Πίνακας Μονοτονίας

Συντονιστής: grigkost

Άβαταρ μέλους
M.S.Vovos
Δημοσιεύσεις: 931
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2015 5:45 pm

Πίνακας Μονοτονίας

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από M.S.Vovos » Δευ Οκτ 12, 2015 7:17 pm

Αγαπητά μέλη του :logo: , καλησπέρα!

Δε ξέρω, μπορεί να έχει ξανασυζητηθεί το παρών ζήτημα. Θέλω, να δημιουργήσω πίνακα μονοτονίας στο word. Ξέρει κανείς πως μπορεί να γίνει αυτό;

Υ.Γ. Θυμάμαι μια ανάρτηση του Τόλη, αλλά δε μπορώ να τη βρω κι από την άλλη χρησιμοποιούσε LaTex.

Φιλικά,
Μάριος


Είναι αυταπάτη ότι η νεότητα είναι ευτυχισμένη, μια αυταπάτη αυτών που την έχουν χάσει. W. Somerset Maugham
Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5225
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: Πίνακας Μονοτονίας

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Δευ Οκτ 12, 2015 7:30 pm

M.S.Vovos έγραψε:Αγαπητά μέλη του :logo: , καλησπέρα!

Δε ξέρω, μπορεί να έχει ξανασυζητηθεί το παρών ζήτημα. Θέλω, να δημιουργήσω πίνακα μονοτονίας στο word. Ξέρει κανείς πως μπορεί να γίνει αυτό;

Υ.Γ. Θυμάμαι μια ανάρτηση του Τόλη, αλλά δε μπορώ να τη βρω κι από την άλλη χρησιμοποιούσε \LaTeX.

Φιλικά,
Μάριος
Η συζήτηση που αναφέρεσαι βρίσκεται εδώ όπου ο κ. Χρήστος Τσιφάκης έχει δώσει και ένα παράδειγμα πίνακα μονοτονίας για την f(x)=\ln x - x +1 σε Word.

Υ.Σ: Θεωρώ πως το \LaTeX σε συνδυασμό με το πακέτο tikz δίνει σπουδαιότερα και πιο όμορφα αποτελέσματα από το Word για το λόγο ότι είναι πλήρης παραμετρικοποιήσιμο αλλά προσφέρει και περισσότερες επιλογές.


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Άβαταρ μέλους
M.S.Vovos
Δημοσιεύσεις: 931
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2015 5:45 pm

Re: Πίνακας Μονοτονίας

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από M.S.Vovos » Δευ Οκτ 12, 2015 9:02 pm

Τόλη ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Αυτή τη συζήτησε έλεγα.

Το θέμα είναι αφενς ότι δεν είμαι γνώστης του latex και αφετέρου ότι με ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσω μόνο το word. :?

Να' σαι καλά και ευχαριστώ και πάλι!

Φιλικά,
Μάριος


Είναι αυταπάτη ότι η νεότητα είναι ευτυχισμένη, μια αυταπάτη αυτών που την έχουν χάσει. W. Somerset Maugham
Άβαταρ μέλους
G.Bas
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τετ Οκτ 13, 2010 9:27 pm
Τοποθεσία: Karditsa - Ioannina
Επικοινωνία:

Re: Πίνακας Μονοτονίας

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από G.Bas » Τρί Οκτ 13, 2015 7:15 pm

Για έναν πίνακα προσήμων στο office λοιπόν!

Ας πούμε ότι θέλουμε να φτιάξουμε έναν πίνακα με πρώτη κάθετο να έχει τα x, f'(x), f(x), δεύτερη κάθετο να περιλαμβάνει στα αριστερά το 0, από κάτω το πρόσημο - και στο τέλος το βέλος φθίνουσας συνάρτησης και τέλος στη τρίτη κάθετο να έχουμε στα δεξία το +\infty, από κάτω το πρόσημο + και πιο κάτω το βέλος αύξουσας συνάρτησης, ενώ στη μέση της πρώτης σειράς να έχουμε τη ρίζα x_0.

Φτιάξε έναν πίνακα 3χ3. Στη πρώτη οριζόντιο κάνε συγχώνευση των δύο δεξιών κελιών. Στο κελί (1,1) βάλε το x. Με το στηλοθέτη τσέκαρε το ενδιάμεσων των δύο διπλανών, συγχωνευμένων πλέον, κελιών, την αριστερή και δεξιά άκρης της 1ης οριζόντιας γραμμής και με τη λειτουργία "πλασιο κειμένου" τοποθέτησε εκεί στη μέση, λογικά με το mathtype, τη ρίζα x_0, το 0 στην αριστερή και το +\infty στη δεξιά άκρη (για να τα τοποθετήσεις σωστά παίξε με το alt+tab).

Τώρα πάμε στη δεύτερη σειρά. Στο κελί (2,1) γράψε το f'(x). Στα διπλανά κελιά βάζουμε αντίστοιχα τα πρόσημα - και +. Και τώρα στη 3η σειρά, στο κελί (3,1) γράφουμε την f, πιο δίπλα, με τη λειτουργία "εισαγωγή σχημάτων" ζωγράφισε τα δύο βέλη φθίνουσας και αύξουσας συνάρτησης (μπορείς να τα επεξεργαστείς περεταίρω ώστε να έχεις καλύτερο χρώμα, ουρά και τέλος).

Αν παίζουμε σε κλειστό διάστημα, ας πούμε [0,+\infty) τότε για να κάνουμε τη κάθετη γραμμή διπλή, επιλέγουμε ταυτόχρονα με κλικ τα κελιά (1,1), (1,2), (2,1), (2,2) και πηγαίνουμε στη σχεδίαση και διάταξη για τα περιγράμματα. Εκεί στις ρυθμίσεις κλικάρουμε μια φορά τη μεσαία κάθετη γραμμή και βλέπουμε πως εξαφανίζεται. Διαλέγουμε από ττις διπλανές επιλογές τη διπλή πλέον γραμμή και κλικάρουμε ξανά στη μέση. Κλείνουμε τις ρυθμίσεις και είμαστε έτοιμοι.

Ελπίζω να κατάλαβες. Είμαι από mac και δεν έχω μπροστά μου office οπότε η διαδικασία είναι όπως τη θυμάμαι στο μυαλό.

Σημείωση. Από όσο γνωρίζω το "κυκλάκι" που σημαίνει ρίζα της παραγώγου στην ενδιάμεσο κάθετο γραμμή δεν έχει τη δυνατότητα το office να τη ζωγραφίσει.


Let Solutions Say Your Method!

George Basdekis

Cauchy-Schwarz is the best tool!
Άβαταρ μέλους
M.S.Vovos
Δημοσιεύσεις: 931
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2015 5:45 pm

Re: Πίνακας Μονοτονίας

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από M.S.Vovos » Τρί Οκτ 13, 2015 9:00 pm

Τέλεια, ευχαριστώ Γιώργο!

Θα το δοκιμάσω να δω πως φαίνεται

Να' σαι καλά!

Φιλικά,
Μάριος


Είναι αυταπάτη ότι η νεότητα είναι ευτυχισμένη, μια αυταπάτη αυτών που την έχουν χάσει. W. Somerset Maugham
Άβαταρ μέλους
M.S.Vovos
Δημοσιεύσεις: 931
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2015 5:45 pm

Re: Πίνακας Μονοτονίας

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από M.S.Vovos » Τρί Οκτ 13, 2015 10:38 pm

Λοιπόν, ανεβάζω τη προσπάθεια μου, σχόλια απαραίτητα ;) .
Συνημμένα
imageedit_4_3307435389.jpg
imageedit_4_3307435389.jpg (14.07 KiB) Προβλήθηκε 2748 φορές


Είναι αυταπάτη ότι η νεότητα είναι ευτυχισμένη, μια αυταπάτη αυτών που την έχουν χάσει. W. Somerset Maugham
Απάντηση

Επιστροφή σε “Πακέτα και γραφή σε TeX-κειμενογράφο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης