Άθροισμα.-2-.

Συντονιστής: chris_gatos

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3690
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:02 am
Τοποθεσία: -mathematica-

Άθροισμα.-2-.

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φωτεινή » Κυρ Νοέμ 29, 2009 11:19 am

καλημέρα :logo:

ακόμα ένα άθροισμα (ίσως και να το έχουμε ξαναδεί-δεν είμαι σίγουρη )

Να αποδείξετε ότι \displaystyle{\frac{\sin x}{\cos x}+\frac{\sin 2x}{\cos^{2} x}+\frac{\sin 3x}{\cos^{3} x}+...+\frac{\sin nx}{\cos^{n} x}=\sigma\phi x-\frac{\cos(n+1)x}{\sin x\cdot\cos^{n}x}}


Φωτεινή Καλδή
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15764
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Άθροισμα.-2-.

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Κυρ Νοέμ 29, 2009 11:53 am

Φωτεινή έγραψε:καλημέρα :logo:

ακόμα ένα άθροισμα (ίσως και να το έχουμε ξαναδεί-δεν είμαι σίγουρη )

Να αποδείξετε ότι \displaystyle{\frac{\sin x}{\cos x}+\frac{\sin 2x}{\cos^{2} x}+\frac{\sin 3x}{\cos^{3} x}+...+\frac{\sin nx}{\cos^{n} x}=\sigma\phi x-\frac{\cos(n+1)x}{\sin x\cdot\cos^{n}x}}
Μέθοδος με ζαβολιά:

Υπάρχει μία μέθοδος που κάνει όλα τα αθροίσματα που μας δίνουν την απάντηση ως συνάρτηση του n.

Πες ότι μας ζητάνε να αποδείξουμε a_1 + a_2 + ... + a_n = S_n.
Τότε πάμε στο προχειρό μας και λέμε, αφού a_n = (a_1 + a_2 + ... + a_n) - (a_1 + a_2 + ... + a_{n-1} = S_n - S_{n-1}
Ξέρω να γράψω το a_n ως διαφορά δύο άλλων.
Πάμε τώρα πίσω στο καλό και λέμε στους ανυποψίαστους

"κοίτα, ο γενικός όρος a_n που μου έδωσες γράφεται a_n = b_n - b_{n-1} " . Δηλαδή εμείς στη θέση του S_n γράψαμε b_n για να μην μοιριστούν οι άλλοι την ζαβολιά.

Έτσι, τους λέμε, το άθροισμα είναι τηλεσκοπικό και αμπρακαντάμπρα

\Sigma_{k=1}^n a_k = \Sigma_{k=1}^n (b_k - b_{k-1}) = b_n - b_0.

Στι άθροισμα της Φωτεινής γράφουμε \frac{\sin kx}{\cos^{k} x} = \frac{\cos kx}{sinx cos^{k} x}- \frac{\cos(k+1)x}{sinx cos^{k+1} x} (το "έκανα" στο πρόχειρό μου).

Φιλικά,

Μιχάλης


Άβαταρ μέλους
Μάκης Χατζόπουλος
Δημοσιεύσεις: 2456
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 4:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Άθροισμα.-2-.

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάκης Χατζόπουλος » Κυρ Νοέμ 29, 2009 12:20 pm

Πολύ έξυπνη σκέψη Μιχάλη, αλλά γιατί να εμφανήσουμε τον όρον b_n -b_{n-1}, για να μην μας κλέψουμε την ιδέα; Και ποιος είναι ο όρος b_n; Ένας οποιοσδήποτε;; Πάντως το έπιασα το σκεπτικό και το έχω ξαναπεί, το πιο πολύτιμο είναι η καταγραφή της πορείας σκέψης και όχι τόσο η επίλυση της άσκησης, αυτό είναι το πολύτιμο στα Μαθηματικά, ο τρόπος σκέψης που θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις και να λύσεις παρόμοιες ασκήσεις, η ιδέα αξίζει! Σε ευχαριστούμε Μιχάλη!


(1) verba volant, scripta manent = τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν
Εικόνα
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15764
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Άθροισμα.-2-.

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Κυρ Νοέμ 29, 2009 12:44 pm

Μάκης Χατζόπουλος έγραψε: Και ποιος είναι ο όρος b_n;
b_n = S_n

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εμείς γράφουμε το a_n ως a_n = S_n - S_{n-1} με τις πράξεις στο τελευταίο επεξεργασμένες. Μετά (στο "καλό") αρχίζουμε από κει που φτάσαμε, και ξετιλύγουμε την παράσταση προς τα πίσω. Και όλοι λένε, που το βρήκε ο άτιμος. Μα, μας το έδωσαν!

Ως μέθοδος επίλυσης, είναι βέβαια άψογη. Διδακτικά ... μπάζει. Αλλά εδώ που τα λέμε, σε όλες τις ερευνητικές εργασίες κατά βάθος αυτό κάνουμε. Οι μαθηματικοί είναι οι πρώτοι που κρύβουν τις ιδέες τους! Μια δημοσιευμένη ερευνητική εργασία έχει συνήθως το τελικό προιόν, με μαεστρία επεξεργασμένο, χωρίς να φαίνονται τα χνάρια που μας οδήγησαν στη λύση.

Μου αρέσει να παρομοιάζω τις ερευνητικές εργασίες υψηλού επιπέδου (π.χ. τα Principia του Νεύτωνα, ή το Disquisisiones του Gauss) με τα αρχαία ελληνικά αγάλματα: βλέπεις το τελικό αποτέλεσμα, αλλά τα βήματα μέχρι εκεί, το λάξευμα πετραδάκι πετραδάκι, χάθηκαν.
Έμεινε μόνο το τελευταίο και τέλειο κομμάτι.

Φιλικά,

Μιχάλης


Άβαταρ μέλους
Κοτρώνης Αναστάσιος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3203
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 11:11 pm
Τοποθεσία: Μπροστά στο πισί...
Επικοινωνία:

Re: Άθροισμα.-2-.

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κοτρώνης Αναστάσιος » Κυρ Νοέμ 29, 2009 1:07 pm

Δηλαδή Δάσκαλε το σκεπτικό έχει ως εξής;

\displaystyle a_{k}=\frac{\sin kx}{\cos^{k}x}\Big(=S_{k}-S_{k-1}\Big)=\Big(\cot x-\frac{\cos(k+1)x}{\sin x\cos^{k}x}\Big)-\Big(\cot x-\frac{\cos kx}{\sin x\cos^{k-1}x}\Big)\Leftarrow

\displaystyle\frac{\sin kx}{\cos^{k}x}=\frac{\cos kx\cos x-\cos(k+1)x}{\sin x\cos^{k}x}\Leftarrow

\cos kx\cos x-\cos(k+1)x=\sin kx\sin x\Leftarrow

\cos(k+1)=\cos kx\cos x-\sin kx\sin x\Leftarrow\cos(k+1)=\cos(k+1).

Άρα \displaystyle\sum_{k=1}^{n}a_{k}=\sum_{k=1}^{n}\Big(S_{k}-S_{k-1}\Big)=S_{n}=\cot x-\frac{\cos(n+1)x}{\sin x\cos^{n}x}.

ΚΑΛΟ!!!!!


Εσύ....; Θα γίνεις κανίβαλος....;
Άβαταρ μέλους
A.Spyridakis
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 11:47 am
Τοποθεσία: Εδώ

Re: Άθροισμα.-2-.

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από A.Spyridakis » Κυρ Νοέμ 29, 2009 1:41 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε: Μέθοδος με ζαβολιά:

Υπάρχει μία μέθοδος που κάνει όλα τα αθροίσματα που μας δίνουν την απάντηση ως συνάρτηση του n.

Πες ότι μας ζητάνε να αποδείξουμε a_1 + a_2 + ... + a_n = S_n.
Τότε πάμε στο προχειρό μας και λέμε, αφού a_n = (a_1 + a_2 + ... + a_n) - (a_1 + a_2 + ... + a_{n-1} = S_n - S_{n-1}
Ξέρω να γράψω το a_n ως διαφορά δύο άλλων.
Πάμε τώρα πίσω στο καλό και λέμε στους ανυποψίαστους

"κοίτα, ο γενικός όρος a_n που μου έδωσες γράφεται a_n = b_n - b_{n-1} " . Δηλαδή εμείς στη θέση του S_n γράψαμε b_n για να μην μοιριστούν οι άλλοι την ζαβολιά.

Έτσι, τους λέμε, το άθροισμα είναι τηλεσκοπικό και αμπρακαντάμπρα

\Sigma_{k=1}^n a_k = \Sigma_{k=1}^n (b_k - b_{k-1}) = b_n - b_0.
Φιλικά,

Μιχάλης
Μιχάλη, το :read: προσεκτικά. Μετά είπα "δεν μπορεί, ΟΛΑ αυτού του είδους τα αθροίσματα μπορούν να υπολογιστούν έτσι :wacko: ?" ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ! Αλλά αφού το λέει ο Μιχάλης... :redface_anim: Λες? :ewpu: Το ξαναδιάβασα... :fool: Και...ΝΑΙ!!! :clap2: Τέλειο!!! :10sta10: :coolspeak: :winner_first_h4h: Συμπέρασμα: :notworthy: :notworthy: :notworthy:

ΥΓ Από αύριο καταργώ τις μισές επαγωγές!


mtsarduckas
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Πέμ Απρ 09, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Άθροισμα.-2-.

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mtsarduckas » Κυρ Νοέμ 29, 2009 1:45 pm

Τέλειο!!! :clap2: :clap2: Ευχαριστούμε πολυ κύριε Λάμπρου, η προσφορά σας (γενικότερα) είναι απλά ανεκτίμητη!


Απάντηση

Επιστροφή σε “Προτεινόμενα Θέματα Μαθηματικών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες