ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ...

Συντονιστές: vittasko, silouan, Doloros

ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1291
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Kάπου στο πιο μεγάλο νησί του Ιονίου

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ...

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Τετ Μάιος 17, 2017 11:48 am

Με τόσα που έχω προτείνει στο παρελθόν σχετικά με τις γεωμετρικές ανισότητες , η παρακάτω δεν είναι πια πρωτότυπη...
Σκέφτομαι μήπως έχω κουράσει κάποιους με την έμφαση που έχω δώσει...


Σε τρίγωνο ABC αποδείξτε ότι
a\left ( s-a \right )+b\left ( s-b \right )+c\left ( s-c \right )\geq 2\sqrt{3}sr.

Ζητώ συγνώμη γιατί αρχικά αντί για r έγραψα R.



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3690
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:02 am
Τοποθεσία: -mathematica-

Re: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ...

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φωτεινή » Πέμ Μάιος 18, 2017 9:45 am

ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ έγραψε:Με τόσα που έχω προτείνει στο παρελθόν σχετικά με τις γεωμετρικές ανισότητες , η παρακάτω δεν είναι πια πρωτότυπη...
Σκέφτομαι μήπως έχω κουράσει κάποιους με την έμφαση που έχω δώσει...


Σε τρίγωνο ABC αποδείξτε ότι
a\left ( s-a \right )+b\left ( s-b \right )+c\left ( s-c \right )\geq 2\sqrt{3}sr.

Ζητώ συγνώμη γιατί αρχικά αντί για r έγραψα R.
Καλημέρα Τηλέμαχε.
Ευχαριστούμε για τα ωραία θέματα που προτείνεις.!!!

Ισχύει: \displaystyle \cos\frac{A}{2}=\sqrt{\frac{s(s-a)}{bc}}\Rightarrow a(s-a)=\frac{abc}{s}\cos^2{\frac{A}{2}}

\displaystyle a(s-a)+b(s-b)+s(s-c)=\displaystyle\frac{abc}{s}\Big(\cos^2{\frac{A}{2}}+\cos^2{\frac{B}{2}}+\cos^2{\frac{C}{2}}\Big)\geq \frac{abc}{s}\frac{\sqrt{3}s}{2R}=2\sqrt{3}sr

Εδώ αποδείξαμε την \displaystyle (\cos^2{\frac{A}{2}}+\cos^2{\frac{B}{2}}+\cos^2{\frac{C}{2}}\Big)\geq \frac{\sqrt{3}s}{2R}


Φωτεινή Καλδή
Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3690
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:02 am
Τοποθεσία: -mathematica-

Re: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ...

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φωτεινή » Πέμ Μάιος 18, 2017 9:50 am

Ακόμα μία Ενδιαφέρουσα ανισότητα εδώ
ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ έγραψε: Σε προηγούμενη δημοσίευση έδειξα ότι αν a,b,c μήκη πλευρών τριγώνου , τότε οι \sqrt{a\left ( s-a \right )},\sqrt{b\left ( s-b \right )},\sqrt{c\left ( s-c \right )} αποτελούν πλευρές τριγώνου με ακτίνα περιγεγραμμένου κύκλου ίση με \sqrt{Rr} και με εμβαδόν το μισό του ABC.

\displaystyle\frac{a}{r_{a}}+\frac{b}{r_{b}}+\frac{c}{r_{c}}=\frac{a\left ( s-a \right )+b\left ( s-b\right )+c\left ( s-c \right )}{(ABC)}

Αν εφαρμόσουμε στο τρίγωνο με πλευρές \sqrt{a\left ( s-a \right )},\sqrt{b\left ( s-b \right )},\sqrt{c\left ( s-c \right )} την ανισότητα Weitzenb\ddot{o}ck προκύπτει ότι

\displaystyle a\left ( s-a \right )+b\left ( s-b\right )+c\left ( s-c \right )\geq 4\sqrt{3} \frac{(ABC)}{2}=2\sqrt{3}(ABC)


Φωτεινή Καλδή
dement
Διευθύνον Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 10:11 am

Re: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ...

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dement » Πέμ Μάιος 18, 2017 10:53 am

Διαφορετικά:

Το γινόμενο sr ισούται με το εμβαδόν E = \sqrt{s(s-a)(s-b)(s-c)}.

Θέτοντας A \equiv s-a, B \equiv s-b, C \equiv s-c έχουμε s = A + B + C, a = B+C, b = A+C, c = A+B και η ανισότητα γίνεται AB + BC + AC \geqslant \sqrt{3 ABC(A+B+C)} που είναι η ανισότητα Newton.


Δημήτρης Σκουτέρης

Τα μαθηματικά είναι η μοναδική επιστήμη που θα μπορούσε κανείς να εξακολουθήσει να ασκεί αν κάποτε ξυπνούσε και το σύμπαν δεν υπήρχε πλέον.
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γεωμετρία - Προχωρημένο Επίπεδο (Seniors)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες