Γεωμετρείν 91

Συντονιστές: cretanman, Demetres, polysot, socrates, silouan, rek2

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης Μυρογιάννης
Δημοσιεύσεις: 862
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 22, 2009 11:30 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Γεωμετρείν 91

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημήτρης Μυρογιάννης » Κυρ Σεπ 30, 2012 6:55 pm

Η τριχοτόμηση και η τμήση ανά δυο τρι-χοτόμων όπως στο σχήμα ορίζει ισόπλευρο τρίγωνο.
ΓΕΩΜΕΤΡΕΙΝ 91.PNG
ΓΕΩΜΕΤΡΕΙΝ 91.PNG (44.81 KiB) Προβλήθηκε 605 φορές


\top\Cape h e \;\; \AA \mathbb{R}\top\;\; o\pounds \; \; \int  \imath m\mathbb{P}\l \imath \mathbb{C}\imath \top y \;\;\imath s\;\;a\;\;\mathbb{P}\Cup \mathbb{Z}\mathbb{Z}le \;\; o\pounds \;\; \mathbb{C} o m\mathbb{P}l e^{x}  \imath T y
Άβαταρ μέλους
ΣΤΑΘΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4658
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 9:11 pm
Τοποθεσία: Βρυξέλλες

Re: Γεωμετρείν 91

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΤΑΘΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ » Κυρ Σεπ 30, 2012 6:59 pm

maths-!!! έγραψε:Η τριχοτόμηση και η τμήση ανά δυο τρι-χοτόμων όπως στο σχήμα ορίζει ισόπλευρο τρίγωνο.
ΓΕΩΜΕΤΡΕΙΝ 91.PNG
Δημήτρη καλησπέρα ...
Είναι το γνωστό τρίγωνο του Morley και έχει ξανασυζητηθεί εδώ αλλά δεν θυμάμαι τώρα που είναι.


Φιλικά
Στάθης


Υ.Σ. Αν δεν βρεθεί θα βάλω αργότερα (μετά τον καφέ :D ) μια λύση που έχω υπόψη μου


Τι περιμένετε λοιπόν ναρθεί , ποιόν καρτεράτε να σας σώσει.
Εσείς οι ίδιοι με τα χέρια σας , με το μυαλό σας με την πράξη αν δεν αλλάξετε τη μοίρα σας ποτέ της δεν θα αλλάξει
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης Μυρογιάννης
Δημοσιεύσεις: 862
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 22, 2009 11:30 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Γεωμετρείν 91

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημήτρης Μυρογιάννης » Κυρ Σεπ 30, 2012 7:06 pm

Γεια σου Στάθη. Το γνωρίζω, αλλά οι 5-6 αποδείξεις που κυκλοφορούν είναι πολύ ανιαρές... γι'αυτό το έθεσα μήπως βρούμε τίποτα έξυπνο.... καλύτερο.


\top\Cape h e \;\; \AA \mathbb{R}\top\;\; o\pounds \; \; \int  \imath m\mathbb{P}\l \imath \mathbb{C}\imath \top y \;\;\imath s\;\;a\;\;\mathbb{P}\Cup \mathbb{Z}\mathbb{Z}le \;\; o\pounds \;\; \mathbb{C} o m\mathbb{P}l e^{x}  \imath T y
Άβαταρ μέλους
ΣΤΑΘΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4658
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 9:11 pm
Τοποθεσία: Βρυξέλλες

Re: Γεωμετρείν 91

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΤΑΘΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ » Κυρ Σεπ 30, 2012 7:07 pm

ΣΤΑΘΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ έγραψε:
maths-!!! έγραψε:Η τριχοτόμηση και η τμήση ανά δυο τρι-χοτόμων όπως στο σχήμα ορίζει ισόπλευρο τρίγωνο.
ΓΕΩΜΕΤΡΕΙΝ 91.PNG
Δημήτρη καλησπέρα ...
Είναι το γνωστό τρίγωνο του Morley και έχει ξανασυζητηθεί εδώ αλλά δεν θυμάμαι τώρα που είναι.


Φιλικά
Στάθης


Υ.Σ. Αν δεν βρεθεί θα βάλω αργότερα (μετά τον καφέ :D ) μια λύση που έχω υπόψη μου
Το βρήκα :P είναι εδώ: viewtopic.php?f=50&t=1469#wrapheader

και εδώ viewtopic.php?f=22&t=14169&p=75714 είναι κάποια ερωτήματα σχετικά με αυτό που "νόμιζα" ότι κατασκεύασε η "αφεντομουτσουνάρα μου" :lol: και με "προσγείωσε" ο Κώστας (Βήττας)


Τι περιμένετε λοιπόν ναρθεί , ποιόν καρτεράτε να σας σώσει.
Εσείς οι ίδιοι με τα χέρια σας , με το μυαλό σας με την πράξη αν δεν αλλάξετε τη μοίρα σας ποτέ της δεν θα αλλάξει
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης Μυρογιάννης
Δημοσιεύσεις: 862
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 22, 2009 11:30 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Γεωμετρείν 91

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημήτρης Μυρογιάννης » Κυρ Σεπ 30, 2012 7:20 pm

Πάντως δεν γνώριζα ότι έχει συζητηθεί και εδώ.


\top\Cape h e \;\; \AA \mathbb{R}\top\;\; o\pounds \; \; \int  \imath m\mathbb{P}\l \imath \mathbb{C}\imath \top y \;\;\imath s\;\;a\;\;\mathbb{P}\Cup \mathbb{Z}\mathbb{Z}le \;\; o\pounds \;\; \mathbb{C} o m\mathbb{P}l e^{x}  \imath T y
Άβαταρ μέλους
Doloros
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 9853
Εγγραφή: Τρί Αύγ 07, 2012 4:09 am
Τοποθεσία: Ιεράπετρα Κρήτης

Re: Γεωμετρείν 91

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Doloros » Κυρ Σεπ 30, 2012 7:31 pm

Καλησπέρα σας
Έχω υπ όψιν μου 4 λύσεις ( σε παλιό βιβλίο Γεωμετρίας) θα δω προσεκτικά τις παραπομπές στο :logo: κι αν κάποια δεν έχει αναρτηθεί θα την στείλω μόλις ο χρόνος μου το επιτρέψει.

Φιλικά Νίκος


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γεωμετρία (Seniors) - Παλαιότερες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες