Underscore στο LaTeX

Συντονιστής: grigkost

Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5226
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Underscore στο LaTeX

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Κυρ Μαρ 05, 2017 11:59 am

Μία ερώτηση:

Γράφοντας σήμερα ένα κείμενο στο \LaTeX βρέθηκα προ εκπλήξεως μπροστά στο εξής. Χρησιμοποιώντας το σύμβολο _ στο text mode το \LaTeX μου πέταξε μήνυμα λάθους πως η συγκεκριμένη εντολή δεν έχει εσωκλειστεί σε δολλάρια. Έφτιαξα το πρόβλημα χρησιμοποιώντας την εντολή \textunderscore που διόρθωσε τη κατάσταση αλλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε τη πιάνει στο textmode.

Βέβαια υπάρχουν πακέτα τα οποία εξαναγκάζουν το \LaTeX να περάσει το σύμβολο _ απευθείας στο PDF αλλά δεν ήθελα να επιβαρύνω το ήδη φορτωμένο προοΐμιο. Ξέρει κανείς τι συμβαίνει ;

Το TeXLive που χρησιμοποιώ είναι η έκδοση 2015 αν και σκοπεύω να το πάω στο 2016 κάποια στιγμή αφού μου παρουσιάζει κάποια bugs σε κάποιες γραμματοσειρές που χρησιμοποιώ.

Edit: Βέβαια!! Ο Knuth έχει ορίσει ως ενεργό σύμβολο το _ και το έχει δεσμεύσει στο mathmode. Για αυτό και το μήνυμα σφάλματος. Για textmode έχει ορίσει το control symbol (όπως το αποκαλεί ο ίδιος) \_.

Κατά συνέπεια απαντήθηκε η ερώτησή μου. Την αφήνω για μελλοντική αναφορά.


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}

Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Underscore στο LaTeX

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Κυρ Μαρ 05, 2017 12:37 pm

Tolaso J Kos έγραψε:...Βέβαια υπάρχουν πακέτα τα οποία εξαναγκάζουν το \LaTeX να περάσει το σύμβολο _ απευθείας στο PDF αλλά δεν ήθελα να επιβαρύνω το ήδη φορτωμένο προοΐμιο...
Τόλη,

το \TeX ΔΕΝ είναι Windows! Δεν έχει νόημα το "φορτωμένο προοΐμιο". Το \TeX δεν "επιβαρύνεται" καθόλου από το (εκτεταμένο) προοΐμιο. Είναι αυτά που πρέπει να "τρέξουν" (compile) που καθορίζουν το χρόνο μετατροπής.


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5226
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: Underscore στο LaTeX

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Κυρ Μαρ 05, 2017 12:59 pm

grigkost έγραψε: Τόλη,

το \TeX ΔΕΝ είναι Windows! Δεν έχει νόημα το "φορτωμένο προοΐμιο". Το \TeX δεν "επιβαρύνεται" καθόλου από το (εκτεταμένο) προοΐμιο. Είναι αυτά που πρέπει να "τρέξουν" (compile) που καθορίζουν το χρόνο μετατροπής.
Γρηγόρη,

προφανώς και δεν είναι Windows. Αυτό το έχω συνηδειτοποήσει προ πολλού όταν πρωτό ξεκίνησα την ενασχόλησή μου με το \TeX. Ήξερα πώς μπαίνω σε έναν άλλο κόσμο διαφορετικό από αυτόν των Windows (όχι ότι ασπάστηκα τη φιλοσοφία των Windows και ποτέ βέβαια δε μπόρεσα να τα βρω ούτε το Microsoft Word ούτε με το Math Type)

Στο προκείμενο, το ήδη φορτωμένο προοΐμιο παρέχει πολλές μακροεντολές, αρκετά πακέτα και φυσικά πολλές γραμμές κώδικα μέσα στο ήδη υπάρχον έγγραφο καθώς επίσης και κώδικα tikz ή κάτι παρεμφερές για να μπορέσει να παράγει αυτό που πρέπει (και που φυσικά) θέλω να παράγει. Ήδη το compilation παίρνει περίπου 1 λεπτό να ολοκληρωθεί, οπότε καταλαβαίνεις πως αν προσθέσω και άλλο πακέτο για να φτιάξω κάτι που είναι ήσσονος σημασίας , τότε ζήτω που ... κάηκα.

Με την ευκαιρία, και λίγο off topic αλλά επειδή αναφέρθηκα στο πρώτο post έχεις παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στη γραμματοσειρά Euler ( είναι αυτή που χρησιμοποιώ στο έγγραφο ) με το σύμβολο \bar{z} ; Δε μου το εμφανίζει όπως πρέπει ούτε όταν τρέχω ένα MWE. Αντιθέτως στη θέση της παύλας μου εμφανίζει κάτι "άκυρο" και φυσικά δεν είναι αυτό που επιθυμώ.


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Underscore στο LaTeX

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Κυρ Μαρ 05, 2017 1:26 pm

Tolaso J Kos έγραψε:...Στο προκείμενο, το ήδη φορτωμένο προοΐμιο παρέχει πολλές μακροεντολές, αρκετά πακέτα και φυσικά πολλές γραμμές κώδικα μέσα στο ήδη υπάρχον έγγραφο καθώς επίσης και κώδικα tikz ή κάτι παρεμφερές για να μπορέσει να παράγει αυτό που πρέπει (και που φυσικά) θέλω να παράγει. Ήδη το compilation παίρνει περίπου 1 λεπτό να ολοκληρωθεί...
Η έκταση του προοιμίου δεν επηρεάζει καθόλου τον χρόνο "εκτύπωσης". Η έκταση του κυρίως κειμένου επηρεάζει τον χρόνο "εκτύπωσης" (αυτά που πρέπει να εκτυπωθούν) και κυρίως το compilation για το (τα) tikz.
Όσο για το underscore νομίζω ότι ένα \newcommand{something }{\textunderscore} είναι η ενδεδειγμένη εντολή.

Υ.Γ. Για το πρόβλημα με το \bar & Euler δες αν το \overline{something } λύνει το πρόβλημα.


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5226
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: Underscore στο LaTeX

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Κυρ Μαρ 05, 2017 1:34 pm

grigkost έγραψε:
Υ.Γ. Για το πρόβλημα με το \bar & Euler δες αν το \overline{something } λύνει το πρόβλημα.
Ναι,

το πρόβλημα επιλύεται με τον τρόπο αυτό διότι και εγώ εκεί κατέφυγα. Το αποτέλεσμα είναι λίγο ugly βέβαια αλλά προς το παρόν βολεύτηκα. Ευελπιστώ πως όταν κάνω αναβάθμιση του TeX Live στην επόμενη έκδοση να διορθωθεί η κατάσταση.

Ευχαριστώ. Καλό απόγευμα.


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Απάντηση

Επιστροφή σε “Πακέτα και γραφή σε TeX-κειμενογράφο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης