Η Στήλη των Μαθηματικών του Κώστα Δόρτσιου

Συντονιστής: Καρδαμίτσης Σπύρος

Άβαταρ μέλους
parmenides51
Επικοινωνία:

Η Στήλη των Μαθηματικών του Κώστα Δόρτσιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση #1 από parmenides51 » Παρ Μάιος 25, 2012 1:06 am

Σκόρπια Διαμάντια Μαθηματικών και της Ιστορίας τους από έναν ειδικό στο είδος, τον Κώστα Δόρτσιο (KDORTSI).

Αντιγράφοντας την εισαγωγή από το Όπερ Έδει Δείξαι

''Η Στήλη των Μαθηματικών - Κώστας Δόρτσιος

Από σήμερα αρχίζουμε να φιλοξενούμε στις στήλες του ψηφιακού μας χώρου τη «Στήλη των Μαθηματικών». Η εργασία αυτή εκπονείται εδώ και έξι χρόνια από το συνάδελφο μαθηματικό Κώστα Δόρτσιο και δημοσιεύεται στην εφημερίδα «Γραμμή» της Κοζάνης κάθε Τετάρτη καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους.

Ένα μεγάλο μέρος της έχει φιλοξενηθεί στην ιστοσελίδα του Παραρτήματος της Κοζάνης η οποία για αντικειμενικούς λόγους πλέον δεν λειτουργεί.

Πιστεύουμε ότι παρουσιάζει ενδιαφέρον για κάθε ένα που ασχολείται με τα Μαθηματικά καθώς και με την Ιστορία των Μαθηματικών. Φιλοξενεί ασκήσεις και γενικότερα ιδέες από αξιόλογους συναδέλφους μαθηματικούς καθώς και επιλεγμένες ασκήσεις από την ελληνική και ξένη βιβλιογραφία.

Η αφετηρία γίνεται με τις δημοσιεύσεις του Σεπτεμβρίου 2011 και θα εμπλουτίζεται συνεχώς.
Από τη διεύθυνση του Ο.Ε.Δ.''

Εδώ

Υ.Γ.
Πολύ θα χαιρόμουν αν υπήρχε η δυνατότητα να ανέβουν κάπου και οι παλιότερες δημοσιεύσεις της Στήλης των Μαθηματικών (τα τεύχη 001-278)
που δεν είναι προσβάσιμα ούτε στην Σελίδα της ΕΜΕ Κοζάνης ούτε στον διαδικτυακό χώρο της παραπάνω τοπικής εφημερίδας.
Και έχω βάσιμες υποψίες να πιστεύω ότι δεν θα ήμουν ο μόνος που θα χαιρόταν. :)

KDORTSI
Διακεκριμένο Μέλος

Re: Η Στήλη των Μαθηματικών του Κώστα Δόρτσιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση #2 από KDORTSI » Παρ Μάιος 25, 2012 1:44 am

Ευχαριστώ τον parmenides51 για τα καλά του λόγια(και σε προσωπικό του μήνυμα),
αλλά κυρίως γιατί πρόσεξε τις αναρτήσεις μου στην ιστοσελίδα του Νίκου Ζανταρίδη
και Γιάννη Απλακίδη που είναι η γνωστή ως "όπερ έδει δείξαι".

Είναι αλήθεια πως τη δουλειά αυτή την πρόσεξαν αρκετοί και δήλωσαν ενδιαφέρον για όλη τη σειρά.
Πιστεύω, κι είναι στις προθέσεις μου να βρώ χρόνο να μεταφέρω όλη αυτή τη δουλειά στην ιστοσελίδα του "όπερ έδει δείξαι".
Αυτό θα το κάνω με μεγάλη μου χαρά.

Με την ευκαιρία θέλω να ευχαριστήσω πρώτα το Παράρτημα της ΕΜΕ Κοζάνης κι ύστερα του φίλους μου Γιάννη Απλακίδη και
Νίκο Ζανταρίδη που διέθεσαν χώρο γι' αυτή τη δουλειά. Ακόμα να ευχαριστήσω και τους ιδιοκτήτες της εφημερίδας "Γραμμής"
της Κοζάνης
και ιδιαίτερα την Άννα Παρανόμου καθώς κι όλα τα παιδιά που εργάζονται με μεράκι για την έκδοσή της.

Κώστας Δόρτσιος

Άβαταρ μέλους
parmenides51
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση #3 από parmenides51 » Πέμ Φεβ 20, 2014 1:41 am

ορίστε συγκεντρωμένα όσα τεύχη έχουν ανέβει στο Όπερ Έδει Δείξαι, δηλαδή

τα τεύχη Νο: 279 -368 στις ημερομηνίες 07.09.2011-26.06.2013 αντίστοιχα

με δυο τρόπους: όλα μαζί σε ένα pdf , σε ξεχωριστά pdfs σε ένα αρχείο zip

(το 1ο pdf στους σελιδοδείκτες του, πατώντας την κορδέλα στο αριστερό μέρος, τα δείχνει σε χρονολογική σειρά)

Υ.Γ. Πατώντας Αρχείο -> Λήψη το κατεβάζετε στον Η/Υ σας

Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση #4 από george visvikis » Πέμ Φεβ 20, 2014 8:50 am

Εξαιρετικό!!!
Ευχαριστώ.

Επιστροφή σε “Ιστορία των Μαθηματικών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες