Μαθηματική Άνοιξη

Συντονιστής: spyros

mathmike
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Ιαν 14, 2009 5:30 pm

Και τώρα τι;

#61

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mathmike » Τρί Μαρ 21, 2017 7:15 pm

Ψήφισες συνάδελφε; Έκανες το χρέος σου; Έπραξες όπως επιβάλει η συνείδηση σου και η δημοκρατική σου ευαισθησία;

Το έκανα κι εγώ.

Και θα ήθελα να ξέρω ότι όλοι όσοι ψηφίσαν, ακολούθησαν την ίδια διαδικασία.

Πλήρωσαν την συνδρομή τους, πήραν την απόδειξη τους, πήγαν στο ταχυδρομείο, πλήρωσαν το γραμματόσημο τους…
και έστειλαν την προσωπική τους επιλογή για την διοίκηση της Ε.Μ.Ε.

Θα ήμουν βαθειά προβληματισμένος όμως αν διαπίστωνα ότι ξαφνικά πέρα από κάθε στατιστική και κατανομή,
200 συνάδελφοι ή και περισσότεροι από όλη την χώρα βρέθηκαν την ίδια ημέρα στο ίδιο κατάστημα ΕΛΤΑ
κάπου στην Αθήνα και ψήφισαν μαζικά…

Βέβαια η πιθανότητα είναι μικρή αλλά όχι μηδενική…
κι ως εκ τούτου θα ήταν σημαντικό να δούμε αν είναι και υπαρκτή…
Τουλάχιστον να ξέρουμε τι διδάσκουμε και στους μαθητές μας.

Δεν μιλάς συνάδελφε;
Έχεις ακούσει κι εσύ για τέτοιες πιθανότητες;

Κι έτσι λοιπόν από καθαρή εξυπηρέτηση στην περιέργεια μας, θα μπορούσε η εφορευτική επιτροπή των εκλογών να μας βοηθήσει με την διατήρηση των φακέλων με τα στοιχεία των ΕΛΤΑ και το σημείωμα του αποστολέα εντός τους.

Όμως στο όνομα των προσωπικών δεδομένων και δήθεν φακελώματος της επιλογής ταχυδρόμησης από συγκεκριμένο κατάστημα,
η επιτροπή προτίμησε να αρνηθεί πεισματικά…
Το καταστατικό βλέπεις συνάδελφε, δεν γράφει τέτοια πράγματα…

Κι έτσι συνάδελφε ο πρόεδρος πρωτοδικών άκουσε σήμερα το αίτημα μας στην ευελπιδων…
Εκεί φτάσαμε συνάδελφε;

Και μέχρι να εκδοθεί η απόφαση, η κάλπη κρατά επτασφράγιστα τα μυστικά της και τις πιθανότητες της…
Αν θυμάμαι καλά ένα θεώρημα αποδεικνύει ότι αν κάτι συμβαίνει… θα συνεχίσει να συμβαίνει …

Κι εσύ συνάδελφε από την επαρχία, των παραρτημάτων, των βραβεύσεων, των συνεδρίων… ξέρεις που ψήφισες;
Δεν θες να φαίνεται που ψήφισες;
Κι αν κάποια μέρα σου έλεγαν δεν ψήφισες;
Δεν θα ήθελες να τους πεις..κοίτα το φάκελο μου και δες από πού αλήθεια ψήφισα και πότε…

Δεν πειράζει συνάδελφε, αντεπιστέλλον μέλος είσαι… πλήρωνε και μη μιλάς…

Αν δεν μιλάς, δεν σου αξίζει κάτι καλύτερο… κουτσομπολιό να γίνεται… και ιστορίες άνευ αποδείξεων…

Καλώ ΟΛΑ τα ενσυνείδητα μέλη της εταιρείας που δεν έχουν κομματικές και παραταξιακές ιδεοληψίες,
να τοποθετηθούν εγγράφως για την κατάσταση.

Καλώ όλα τα μέλη των διοικουσών επιτροπών να λάβουν ξεκάθαρη θέση στο ερώτημα αν πρέπει να ξέρουμε ποιοί από εμάς ψήφισαν και από πού ψήφισαν.

Μιχάλης Περάκης
Πρόεδρος Δ.Ε. Λασιθίου



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3344
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματική Άνοιξη

#62

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Τρί Μαρ 21, 2017 10:35 pm

Ορέστης Λιγνός έγραψε:Τελικά συμφωνώ απόλυτα με τον κύριο Δημήτρη, που τα είπε πολύ ωραία.
Και εγώ συμφωνώ.


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Δημοσιεύσεις: 5959
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2009 10:53 am
Τοποθεσία: Aegaleo.
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματική Άνοιξη

#63

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Τρί Μαρ 21, 2017 11:31 pm

Θα ήθελα να μιλήσω με δεδομένα. Όσο ήμουν προπονητής των παιδιών αυτών και είχα τη τιμή να ήμουν επί σειρά ετών, για κάποιο ανεξήγητο λόγο όλα τα παιδιά που ήταν μεταλλιούχοι σε επίπεδο να περνούν μέσω των μεταλλίων στις σχολές της αρεσκείας τους έδιναν με δική τους επιλογή και τις επίσημες εξετάσεις ως να μην είχαν μετάλλιο και "ως δια μαγείας" (τα εισαγωγικά με σημασία) έγραφαν και εκεί άριστα. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου και στο θέμα αυτό; Ποιος ξέρει άραγε; Προσωπικά σεβόμενος την απόφαση τους αυτή δεν μπήκα ενσυνείδητα στην διαδικασία να τα ρωτήσω το γιατί. Από την εμπειρία μου ΝΑΙ το μετάλλιο στα παιδιά αυτά επί της επιστήμης διαγωνιστικής διαδικασίας δίνει χαρά αλλά ποτέ δεν ήταν για αυτά αυτοσκοπός ή αυτοεπιβεβαίωση, αφού ήδη είχαν την αίσθηση της αξίας τους αναφορικά με την επίλυση μαθηματικών προβλημάτων, όπως συμβαίνει σε περιπτώσεις στον σωματικό αθλητισμό. Αυτά έζησα συγχροτιζόμενος με τους μαθητές αυτούς και τα καταθέτω ως δεδομένα. Θεωρούσαν κορυφαία την κάθε στιγμή που έλυναν ένα άγνωστο και δύσκολο μαθηματικό πρόβλημα με την χαρά στα μάτια τους να είναι έκδηλη. Θυμάμαι που κάποιος από αυτούς που τώρα κοσμεί Πανεπιστήμιο της Αμερικής ως διδάσκων ερευνητής και είχε λύσει ένα δύσκολο πρόβλημα θεωρίας αριθμών που τους είχα δώσει, που με πήρε ζητώντας μου χίλια ειλικρινή συγνώμη στις 3,30 το πρωί να μου ζητήσει την γνώμη μου αν το πρόβλημα το έλυσε σωστά λέγοντας μου τη λύση του και ναι το είχε λύσει σωστά ... Η επιτυχία στην επιστήμη και δη στα Μαθηματικά ισχυροποιεί τον χαρακτήρα και ενδυναμώνει την πίστη στον εαυτό του ασχολούμενου με αυτή χωρίς να αναδύεται ναρκισσισμός τύπου Dorian Gray που δυνατόν να είναι γεγονός σε επιτυχία σωματικών επιτυχιών. Το αυτονόητο κατά την άποψη μου είναι οι μεταλλιούχοι επί των διαγωνισμών ΒΜΟ, ΙΜΟ να εισέρχονται και μάλιστα με υποτροφία και σε επίπεδο χρηματικής πριμοδότησης σε όποια σχολή της επιλογής τους και αυτό είναι σοβαρό κριτήριο για την δύναμη μίας ηγεσίας που σέβεται τον λαό της. Όλα τα άλλα είναι τουλάχιστον λαϊκισμός ή φόβος σύγκρισης. Και ένα ακόμα στατιστικό δεδομένο: Κατά τη περίοδο της ευρείας εισόδου και σε ιατρικές σχολές, Δεν υπήρξε ούτε ένα φαινόμενο μεταλλιούχου που να είχε εξασφαλίσει την είσοδο του σε σχολή από την Β' Λυκείου ή την Α' Λυκείου που να επαναπαύτηκε εκεί, αντιθέτως μάλιστα "γκάζωναν ακόμη περισσότερο" και αυτό έχει τη σημασία του.


S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.
AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 1172
Εγγραφή: Τετ Δεκ 31, 2008 8:07 pm
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Re: Και τώρα τι;

#64

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ » Τετ Μαρ 22, 2017 1:01 am

mathmike έγραψε:Ψήφισες συνάδελφε; Έκανες το χρέος σου; Έπραξες όπως επιβάλει η συνείδηση σου και η δημοκρατική σου ευαισθησία;

Το έκανα κι εγώ.

Και θα ήθελα να ξέρω ότι όλοι όσοι ψηφίσαν, ακολούθησαν την ίδια διαδικασία.

Πλήρωσαν την συνδρομή τους, πήραν την απόδειξη τους, πήγαν στο ταχυδρομείο, πλήρωσαν το γραμματόσημο τους…
και έστειλαν την προσωπική τους επιλογή για την διοίκηση της Ε.Μ.Ε.

Θα ήμουν βαθειά προβληματισμένος όμως αν διαπίστωνα ότι ξαφνικά πέρα από κάθε στατιστική και κατανομή,
200 συνάδελφοι ή και περισσότεροι από όλη την χώρα βρέθηκαν την ίδια ημέρα στο ίδιο κατάστημα ΕΛΤΑ
κάπου στην Αθήνα και ψήφισαν μαζικά…



Βέβαια η πιθανότητα είναι μικρή αλλά όχι μηδενική…
κι ως εκ τούτου θα ήταν σημαντικό να δούμε αν είναι και υπαρκτή…
Τουλάχιστον να ξέρουμε τι διδάσκουμε και στους μαθητές μας.

Δεν μιλάς συνάδελφε;
Έχεις ακούσει κι εσύ για τέτοιες πιθανότητες;

Κι έτσι λοιπόν από καθαρή εξυπηρέτηση στην περιέργεια μας, θα μπορούσε η εφορευτική επιτροπή των εκλογών να μας βοηθήσει με την διατήρηση των φακέλων με τα στοιχεία των ΕΛΤΑ και το σημείωμα του αποστολέα εντός τους.

Όμως στο όνομα των προσωπικών δεδομένων και δήθεν φακελώματος της επιλογής ταχυδρόμησης από συγκεκριμένο κατάστημα,
η επιτροπή προτίμησε να αρνηθεί πεισματικά…
Το καταστατικό βλέπεις συνάδελφε, δεν γράφει τέτοια πράγματα…

Κι έτσι συνάδελφε ο πρόεδρος πρωτοδικών άκουσε σήμερα το αίτημα μας στην ευελπιδων…
Εκεί φτάσαμε συνάδελφε;

Και μέχρι να εκδοθεί η απόφαση, η κάλπη κρατά επτασφράγιστα τα μυστικά της και τις πιθανότητες της…
Αν θυμάμαι καλά ένα θεώρημα αποδεικνύει ότι αν κάτι συμβαίνει… θα συνεχίσει να συμβαίνει …

Κι εσύ συνάδελφε από την επαρχία, των παραρτημάτων, των βραβεύσεων, των συνεδρίων… ξέρεις που ψήφισες;
Δεν θες να φαίνεται που ψήφισες;
Κι αν κάποια μέρα σου έλεγαν δεν ψήφισες;
Δεν θα ήθελες να τους πεις..κοίτα το φάκελο μου και δες από πού αλήθεια ψήφισα και πότε…

Δεν πειράζει συνάδελφε, αντεπιστέλλον μέλος είσαι… πλήρωνε και μη μιλάς…

Αν δεν μιλάς, δεν σου αξίζει κάτι καλύτερο… κουτσομπολιό να γίνεται… και ιστορίες άνευ αποδείξεων…

Καλώ ΟΛΑ τα ενσυνείδητα μέλη της εταιρείας που δεν έχουν κομματικές και παραταξιακές ιδεοληψίες,
να τοποθετηθούν εγγράφως για την κατάσταση.

Καλώ όλα τα μέλη των διοικουσών επιτροπών να λάβουν ξεκάθαρη θέση στο ερώτημα αν πρέπει να ξέρουμε ποιοί από εμάς ψήφισαν και από πού ψήφισαν.

Μιχάλης Περάκης
Πρόεδρος Δ.Ε. Λασιθίου
Δυστυχώς φτάσαμε σε τούτο το κρίσιμο σημείο.
Πρέπει όλοι να προσπαθήσουμε να βρεθεί λύση, να σπάσει το απόστημα και ας πονέσει. Αν δεν πεισθούμε όλοι ότι υπάρχει διαφάνεια και όχι μυστικές συμπαιγνίες, καλύτερα να το κλείσουμε το μαγαζί.
Δεν είναι θέμα προσωπικών διαφορών. Όλοι (θέλω να ελπίζω ότι) πασχίζουμε για το καλό της ΕΜΕ.
Αν υπάρχουν κάποιοι που αναζητούν προσωπικά οφέλη χωρίς ηθικούς φραγμούς, πρέπει να αποκαλυφθούν και να απομονωθούν. Θεωρώ ότι σε όλες τις παρατάξεις υπάρχουν αξιόλογα άτομα που μπορούν να προσφέρουν. Προσωπικά, συμμετέχω εδώ και 25 και πλέον χρόνια στο Παράρτημα Ηρακλείου και όσοι με γνωρίζουν ξέρουν την αγάπη μου για το χώρο και ειδικότερα για τον τομέα των διαγωνισμών.
Θα συννεχίσω να το κάνω από οποιοδήποτε πόστο γιατί προέχει η ηθική ικανοποίηση.
Καλώ όλους τους συναδέλφους που ενστερνίζονται την παραπάνω άποψη (ανεξάρτητα της παράταξης την οποία ψήφισαν) να εκφράσουν την άποψη τους και να αγωνιστούν να ξεπεράσουμε την κρίσιμη αυτή καμπή.


fmak65
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 01, 2009 6:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Μαθηματική Άνοιξη

#65

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fmak65 » Τετ Μαρ 22, 2017 7:48 am

Επειδή η γυναίκα του Καίσαρα δεν φτάνει να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται, θα πρέπει να ελεγχθεί η παραπάνω κατηγορία και να ελεγχθεί και ο γραφικός χαρακτήρας, και όποιος το έκανε, διαγραφή εφ' όρου ζωής από την ΕΜΕ, ή απόλυση αν είναι έμμισθος της.


Μαραντιδης Φωτης
Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3344
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματική Άνοιξη

#66

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Τετ Μαρ 22, 2017 8:41 am

fmak65 έγραψε:Επειδή η γυναίκα του Καίσαρα δεν φτάνει να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται, θα πρέπει να ελεγχθεί η παραπάνω κατηγορία και να ελεγχθεί και ο γραφικός χαρακτήρας, και όποιος το έκανε, διαγραφή εφ' όρου ζωής από την ΕΜΕ, ή απόλυση αν είναι έμμισθος της.
ΑΠΟΛΥΤΩΣ!


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Δημοσιεύσεις: 5959
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2009 10:53 am
Τοποθεσία: Aegaleo.
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματική Άνοιξη

#67

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Τετ Μαρ 22, 2017 10:27 am

Θέλει μεγάλη προσοχή, αφού πλέον εκκρεμεί δικαστική απόφαση.
Προφανώς και γενικώτερα σε κάθε έκφραση της ζωής, αν υπάρχουν αποδεδειγμένα σοβαρές ευθύνες θα πρέπει να αποδίδονται, ή αν υπάρχουν σοβαρές υπόνοιες να διερευνώνται, και μάλιστα τάχιστα και αυστηρά. Θεωρώ συνυπεύθυνο όποιον ενσυνείδητα δεν φέρνει στην επιφάνεια κολάσιμες πράξεις, στο όνομα ΤΑΧΑ μίας ισορροπίας που βέβαια σε τέτοιες περιπτώσεις γίνεται ισορροπία λόγω τρόμου (omerta κτλ). Όταν ήμουν πρόεδρος στην ομοσπονδία της πυγμαχίας και γινόταν ένα θεσμικό ατόπημα, ποτέ μα ποτέ δεν το έσβησα φορτώνοντας το σε ένα άτομο (και μετά όλα Ο.Κ.), εκτός και αν ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ το άτομο αυτό είχε δράσει με ατομικό ΔΌΛΟ. Αν αυτό δεν είχε βάση έψαχνα για συλλογικές ευθύνες που κατάγγελλα στην αντίστοιχη κοινότητα με το "μαχαίρι να μπαίνει σε βάθος".


S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.
fmak65
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 01, 2009 6:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Μαθηματική Άνοιξη

#68

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fmak65 » Τετ Μαρ 22, 2017 10:47 am

Συμφωνώ με τον Σωτήρη, η υπόθεση είναι αρκετά λεπτή. Επίσης θα πρέπει να ερωτηθούν και οι ψηφίσαντες, αν έδωσαν την έγκριση τους. Ξέρω περίπτωση που όντως 2 ψήφοι στάλθηκαν μαζί.


Μαραντιδης Φωτης
mathmike
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Ιαν 14, 2009 5:30 pm

Re: Μαθηματική Άνοιξη

#69

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mathmike » Τετ Μαρ 22, 2017 6:10 pm

Αγαπητέ Σωτήρη και φίλε Φώτη,
σας γνώρισα στα Ανώγεια και κρατώ την αμοιβαία συμπάθεια στα πρόσωπα σας και στην κοινή μας αγάπη προς τα Μαθηματικά και τους μαθητές μας. Συμφωνώ απολύτως με τα όσα γράφετε παραπάνω, και θα ήθελα να μου πείτε (μήπως κι εγώ δεν το έχω σκεφτεί) πως εξηγείτε εσείς το γεγονός ότι μέσα στις επιστολικές ψήφους απο την Αθήνα που μας παρέδωσαν τα ΕΛΤΑ υπάρχουν 80 ψηφοδέλτια χωρίς σφραγίδα και γραμματόσημα...
Υπάρχει τέτοιου είδους ΔΩΡΕΑΝ Αποστολή για τα ΕΛΤΑ;;; Και τότε γιατί όλοι οι υπόλοιποι έπρεπε να πληρώσουμε; Ξεχάστηκε ο υπάλληλος των ΕΛΤΑ;

Dionysis Diakoumopoulos Σημειώνω και τα εξής γεγονότα που πρέπει να γίνουν δημόσιο κτήμα όλων μας μπας και πάμε παραπέρα... Στο σύνολο των 1200 περίπου φακέλλων-Επιστολών προς την ΕΜΕ που παραλάβαμε από το ταχυδρομείο, οι 78 ταχυδρομικοί φάκελλοι με ψηφοδέλτια ψηφοφορίας που παραλάβαμε δεν είχαν καν γραμματόσημο και δε γνωρίζω βάσει ποιας ακριβώς διαδικασίας τα ταχυδρομικά έξοδα πληρώθηκαν αυτοδικαίως εκ των υστέρων από το ταμείο της Μαθηματικής Εταιρείας (ποσό 80 περίπου ευρώ). Από αυτούς δε, οι 38 ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟΥ! Π.χ. αν είναι έτσι, γιατί να μην κάνουμε όλοι το ίδιο και να τη βγάζουμε στο τσάμπα, αποφεύγοντας ταυτόχρονα και το οικονομικό αλλά κυρίως το Αισθητικό κόστος όλων των γεγονότων που αντικρίσαμε σε μεγάλη διάρκεια και ένταση για όσες/ους πήγαμε προχτές εκεί! Τα ανωτέρω μπορώ να βεβαιώσω και ενόρκως και έχουν καταγραφεί στο πρακτικό παράδοσης του ταχυδρομικού εκλογικού υλικού στην αρμόδια Εφορευτική Επιτροπή! Στο ταχυδρομείο τα πάντα είναι χύμα σε κουτιά και ο καθένας, θεωρητικά και το τονίζω για εμάς τους Μαθηματικούς, ανά πάσα στιγμή μπορεί να βάλει και να βγάλει ότι θέλει ... Σε ορισμένους συναδέλφους Μαθηματικούς εκτός Αθηνών που μπορώ να κατονομάσω, εάν χρειαστεί, το εκλογικό υλικό με το ενιαίο ψηφοδέλτιο και τον ειδικό φάκελλο αποστολής που αν δεν τον έχεις δε μπορείς να ψηφίσεις επιστολικά, τα έλαβαν προχθές Δευτέρα αφότου είχαν γίνει οι εκλογές!!! Θα ψήφιζαν και αποκλείστηκαν ντε φάκτο ... Θεωρώ ότι καθ' ολοκληρίαν η διαδικασία της ταχυδρομικής αποστολής των ψηφοδελτίων (ήτοι επιστολικής ψήφου) είναι απολύτως διαβλητή, έχει ήδη, ενδεχομένως, και αυτό θα πρέπει να διερευνηθεί σε βάθος από ανεξάρτητες αρχές, αλλοιώσει το εκλογικό αποτέλεσμα και θα πρέπει να ακυρωθεί και να επαναληφθεί σε εύλογο χρονικό διάστημα με διαφορετικό τρόπο από κοινού και κατά την κοινή Λογική και κυρίως συναινετικά αποδεκτό!


mathmike
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Ιαν 14, 2009 5:30 pm

Re: Μαθηματική Άνοιξη

#70

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mathmike » Πέμ Μαρ 23, 2017 6:11 pm

Το διακύβευμα αυτών των Εκλογών

Με αφορμή τα «εκλεπτυσμένα» κείμενα που κυκλοφόρησαν χθες από «συναδέλφους-εκπαιδευτικούς» σχετικά με τα πρόσφατα θλιβερά γεγονότα των εκλογών της Ε.Μ.Ε., θα ήθελα να παρουσιάσω κι εγώ την δική μου «Αλήθεια».

Όχι της Ομάδας της Άνοιξης, αλλά της προσωπικής μου θέσης ως προεδρεύοντος μιας Διοικούσας Επιτροπής ενός παραρτήματος.

Ο λόγος που δέχθηκα να συμμετέχω στην εκλογική διαδικασία, δεν ήταν ούτε οι προσωπικές φιλοδοξίες ούτε η ανάληψη αξιωμάτων.

Ευτυχώς υπάρχουν και άνθρωποι που σε όλη τους την ζωή δεν έχουν ανάγκη αυτές τις «θέσεις» για να αυτοπροσδιορίζονται…

Η κινητήριος λοιπόν δύναμη για αυτή μου την συμμετοχή ήταν η απλή ιδέα ότι κάποτε όλα στην ζωή χρειάζονται μια αλλαγή και μια ανανέωση, αλλιώς μοιραία οδηγούμαστε σε καθεστώτα…

Επίσης σημαντικό ρόλο οφείλω να ομολογήσω για αυτή την απόφαση έπαιξε η αλαζονική συμπεριφορά της κεντρικής διοίκησης της Ε.Μ.Ε. που με το έτσι θέλω προσπαθούσε να επιβάλλει εσωτερικό δανεισμό από τα παρατήματα για να καλύψει την κακοδιαχείριση των προηγούμενων ετών.

Η σημερινή απόφαση του δικαστηρίου που δικαίωσε την δημοκρατική αξίωση της Μαθηματικής Άνοιξης, ήταν για εμένα μια σημαντική στιγμή αυτής της Εκλογικής Διαδικασίας.

Εμείς βλέπετε κύριοι της Δημοκρατικής Πρωτοβουλίας δεν μαχόμαστε για την πρώτη θέση, ούτε έχουμε μαντικές ικανότητες να προβλέπουμε ότι πήρατε 11 έδρες όπως λέτε στους διαδρόμους και στις μεταξύ μας συνομιλίες.

Εμείς καταθέσαμε επίσημα απόψεις και θέσεις για μια άλλη Ε.Μ.Ε. και απευθυνθήκαμε στους συναδέλφους μας χωρίς κομματικά και παραταξιακά κριτήρια.

Εμείς κύριοι όπως αποφάνθηκε και το δικαστήριο σήμερα δώσαμε αγώνα για το αυτονόητο. Δεν είναι δυνατόν να μην γνωρίζουμε τον τρόπο της αποστολής των επιστολικών ψήφων και να μην μπορούμε να αντιπαραβάλουμε τα στοιχεία του αποστολέα και του φακέλου του.

Τέλος, ανεξαρτήτου εκλογικού αποτελέσματος θα ήθελα να γνωρίζετε ότι υπάρχουν πλέον αρκετά σοβαρά νομικά και λογιστικά θέματα που το νέο Δ.Σ. της εταιρείας μοιραία θα κλιθεί να λάβει θέση.
Κι επίσης υπάρχουν συγκεκριμένες διατάξεις και νόμοι που κρίνουν τι και πως. Κι όπως είδατε υπάρχουν και δικαστές με κρίση και λογική.

Καλά είναι τα πανηγυράκια και οι εορτασμοί της εκατονταετίας αλλά και ένας οικονομικός και διαχειριστικός έλεγχος θα έκανε καλό στο να φύγουν οι υπόνοιες και τα σχόλια.

Όσο για το ότι η Ε.Μ.Ε. είναι για κάποιους το «δεύτερο Σπίτι» τους, το αφήνω στους νοήμονες συναδέλφους μας να το κρίνουν όχι μονάχα ως δήλωση αλλά και ως νοοτροπία.

Το δε κορυφαίο ότι υπογράφετε το κείμενο σας ως Δημοκρατική Πρωτοβουλία αλλά παραπάνω μπερδεύετε την ιδιότητα σας ως ΔΣ της ΕΜΕ είναι δείγμα γραφής :

«Σημειώνουμε πως η παρουσία των συγκεκριμένων προσώπων στην ΕΜΕ τα τελευταία χρόνια περιορίστηκε αποκλειστικά σε προσκεκλημένες ομιλίες στα συνέδριά μας.»

Η Ε.Μ.Ε. όπως και όλοι οι σύλλογοι είναι κυρίως ιδέα για εμάς τους ρομαντικούς και δεν ανήκουν σε κανένα μας.

Σας αφιερώνω λοιπόν ένα φωτογραφικό ντοκουμέντο και θα ακολουθήσουν κι άλλα…
Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι…
Έτσι γιατί το bullying από αλλού ξεκίνησε…

Μιχάλης Περάκης
Συνημμένα
Epistoli02.pdf
(248.61 KiB) Μεταφορτώθηκε 120 φορές


Ωmega Man
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: Παρ Ιουν 05, 2009 8:17 am

Re: Μαθηματική Άνοιξη

#71

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ωmega Man » Παρ Μαρ 24, 2017 12:30 pm

περιθωριακό εκπαιδευτικό σύστημα του βολέματος, τώρα που τελειώσαν και τα λεφτά μεταξύ των αλληλοευεργετιθέντων θυμήθηκαν τους πάντες. Εγώ θα κάνω μια ερώτηση στους διαχειριστές που βρήκαν το email μου και μου έστειλαν κομματική προπαγάνδα; Τελικά όλο το μοντέλο της χρεοκοπημένης Ελλάδας σε αυτήν την νοοτροπία στήθηκε.


What's wrong with a Greek in Hamburg?
Άβαταρ μέλους
nsmavrogiannis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4455
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 7:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματική Άνοιξη

#72

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nsmavrogiannis » Παρ Μαρ 24, 2017 2:01 pm

Ωmega Man έγραψε:περιθωριακό εκπαιδευτικό σύστημα του βολέματος, τώρα που τελειώσαν και τα λεφτά μεταξύ των αλληλοευεργετιθέντων θυμήθηκαν τους πάντες. Εγώ θα κάνω μια ερώτηση στους διαχειριστές που βρήκαν το email μου και μου έστειλαν κομματική προπαγάνδα; Τελικά όλο το μοντέλο της χρεοκοπημένης Ελλάδας σε αυτήν την νοοτροπία στήθηκε.
Σε ποιούς διαχειριστές αναφέρεσαι Γιώργο;


Αν κανείς δεν ελπίζει, δεν θα βρεί το ανέλπιστο, οι δρόμοι για το ανεξερεύνητο θα είναι κλειστοί.
Ηράκλειτος
mathmike
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Ιαν 14, 2009 5:30 pm

Re: Μαθηματική Άνοιξη

#73

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mathmike » Παρ Μαρ 24, 2017 2:06 pm

Συνάδελφε πόσο δίκιο έχεις με αυτή σου την διαπίστωση.
Τώρα προφανώς το ζητούμενο είναι να δούμε πως μπορούμε να οικοδομήσουμε απο την Αρχή ενα νέο πλαίσιο αξιών.
Εξού και εμείς ως Ανεξάρτητη ΟΜΑΔΑ στεκόμαστε μακρυά απο κομματικές γραμμές και παραταξιακές λογικές.
Επίσης όσων αφορά την δική μας αλληλογραφία (που θα αδικηθεί αν μας χρεωθεί ως κομματική) οι αποδέκτες της ήταν διευθύνσεις που έχουμε απο κοινή ομαδική αλληλογραφία που παραλαμβανουμε κατα καιρούς τόσο απο παραρτήματα όσο και απο τα κεντρικά ή και απο συναδέλφους που στέλνουν κατα καιρούς ομαδικά μηνύματα.


Ωmega Man
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: Παρ Ιουν 05, 2009 8:17 am

Re: Μαθηματική Άνοιξη

#74

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ωmega Man » Παρ Μαρ 24, 2017 2:14 pm

nsmavrogiannis έγραψε:
Ωmega Man έγραψε:περιθωριακό εκπαιδευτικό σύστημα του βολέματος, τώρα που τελειώσαν και τα λεφτά μεταξύ των αλληλοευεργετιθέντων θυμήθηκαν τους πάντες. Εγώ θα κάνω μια ερώτηση στους διαχειριστές που βρήκαν το email μου και μου έστειλαν κομματική προπαγάνδα; Τελικά όλο το μοντέλο της χρεοκοπημένης Ελλάδας σε αυτήν την νοοτροπία στήθηκε.
Σε ποιούς διαχειριστές αναφέρεσαι Γιώργο;
Έλαβα αυτό ..... φαίνεται και το email μου για να μην λες ότι τα κατεβάζω από το κεφάλι μου.
q.pdf
(472.47 KiB) Μεταφορτώθηκε 143 φορές


What's wrong with a Greek in Hamburg?
Άβαταρ μέλους
Al.Koutsouridis
Δημοσιεύσεις: 1806
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2014 11:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μαθηματική Άνοιξη

#75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al.Koutsouridis » Παρ Μαρ 24, 2017 2:15 pm

nsmavrogiannis έγραψε:
Ωmega Man έγραψε:περιθωριακό εκπαιδευτικό σύστημα του βολέματος, τώρα που τελειώσαν και τα λεφτά μεταξύ των αλληλοευεργετιθέντων θυμήθηκαν τους πάντες. Εγώ θα κάνω μια ερώτηση στους διαχειριστές που βρήκαν το email μου και μου έστειλαν κομματική προπαγάνδα; Τελικά όλο το μοντέλο της χρεοκοπημένης Ελλάδας σε αυτήν την νοοτροπία στήθηκε.
Σε ποιούς διαχειριστές αναφέρεσαι Γιώργο;
Νομίζω αναφέρεται στους διαχειριστές του :logo: . Αλλά δε ξέρω αν φταίνε αυτοί. Στην φόρμα "Επεξεργασία γενικών ρυθμίσεων" υπάρχει η επιλογή:
Τα μέλη μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου μέσω μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου:
Ναι ή Όχι
Αυτή την επιλογή προσωπικά την είχα στο ναι στην περίπτωση που κάποιος θέλει να μου στείλει κάτι εκτός :logo:. Επειδή μου έκανε αλγεινή εντύπωση να μου αποσταλεί και εμένα χωρίς πρωτύτερη ενημέρωση μήνυμα για τις εκλογές Ε.Μ.Ε. και μάλιστα, παραταξιακό έχω απενεργοποιήσει αυτή την επιλογή.


Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματική Άνοιξη

#76

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Παρ Μαρ 24, 2017 2:31 pm

Al.Koutsouridis έγραψε:
nsmavrogiannis έγραψε:
Ωmega Man έγραψε:περιθωριακό εκπαιδευτικό σύστημα του βολέματος, τώρα που τελειώσαν και τα λεφτά μεταξύ των αλληλοευεργετιθέντων θυμήθηκαν τους πάντες. Εγώ θα κάνω μια ερώτηση στους διαχειριστές που βρήκαν το email μου και μου έστειλαν κομματική προπαγάνδα; Τελικά όλο το μοντέλο της χρεοκοπημένης Ελλάδας σε αυτήν την νοοτροπία στήθηκε.
Σε ποιούς διαχειριστές αναφέρεσαι Γιώργο;
Νομίζω αναφέρεται στους διαχειριστές του :logo: . ....
Οι διαχειριστές του mathematica.gr δεν θα μπορούσαμε και δεν έχουμε καμμία σχέση με το συγκεκριμένο (ή οποιοδήποτε ανάλογο) email.
(άλλωστε φαίνεται ο αποστολέας στον συνημμένο που παραθέτει ο Γιώργος και βέβαια δεν είναι οι διαχειριστές του mathematica.gr.)

Το mathematica.gr είναι φόρουμ συζήτησης μαθηματικών θεμάτων που εννοεί να παραμείνει μακριά από αντιπαραθέσεις συντεχνιακού χαρακτήρα.

Οι Γενικοί Συντονιστές & οι διαχειριστές του mathematica.gr αποφασίσαμε -για λόγους πληρότητας της ενημέρωσης- να δώσουμε ένα βήμα για τις υποψήφιες κινήσεις και μέλη, αλλά μέχρις εκεί.


Υ.Γ. Ίσως κάποιοι οφείλουν να απαντήσουν στην ερώτηση "που βρήκαν το email μου;" Πάντως όχι οι διαχειριστές του mathematica.gr!


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
Ωmega Man
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: Παρ Ιουν 05, 2009 8:17 am

Re: Μαθηματική Άνοιξη

#77

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ωmega Man » Παρ Μαρ 24, 2017 2:38 pm

Δεν είπα ότι το έστειλαν οι διαχειριστές, που βρήκαν τα email ρώτησα δεδομένου ότι εγώ δεν έχω καμιά επαφή πέρα από αυτό το φόρουμ με ανθρώπους της εκπαίδευσης και θεώρησα ότι μπορεί κάποιος να είχε πρόσβαση στα email του φόρουμ, μου έκανε εντύπωση που δέχτηκα τέτοιο mail.


What's wrong with a Greek in Hamburg?
Άβαταρ μέλους
cretanman
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 4098
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:35 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματική Άνοιξη

#78

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cretanman » Παρ Μαρ 24, 2017 3:08 pm

Ωmega Man έγραψε:περιθωριακό εκπαιδευτικό σύστημα του βολέματος, τώρα που τελειώσαν και τα λεφτά μεταξύ των αλληλοευεργετιθέντων θυμήθηκαν τους πάντες. Εγώ θα κάνω μια ερώτηση στους διαχειριστές που βρήκαν το email μου και μου έστειλαν κομματική προπαγάνδα; Τελικά όλο το μοντέλο της χρεοκοπημένης Ελλάδας σε αυτήν την νοοτροπία στήθηκε.
Αγαπητέ Γιώργο καλησπέρα,

Τα μέλη δεν έχουν δικαίωμα να δουν πολύ περισσότερο να στείλουν email και μάλιστα μαζικό. Οι διαχειριστές μπορούν να στείλουν μαζικό email από το admin panel αλλά με το email του mathematica να φαίνεται ως email αποστολής. Το email που μας έστειλες είναι προφανώς από email της κίνησης... Κι εγώ έχω λάβει πάρα πολλά email τις τελευταίες ημέρες και από διαφορετικούς συνδυασμούς σε 2-3 διαφορετικά email που έχω. Η σκέψη μου πάει στο ότι σε κάποια email συναδέλφων ή της ΕΜΕ βρίσκεται το email μου και το χρησιμοποίησαν για ενημέρωση! Ίσως να συμβαίνει κάτι αντίστοιχο και με το δικό σου!

Εκ μέρους των διαχειριστών,
Αλέξανδρος

Υ.Γ. Μάλλον το email μου είναι λίγο άκαιρο καθώς το έγραφα την ώρα που έγραφε και ο Γρηγόρης παραπάνω και δεν είχα δει την απάντησή του. Πατώντας "Αποστολή" μου εμφάνισε το email του Γρηγόρη που μεσολάβησε κι έτσι δεν είδα ότι το δικό μου δεν είχε αποσταλεί. Το αφήνω μια και πάνω-κάτω λέμε τα ίδια πράγματα!


Αλέξανδρος Συγκελάκης
Άβαταρ μέλους
Al.Koutsouridis
Δημοσιεύσεις: 1806
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2014 11:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μαθηματική Άνοιξη

#79

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al.Koutsouridis » Παρ Μαρ 24, 2017 4:24 pm

Αφού δεν υπάρχει η δυνατότητα μέσα από το :logo: να αποσταλεί email απευθείας, μπορούν οι κύριοι της Μαθηματικης 'Ανοιξης να μας πουν που βρήκαν τα email;


mathmike
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Ιαν 14, 2009 5:30 pm

Re: Μαθηματική Άνοιξη

#80

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mathmike » Παρ Μαρ 24, 2017 5:03 pm

Αξιότιμοι συνάδελφοι,
Αγαπητέ Γιώργο,

ως άτομο με αρχές και με παρρησία της γνώμης μου οφείλω να εξηγηθώ και προφανώς αν χρειαστεί να «παρεξηγηθώ».

Αρχικά να πω εκ των πρότερων ότι ουδόλως αισθάνομαι ότι υπηρετώ το :

«περιθωριακό εκπαιδευτικό σύστημα του βολέματος, τώρα που τελειώσαν και τα λεφτά μεταξύ των αλληλοευεργετιθέντων θυμήθηκαν τους πάντες»

Κι επίσης να υπερασπιστώ το δικαίωμα μας ότι επ ουδενί ΔΕΝ αποστείλαμε : «κομματική προπαγάνδα».

Αντιθέτως στείλαμε ένα ενημερωτικό e-mail σε 27.484 ηλεκτρονικές διευθύνσεις που συλλέξαμε από διάφορους ιστοχώρους και ανοικτές προς όλους κοινοποιήσεις ομαδικών μηνυμάτων. Ούτε διαφήμιση κάναμε, ούτε χρήματα κερδίσαμε, ούτε κάποιον εκθέσαμε.

Επίσης μου προκαλεί κι εμένα αλγεινή εντύπωση που κάποιοι συνάδελφοι εύκολα μας χαρακτηρίζουν ως παράταξη ή κομματικό συνδυασμό.

Κύριοι μια προσπάθεια κάναμε να φτιάξουμε μια ομάδα σύμφωνα με τα όσα προβλέπει το καταστατικό της Ε.Μ.Ε. για να διεκδικήσουμε καλύτερη μαθηματική παιδεία στην χώρα μας.

Όλα τα άλλα που συμβαίνουν γύρω σας, προφανώς δεν σας ενοχλούν;

Να ευχαριστήσω τους διαχειριστές του mathematica που μας φιλοξένησαν αυτό τον διάλογο και σε αυτούς οφείλουμε να ένα ΜΕΓΑΛΟ Συγγνώμη γιατί από άσπονδους συναδέλφους κατηγορήθηκαν και για αυτό.

Και αισθάνομαι πραγματικά ότι αξίζουν Συγχαρητήρια και για την δίκαιη στάση που κράτησαν όλο αυτόν τον καιρό (ξέρετε και δικές μου αναρτήσεις κατέβηκαν από τους διαχειριστές αλλά δεν βγήκα ούτε να κατηγορήσω ούτε να στοχοποιήσω το φόρουμ )

Ωστόσο Αγαπητοί Διαχειριστές αν θεωρείτε ότι έχουμε φέρει σε δύσκολη θέση τους συναδέλφους, τότε ευχαρίστως να αφαιρεθούν οι συζητήσεις περί των Εκλογών… άλλωστε οι Εκλογές ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ κι επίσημα ΣΗΜΕΡΑ… !!!!

Όσοι έχετε περισσότερες απορίες που έχουμε βρει τις διεύθυνσης σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου σε προσωπικό μήνυμα.

Έτσι για την ιστορία 18 συνάδελφοι, μας ρώτησαν-απάντησαν επίμονα που βρήκαμε την διεύθυνση τους, και 407 μας απείλησαν και μας έβρισαν για την «ΠΑΡΑΤΑΞΗ» μας.

Αγαπητέ Γιώργο την δική σου διεύθυνση (όπως και άλλες 34) την βρήκα στον παρακάτω σύνδεσμο :
github.com όπου είμαι κι εγώ μέλος.

Συγγνώμη προκαταβολικά αν με το e-mail μας σε έφερα σε δύσκολη θέση, ελπίζω να καταλαβαίνεις.

Φιλικά,
Μιχάλης


Κλειδωμένο

Επιστροφή σε “ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες