Μαθηματικά Κατεύθυνσης Επαναληπτικές 2014

Άβαταρ μέλους
Μάκης Χατζόπουλος
Δημοσιεύσεις: 2456
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 4:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματικά Κατεύθυνσης Επαναληπτικές 2014

#21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάκης Χατζόπουλος » Κυρ Ιουν 22, 2014 8:31 pm

Ανδρέας Πούλος έγραψε:Επειδή με ρώτησαν μερικοί συνάδελφοι για 2η λύση στο θέμα Δ3, όπως την πρότεινε η Επιτροπή των θεμάτων, γράφω τα εξής.
Είναι σχεδόν όμοια με αυτή που περιγράφει ο Μάκης Χατζόπουλος και ο Αργύρης, αλά όπως ξέρετε γενικά οι υποδείξεις της Επιτροπής είναι πολύ συνοπτικές.
Καλό είναι, στο σχήμα του Μάκη να φαίνονται και οι δύο εφαπτόμενες η y = x + 3 και η y = x - 3,
που είναι παράλληλες και συμμετρικές ως προς την y = x και να γραφεί μία καλύτερη εξήγηση για την ελάχιστη απόσταση,
διότι γνωρίζουμε ότι πάντα υπάρχει μία δυσπιστία προς τις γεωμετρικές λύσεις των θεμάτων.
Δεν έχω σκάνερ στο σπίτι για να σκανάρω σήμερα τις υποδείξεις τις Επιτροπής.

Ανδρέας Πούλος
Ανδρέα θα συμφωνήσω ότι η δεύτερη λύση μου, η γεωμετρική, είναι συνοπτική και την έγραψα γρήγορα πιο πολύ να προλάβω τις πρώτες σκέψεις και συμπεράσματα, πριν ατονίσει το ενδιαφέρον, που έτσι και αλλιώς είναι πολύ μειωμένο στις Επαναληπτικές εξετάσεις. Επίσης την έγραψα για να προβλέψω την λύση της επιτροπής, όπως είπες ότι έγραψες και με έτρωγε η περιέργεια...

Επίσης περιμένω να μας πει με ποια άσκηση προς μηνός έμοιαζε.

Λογικά θα έχω τις ενδεικτικές την Δευτέρα και θα τις δω... όποιος τις θέλει θα τις αναρτήσω ως συνήθως στο lisari.

Αν θέλουμε μια πιο αναλυτική Γεωμετρική απόδειξη, νομίζω ότι του Αργύρη μας καλύπτει, αν και δεν είχα κάτι τέτοιο στο μυαλό μου. Με την πρώτη ευκαιρία θα την βελτιώσω...


(1) verba volant, scripta manent = τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν
Εικόνα
paylos
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 8:33 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

Re: Μαθηματικά Κατεύθυνσης Επαναληπτικές 2014

#22

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paylos » Δευ Ιουν 23, 2014 9:02 am

Για το Δ3.

Τα σημεία {\rm A}\left( {x,{\rm{ }}f^{ - 1} \left( x \right)} \right) και B\left( {f^{ - 1} \left( x \right),x{\rm{ }}} \right)
είναι συμμετρικά ως προς την ευθεία \varepsilon :y = x

Επομένως \left( {AB} \right) = 2d\left( {A,\varepsilon } \right) = \frac{{\left| {x - f^{ - 1} \left( x \right)} \right|}}{{\sqrt {1^2  + \left( { - 1} \right)^2 } }} = \frac{{\left| {x - e^x \left( {x^2  - 2x + 3} \right)} \right|}}{{\sqrt 2 }}

Έστω g\left( x \right) = x - e^x \left( {x^2  - 2x + 3} \right), x \in R

g'\left( x \right) = 1 - e^x \left( {x^2  + 1} \right)

g''\left( x \right) =  - e^x \left( {x + 1} \right)^2  \le 0. Το ίσον ισχύει μόνο όταν x =  - 1

Άρα η g'\left( x \right) είναι γνησίως φθίνουσα στο R.
Είναι g'\left( 0 \right) = 0

Αν x > 0 τότε g'\left( x \right) < g'\left( 0 \right) \Rightarrow g'\left( x \right) < 0

Αν x < 0 τότε g'\left( x \right) > g'\left( 0 \right) \Rightarrow g'\left( x \right) > 0

Επομένως για x = 0 η g\left( x \right)παίρνει μέγιστη τιμή το g\left( 0 \right) =  - 3

Δηλαδή για κάθε x \in R
ισχύει g\left( x \right) \le  - 3 \Rightarrow \left| {g\left( x \right)} \right| \ge 3 \Rightarrow \frac{{\left| {g\left( x \right)} \right|}}{{\sqrt 2 }} \ge \frac{3}{{\sqrt 2 }} \Rightarrow 2\frac{{\left| {g\left( x \right)} \right|}}{{\sqrt 2 }} \ge \frac{6}{{\sqrt 2 }} \Rightarrow \left( {AB} \right) \ge 3\sqrt 2


ΠΑΥΛΟΣ
Άβαταρ μέλους
pito
Δημοσιεύσεις: 1764
Εγγραφή: Τρί Μάιος 18, 2010 10:41 pm
Τοποθεσία: mathematica

Re: Μαθηματικά Κατεύθυνσης Επαναληπτικές 2014

#23

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pito » Παρ Ιουν 27, 2014 1:28 pm

Από τα πιο όμορφα θέματα των τελευταίων ετών ήταν κατά την γνώμη μου τα θέματα των επαναληπτικών πανελληνίων στα μαθηματικά κατεύθυνσης. Θέματα που προορίζονται για μαθητές ,που ξεχωρίζουν τους αριστούχους και ανεβάζουν τις βάσεις, αλλά δεν ρίχνουν την ψυχολογία τους!

Καλά αποτελέσματα σε όλους και καλό καλοκαίρι!


1. Δεν διδάσκουμε με αυτό που λέμε και κάνουμε. Διδάσκουμε με αυτό που είμαστε.
2. Ο μέτριος δάσκαλος περιγράφει. Ο καλός δάσκαλος εξηγεί. Ο σωστός δάσκαλος αποδεικνύει. Ο σπουδαίος δάσκαλος εμπνέει. ( Γουίλιαμ Γουάρντ)
Απάντηση

Επιστροφή σε “Πανελλήνιες Εξετάσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες