Προτεραιότητα των πράξεων

Συντονιστής: Γιώργος Ρίζος

Άβαταρ μέλους
Στέλιος Μαρίνης
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 9:45 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη, Αθήνα
Επικοινωνία:

Προτεραιότητα των πράξεων

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στέλιος Μαρίνης » Σάβ Ιούλ 26, 2014 10:19 am

Τι θα χάνουμε από πλευράς λογισμού αν είχαμε επιλέξει να έχει προτεραιότητα η πρόσθεση αντί του πολλαπλασιασμού;


Κάποτε οι καμπύλες των γραφικών παραστάσεων ζωντανεύουν, είναι διαφορίσιμες γιατί είναι λείες κι όμορφες, έχουν ακρότατες τιμές γιατί αρνούνται τη μονοτονία, δεν έχουν όριο πραγματικό, αλλά μπορείς και τις φαντάζεσαι στο άπειρο και η ασύμπτωτη ευθεία είναι το καράβι που σε ταξιδεύει πλάι τους.
qwerty
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2009 11:05 pm

Re: Προτεραιότητα των πράξεων

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από qwerty » Σάβ Ιούλ 26, 2014 7:37 pm

Κατά τη γνώμη μου τίποτα,είναι θέμα σύμβασης.Απλώς το να προηγείται ο πολλαπλασιασμός,μας διευκολύνει,διότι υπάρχουν και οι δυνάμεις που κατ ουσίαν είναι πολλαπλασιασμός.
Για παράδειγμα,αν προηγούνταν η πρόσθεση,για να υπολογίσουμε την παράσταση 5^2+1 θα έπρεπε να πούμε 5^2+1=5*5+1=5*6=30
Δηλαδή αχρηστεύεται κάπως ο συμβολισμός της δύναμης


Άβαταρ μέλους
nsmavrogiannis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4455
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 7:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προτεραιότητα των πράξεων

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nsmavrogiannis » Σάβ Ιούλ 26, 2014 9:05 pm

Καλησπέρα σε όλους
Στέλιο αν κατάλαβα καλά το ερώτημα είναι τι θα συνέβαινε αν ίσχυε
\displaystyle{ab+c=a\left( b+c\right) }
για όλα τα a, b, c φυσικά εκτός a=0. Τότε νομίζω θα είχαμε μεγάλες αλλαγές. Me b=c θα είναι ab+b=2ab οπότε b=ab και τότε με b\neq 0 θα είχαμε a=1. Άρα η αριθμητική μας (το σώμα των αριθμών μας) θα είχε δύο στοιχεία τα 0, 1. Δηλαδή θα ήταν το σώμα \mathbb{Z}_{2}.
Μαυρογιάννης


Αν κανείς δεν ελπίζει, δεν θα βρεί το ανέλπιστο, οι δρόμοι για το ανεξερεύνητο θα είναι κλειστοί.
Ηράκλειτος
Άβαταρ μέλους
Στέλιος Μαρίνης
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 9:45 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη, Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προτεραιότητα των πράξεων

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στέλιος Μαρίνης » Κυρ Ιούλ 27, 2014 4:20 pm

Νίκο, προς τα εκεί το πήγαινα πράγματι. Το έθεσα ως ανοικτή ερώτηση. Κάθε απάντηση επομένως είναι δεκτή Το έχω κάνει και με μαθητές κι έχουν μεγάλο ενδιαφέρον οι συζητήσεις που αναπτύσσονται. Νομίζω ότι βοηθούν στην ανάπτυξη μαθηματικού τρόπου σκέψης.


Κάποτε οι καμπύλες των γραφικών παραστάσεων ζωντανεύουν, είναι διαφορίσιμες γιατί είναι λείες κι όμορφες, έχουν ακρότατες τιμές γιατί αρνούνται τη μονοτονία, δεν έχουν όριο πραγματικό, αλλά μπορείς και τις φαντάζεσαι στο άπειρο και η ασύμπτωτη ευθεία είναι το καράβι που σε ταξιδεύει πλάι τους.
qwerty
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2009 11:05 pm

Re: Προτεραιότητα των πράξεων

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από qwerty » Κυρ Ιούλ 27, 2014 5:05 pm

nsmavrogiannis έγραψε: ab+b=2ab οπότε b=ab
Μαυρογιάννης
Δεν νομίζω οτι ισχύει αυτή η συνεπαγωγή.Έχουμε υποθέσει οτι προηγείται η πρόσθεση του πολλαπλασιασμού,οπότε 2ab-ab=2a(b-a)b ,οπότε εν γένει 2ab-ab\neq ab


Άβαταρ μέλους
nsmavrogiannis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4455
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 7:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προτεραιότητα των πράξεων

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nsmavrogiannis » Κυρ Ιούλ 27, 2014 8:12 pm

qwerty έγραψε:
nsmavrogiannis έγραψε: ab+b=2ab οπότε b=ab
Μαυρογιάννης
Δεν νομίζω οτι ισχύει αυτή η συνεπαγωγή.Έχουμε υποθέσει οτι προηγείται η πρόσθεση του πολλαπλασιασμού,οπότε 2ab-ab=2a(b-a)b ,οπότε εν γένει 2ab-ab\neq ab
Αν κατάλαβα καλά η ερώτηση αναφερόταν στο τι θα γινόταν αν μαζί με τις ήδη υπάρχουσες ιδιότητες της αριθμητικής μας (δηλαδή της δομής του σώματος) δεχόμαστε επιπλέον ότι ισχύει
\displaystyle{ab+c=a\left( b+c\right) }. Τότε για m θετικό ακέραιο mb θα σήμαινε \underset{m}{\underbrace{b+...+b}}. Τότε λόγω της επιμεριστικής του πολλαπλασιασμού ως προς την πρόσθεση (που θα εξακολουθεί να ισχύει) θα είχαμε a\left( mb\right) =m\left( ab\right) άρα a\left( b+b\right) =a\left( 2b\right) =2ab.
Στέλιο για την αξία τέτοιων ερωτημάτων συμφωνούμε. Και αρκετά παιδιά τα βρίσκουν ενδιαφέροντα.
Μαυρογιάννης


Αν κανείς δεν ελπίζει, δεν θα βρεί το ανέλπιστο, οι δρόμοι για το ανεξερεύνητο θα είναι κλειστοί.
Ηράκλειτος
qwerty
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2009 11:05 pm

Re: Προτεραιότητα των πράξεων

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από qwerty » Κυρ Ιούλ 27, 2014 8:29 pm

nsmavrogiannis έγραψε:
Αν κατάλαβα καλά η ερώτηση αναφερόταν στο τι θα γινόταν αν μαζί με τις ήδη υπάρχουσες ιδιότητες της αριθμητικής μας (δηλαδή της δομής του σώματος) δεχόμαστε επιπλέον ότι ισχύει
\displaystyle{ab+c=a\left( b+c\right) }. Τότε για m θετικό ακέραιο mb θα σήμαινε \underset{m}{\underbrace{b+...+b}}. Τότε λόγω της επιμεριστικής του πολλαπλασιασμού ως προς την πρόσθεση (που θα εξακολουθεί να ισχύει) θα είχαμε a\left( mb\right) =m\left( ab\right) άρα a\left( b+b\right) =a\left( 2b\right) =2ab.
Στέλιο για την αξία τέτοιων ερωτημάτων συμφωνούμε. Και αρκετά παιδιά τα βρίσκουν ενδιαφέροντα.
Μαυρογιάννης
το πρόβλημα όμως δεν είναι εδώ (εκτός κι αν δεν βλέπω κάτι),αλλά στο ότι η ισότητα 2ab-ab=ab δεν ισχύει


Άβαταρ μέλους
nsmavrogiannis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4455
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 7:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προτεραιότητα των πράξεων

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nsmavrogiannis » Κυρ Ιούλ 27, 2014 8:38 pm

qwerty έγραψε: το πρόβλημα όμως δεν είναι εδώ (εκτός κι αν δεν βλέπω κάτι),αλλά στο ότι η ισότητα 2ab-ab=ab δεν ισχύει
Μα οι ιδιότητες του σώματος θα ισχύουν αναγκαστικά και θα ισχύει και mx-nx=\left( m-n\right) x για m,n \in \mathbb{Z}. Τώρα αν ισχύει και κάτι άλλο απόρροια της πρόσθετης ιδιότητας αυτό είναι άλλο θεμα.
Μαυρογιάννης


Αν κανείς δεν ελπίζει, δεν θα βρεί το ανέλπιστο, οι δρόμοι για το ανεξερεύνητο θα είναι κλειστοί.
Ηράκλειτος
qwerty
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2009 11:05 pm

Re: Προτεραιότητα των πράξεων

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από qwerty » Κυρ Ιούλ 27, 2014 11:33 pm

δηλαδή,εννοείτε 2ab-ab=(2a)b-ab=(2a-a)b κτλ,το βήμα όμως 2ab-ab=(2a)b-ab είναι σωστό;Αφού προηγείται η πρόσθεση δεν ξέρω αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτή την "χρονική στιγμή" την προσεταιριστική ιδιότητα.
Και στα κανονικά μαθηματικά ισχύει η αντιμεταθετική ιδιότητα όμως αυτό:2a+bc=2b+ac δεν ισχύει.Θέλω να πω μήπως η σειρά των πράξεων επηρεάζει το timing που εφαρμόζονται οι συνήθεις ιδιότητες.

ΥΓ:Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός,επιμένω λίγο,γιατί δεν το χω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου το θέμα


Άβαταρ μέλους
nsmavrogiannis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4455
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 7:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προτεραιότητα των πράξεων

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nsmavrogiannis » Δευ Ιούλ 28, 2014 1:48 am

qwerty έγραψε:δηλαδή,εννοείτε 2ab-ab=(2a)b-ab=(2a-a)b κτλ,το βήμα όμως 2ab-ab=(2a)b-ab είναι σωστό;Αφού προηγείται η πρόσθεση δεν ξέρω αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτή την "χρονική στιγμή" την προσεταιριστική ιδιότητα.
Νομίζω ότι κατάλαβα τι λέτε. Αλλά η γνώμη μου είναι ότι από την στιγμή που έχουμε διαθέσιμες κάποιες ιδιότητες σε κάθε βήμα μπορούμε να εφαρμόσουμε όποια επιθυμούμε.

Αλλά ας γυρίσουμε στο αρχικό ερώτημα που ήταν τι θα συνέβαινε αν το ab+c αντί για \left( ab\right) +c ήταν συντομογραφία του a\left( b+c\right). Ας το δούμε με αριθμούς. Θα ίσχυε 2\cdot 2+1=2\left( 2+1\right) δηλαδή 5=6. Δηλαδή ούτε καν στο \mathbb{Z}_{2} (όπως έγραψα πιο πάνω) δεν θα κατέληγε η αριθμητική μας: θα ήταν όλα τα στοιχεία 0.
Μαυρογιάννης


Αν κανείς δεν ελπίζει, δεν θα βρεί το ανέλπιστο, οι δρόμοι για το ανεξερεύνητο θα είναι κλειστοί.
Ηράκλειτος
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες