Τετράδιο Επανάληψης Άλγεβρας Α Λυκείου

Συντονιστής: stranton

Άβαταρ μέλους
Μάκης Χατζόπουλος
Δημοσιεύσεις: 2456
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 4:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Τετράδιο Επανάληψης Άλγεβρας Α Λυκείου

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάκης Χατζόπουλος » Τετ Ιουν 16, 2010 9:39 am

Ξεκίνησε ως ένα απλό φυλλάδιο με συνδυαστικές ασκήσεις για την καλύτερη επανάληψη των μαθητών, μετά βρήκα μια συνοπτική θεωρία και την έβαλα, μετά θεώρησα ότι έπρεπε να προσθέσω ερωτήσεις πάνω στην θεωρία με θέματα που έχουν τεθεί σε διάφορα σχολεία, αποτέλεσμα να έχει δημιουργηθεί ένα ένθετο 32 σελίδων με πλήρη γκάμα ασκήσεων από όλα τα κεφάλαια και με αρκετές συνδυαστικές ασκήσεις, κάποιες πολύ πρωτότυπες-αυτοσχέδιες και κάποιες γνωστές αφού κυκλοφορούν ευρέως σε όλα τα βιβλία και φυλλάδια. Υπάρχουν ατόφια πολλά θέματα εξετάσεων από διάφορα σχολεία, με πιο πρόσφατο αυτό του Σπύρου που έδωσε εδώ viewtopic.php?f=19&t=7772.

Περιέχει,

α. Συνοπτική θεωρία

β. Ερωτήσεις θεωρίας

γ. Θέματα, συνδυαστικά, επαναληπτικά

δ. Θέματα ΟΕΦΕ 2006- 2010
(Να ευχαριστήσω τον Γιώργο- hsiodos- για την προσφορά του)

Αυτή η προσπάθεια είναι αφιερωμένη στα μέλη του www.mathematica.gr
Συνημμένα
Μ.Χ-ΘΕΜΑΤΑ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΑ-ΘΕΩΡΙΑ-ΑΣΚΗΣΕΙΣ-ΕΦ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΥΛΗΣ.pdf
(1.29 MiB) Μεταφορτώθηκε 9036 φορές
τελευταία επεξεργασία από Μάκης Χατζόπουλος σε Τετ Ιουν 16, 2010 3:27 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.


(1) verba volant, scripta manent = τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΑΤΣΙΠΟΔΑΣ
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Δευ Απρ 20, 2009 8:25 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα
Επικοινωνία:

Re: Τετράδιο Επανάληψης Άλγεβρας Α Λυκείου

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΑΤΣΙΠΟΔΑΣ » Τετ Ιουν 16, 2010 9:59 am

Με μια πρώτη (γρήγορη) ματία τέλειο :10sta10: Οταν το κοιτάξω καλύτερα,νομιζω πως αντι για 10 θα παίρνει 100!!!!
:clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ


\displaystyle{
{\rm K}\alpha \tau \sigma \dot \iota \pi o\delta \alpha \varsigma \begin{array}{*{20}c}
   {} & {\Delta \eta \mu \dot \eta \tau \rho \eta \varsigma }  \\
\end{array}
}
Άβαταρ μέλους
chris
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 11, 2010 9:39 pm
Τοποθεσία: Τρίκαλα - Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τετράδιο Επανάληψης Άλγεβρας Α Λυκείου

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris » Τετ Ιουν 16, 2010 10:03 am

κ.Μάκη απλά τέλειο εργαλείο για κάθε μαθητή :first: .Πολύ καλή δουλειά :clap2: :clap2: :coolspeak:


Στραγάλης Χρήστος
Άβαταρ μέλους
Μάκης Χατζόπουλος
Δημοσιεύσεις: 2456
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 4:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τετράδιο Επανάληψης Άλγεβρας Α Λυκείου

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάκης Χατζόπουλος » Τετ Ιουν 16, 2010 3:29 pm

Να τονίσω ότι έβαλα εκ νέου το αρχείο και έσβησα την φίρμα του Φροντιστηρίου που μου προμήθευσε τα θέματα του ΟΕΦΕ, νομίζω ότι είναι παράλογο να θεωρούμε τέτοιες κινήσεις εκ του πονηρού...

Περιμένω σχόλια και κριτικές!!!


(1) verba volant, scripta manent = τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν
Εικόνα
Eagle
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 6:08 pm
Τοποθεσία: Ναύπλιο

Re: Τετράδιο Επανάληψης Άλγεβρας Α Λυκείου

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eagle » Τετ Ιουν 16, 2010 4:46 pm

Τί είναι τα θέματα ΟΕΦΕ???


Δημήτρης.
Άβαταρ μέλους
chris_gatos
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 6962
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:03 pm
Τοποθεσία: Ανθούπολη

Re: Τετράδιο Επανάληψης Άλγεβρας Α Λυκείου

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris_gatos » Τετ Ιουν 16, 2010 4:49 pm

Ο(μοσπονδία).Ε(κπαιδευτικών).Φ(ροντιστών).Ε(λλάδας)


Χρήστος Κυριαζής
k-ser
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 10:22 am
Τοποθεσία: Μουζάκι Καρδίτσας
Επικοινωνία:

Re: Τετράδιο Επανάληψης Άλγεβρας Α Λυκείου

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από k-ser » Τετ Ιουν 16, 2010 5:11 pm

Μάκη, ευχαριστούμε για την αφιέρωση.
Πολύ καλή δουλειά.


Κώστας Σερίφης
Άβαταρ μέλους
mathxl
Δημοσιεύσεις: 6736
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 3:49 pm
Τοποθεσία: Σιδηρόκαστρο
Επικοινωνία:

Re: Τετράδιο Επανάληψης Άλγεβρας Α Λυκείου

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mathxl » Τετ Ιουν 16, 2010 5:30 pm

Κάθε τέτοια προσπάθεια είναι αξιέπαινη. Μάκη σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου, τον κόπο σου και το μεράκι σου.
Είναι ολοφάνερη η διάθεση σου να προσφέρεις σε αυτόν τον χώρο.


Ποτε δεν κάνω λάθος! Μια φορά νομιζα πως είχα κάνει, αλλά τελικά έκανα λάθος!
Απ' τα τσακάλια δεν γλυτώνεις μ' ευχές η παρακάλια. Κ. Βάρναλης
Aπέναντι στις αξίες σου να είσαι ανυποχώρητος

Ενεργό μέλος από 23-12-2008 ως και 17-8-2014 (δεν θα απαντήσω σε πμ)
Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3690
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:02 am
Τοποθεσία: -mathematica-

Re: Τετράδιο Επανάληψης Άλγεβρας Α Λυκείου

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φωτεινή » Τετ Ιουν 16, 2010 5:31 pm

Μάκη ευχαριστούμε :clap2:


Φωτεινή Καλδή
Άβαταρ μέλους
Κοτρώνης Αναστάσιος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3203
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 11:11 pm
Τοποθεσία: Μπροστά στο πισί...
Επικοινωνία:

Re: Τετράδιο Επανάληψης Άλγεβρας Α Λυκείου

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κοτρώνης Αναστάσιος » Τετ Ιουν 16, 2010 5:41 pm

Μάκη σε ευχαριστούμε πολύ!


Εσύ....; Θα γίνεις κανίβαλος....;
Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Τετράδιο Επανάληψης Άλγεβρας Α Λυκείου

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Τετ Ιουν 16, 2010 5:44 pm

Μάκης Χατζόπουλος έγραψε:Ξεκίνησε ως ένα απλό φυλλάδιο με συνδυαστικές ασκήσεις για την καλύτερη επανάληψη των μαθητών, μετά βρήκα μια συνοπτική θεωρία και την έβαλα, μετά θεώρησα ότι έπρεπε να προσθέσω ερωτήσεις πάνω στην θεωρία με θέματα που έχουν τεθεί σε διάφορα σχολεία, αποτέλεσμα να έχει δημιουργηθεί ένα ένθετο 32 σελίδων με πλήρη γκάμα ασκήσεων από όλα τα κεφάλαια και με αρκετές συνδυαστικές ασκήσεις, κάποιες πολύ πρωτότυπες-αυτοσχέδιες και κάποιες γνωστές αφού κυκλοφορούν ευρέως σε όλα τα βιβλία και φυλλάδια. Υπάρχουν ατόφια πολλά θέματα εξετάσεων από διάφορα σχολεία, με πιο πρόσφατο αυτό του Σπύρου που έδωσε εδώ viewtopic.php?f=19&t=7772.

Περιέχει,

α. Συνοπτική θεωρία

β. Ερωτήσεις θεωρίας

γ. Θέματα, συνδυαστικά, επαναληπτικά

δ. Θέματα ΟΕΦΕ 2006- 2010
(Να ευχαριστήσω τον Γιώργο- hsiodos- για την προσφορά του)

Αυτή η προσπάθεια είναι αφιερωμένη στα μέλη του www.mathematica.gr
Αφού συγχαρώ το φίλο Μάκη για την τόσο όμορφα οργανωμένη δουλειά και τη γενναιόδωρη προσφορά του, θέλω να εκφράσω την πρόθεσή μου να εισηγηθώ στο συμβούλιο των Συντονιστών τη δημιουργία ενός ειδικού φακέλου με τίτλιο ΕΡΓΑΣΙΕΣ - ΑΡΘΡΑ που θα περιέχει εργασίες, συλλογές ασκήσεων και άρθρα συναδέλφων - μελών πάνω σε διάφορα μαθηματικά θέματα. Είναι κρίμα τέτοιες προσπάθειες να χάνονται μέσα στο πλήθος των αξιόλογων μεν αλλά αποσπασματικών ασκήσεων που κατακλύζουν καθημερινά(ευτυχώς!!!) τις σελίδες του mathematica.Το μόνο που πιθανόν θα προσθέτουμε είναι το λογότυπο του mathematica ,για προφανείς λόγους.

Μπάμπης


Άβαταρ μέλους
xaranton
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:50 pm
Τοποθεσία: Ελλάδα / Greece
Επικοινωνία:

Re: Τετράδιο Επανάληψης Άλγεβρας Α Λυκείου

#12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xaranton » Τετ Ιουν 16, 2010 5:50 pm

Καλάρουν όλοι, μα δεν βγάζουν ψάρια... Καλάρει ο Μάκης και βγάζει καλαμάρια!!!... Καλοκαιρινά συγχαρητήρια και απο εμένα, και ας μην σε γνωρίζω...


Καλό χειμώνα...
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Καλαμάτας
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Τρί Απρ 14, 2009 10:50 am
Τοποθεσία: Λαμία

Re: Τετράδιο Επανάληψης Άλγεβρας Α Λυκείου

#13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βασίλης Καλαμάτας » Τετ Ιουν 16, 2010 8:27 pm

Συγχαρητήρια Μάκη και ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τους κόπους σου μαζί μας...


Υπάρχουν γέφυρες στη ζωή που περνάς και γέφυρες που καις....
ΤΣΟΠΕΛΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Σάβ Απρ 03, 2010 5:06 pm
Τοποθεσία: Αμαλιάδα - Ηλείας

Re: Τετράδιο Επανάληψης Άλγεβρας Α Λυκείου

#14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΣΟΠΕΛΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ » Τετ Ιουν 16, 2010 11:20 pm

:clap: :winner_first_h4h: :clap: Ευχαριστούμε πολύ Μάκη για το υλικό που μας προσέφερες !!!


Άβαταρ μέλους
polysot
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2583
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 11:43 pm
Τοποθεσία: Όπου βρω ενδιαφέρουσες προσωπικότητες...
Επικοινωνία:

Re: Τετράδιο Επανάληψης Άλγεβρας Α Λυκείου

#15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από polysot » Πέμ Ιουν 17, 2010 9:37 am

Thanx Μάκης...

:10sta10: :logo: :clap2:


Σωτήρης Δ. Χασάπης

Ζήσε τα μαθηματικά σου!
-----------------------------
"There is a scientific taste just as there is a literary or artistic one", Renan
"The journey of a thousand miles begins with one step.", Lao Tzu
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Λαζαρίδης
Δημοσιεύσεις: 656
Εγγραφή: Παρ Ιαν 09, 2009 10:48 am
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Επικοινωνία:

Re: Τετράδιο Επανάληψης Άλγεβρας Α Λυκείου

#16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χρήστος Λαζαρίδης » Πέμ Ιουν 17, 2010 11:45 am

Μάκη

Η εργασία σου για μία τάξη ίσως παραμελημένη, θα βοηθήσει αρκετούς.
Ευχαριστούμε για την προσφορά.

Φιλικά Χρήστος :clap2:


Ο ηλίθιος είναι αήττητος
Άβαταρ μέλους
Α.Κυριακόπουλος
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 9:49 am
Τοποθεσία: ΧΟΛΑΡΓΟΣ

Re: Τετράδιο Επανάληψης Άλγεβρας Α Λυκείου

#17

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Α.Κυριακόπουλος » Πέμ Ιουν 17, 2010 12:42 pm

Μάκης Χατζόπουλος έγραψε:Να τονίσω ότι έβαλα εκ νέου το αρχείο και έσβησα την φίρμα του Φροντιστηρίου που μου προμήθευσε τα θέματα του ΟΕΦΕ, νομίζω ότι είναι παράλογο να θεωρούμε τέτοιες κινήσεις εκ του πονηρού...
Περιμένω σχόλια και κριτικές!!!
Αγαπητέ Μάκη.
Η προσπάθειά σου είναι αξιέπαινη. Σήμερα το είδα και του έριξε μια γρήγορη ματιά. Υλοποιώντας την τελευταία σου φράση, θα ήθελα να επισημάνω τα εξής:
1) Θέμα 2ii(σελ.4).
δ) Εάν α<β και γ<δ, τότε αγ<βδ. Σ. Λ.

• Για παράδειγμα, έχουμε: 1<2 και 3<5 και ισχύει :1.3<2.5.Όμως, έχουμε -4<-2 και -5<5, αλλά δεν ισχύει (-4).(-5)<(-2).5. Ποια είναι λοιπόν η απάντηση;
_____________________________________________________________________
2) Θέμα 4iii(σελ.5).
α) Ισχύει: \displaystyle{\sqrt {\alpha  + \beta }  = \sqrt \alpha   + \sqrt \beta  }. Σ. Λ.

• Για παράδειγμα: με α=9 και β=0, είναι σωστό, ενώ με α=1 και β=3 είναι λάθος . Εξάλλου, αν ένας τουλάχιστον από τους αριθμούς α και β είναι αρνητικός, η ισότητα αυτή δεν έχει νόημα και επομένως δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί ούτε ως αληθής, ούτως ως ψευδής Ποια είναι λοιπόν η απάντηση;
β) Ισχύει: \displaystyle{\sqrt[\nu ]{\alpha } \cdot \sqrt[\mu ]{\beta } = \sqrt[{\nu \mu }]{{\alpha \beta }}}. Σ. Λ.
• όπως παραπάνω, αν ένας τουλάχιστον από τους αριθμούς α και β είναι αρνητικός…
_____________________________________________________________________
3) Θέμα 5(σελ.5).
2) όταν \displaystyle{\alpha  \ge 0}, τότε η \displaystyle{\sqrt \alpha  } παριστάνει τη λύση της εξίσωσης \displaystyle{{x^2} = \alpha }. Σ. Λ.

• Έτσι όπως είναι διατυπωμένο, το οριστικό άρθρο «τη»(λύση), σημαίνει ότι η εξίσωση αυτή έχει μια μοναδική λύση, που βέβαια δεν είναι σωστό( εκτός αν α=0). Κατά τη γνώμη μου, θα έπρεπε να λέει:«… παριστάνει τη μη αρνητική λύση της εξίσωσης…» ή «... παριστάνει μια λύση της εξίσωσης…».

_____________________________________________________________________
4) Θέμα 8 ii(σελ.6).
δ) \displaystyle{\sqrt {{\alpha ^2}}  = \alpha }. Σ. Λ.

•Για παράδειγμα, με α=4 είναι σωστό, αλλά με α=-4 είναι λάθος. Ποια είναι λοιπόν η απάντηση;
_____________________________________________________________________
5) Θέμα 9 Β(σελ.6).
α) Αν\displaystyle{x,y \ge 0}, τότε \displaystyle{\sqrt {x + y}  \ge \sqrt x  + \sqrt y }. Σ. Λ.

• Για παράδειγμα: με x=4 και y=0, είναι σωστό(ισχύει με το =), ενώ με x=1 και y=3 είναι λάθος. Ποια είναι λοιπόν η απάντηση;
_____________________________________________________________________
6) Θέμα14Δ-ΟΕΦΕ 2007(σελ.8).
1. Αν \displaystyle{\alpha  \ge 0} και \displaystyle{\beta  \ge 0}, τότε \displaystyle{\sqrt {\alpha  + \beta }  = \sqrt \alpha   + \sqrt \beta  }. Σ. Λ.

• Βλέπε παραπάνω, περίπτωση 2) (Για παράδειγμα: με α=9 και β=0, είναι σωστό, ενώ με α=1 και β=3 είναι λάθος . Ποια είναι λοιπόν η απάντηση;).
_____________________________________________________________________
7) Θέμα 16-ΟΕΦΕ 2009(σελ.9).
ε) Αν \displaystyle{\gamma  \ne 0}, τότε: \displaystyle{\alpha  > \beta  \Leftrightarrow \alpha \gamma  > \beta \gamma }. Σ. Λ.

•Με γ>0 η ισοδυναμία ισχύει, ενώ με γ<0 δεν ισχύει. Ποια είναι λοιπόν η απάντηση;
_____________________________________________________________________
8) Άσκηση 61(σελ. 23).
Α. Έστω η εξίσωση……………………………………………………………………..
Αν αγ<0 \displaystyle{ \Rightarrow } Δ>0.( και παρακάτω) Αν Δ<0 \displaystyle{ \Rightarrow } αγ>0.

•Ποτέ δεν γράφουμε: «Αν \displaystyle{p \Rightarrow q} », γιατί αυτό σημαίνει: «Αν (αν p, τότε q)» (που δεν έχει νόημα), αφού η πρόταση « \displaystyle{p \Rightarrow q} » διαβάζεται «αν p, τότε q». Έχω τονίσει πολλές φορές ότι τα σύμβολα της Λογικής και των Μαθηματικών, δεν είναι σύμβολα στενογραφίας.

Με εκτίμηση και αγάπη.


Αντώνης Κυριακόπουλος
•Ο έξυπνος παραδέχεται •Ο πονηρός δικαιολογείται •Ο βλάκας επιμένει
Άβαταρ μέλους
Μάκης Χατζόπουλος
Δημοσιεύσεις: 2456
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 4:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τετράδιο Επανάληψης Άλγεβρας Α Λυκείου

#18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάκης Χατζόπουλος » Πέμ Ιουν 17, 2010 12:59 pm

Αντώνη ξέρεις ότι εκτιμώ τις γνώσεις και τις απόψεις σου οπότε είναι δεκτές όλες οι σημειώσεις!!

Όσο αφορά τα σωστά λάθος τα έχω κάνει τα περισσότερα copy-paste, αλλά δεν θέλω να αποποιηθώ τις ευθύνες μιας και είναι στο δικό μου φυλλάδιο!!

Λοιπόν όλα δεκτά (τα είδα εν τάχει) αλλά στην παρατήρηση 8, που είναι δική μου σύνθεση η άσκηση, το "αν" δεν μου ξέφυγε όπως και το "τότε", γι αυτό τονίζω το "αν" και το "τότε" πάνω από την συνεπαγωγή, για να διδάξω στα παιδιά αυτό που λέτε, πως διαβάζονται τα σύμβολα της Μαθηματικής λογικής, είναι δική μου έμπνευση και γι' αυτό δεν είναι Μαθηματικά σωστό, αλλά πιστεύω ότι είναι κατανοητό από όλους γιατί δίνεται με αυτό τον τρόπο!!

Πρέπει να ανταποδώσω τις ευχαριστίες και τα καλά σας λόγια, την ενθάρρυνση που μου δίνετε για να συνεχίσω να μοιράζομαι τις εργασίες μαζί σας!


(1) verba volant, scripta manent = τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Α.Κυριακόπουλος
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 9:49 am
Τοποθεσία: ΧΟΛΑΡΓΟΣ

Re: Τετράδιο Επανάληψης Άλγεβρας Α Λυκείου

#19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Α.Κυριακόπουλος » Πέμ Ιουν 17, 2010 7:27 pm

Μάκης Χατζόπουλος έγραψε:Αντώνη ξέρεις ότι εκτιμώ τις γνώσεις και τις απόψεις σου οπότε είναι δεκτές όλες οι σημειώσεις!!
Όσο αφορά τα σωστά λάθος τα έχω κάνει τα περισσότερα copy-paste, αλλά δεν θέλω να αποποιηθώ τις ευθύνες μιας και είναι στο δικό μου φυλλάδιο!!
Λοιπόν όλα δεκτά (τα είδα εν τάχει) αλλά στην παρατήρηση 8, που είναι δική μου σύνθεση η άσκηση, το "αν" δεν μου ξέφυγε όπως και το "τότε", γι αυτό τονίζω το "αν" και το "τότε" πάνω από την συνεπαγωγή, για να διδάξω στα παιδιά αυτό που λέτε, πως διαβάζονται τα σύμβολα της Μαθηματικής λογικής, είναι δική μου έμπνευση και γι' αυτό δεν είναι Μαθηματικά σωστό, αλλά πιστεύω ότι είναι κατανοητό από όλους γιατί δίνεται με αυτό τον τρόπο!!
Αγαπητέ Μάκη.
• Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις για την περίπτωση 8) της συνεπαγωγής. Πολλές φορές στην προσπάθειά μας να δώσουμε να καταλάβουν τα παιδιά, κάνουμε «αβαρίες». Σ' αυτές όμως τις περιπτώσεις πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί ,γιατί μπορεί να έχουμε το αντίθετο αποτέλεσμα. Δηλαδή να περνάμε λανθασμένα μηνύματα. Όπως έχω γράψει και άλλες φορές, οι έννοιες στα μαθηματικά απλοποιούνται μέχρι ενός ορισμένου σημείου (infimum), κάτω από το οποίο αυτό σημείο αρχίζουν τα λάθη και οι ασάφειες. Γι' αυτό λέω ότι για να απλοποιήσει ένας μια έννοια στα μαθηματικά, θα πρέπει να την κατέχει πάρα πολύ καλά, ώστε να γνωρίζει το «infimum» της έννοιας αυτής, ώστε να μην κατέβει κάτω από αυτό.
• Σχετικά με την περίπτωσή μας, θα ήθελα να σου πω ότι είναι πολύ σημαντικό να καταλάβουν οι μαθητές ότι η πρόταση « \displaystyle{p \Rightarrow q} » ( αν p, τότε q), στην εκφώνηση της, περιέχει το «αν» και είναι λάθος να το γράφουμε μπροστά από αυτή, δηλαδή να γράφουμε «Αν \displaystyle{p \Rightarrow q} », γιατί τότε, όπως σου έλεγα και στο προηγούμενο μήνυμά μου, θα λέμε «Αν (αν p, τότε q)», που δεν έχει νόημα.
Φιλικά.


Αντώνης Κυριακόπουλος
•Ο έξυπνος παραδέχεται •Ο πονηρός δικαιολογείται •Ο βλάκας επιμένει
Άβαταρ μέλους
Μάκης Χατζόπουλος
Δημοσιεύσεις: 2456
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 4:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τετράδιο Επανάληψης Άλγεβρας Α Λυκείου

#20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάκης Χατζόπουλος » Τετ Ιούλ 14, 2010 1:58 pm

Θα ξεκινήσω να δίνω κάποιες ενδιαφέρουσες ασκήσεις προς λύση, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να συμμετάσχει.

Παράκληση, όποιος δώσει λύση, να είναι αναλυτικά γραμμένη, δεν θα 'θελα να δώσουμε λύσεις γρήγορες, σύντομες και βιαστικές, τότε θα έχουμε ξεφύγει από τον στόχο που έχω θέσει, αυτό το είδος ασκήσεων, χωρίς να έχουν κάτι το ακραίο-δύσκολο, νομίζω ότι είναι μια όμορφη συλλογή, μαζεμένη και δεμένη από εμένα (από διάφορα βιβλία + προσωπικές πινελιές) και λόγω του συναισθηματικού δεσίματος δεν μου αρέσουν οι προχειρότητες!!

Σημείωση: Ας δεχτούμε το σύμβολο της συνεπαγωγής (όπως σχολιάσαμε με τον Αντώνη παραπάνω) και ας προχωρήσουμε στο προκείμενο
Συνημμένα
Askisi 61.jpg
Askisi 61.jpg (60.51 KiB) Προβλήθηκε 13903 φορές


(1) verba volant, scripta manent = τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΑΛΓΕΒΡΑ Α'”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες