Συνευθειακά σε ισόπλευρο!

Συντονιστές: AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ, silouan, george visvikis

Άβαταρ μέλους
Διονύσιος Αδαμόπουλος
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2016 5:11 pm
Τοποθεσία: Πύργος Ηλείας

Συνευθειακά σε ισόπλευρο!

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Διονύσιος Αδαμόπουλος » Παρ Ιαν 19, 2018 9:51 pm

Έστω ABC ισόπλευρο τρίγωνο. Από τα B και C φέρνουμε κάθετες στις AB και AC αντίστοιχα που τέμνονται στο D. Έστω S τυχαίο σημείο της BC. Φέρνουμε από το S κάθετες στις AB και AC, οι οποίες τέμνουν τις AC και AB στα E και F αντίστοιχα. Έστω M το μέσο του EF. Να αποδειχθεί πως τα σημεία S, D, M είναι συνευθειακά.
Συνευθειακά σε ισόπλευρο.png
Συνευθειακά σε ισόπλευρο.png (20.42 KiB) Προβλήθηκε 1202 φορές


Houston, we have a problem!

Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
vittasko
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2230
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 8:46 am
Τοποθεσία: Μαρούσι - Αθήνα.
Επικοινωνία:

Re: Συνευθειακά σε ισόπλευρο!

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vittasko » Παρ Ιαν 19, 2018 11:58 pm

\bullet Έστω τα σημεία K\equiv AB\cap ES και L\equiv AC\cap FS και ας είναι R,\ T, οι προβολές του σημείου M, επί των AF,\ AE, αντιστοίχως.

Ισχύει RK = RF\ \ \ ,(1) λόγω ME = MF και MR\parallel EK και ομοίως έχουμε TL = TE\ \ \ ,(2) λόγω MT\parallel FL.

Επίσης, έχουμε PS = PF\ \ \ ,(3) και QS = QE\ \ \ ,(4) όπου P\equiv SF\cap MR και Q\equiv SE\cap MT.

Έστω τα σημεία X\equiv BC\cap KP και Y\equiv BC\cap LQ.
f=178_t=60840.png
Συνευθειακά σε ισόπλευρο.
f=178_t=60840.png (20.31 KiB) Προβλήθηκε 1082 φορές
\bullet Στο ορθογώνιο τρίγωνο \vartriangle KSF, ισχύει KS = PS\ \ \ ,(5) λόγω \angle KFS = 30^{o} και ομοίως έχουμε LS = QS\ \ \ ,(6)

Το τρίγωνο \vartriangle SKP τώρα, είναι ισόπλευρο λόγω της (5) και \angle KSP = 60^{o} από το εγγράψιμο τετράπλευρο AKSL

και ισχύει SX\perp KP\ \ \ ,(7) λόγω \angle KSB = 30^{o}.

Ομοίως, ισχύει και SY\perp LQ\ \ \ ,(8) γιατί \angle LSC = 30^{o}, στο ισόπλευρο τρίγωνο \vartriangle SLQ, λόγω της (6) και \angle LCQ = 60^{o}.

\bullet Τέλος, από τα όμοια ορθογώνια τρίγωνα \vartriangle XKB,\ \vartriangle YLC, έχουμε \displaystyle \frac{KB}{LC} = \frac{KX}{LY}\ \ \ ,(9) και από τα όμοια ορθογώνια τρίγωνα \vartriangle RKP,\ \vartriangle TLQ, έχουμε \displaystyle \frac{KR}{LT} = \frac{KP}{LQ} = \frac{KX}{LY}\ \ \ ,(10) γιατί ισχύει KP = 2KX και LQ = 2LY.

Από (9),\ (10)\Rightarrow \displaystyle \frac{KB}{LC} = \frac{KR}{LT}\Rightarrow \boxed{\displaystyle \frac{KB}{KR} = \frac{LC}{LT}}\ \ \ ,(11)

Από (11), σύμφωνα με το Θεώρημα των αναλόγων διαιρέσεων, συμπεραίνεται ότι τα σημεία S,\ D,\ M είναι συνευθειακά και το ζητούμενο έχει αποδειχθεί.

Κώστας Βήττας.


Άβαταρ μέλους
vittasko
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2230
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 8:46 am
Τοποθεσία: Μαρούσι - Αθήνα.
Επικοινωνία:

Re: Συνευθειακά σε ισόπλευρο!

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vittasko » Κυρ Ιαν 21, 2018 4:28 pm

Μία άμεση τεκμηρίωση της ισχύος της (11) ως άνω, είναι η εξής:

\bullet Στα όμοια ορθογώνια τρίγωνα \vartriangle SKR,\ \vartriangle SLT, οι SB,\ SC είναι ομόλογες ευθείες και επομένως αληθεύει η (11).

Κώστας Βήττας.


min##
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Τρί Απρ 18, 2017 3:40 pm

Re: Συνευθειακά σε ισόπλευρο!

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από min## » Κυρ Ιαν 21, 2018 6:36 pm

Λίγο διαφορετικά:Με X \equiv DB\cap SF,Y \equiv DC\cap SE,αρκεί \frac{SX}{SF}=\frac{SY}{SE}SD διχοτομεί την XY).Όμως,\frac{SX}{SF}=\frac{KB}{KF},\frac{SY}{SE}=\frac{LC}{LE},με K,L ορισμένα όπως παραπάνω.Το ζητούμενο έπεται από θ. Διχοτόμων-ομοιότητα στα KSF,LSE..


Άβαταρ μέλους
Διονύσιος Αδαμόπουλος
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2016 5:11 pm
Τοποθεσία: Πύργος Ηλείας

Re: Συνευθειακά σε ισόπλευρο!

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Διονύσιος Αδαμόπουλος » Κυρ Ιαν 21, 2018 11:19 pm

Ωραίες λύσεις :coolspeak: !
Το θεώρημα ανάλογων διαιρέσεων μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε χωρίς απόδειξη σε διαγωνισμό προχωρημένης φάσης; Είναι γενικά γνωστό;
Την άσκηση την επινόησα λύνοντας κάποια άλλη. Στη λύση μου χρησιμοποίησα κι εγώ το ίδιο θεώρημα. Το είχαμε δει κι εδώ


Houston, we have a problem!
Άβαταρ μέλους
vittasko
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2230
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 8:46 am
Τοποθεσία: Μαρούσι - Αθήνα.
Επικοινωνία:

Re: Συνευθειακά σε ισόπλευρο!

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vittasko » Δευ Ιαν 22, 2018 9:00 pm

Διονύσιος Αδαμόπουλος έγραψε:...Το θεώρημα ανάλογων διαιρέσεων μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε χωρίς απόδειξη σε διαγωνισμό προχωρημένης φάσης; Είναι γενικά γνωστό;
\bullet Αυτό το απλό στην διατύπωσή του και πολύ εύκολο στην απόδειξή του θεώρημα ( άμεση εφαρμογή του Θεωρήματος Θαλή ), δεν είναι ευρέως γνωστό στην ελληνική βιβλιογραφία ( την παλιότερη, μέχρι το 2000 ), που έχω υπόψη μου. Προσωπικά, το θεωρούσα δική μου κατασκευή, μέχρι που το ανακάλυψα ( πριν μία πενταετία περίπου ) σε ένα βιβλίο του Ι. ΙΩΑΝΝΙΔΗ, σχετικό με γεωμετρικούς τόπους. (*)

Τα τελευταία χρόνια εμφανίστηκε ( το θεώρημα ) στο διαδίκτυο και βασισμένες σ' αυτό, δόθηκαν αρκετές αποδείξεις, ενίοτε δύσκολων προβλημάτων.

Δηλώνω αναρμόδιος να απαντήσω στο ερώτημα εάν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το θεώρημα αυτό χωρίς απόδειξη, αφού στο μόνο σύγχρονο βιβλίο που έχω δει αναφορά του, είναι σε βιβλίο του Σιλουανού (**), όπου μάλιστα η απόδειξή του παραλείπεται, ως πολύ απλή. Ο Σιλουανός ( το ίδιο ίσως και κάποιοι άλλοι ) σίγουρα, εκτιμώ, θα το δεχόταν χωρίς απόδειξη.

Νομίζω όμως, ότι εν γένει δεν είναι αποδεκτό χωρίς απόδειξη. Ας απαντήσουν άλλοι πιο αρμόδιοι.

(*) Ι. ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ - ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ II - Γεωμετρικοί τόποι - Σελίδα 181 - Αυτοέκδοση (;) - Αθήνα 1964

(**) ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΥ, ΣΙΛΟΥΑΝΟΣ ΜΠΡΑΖΙΤΙΚΟΣ - Μαθηματικοί Διαγωνισμοί 2 - Σελίδα 215 - Εκδόσεις Σαββάλας - Αθήνα 2013

Κώστας Βήττας.
τελευταία επεξεργασία από vittasko σε Τετ Ιαν 24, 2018 2:53 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Άβαταρ μέλους
silouan
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί Ιαν 27, 2009 10:52 pm

Re: Συνευθειακά σε ισόπλευρο!

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silouan » Τετ Ιαν 24, 2018 12:35 am

vittasko έγραψε:
Δευ Ιαν 22, 2018 9:00 pm

Δηλώνω αναρμόδιος να απαντήσω στο ερώτημα εάν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το θεώρημα αυτό χωρίς απόδειξη, αφού στο μόνο σύγχρονο βιβλίο που έχω δει αναφορά του, είναι σε βιβλίο του Σιλουανού (**), όπου μάλιστα η απόδειξή του παραλείπεται, ως πολύ απλή. Ο Σιλουανός ( το ίδιο ίσως και κάποιοι άλλοι ) σίγουρα, εκτιμώ, θα το δεχόταν χωρίς απόδειξη.

Νομίζω όμως, ότι εν γένει δεν είναι αποδεκτό χωρίς απόδειξη.
Είναι όπως ακριβώς το γράψατε εδώ.


Σιλουανός Μπραζιτίκος
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γεωμετρία - Επίπεδο Θαλή/Ευκλείδη (Seniors)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες