τυχαίες μεταβλητές με ζαρια

lefsk
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2016 9:17 pm

τυχαίες μεταβλητές με ζαρια

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lefsk » Τετ Νοέμ 15, 2017 4:16 am

Γεια σας! Θέλω την βοήθειά σας σε ένα ερώτημα.
Σε κάποιο παιχνίδι τύχης, ο παίκτης ποντάρει ένα ποσό χρηµάτων σε έναν από τους αριθµόυς \displaystyle{ 1,2,3,4,5,6 } . Τρία δίκαια εξάεδρα ζάρια ϱίχνονται (ώστε ο δειγµατοχώρος έχει \displaystyle{ 6^{3} = 216 } ισοπίθανα αποτελέσµατα). Αν ο αριθµός που επέλεξε ο παίκτης εµφανιστεί σε ένα, δύο ή τρία από τα ζάρια, τότε κερδίζει αντίστοιχα µία, δύο ή τρεις ϕορές το ποσό που πόνταρε και ταυτόχρονα του επιστρέφεται και το ίδιο το αρχικό ποσό του στοιχήµατος. Αν ο αριθµός που επέλεξε ο παίκτης δεν εµφανιστεί σε κανένα από τα τρία ζάρια, τότε δεν κερδίζει τίποτα και συγχρόνως χάνει και το αρχικό ποσό του
στοιχήµατος. Ένας παίχτης πάει να παίξει με \displaystyle{ 6 } ευρώ. Μοιράζει το αρχικό ποσό των \displaystyle{ 6 } ευρώ, σε \displaystyle{ 6 } ποσά του \displaystyle{ 1 } ευρώ, τα οποία ποντάρει σε κάθε αριθµό από το \displaystyle{ 1 } έως το \displaystyle{ 6 }, σκεφτόµενος ότι τουλάχιστον ένας και πιθανώς δύο ή και
τρεις από τους αριθµούς που πόνταρε ϑα εµφανιστούν. ΄Εστω \displaystyle{ Y } τα λεφτά που κερδίζει µε αυτή τη στρατηγική. Ποιες τιµές παίρνει η \displaystyle{ Y } ; Ποια η µέση τιµή των κερδών τώρα;

Εγώ έχω πει ότι η \displaystyle{ Y } θα πάει τις τιμές \displaystyle{ 3, 1, -1 } ανάλογα με τις ζαριές. Απλά δεν μπορώ να βρω την πιθανότητα κάθε περίπτωσης ώστε να βρω τη μέση τιμή. Κάποια βοήθεια;



Λέξεις Κλειδιά:
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ-ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες