Θέματα Εξετάσεων Ιουνίου 2012 από Ζάκυνθο

Συντονιστής: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ

Θανάσης Νικολόπουλος
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 18, 2010 12:51 pm

Θέματα Εξετάσεων Ιουνίου 2012 από Ζάκυνθο

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Θανάσης Νικολόπουλος » Παρ Ιουν 22, 2012 3:11 am

Χαιρετώ την παρέα του mathematica.

Σκέφτηκα ότι ίσως κάποιοι βρουν ενδιαφέροντα τα θέματα που έβαλα φέτος στην Α΄ Γυμνασίου στο σχολείο μου.

Σας τα προσφέρω λοιπόν σε μορφή τόσο doc όσο και pdf, για να τα δείτε ή και να τα χρησιμοποιήσετε κατά το δοκούν.

Φυσικά σκέψεις, γνώμες και εποικοδομητική κριτική είναι πάντα ευπρόσδεκτα.

Απλά να αναφέρω ότι προφανώς τα θέματα που βάζει ο καθένας μας αντανακλούν και προσαρμόζονται ανάλογα με το επίπεδο των μαθητών που έχει να δουλέψει, οπότε τυχόν κριτική για την ευκολία ή δυσκολία τους παρακαλώ να λάβει υπόψιν και αυτόν τον παράγοντα...

ΥΓ: Για τη δημιουργία των εξισώσεων χρησιμοποιώ το mathtype, οπότε αν κάποιος έχει πρόβλημα με την εμφάνιση των τύπων ας λάβει υπόψιν του αυτόν τον παράγοντα.

ΥΓ2: Σε ανάλογα θέματα και στις αντίστοιχες ενότητες θα βρείτε συνολικά όλα τα θέματα που έβαλα φέτος στο σχολείο μου:
Μαθηματικών Α Γυμνασίου,
Μαθηματικών Γ Γυμνασίου,
Άλγεβρας, Γεωμετρίας και Μαθηματικών Κατεύθυνσης Β Λυκείου και
Μαθηματικών Γενικής Παιδείας Γ Λυκείου.
Συνημμένα
Ιούνιος 2012 - Α Γυμνασίου mathematica edition.doc
Μαθηματικά Α Γυμνασίου - Θέματα Ιουνίου 2012 από Ζάκυνθο [μορφή doc]
(120.5 KiB) Μεταφορτώθηκε 542 φορές
Ιούνιος 2012 - Α Γυμνασίου mathematica edition.pdf
Μαθηματικά Α Γυμνασίου - Θέματα Ιουνίου 2012 από Ζάκυνθο [μορφή pdf]
(85.18 KiB) Μεταφορτώθηκε 421 φορές


Νικολόπουλος Αθανάσιος
Γυμνάσιο & ΓΕΛ Κατασταρίου Ζακύνθου
Θανάσης Νικολόπουλος
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 18, 2010 12:51 pm

Re: Θέματα Εξετάσεων Ιουνίου 2012 από Ζάκυνθο

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Θανάσης Νικολόπουλος » Παρ Ιουν 22, 2012 3:33 am

...και ας ξεκινήσω εγώ τα σχόλια με μερικές παρατηρήσεις από τις απαντήσεις που πήρα από τους μαθητές μου.

- Στο πρώτο θέμα δεν συνάντησα ιδιαίτερα προβλήματα από όσους το απάντησαν, με εξαίρεση ίσως το αναμενόμενο να μη μου γράφουν πότε δύο κλάσματα λέγονται ισοδύναμα αλλά πως βρίσκουμε ισοδύναμα κλάσματα... Αν και είχα τονίσει ιδιαίτερα τη διαφορά μέσα στην τάξη, κάποιοι μπερδεύτηκαν, αν και ομολογώ στη βαθμολόγηση υπήρξα επιεικής γενικά στο θέμα αυτό.

- Στο δεύτερο θέμα της θεωρίας επίσης δεν υπήρξαν ιδιαίτερες επιπλοκές από όσους είχαν διαβάσει, άλλωστε και σχετικά ξεκάθαρα αποδείχτηκε ότι τους φάνηκαν τα ερωτήματα και τα είχαμε πει κατ επανάληψη στην τάξη οπότε όλα καλά...

- Στην πρώτη άσκηση το πινακάκι το έκαναν οι περισσότεροι (άλλωστε προσφερόταν και για τους μη διαβασμένους που θα απαντούσαν στην τύχη, αντί για καθόλου απάντηση...) αλλά στο Β περίμενα λίγο μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχών απαντήσεων καθώς επέμεινα ιδιαίτερα και στο μάθημα για να το καταλάβουν.

- Η δεύτερη άσκηση κύλησε μάλλον φυσιολογικά, με εξαίρεση ίσως το Γ, όπου μάλλον η διατύπωση μπέρδεψε κάποιους (αν και την ώρα της εξέτασης τους εξήγησα προφορικά και αναλυτικά τι εννοούσα). Είπαμε, 1η Γυμνασίου, σίγουρα κάποιες δυσκολίες ήταν αναμενόμενες...

- Η τρίτη άσκηση αποδείχτηκε και η αγαπημένη τους, αφού την προτίμησε η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών. Μάλιστα ομολογώ ότι ξέχασα να συμπεριλάβω στο σχήμα και ένα τρίγωνο και να τους δώσω την ευκαιρία να αξιοποιήσουν το άθροισμα γωνιών τριγώνου, και μου διαμαρτυρήθηκαν γι αυτό αφού το περίμεναν ως θέμα! Το ποσοστό επιτυχών απαντήσεων εδώ ήταν ίσως το μεγαλύτερο από κάθε άλλο θέμα... Μάλλον ήμασταν ομαδικώς σε φόρμα όταν κάναμε τις συγκεκριμένες ενότητες ;-)

Ως προς τα αποτελέσματα, οι καλοί μαθητές μου έγραψαν καλά (είχα σε σύνολο 22 παιδιών 4-5 γραπτά στο 19-20) ενώ φυσιολογικά κυμάνθηκαν και οι υπόλοιποι... Γενικά τα αποτελέσματα μου έδειξαν ότι όσοι είχαν διαβάσει έστω και λίγο, είχαν την δυνατότητα και την ευκαιρία να γράψουν ικανοποιητικά.

Αυτά, για ότι άλλο προκύψει θα ακολουθήσουν κι άλλα σχόλια.


Νικολόπουλος Αθανάσιος
Γυμνάσιο & ΓΕΛ Κατασταρίου Ζακύνθου
Άβαταρ μέλους
parmenides51
Δημοσιεύσεις: 6239
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2009 9:13 pm
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Θέματα Εξετάσεων Ιουνίου 2012 από Ζάκυνθο

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parmenides51 » Παρ Ιουν 22, 2012 12:12 pm

ευχαριστούμε, αρκετά ενδιαφέρουσα ιδέα είναι ο σχολιασμός των θεμάτων και των απαντήσεων των μαθητών από τον εισηγητή


Παύλος Μαραγκουδάκης
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 1513
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 1:45 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Θέματα Εξετάσεων Ιουνίου 2012 από Ζάκυνθο

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παύλος Μαραγκουδάκης » Πέμ Μάιος 30, 2013 2:26 pm

Πολύ ωραία τα θέματά σας!
Με καθυστέρηση ενός έτους θα ήθελα να σας ευχαριστήσω που τα μοιραστήκατε μαζί μας.
Θα ήταν πολύ ωραίο να είχαμε πολλές τέτοιες δημοσιεύσεις στους φακέλους του γυμνασίου.


Στάλα τη στάλα το νερό το μάρμαρο τρυπά το,
εκείνο που μισεί κανείς γυρίζει κι αγαπά το.
Άβαταρ μέλους
Christos.N
Δημοσιεύσεις: 2105
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 2:28 pm
Τοποθεσία: Ίλιον

Re: Θέματα Εξετάσεων Ιουνίου 2012 από Ζάκυνθο

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos.N » Πέμ Μάιος 30, 2013 4:46 pm

Αν δεν το είχε επισημάνει ο Παύλος δεν θα τα είχα δει , πολύ ωραία θέματα , σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας .
Πρέπει να τα ανεβάσουμε όλα αυτά νομίζω στα αρχεία, γιατί χάνονται.


Χρήστος Ντάβας
Wir müssen wissen — wir werden wissen! D.Hilbert
Άβαταρ μέλους
parmenides51
Δημοσιεύσεις: 6239
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2009 9:13 pm
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Θέματα Εξετάσεων Ιουνίου 2012 από Ζάκυνθο

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parmenides51 » Πέμ Μάιος 30, 2013 4:50 pm

Christos.N έγραψε:Πρέπει να τα ανεβάσουμε όλα αυτά νομίζω στα αρχεία, γιατί χάνονται.
δες εδώ


Άβαταρ μέλους
parmenides51
Δημοσιεύσεις: 6239
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2009 9:13 pm
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Θέματα Εξετάσεων Ιουνίου 2012 από Ζάκυνθο

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parmenides51 » Πέμ Μάιος 30, 2013 8:17 pm

ενημερωτικά προστέθηκαν και στην (προαναφερθείσα) Τράπεζα Θεμάτων Γυμνασίου - Λυκείου του mathematica.gr

οι παραπομπές που αφορούσαν τις συλλογές διαγωνισμάτων και προαγωγικών εξετάσεων που κατά καιρούς είχε ανεβάσει ο Βασίλης Στεφανίδης (με πράσινα γράμματα στην απόκρυψη)

καθώς και δυο άλλες τράπεζες θεμάτων (στο κάτω μέρος της σελίδας με πράσινα γράμματα )


Απάντηση

Επιστροφή σε “Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες