Διάλεξη του Μιχάλη Λάμπρου

Συντονιστής: Καρδαμίτσης Σπύρος

Άβαταρ μέλους
Καρδαμίτσης Σπύρος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2338
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 11:14 pm
Επικοινωνία:

Διάλεξη του Μιχάλη Λάμπρου

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καρδαμίτσης Σπύρος » Δευ Μάιος 22, 2017 8:59 pm

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ



Η ΕΠ.Ε.ΔΙ.Μ στα πλαίσια του νέου κύκλου διαλέξεών της για το ακαδημαϊκό έτος 2016–2017 με το γενικό θέμα

«Δημιουργικότητα και Μαθηματικά»

σας προσκαλεί την


Πέμπτη 1 Ιουνίου 2017, ώρα 7.00 μ.μ.

στη διάλεξη του καθηγητή του Μαθηματικού Τμήματος του Πανεπιστημίου Κρήτης Μιχάλη Λάμπρου, με θέμα :



«Τα ύψη τριγώνου συγκλίνουν: Η ενδιαφέρουσα και πολύπλοκη ιστορία ενός θεωρήματος της Γεωμετρίας από την αρχαιότητα μέχρι την σύγχρονη εποχή»




Η εκδήλωση θα γίνει στην αίθουσα Γ22 του Μαθηματικού Τμήματος (Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου)


(*) Την ίδια ημέρα θα πραγματοποιηθούν οι εκλογές για το νέο ΔΣ της ΕΠ.Ε.ΔΙ.Μ από 7.00μ.μ. έως 9.00μ.μ.


Το γνωστό θεώρημα της Γεωμετρίας ότι τα ύψη τριγώνου συγκλίνουν δεν υπάρχει στα Στοιχεία του Ευκλείδη αλλά κατά ρητή την μαρτυρία του Πρόκλου, ήταν γνωστό στον Ευκλείδη. Αν και στην αρχαία ελληνική γραμματεία δεν σώζεται καμία απόδειξη του θεωρήματος, θα δούμε ότι όχι μόνο ήταν ευρέως γνωστό αλλά ότι μπορούμε να κάνουμε ανασύσταση τουλάχιστον 4 κομψών αρχαίων αποδείξεων οι οποίες υπάρχουν στα συμφραζόμενα σε αρχαίες πηγές όπως στα έργα των Αρχιμήδη, Απολλωνίου, Μενελάου και Πάππου. Μετά την αρχαιότητα το θεώρημα χάνεται μέχρι να επανεμφανιστεί την Αναγέννηση αλλά και πάλι σπάνια συμπεριλαμβανόταν στα βιβλία Γεωμετρίας, ακόμη και τα κορυφαία. Αντίθετα από το περίπου 1880 και μετά εμφανίζεται σε όλα τα βιβλία Γεωμετρίας. Στην ομιλία θα δούμε την ιστορική πορεία του θεωρήματος καθώς και μερικές ενδιαφέρουσες αποδείξεις του, κυρίως από Γεωμετρίες πριν το 1700.


Καρδαμίτσης Σπύρος

Λέξεις Κλειδιά:
dement
Διευθύνον Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 10:11 am

Re: Διάλεξη του Μιχάλη Λάμπρου

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dement » Τετ Μάιος 24, 2017 11:15 am

Υπάρχει περίπτωση να μπορέσουμε εκ των υστέρων κι εμείς οι... απόδημοι να παρακολουθήσουμε την ομιλία (θα καταχωρηθεί σε ιστοσελίδα, κλπ.);


Δημήτρης Σκουτέρης

Τα μαθηματικά είναι η μοναδική επιστήμη που θα μπορούσε κανείς να εξακολουθήσει να ασκεί αν κάποτε ξυπνούσε και το σύμπαν δεν υπήρχε πλέον.
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15763
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Διάλεξη του Μιχάλη Λάμπρου

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τετ Μάιος 24, 2017 11:01 pm

Δημήτρη, αν διαβάζουν το ποστ οι οργανωτές της διάλεξης, θα τους παρακαλούσα να βιντεοσκοπούσαν την ομιλία ώστε να την αναρτήσω κάπου. Αλλιώς, κάποια λύση θα βρω.

Υπόψη ότι η ομιλία θα είναι μικρό μόνο κλάσμα (τα κυριότερα και πιο ενδιαφέροντα) της έρευνας που έχω κάνει στο θέμα. Για παράδειγμα έχω φυλλομετρήσει προσεκτικά πάνω από 300 Γεωμετρίες πριν από το 1750, Λατινικές, Αγγλικές, Γαλλικές, Γερμανικές και Ιταλικές και έχω ψάξει ικανό αριθμό αρχείων. Τις αποδείξεις ότι τα ύψη συγκλίνουν που έχουμε δει στο φόρουμ, τις έχω σχεδόν όλες εντοπίσει σε βιβλία τουλάχιστον 100 ετών. Εδώ βάζω μία απόδειξη από Γερμανικό βιβλίο του 1653 που δεν θυμάμαι να υπάρχει στο φόρουμ.


Άβαταρ μέλους
Al.Koutsouridis
Δημοσιεύσεις: 1797
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2014 11:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διάλεξη του Μιχάλη Λάμπρου

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al.Koutsouridis » Τρί Μάιος 30, 2017 10:53 am

Θα ήμουν υπόχρεος σε όποιον την βιντεοσκοπήσει. Δυστυχώς θα βρίσκομαι στο εξωτερικό.


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15763
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Διάλεξη του Μιχάλη Λάμπρου

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τρί Μάιος 30, 2017 11:24 am

Al.Koutsouridis έγραψε:Θα ήμουν υπόχρεος σε όποιον την βιντεοσκοπήσει. Δυστυχώς θα βρίσκομαι στο εξωτερικό.
Καλά νέα: Οι οργανωτές με διαβεβαίωσαν ότι βιντεοσκοπούν όλες τις διαλέξεις που οργανώνουν.


Άβαταρ μέλους
nsmavrogiannis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4455
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 7:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Διάλεξη του Μιχάλη Λάμπρου

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nsmavrogiannis » Παρ Ιουν 02, 2017 1:50 am

Παρακολουθήσαμε απόψε την ομιλία του Μιχάλη Λάμπρου,
Βαθειά μαθηματική και ιστορική γνώση.
Επίμονη και επίπονη έρευνα.
Ενδιαφέρον και θελκτικό αποτέλεσμα.


Αν κανείς δεν ελπίζει, δεν θα βρεί το ανέλπιστο, οι δρόμοι για το ανεξερεύνητο θα είναι κλειστοί.
Ηράκλειτος
Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2009 10:53 am
Τοποθεσία: Aegaleo.
Επικοινωνία:

Re: Διάλεξη του Μιχάλη Λάμπρου

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Παρ Ιουν 02, 2017 1:44 pm

Ήμουν στη ομιλία.
Η εκτίμηση μου στον Καθηγητή Μιχάλη Λάμπρου είναι υψηλή και σταθερή και κάθε φορά που τον ακούω πιστοποιώ το γεγονός αυτό.
Οι ομιλίες αυτές δεν πληροφορούν μόνο για σημαντικότατα ιστορικά και επιστημονικά γεγονότα, κάτι που σε πολλές περιπτώσεις η πληροφόρηση αυτή είναι αναγκαία, επειδή ενίοτε ποδηγετείτε δυστυχώς από το καθ’ ύλη αρμόδιο περιβάλλον. Εδώ σε αυτές τις ομιλίες, όπως η συγκεκριμένη του Μιχάλη Λάμπρου, διδάσκεται ο μελετητής τη λογική-ερευνητική λειτουργία του νου και πώς κτίστηκε η επιστημονική σκέψη εξελικτικά. Είναι βαθειά Μαθηματικές ομιλίες για αυτόν που ... . Αυτό εκτός των τόσων άλλων δυναμώνει τον μελετητή ως λύτη αλλά και ερευνητή μαθηματικών θεμάτων κάτι που είναι ΤΟ ουσιαστικό επιστημονικό ζητούμενο για δημιουργία επιστημονικής προόδου και όχι μόνο. Μαζί ήταν παρόντες και Μαθηματικές προσωπικότητες όπως η Καθηγήτρια κ. Φαρμάκη, ο Καθηγητής κ. Νεγρεπόντης, ο Καθηγητής κ. Αγγελόπουλος, ο Καθηγητής κ. Σπύρου, ο κ. Μαυρογιάννης, ο κ. Κείσογλου και άλλοι πολύ σημαντικοί Μαθηματικοί της Ελληνικής Μαθηματικής κοινότητας.


S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.
Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: Διάλεξη του Μιχάλη Λάμπρου

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Παρ Ιουν 02, 2017 6:58 pm

Τελικά θα μπορέσουμε να την δούμε κάπου και οι υπόλοιποι?? Πρέπει να είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα!!


Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2009 10:53 am
Τοποθεσία: Aegaleo.
Επικοινωνία:

Re: Διάλεξη του Μιχάλη Λάμπρου

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Κυρ Ιουν 04, 2017 11:39 pm

Επανέρχομαι για την αποκατάσταση μιάς αβλεψίας μου.
Την διάλεξη παρακολούθησε και ο ηλικιακά μικρός αλλά τεράστιος Ορέστης Λιγνός, το δικό μας ταλέντο εδώ στην οικογένεια mathematica, γεγονός που σίγουρα μας εντυπωσίασε πολύ.


S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.
buraku
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 04, 2012 11:51 pm

Re: Διάλεξη του Μιχάλη Λάμπρου

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από buraku » Δευ Ιουν 05, 2017 12:46 am



Άβαταρ μέλους
Al.Koutsouridis
Δημοσιεύσεις: 1797
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2014 11:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διάλεξη του Μιχάλη Λάμπρου

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al.Koutsouridis » Δευ Ιουν 05, 2017 1:34 pm

Ευχαριστώ για τον σύνδεσμο καθώς και το Επ.Ε.Δι.Μ, κ. Λάμπρου πολλά συγχαρητήρια. Ελπίζω να δέχεστε συνέχεια προσκλήσεις για να κάνετε τέτοιες διαλέξεις και στα σχολεία.


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15763
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Διάλεξη του Μιχάλη Λάμπρου

#12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τρί Ιουν 06, 2017 10:37 pm

Al.Koutsouridis έγραψε: Ελπίζω να δέχεστε συνέχεια προσκλήσεις για να κάνετε τέτοιες διαλέξεις και στα σχολεία.
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Όσο για προσκλήσεις, με το παραπάνω. Δεν σταματώ ποτέ, γιατί νοιώθω ένα χρέος προς τα παιδιά. Αν θέλεις μερικά νούμερα, την χρονιά που πέρασε βγήκα εκτός Κρήτης 22 φορές για ομιλίες κυρίως σε μαθητές, εντός ή εκτός Ελλάδος. Για παράδειγμα οι 5 από αυτές τις εξόδους ήταν για πενθήμερα Θερινά Σχολεία, κυρίως προς παιδιά Δημοτικού. Μεθαύριο 8 Ιουνίου έχω δύο ομιλίες στην Θεσσαλονίκη προς μαθητές, ομοίως στις 14 στην Αθήνα και 20-23 θα είμαι στα Γιαννιστά για το Θερινό Σχολείο του ΟΕΦΕ. Ο Ιούλιος, ανάλογος. Και λοιπά και λοιπά.


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15763
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Διάλεξη του Μιχάλη Λάμπρου

#13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τρί Ιουν 13, 2017 11:25 pm

Την παραπάνω ομιλία για τα ύψη τριγώνου θα την επαναλάβω στα Γιαννιτσά
την Πέμπτη 22 Ιουνίου 2017 στις 19:00, σε αίθουσα του τοπικού εσπερινού ΕΠΑΛ.

Όλοι ευπρόσδεκτοι.


Άβαταρ μέλους
cretanman
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 4097
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:35 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Διάλεξη του Μιχάλη Λάμπρου

#14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cretanman » Τετ Ιουν 14, 2017 12:47 am

Εξαιρετική Ομιλία!! Ευχαριστούμε πολύ τον Μιχάλη Λάμπρου και την ΕΠΕΔΙΜ που τη μοιράστηκε μαζί μας...

Φανταστικό υλικό για το οποίο είχα ακούσει μεμονωμένα στοιχεία από τον κ. Μιχάλη αλλά δεν έτυχε ποτέ να το δω ολοκληρωμένο!!

Αλέξανδρος


Αλέξανδρος Συγκελάκης
ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: Διάλεξη του Μιχάλη Λάμπρου

#15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Τετ Ιουν 28, 2017 8:57 am

Είδα το βίντεο με την ομιλία του φίλου καθηγητού Μιχάλη Λάμπρου, της 1-6-2017, κάπως καθυστερημένα λόγω επειγουσών υποχρεώσεών μου, την οποία περίμενα με χαρά να απολαύσω, καθώς όπως είναι γνωστό με ενδιέφερε πολύ το θέμα στο οποίο αναφερόταν (ιστορική διαδρομή των αποδείξεων του Θεωρήματος της σύγκλισης των υψών τριγώνου), αλλά και λόγω της μεγάλης πείρας και των μεγάλων σχετικών δυνατοτήτων του ομιλητή.

Όμως, πολύ γρήγορα το βίντεο με απογοήτευσε, γιατί υπάρχουν πολλά προβλήματα ακουστικά, λόγω της δημιουργουμένης μεγάλης αντήχησης και οπτικά, καθώς τα σχήματα του μαυροπίνακα, σε λίγες περιπτώσεις είναι ορατά. Ίσως συνέβαλαν και οι δικές μου μειωμένες ακουστικότητα και ορατότητα.

Τελικά θεωρώ ότι το βίντεο αδίκησε κατά πολύ την ομιλία, η οποία σε γενικές γραμμές ήταν τέλεια από κάθε πλευρά, όσο μπόρεσα να την δω και να την ακούσω. Κρίμα όμως που δεν μπόρεσα να την απολαύσω, όπως περίμενα, λόγω βίντεο.


Φιλικά
Νίκος Κυριαζής.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Διδακτική των Μαθηματικών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες