Γενικές Απόψεις για τα θέματα Κατεύθυνσης 2015

Άβαταρ μέλους
pito
Δημοσιεύσεις: 1764
Εγγραφή: Τρί Μάιος 18, 2010 10:41 pm
Τοποθεσία: mathematica

Μαθηματικά κατεύθυνσης 2015

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pito » Δευ Μάιος 25, 2015 1:32 pm

Το Δ θέμα κατά τη γνώμη μου είναι το δυσκολότερο θέμα όλων των ετών, ειδικά τα δύο τελευταία ερωτήματα απαιτούν ψυχραιμία και τεχνάσματα.
Τα υπόλοιπα θέματα μου άρεσαν ιδιαίτερα με το θέμα Γ να έχει και αυτό τη δυσκολία του.

Καλά αποτελέσματα σε όλους τους μαθητές και καλή συνέχεια στα τελευταία τους μαθήματα!


1. Δεν διδάσκουμε με αυτό που λέμε και κάνουμε. Διδάσκουμε με αυτό που είμαστε.
2. Ο μέτριος δάσκαλος περιγράφει. Ο καλός δάσκαλος εξηγεί. Ο σωστός δάσκαλος αποδεικνύει. Ο σπουδαίος δάσκαλος εμπνέει. ( Γουίλιαμ Γουάρντ)
aspinoulas
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 22, 2009 10:12 pm

Re: Μαθηματικά κατεύθυνσης 2015

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aspinoulas » Δευ Μάιος 25, 2015 1:55 pm

Ισως τα δυσκολότερα θέματα των τελεύταιων ετών αναλογιζόμενοι την έκτασή τους και τις τεχνικές που θα πρέπει να αναπτύξει ο υποψήφιος. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι απευθύνονται σε μαθητές και όχι σε καθηγητές. Προσωπικά θα τα τοποθετούσα στα θέματα επιπέδου 2013 με πιο εύκολο Β. Θεωρώ ότι οι αριστούχοι θα περιορίστηκαν σε ένα 15 μαξιμουμ 16..


liamis
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Μαρ 18, 2011 1:35 am

Re: Μαθηματικά κατεύθυνσης 2015

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από liamis » Δευ Μάιος 25, 2015 2:02 pm

Για πείτε και άλλες γνώμες παιδιά.Πώς σας φάνηκαν;εύκολα;δύσκολα;normal?
Ωραία τα βλέπω εγω,μια χαρά θέματα διαβαθμισμένης δυσκολίας.Κλασικά θέματα που υπάρχουν
μέσα σε όλα τα βοηθήματα που δουλεύουν οι μαθητές καθ' όλη τη διάρκεια της χρονιάς!!


Άβαταρ μέλους
Λάμπρος Μπαλός
Δημοσιεύσεις: 984
Εγγραφή: Τρί Αύγ 13, 2013 12:21 pm
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: Μαθηματικά κατεύθυνσης 2015

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λάμπρος Μπαλός » Δευ Μάιος 25, 2015 3:01 pm

Θα υπάρξουν ελάχιστα άριστα γραπτά.
Ας ηρεμήσουν οι μαθητές που βγήκαν με τα μούτρα κατεβασμένα γνωρίζοντας ότι έτσι βγήκαν οι συντριπτικά περισσότεροι υποψήφιοι.
Παιδιά, συνεχίστε σαν να μην έγινε τίποτα γιατί πολύ απλά δεν έγινε τίποτα.
Καλή συνέχεια να έχετε.


Λάμπρος Μπαλός
lamprosbalos81@gmail.com
kochris
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 3:37 pm
Τοποθεσία: Bόλος

Μαθηματικά κατεύθυνσης 2015

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kochris » Δευ Μάιος 25, 2015 4:53 pm

Καλά αποτελέσματα στους υποψηφίους.
τελευταία επεξεργασία από kochris σε Δευ Μάιος 25, 2015 5:25 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.


hrstav59
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 25, 2008 8:35 pm

Μαθηματικά κατεύθυνσης 2015

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hrstav59 » Δευ Μάιος 25, 2015 5:06 pm

Συνάδελφοι και φίλοι του mathematica , διαβάζω με προσοχή τις λύσεις ολων των συναδέλφων και αναρωτιέμαι ενας άριστος μαθητής του χωριού μου ( ορεινή Αχαϊα ) που έχει μελετήσει ΟΛΕΣ τις ασκήσεις του σχολικού βιβλίου αλλα δεν έχει κάποιο βοήθημα ( δεν οφείλει να έχει ) δεν πάει φροντιστήριο ( δεν οφείλει να πηγαίνει ) ΑΛΛΑ έχει εναν πολύ καλό δάσκαλο στο σχολειό του ( ο οποίος ακολουθεί το πρόγραμμα του υπουργείου ) , μπορεί να ανταποκριθεί στα θέματα αυτά ? Δεν καταλαβαίνω γιατί πρεπει να είναι τα θεματα τοσο δύσκολα ( δειτε την πληρέστατη λύση του εξαίρετου συναδέλφου Κούτρα )


Άβαταρ μέλους
erxmer
Δημοσιεύσεις: 1615
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2010 7:49 pm
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματικά κατεύθυνσης 2015

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από erxmer » Δευ Μάιος 25, 2015 5:25 pm

Oι ιδέες είναι ίδιες το περιτύλιγμα αλλάζει. Τα Δ3, Δ4 μάλλον εξεζητημένες ιδιοκατασκευές μοιάζουν. Οι της μέσης εκπαίδευσης δεν έβαλαν πάλι φρένο σε πανεπιστημικακούς;;;;
Συνημμένα
PAROMOIA.pdf
(377.79 KiB) Μεταφορτώθηκε 666 φορές


mathitis
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Μάιος 25, 2015 5:30 pm

Μαθηματικά κατεύθυνσης 2015

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mathitis » Δευ Μάιος 25, 2015 6:52 pm

νομιζα πως η σελιδα απευθυνεται και σε μαθητες .. αλλα μολις εκανα ενα σχολια που σε καμια περιπτωση δεν ηταν προσβλητικο σβηστηκε κατευθειαν...!


mathitis
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Μάιος 25, 2015 5:30 pm

Μαθηματικά κατεύθυνσης 2015

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mathitis » Δευ Μάιος 25, 2015 7:00 pm

νιωθω την αναγκη να συμφωνησω με τον Χαραλαμπο φιλιππατο ..με βρισκει απολυτα συμφωνο..φιλε Χαρη και εγω κατι παρομοιο ειπα πριν αλλα σβηστηκε..


Άβαταρ μέλους
chris_gatos
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 6962
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:03 pm
Τοποθεσία: Ανθούπολη

Μαθηματικά κατεύθυνσης 2015

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris_gatos » Δευ Μάιος 25, 2015 7:05 pm

mathitis έγραψε:νομιζα πως η σελιδα απευθυνεται και σε μαθητες .. αλλα μολις εκανα ενα σχολια που σε καμια περιπτωση δεν ηταν προσβλητικο σβηστηκε κατευθειαν...!
Μην δημιουργείτε λανθασμένες εντυπώσεις. Κάνατε ανώνυμο σχολιασμό εναντίον υπαρκτών προσώπων που
1) Δεν είναι παρόντες
2) Δεν υπάρχουν στοιχεία για αυτά που λέτε.
Θέλετε να σχολιάσετε κάτι;
Καλύτερα να το πράξετε ΕΠΩΝΥΜΩΣ.


Χρήστος Κυριαζής
Χαράλαμπος Φιλιππάτος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2014 7:39 pm

Re: Μαθηματικά κατεύθυνσης 2015

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαράλαμπος Φιλιππάτος » Δευ Μάιος 25, 2015 7:06 pm

mathitis έγραψε:νιωθω την αναγκη να συμφωνησω με τον Χαραλαμπο φιλιππατο ..με βρισκει απολυτα συμφωνο..φιλε Χαρη και εγω κατι παρομοιο ειπα πριν αλλα σβηστηκε..
Δε το είδα φίλε μου οπότε δε μπορώ να εκφέρω άποψη αλλά θα σου πω ένα πράμα : Κεφάλι ψηλά, δώσε τον καλύτερο σου εαυτό στα άλλα 2 και σε 4 μερες απο τώρα έχουμε καλοκαιράρα ! Γερά ! Τι θες να περάσεις ;


Χαράλαμπος Φιλιππάτος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2014 7:39 pm

Μαθηματικά κατεύθυνσης 2015

#12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαράλαμπος Φιλιππάτος » Δευ Μάιος 25, 2015 7:09 pm

chris_gatos έγραψε:
mathitis έγραψε:νομιζα πως η σελιδα απευθυνεται και σε μαθητες .. αλλα μολις εκανα ενα σχολια που σε καμια περιπτωση δεν ηταν προσβλητικο σβηστηκε κατευθειαν...!
Μην δημιουργείτε λανθασμένες εντυπώσεις. Κάνατε ανώνυμο σχολιασμό εναντίον υπαρκτών προσώπων που
1) Δεν είναι παρόντες
2) Δεν υπάρχουν στοιχεία για αυτά που λέτε.
Θέλετε να σχολιάσετε κάτι;
Καλύτερα να το πράξετε ΕΠΩΝΥΜΩΣ.
Εγώ απλά είδα σχόλια και εδώ και γενικά μιλώντας για ωραία θέματα, δεν έδωσα προσοχή σε ονόματα κλπ καθώς δεν ήθελα να δω λύσεις και αν αυτο θεωρείται ως ασεβές ζητάω συγγνώμη, πάντως άποψη εκφέρω και δε θίγω ούτε κρίνω κανέναν, καθώς γνωστό είναι οτι κάθε ανθρώπος έχει τη δικιά του αντίληψη, όπως λέει και στο ΑΟΔΕ.


mathitis
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Μάιος 25, 2015 5:30 pm

Re: Μαθηματικά κατεύθυνσης 2015

#13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mathitis » Δευ Μάιος 25, 2015 7:12 pm

οι ιδιοι οι συναδελφοι σας εκριναν πως κανατε λαθος που μου σβισατε το σχολιο το οποιο ουτε προσβλητικο ηταν ουτε τιποτα.....και δεν εχω κανενα προβλημα να μιλησω επωνυμα.. Γιωργος κουτρουμανης!


Χαράλαμπος Φιλιππάτος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2014 7:39 pm

Re: Μαθηματικά κατεύθυνσης 2015

#14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαράλαμπος Φιλιππάτος » Δευ Μάιος 25, 2015 7:20 pm

mathitis έγραψε:οι ιδιοι οι συναδελφοι σας εκριναν πως κανατε λαθος που μου σβισατε το σχολιο το οποιο ουτε προσβλητικο ηταν ουτε τιποτα.....και δεν εχω κανενα προβλημα να μιλησω επωνυμα.. Γιωργος κουτρουμανης!
Δεν υπάρχει λόγος να τσακωνόμαστε, ηρεμία και απο τους μεν και απο τους δε. Απόψεις λέμε, ελπίζω οι διδάσκοντες εδώ να κατανοούν ευρύτερα τα τραβηγμένα νεύρα όλων των μαθητών σε περίπτωση που μιλήσουν μαζί τους (μας).


mathitis
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Μάιος 25, 2015 5:30 pm

Re: Μαθηματικά κατεύθυνσης 2015

#15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mathitis » Δευ Μάιος 25, 2015 7:22 pm

Χαράλαμπος Φιλιππάτος έγραψε:
mathitis έγραψε:οι ιδιοι οι συναδελφοι σας εκριναν πως κανατε λαθος που μου σβισατε το σχολιο το οποιο ουτε προσβλητικο ηταν ουτε τιποτα.....και δεν εχω κανενα προβλημα να μιλησω επωνυμα.. Γιωργος κουτρουμανης!
Δεν υπάρχει λόγος να τσακωνόμαστε, ηρεμία και απο τους μεν και απο τους δε. Απόψεις λέμε, ελπίζω οι διδάσκοντες εδώ να κατανοούν ευρύτερα τα τραβηγμένα νεύρα όλων των μαθητών σε περίπτωση που μιλήσουν μαζί τους (μας).
ακριβως..απλα να γινονται δεκτες οι αποψεις απο ολες τις πλευρες ...!


Άβαταρ μέλους
gian7
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 11, 2011 2:52 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματικά κατεύθυνσης 2015

#16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gian7 » Δευ Μάιος 25, 2015 7:25 pm

Παιδιάαα, μην χάνετε τον χρόνο σας να συζητάτε για το πόσο δύσκολα ήταν τα θέματα και να ψάχνετε τι λάθη κάνατε.
Είναι γνωστά, θα μπείτε εκεί που θέλετε, αν γράψατε καλύτερα απ τους "ανταγωνιστές" σας και όχι αν γράψατε πάνω απο 18.
Τα θέματα ήταν αυτά που ήταν, εύκολα ή δύσκολα, δώσατε τον καλύτερο εαυτό σας και αυτό μετράει.
Ψήλα το κεφάλι και όπως πολλές φόρες λέγεται "Κλάμματα τον Μάιο, χαμόγελα τον Αύγουστο(στα αποτελέσματα)" :mrgreen:


Γιαννης Μπαρουμας

Empty your mind, be formless, shapeless — like water. Now you put water in a cup, it becomes the cup; You put water into a bottle it becomes the bottle; You put it in a teapot it becomes the teapot. Now water can flow or it can crash. Be water, my friend. Bruce Lee
fractaldub
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 07, 2009 1:11 pm

Re: Μαθηματικά κατεύθυνσης 2015

#17

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fractaldub » Δευ Μάιος 25, 2015 8:41 pm

Αγαπητέ Χαράλαμπε, είμαι μαθηματικός και δουλεύω σε φροντιστήριο (στη Γ' Λυκείου ειδικότερα) τα τελευταία 15 χρόνια. Ζω τις πανελλαδικές κάθε χρόνο από το 2001 και έχουν περάσει από τα χέρια μου εκατοντάδες μαθητές με τους οποίους ζω την αγωνία τους, κάθε χρόνο. Και όχι για να πληρωθώ, αλλά γιατί γουστάρω αυτό που κάνω και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ!!!

Θέλω λοιπόν να σου πω ότι, όχι απλά συμφωνώ μαζί σου, αλλά κάθε χρόνο τσακώνομαι με συνάδελφους που θεωρούν τα εκτρώματα των τελευταίων ετών ως "ωραία θέματα". Το ότι έχει πάει το Μαθηματικό Σάμου 12000 μόρια δεν τους χαλάει όμως. Γράφεις 20 ΑΟΔΕ, 20 Βιολογία Γενικής και 5 στα Μαθηματικά και γίνεσαι μαθηματικός...

Επίσης, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου στο συμπέρασμα σου (3)...Με φαντάζομαι να έρχονται στις 12 το πρωί από το φροντιστήριο οι μαθητές μου μετά τις πανελλαδικές- παιδιά που πάλεψαν όλη τη χρονιά αλλά δεν είναι και μαθηματικές ευφυίες ρε αδερφέ- και να τους λέω: "Ωρρραία θέματα πέσανε!"...Διότι, εμένα μου πήραν 2 ώρες να τα γράψω και όχι με πλήρεις δικαιολογήσεις για συνέχειες-παραγωγισιμότητες, και ζητάνε από εσάς να τα λύσετε σε 3 ώρες!!!Αυτά είναι απαράδεκτα πράγματα και ευτυχώς που το αναγνωρίζει η Μαθηματική Εταιρεία τουλάχιστον.

Και για να είμαστε ειλικρινείς, το 2003 (με το 4β), το 2013 (με το Β3) και φέτος (με το Δ3) δεν σου ορκίζομαι ότι πολλοί καθηγητές μαθηματικών θα έγραφαν το 20 σίγουρα αν είχαν μόνο 3 ώρες στη διάθεση τους...!!!

Τέλος, να ξέρεις ότι τις ίδιες αηδίες, που δεν απευθύνονται σε κανονικούς μαθητές, βάζουν και στη Φυσική οπότε καλύτερα να είσαι έτοιμος...

Κουράγιο λοιπόν για τη συνέχεια και να έχεις μόνο στο μυαλό σου ότι ζεις στο Ελλαδιστάν και αυτο ίσως εξηγήσει πολλά πράγματα στο μυαλό σου.

Νίκος Ντούσης


Χαράλαμπος Φιλιππάτος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2014 7:39 pm

Re: Μαθηματικά κατεύθυνσης 2015

#18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαράλαμπος Φιλιππάτος » Δευ Μάιος 25, 2015 8:51 pm

κατερινα μαλα έγραψε:Μονο σεβασμος αξιζει σε μαθητες σαν τον κυριο Φιπιππατο. Συγχαρητηρια φιλε μου για το κειμενο σου και καλη επιτυχια στη συνεχεια. Εισαι πολυ τυχερος αν συναντησες στην πορεια σου καθηγητες που σε ενεπνευσαν. Κρατα τον υπεροχο αγωνα που εκανες και σε διαβεβαιωνω πως οταν με το καλο μπεις στη σχολη, η ποιοτικη διαφορα που θα εχεις με τους συναδερφους σου θα ειναι τεραστια προικα !!!!!!! Καλη συνεχεια.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!


Άβαταρ μέλους
spege
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Δευ Απρ 27, 2009 10:24 pm

Re: Μαθηματικά κατεύθυνσης 2015

#19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spege » Δευ Μάιος 25, 2015 9:14 pm

Κύριοι
Έβλεπα σήμερα 15 παιδιά να γράφουν .Με φευγάτες ματιές εκτίμησα τα γραπτά τους.
Πρέπει να πάψουμε να λέμε τα θέματα ήταν ωραία, και να τα κρίνουμε με το μάτι των μαθητών.
Θέλοντας να πετύχουν οι εισηγητές την πολυπόθητη κλιμάκωση τα μισά περίπου ήταν βατά και τα άλλα για τρελούς.
Το σίγουρο είναι ότι τα διώχνουμε από τα μαθηματικά ,όπως έχει γίνει με τα γενικής.
Και για μα μην με λέτε κακό προτείνω περισσότερα ερωτήματα ,βατά, συναφή αυτών που διδάσκουμε, και ακόμη περισσότερο να αποτελούν γέφυρα για το πανεπιστήμιο.
Αποτέλεσμα αποτυχημένα θέματα για μια άλλη φορά και να πάψουμε να καμαρώνουμε για την πραμάτεια μας
Σπύρος


nikostz
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 23, 2013 4:19 pm

Re: Μαθηματικά κατεύθυνσης 2015

#20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikostz » Δευ Μάιος 25, 2015 9:40 pm

Θα σας πω και εγώ μια ιστορία είχα ένα τμήμα των καλών μαθητών και όταν λέω καλών εννοώ κάθε χρόνο περνούσαν σε μαθηματικους διαγωνισμούς και διακρίσεις...βιβλία καναμε με το κιλό κανένας δεν εγραψε πάνω απο 17...και ειπαν τα ξέραμε δεν εφτανε ο χρόνος οπότε στο τέλος γραφαμε με λόγια το πως λύνονται...θεωρώ άδικο αυτό για έναν μαθητη να μην σκεφτόμαστε τον ανθρώπινο παράγοντα να κολισει ένα λεπτό να σκεφτεί...και ταυτόχρονα να τον πιέζει ο χρονος...κάλη δυναμη σε όλους σας...συγνώμη σαν καθηγητης και σαν άνθρωπος που σας φεραμε σε αυτην την κατάσταση....
τελευταία επεξεργασία από nikostz σε Δευ Μάιος 25, 2015 9:43 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Πανελλήνιες Εξετάσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες