Ο τύπος επίλυσης του Ferrari... δεν σπριντάρει

Συντονιστής: Demetres

Άβαταρ μέλους
DreamingMaths
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 4:48 pm
Τοποθεσία: Αττική

Ο τύπος επίλυσης του Ferrari... δεν σπριντάρει

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DreamingMaths » Σάβ Μάιος 20, 2023 2:17 pm

Ήρθε η ώρα να διαψευστώ. :D Σε σημερινή απάντησή μου σε ένα γρίφο που ανάρτησα, δήλωσα ότι η εξίσωση του Ferrari "τρέχει" πιο γρήγορα από τις άλλες εξισώσεις. Και φυσικά ήταν ένα λογοπαίγνιο καθώς ο τίτλος εδώ έχει ένα δίκιο. Ο τύπος επίλυσης του Ferrari, όσο χρήσιμος κι απαραίτητος κι αν είναι, δίνει εξαιρετικά πολύπλοκες ρίζες μες από τα ριζικά που εξάγονται από τον τύπο του. Και δεν οδηγεί σε απλοποιημένη μορφή ριζών για τυχαίες εξισώσεις τετάρτου βαθμού.
Παίρνω ως παράδειγμα την εξίσωση 2x^{4}+5x^{3}+7x^{2}+13x+3=0 για την οποία γίνεται λόγος εδώ και της οποίας μία πραγματική ρίζα είναι αυτή εδώ σύμφωνα με τον συντάκτη του άρθρου

Εικόνα

Αυτή δεν είναι απλά ρίζα, είναι ολόκληρο δέντρο. :shock: :) Δεν είναι μόνο το μέγεθός της αλλά ότι έχει παραστάσεις με ριζικά σε παρονομαστές κλασμάτων, τα οποία για να απαλειφτούν, χρειάζεται υπεραυξημένη δόση επιμονής για να το κατορθώσει κάποιος. Γνωρίζει κανείς ποια απλοποιημένη μορφή μπορούμε να πάρουμε σε αυτή τη ρίζα; Μέσω μαθηματικών προγραμμάτων φυσικά που μπορούν να την εξαγάγουν εδώ, ή τουλάχιστον μία λιγότερο σύνθετη. Ποια είναι η θέση, η άποψή σας;


Η επιτυχία είναι ένα πανέμορφο κορίτσι που το λένε Ε(επιμονή), Υ(υπομονή), Α(αγάπη).
Κρατήστε τα με δύναμη στους στόχους σας και θα τους δείτε να πραγματώνονται ...
Νίκος Πελεκανάκης

Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
DreamingMaths
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 4:48 pm
Τοποθεσία: Αττική

Re: Ο τύπος επίλυσης του Ferrari... δεν σπριντάρει

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DreamingMaths » Κυρ Μάιος 21, 2023 3:54 pm

Για όλους όσους ασχολήθηκαν με το θέμα αλλά δεν θέλησαν να διατυπώσουν κάποια άποψη και για όσους απλά ενδιαφέρθηκαν, θα παραθέσω τις πραγματικές ρίζες που έχει η εν λόγω εξίσωση οι οποίες εξάγονται από τον προσωπικό μου τύπο επίλυσης της γενικής εξίσωσης τετάρτου βαθμού ο οποίος χρησιμοποιεί μία διακρίνουσα όπως έχω αναφέρει σε παλαιότερες αναρτήσεις. Δεν έχω καταφέρει ακόμη να ολοκληρώσω την προσωπική μου μελέτη και για αυτό το λόγο δεν μπορώ να πω περισσότερα αφού δεν την έχω δημοσιεύσει.

r_{1,2}=\frac{-5-\sqrt{\frac{-37+8\sqrt[3]{2359+9\sqrt{3705}}+8\sqrt[3]{2359-9\sqrt{3705}}}{3}}}{8}\pm

\frac{\sqrt{\frac{-74-8\sqrt[3]{2359+9\sqrt{3705}}-8\sqrt[3]{2359-9\sqrt{3705}}+2\sqrt{609+296\sqrt[3]{2359+9\sqrt{3705}}+296\sqrt[3]{2359-9\sqrt{3705}}+64\sqrt[3]{\left (2359+9\sqrt{3705}\right )^{2}}+64\sqrt[3]{\left (2359-9\sqrt{3705}\right )^{2}}}}{3}}}{8}

Οι ρίζες είναι μακρινάρια μεν αλλά σαφέστατα απλούστερες δε από αυτές στο διαδικτυακό άρθρο. Τα σχόλια δικά σας.


Η επιτυχία είναι ένα πανέμορφο κορίτσι που το λένε Ε(επιμονή), Υ(υπομονή), Α(αγάπη).
Κρατήστε τα με δύναμη στους στόχους σας και θα τους δείτε να πραγματώνονται ...
Νίκος Πελεκανάκης
Άβαταρ μέλους
DreamingMaths
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 4:48 pm
Τοποθεσία: Αττική

Re: Ο τύπος επίλυσης του Ferrari... δεν σπριντάρει

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DreamingMaths » Κυρ Μάιος 21, 2023 3:56 pm

Δεν ξέρω γιατί βγήκαν σε μικρό μέγεθος οι ρίζες...


Η επιτυχία είναι ένα πανέμορφο κορίτσι που το λένε Ε(επιμονή), Υ(υπομονή), Α(αγάπη).
Κρατήστε τα με δύναμη στους στόχους σας και θα τους δείτε να πραγματώνονται ...
Νίκος Πελεκανάκης
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΑΛΓΕΒΡΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες