βρεθεί μια βάση και μία διάσταση για το V1+V2

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Δευ Ιαν 30, 2017 12:03 am

andreashmmy έγραψε: Με συγχωρείτε απλά έτυχε να με βοηθήσει κάποιος γνωστός μου να κατανοήσω καλύτερα το συγκεκριμένο θέμα και θεώρησα άσκοπο να σπαταλήσω και το δικό μου αλλά και το δικό σας χρόνο,για να μου εξηγήσετε κάτι το οποίο δε χρειαζόμουν, ενώ φαντάζομαι πως θα υπήρχαν και άλλα πράγματα πιο σημαντικά.
Μάλλον προφάσεις είναι αυτά και όχι η αλήθεια. Πρώτα απ΄ όλα γιατί δεν είναι υποχρεωμένος να διαβάσει κάποιος τις απαντήσεις σου ώστε εσύ να φροντίζεις με τόση επιμέλεια να μην χάσει τον χρόνο του.

Αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι για να μην σπαταλάς τον χρόνο μας άσκοπα, τότε θα ήταν πιο φρόνημο να λύνεις μόνος σου τις απλές ασκήσεις και να μην ρωτάς "με ψύλου πήδημα", όπως για παράδειγμα στο αμέσως επόμενο πόστ σου, εδώ.

Καλό λοιπόν να ακούσεις την συμβουλή μας που κατά βάθος είναι πρόσκληση να αποκτήσεις Μαθηματική αυτοδυναμία.

Γράψε λοιπόν έστω και τώρα την μέθοδό σου στα παραπάνω και άσε τις υπεκφυγές.


andreashmmy
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2017 1:22 pm

Re: Να βρεθεί μια βάση και μία διάσταση για το V1+V2

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andreashmmy » Δευ Ιαν 30, 2017 12:12 am

Mihalis_Lambrou έγραψε:
andreashmmy έγραψε: Με συγχωρείτε απλά έτυχε να με βοηθήσει κάποιος γνωστός μου να κατανοήσω καλύτερα το συγκεκριμένο θέμα και θεώρησα άσκοπο να σπαταλήσω και το δικό μου αλλά και το δικό σας χρόνο,για να μου εξηγήσετε κάτι το οποίο δε χρειαζόμουν, ενώ φαντάζομαι πως θα υπήρχαν και άλλα πράγματα πιο σημαντικά.
Μάλλον προφάσεις είναι αυτά και όχι η αλήθεια. Πρώτα απ΄ όλα γιατί δεν είναι υποχρεωμένος να διαβάσει κάποιος τις απαντήσεις σου ώστε εσύ να φροντίζεις με τόση επιμέλεια να μην χάσει τον χρόνο του.

Αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι για να μην σπαταλάς τον χρόνο μας άσκοπα, τότε θα ήταν πιο φρόνημο να λύνεις μόνος σου τις απλές ασκήσεις και να μην ρωτάς "με ψύλου πήδημα", όπως για παράδειγμα στο αμέσως επόμενο πόστ σου, εδώ.

Καλό λοιπόν να ακούσεις την συμβουλή μας που κατά βάθος είναι πρόσκληση να αποκτήσεις Μαθηματική αυτοδυναμία.

Γράψε λοιπόν έστω και τώρα την μέθοδό σου στα παραπάνω και άσε τις υπεκφυγές.

Θα προτιμούσα να απέχω από μία τέτοια "διαμάχη" με το να σας απαντήσω σε ανάλογο ύφος με το δικό σας για αυτό θα αρκεστώ στο να σας ευχαριστήσω για το μέχρι τώρα ενδιαφέρον σας.


Άβαταρ μέλους
Demetres
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8989
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:16 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός/Πύλα
Επικοινωνία:

Re: Να βρεθεί μια βάση και μία διάσταση για το V1+V2

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Demetres » Δευ Ιαν 30, 2017 2:31 pm

andreashmmy έγραψε:
Demetres έγραψε:Υπάρχουν 2-3 λαθάκια στα πρόσημα, μάλλον τυπογραφικά.

Τώρα που βρήκες την τελική απάντηση, σκέψου και αν υπήρχε ευκολότερος τρόπος να καταλήξεις σε αυτήν.
Εντόπισα ένα λάθος και το διόρθωσα.

Θα το εκτιμούσα αν μπορούσατε να μου υποδείξετε κάποιον ευκολότερο τρόπο εάν υπάρχει.

Ευχαριστώ!
Η τελική απάντηση είναι ότι ο V_1+V_2 έχει διάσταση 3. Δηλαδή είναι ο \mathbb{R}^3.

Ποιες είναι οι διαστάσεις των V_1 και V_2; Ποια είναι η μοναδική περίπτωση ώστε ο V_1+V_2 να μην είναι ο \mathbb{R}^3;


andreashmmy
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2017 1:22 pm

Re: Να βρεθεί μια βάση και μία διάσταση για το V1+V2

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andreashmmy » Δευ Ιαν 30, 2017 5:04 pm

Demetres έγραψε:
Η τελική απάντηση είναι ότι ο V_1+V_2 έχει διάσταση 3. Δηλαδή είναι ο \mathbb{R}^3.

Ποιες είναι οι διαστάσεις των V_1 και V_2; Ποια είναι η μοναδική περίπτωση ώστε ο V_1+V_2 να μην είναι ο \mathbb{R}^3;
Οι διαστάσεις των V_1,V_2 είναι 2 και 2. Όσο για τη μοναδική περίπτωση ώστε ο V_1+V_2 να μην είναι ο \mathbb{R}^3; δε γνωρίζω.

Ευχαριστώ.


Άβαταρ μέλους
Demetres
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8989
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:16 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός/Πύλα
Επικοινωνία:

Re: Να βρεθεί μια βάση και μία διάσταση για το V1+V2

#12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Demetres » Δευ Ιαν 30, 2017 5:09 pm

Υπάρχει κάποιος διανυσματικός χώρος ενδιάμεσα του V_1 και του \mathbb{R}^3;


andreashmmy
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2017 1:22 pm

Re: Να βρεθεί μια βάση και μία διάσταση για το V1+V2

#13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andreashmmy » Δευ Ιαν 30, 2017 5:13 pm

Demetres έγραψε:Υπάρχει κάποιος διανυσματικός χώρος ενδιάμεσα του V_1 και του \mathbb{R}^3;
Η διάσταση του V_1 είναι 2 και ο \mathbb{R}^3 έχει 3 διαστάσεις οπότε υποθέτω πως ναι.


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Να βρεθεί μια βάση και μία διάσταση για το V1+V2

#14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Δευ Ιαν 30, 2017 5:23 pm

andreashmmy έγραψε:
Demetres έγραψε:Υπάρχει κάποιος διανυσματικός χώρος ενδιάμεσα του V_1 και του \mathbb{R}^3;
Η διάσταση του V_1 είναι 2 και ο \mathbb{R}^3 έχει 3 διαστάσεις οπότε υποθέτω πως ναι.
Για ξαναδές το αυτό.

Θα μπορούσε άραγε κάποιος ενδιάμεσος διανυσματικός χώρος να έχει διάσταση 2,5, δεδομένου ότι 2\, <\, 2,5 \, < \, 3

Και κάτι ακόμα.

Τι απέγινε αυτός
andreashmmy έγραψε: Με συγχωρείτε απλά έτυχε να με βοηθήσει κάποιος γνωστός μου να κατανοήσω καλύτερα το συγκεκριμένο θέμα
Τώρα ίσως αντιληφθείς πόσο δίκιο είχα που έγραφα τα παραπάνω, που ονόμασες "διαμάχη".
τελευταία επεξεργασία από Mihalis_Lambrou σε Δευ Ιαν 30, 2017 5:28 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


andreashmmy
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2017 1:22 pm

Re: Να βρεθεί μια βάση και μία διάσταση για το V1+V2

#15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andreashmmy » Δευ Ιαν 30, 2017 5:25 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
andreashmmy έγραψε:
Demetres έγραψε:Υπάρχει κάποιος διανυσματικός χώρος ενδιάμεσα του V_1 και του \mathbb{R}^3;
Η διάσταση του V_1 είναι 2 και ο \mathbb{R}^3 έχει 3 διαστάσεις οπότε υποθέτω πως ναι.
Για ξαναδές το αυτό.

Θα μπορούσε άραγε κάποιος ενδιάμεσος διανυσματικός χώρος να έχει διάσταση 2,5, δεδομένου ότι 2\, <\, 2,5 \, < \, 3
Τώρα που το ξαναβλέπω όχι, δε θα μπορούσε ένας διανυσματικός χώρος να είναι "μισός".


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΑΛΓΕΒΡΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες