Άσκηση πάνω στον διαφορικό λογισμό.

Συντονιστής: KAKABASBASILEIOS

Κωνσταντίνος Μενεγατος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 25, 2022 6:59 pm

Άσκηση πάνω στον διαφορικό λογισμό.

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κωνσταντίνος Μενεγατος » Τρί Μαρ 26, 2024 11:00 pm

Έχω μια συνάρτηση f η οποία είναι ορισμένη στο R. Ξέρω ότι υπάρχει η δεύτερη παραγωγός της και ότι f'(0)>0. Να βρεθεί το \lim_{x \to +\infty}f(x)

Έχω μεταφράσει όλα τα δεδομένα που μου δίνονται και έχω ασχοληθεί με την άσκηση περίπου 1ωρα και ένα τέταρτο. Τσιφος όμως...

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την οποία απάντηση σας.



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3056
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Άσκηση πάνω στον διαφορικό λογισμό.

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Τετ Μαρ 27, 2024 1:11 am

Κωνσταντίνος Μενεγατος έγραψε:
Τρί Μαρ 26, 2024 11:00 pm
Έχω μια συνάρτηση f η οποία είναι ορισμένη στο R. Ξέρω ότι υπάρχει η δεύτερη παραγωγός της και ότι f'(0)>0. Να βρεθεί το \lim_{x \to +\infty}f(x)

Έχω μεταφράσει όλα τα δεδομένα που μου δίνονται και έχω ασχοληθεί με την άσκηση περίπου 1ωρα και ένα τέταρτο. Τσιφος όμως...

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την οποία απάντηση σας.
Τα δεδομένα είναι ανεπαρκή για να αποφανθούμε για το \lim_{x \to +\infty}f(x). Π.χ. για f(x)=e^x τότε f'(0)=e^0=1>0 και \lim_{x \to +\infty}f(x)=+\infty, ενώ για για f(x)=\eta\mu\,x τότε f'(0)=\sigma\upsilon\nu\,0=1>0 και το \lim_{x \to +\infty}f(x) δεν υπάρχει. Και στις δυο περιπτώσεις η συνάρτηση ορίζεται σε όλο το \mathbb{R} και η δεύτερη παράγωγος υπάρχει. Επομένως, είτε δεν έχεις μεταφέρει σωστά την άσκηση, είτε η άσκηση είναι προβληματική.


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
Κωνσταντίνος Μενεγατος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 25, 2022 6:59 pm

Re: Άσκηση πάνω στον διαφορικό λογισμό.

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κωνσταντίνος Μενεγατος » Τετ Μαρ 27, 2024 8:35 am

Χίλια συγγνώμη. Πρόκειται για λάθος μεταφορά της άσκησης. Εκτός από αυτά έχω δεδομένα ότι η f είναι κυρτή σε όλο το R.
Σας ευχαριστώ πολύ.


Λάμπρος Κατσάπας
Δημοσιεύσεις: 838
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 17, 2017 10:17 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Άσκηση πάνω στον διαφορικό λογισμό.

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λάμπρος Κατσάπας » Τετ Μαρ 27, 2024 9:15 am

Κωνσταντίνος Μενεγατος έγραψε:
Τετ Μαρ 27, 2024 8:35 am
Χίλια συγγνώμη. Πρόκειται για λάθος μεταφορά της άσκησης. Εκτός από αυτά έχω δεδομένα ότι η f είναι κυρτή σε όλο το R.
Σας ευχαριστώ πολύ.
f(x)\geq f'(0)x+f(0). Συνέχισε...


Κωνσταντίνος Μενεγάτος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2023 11:13 am

Re: Άσκηση πάνω στον διαφορικό λογισμό.

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κωνσταντίνος Μενεγάτος » Κυρ Απρ 07, 2024 6:41 pm

Λάμπρο σε ευχαριστώ πολύ είχα φτάσει μέχρι εκεί, δεν θυμόμουν όμως το 2ο θεώρημα στην σελίδα 48 του σχολικού βιβλίου.


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΔΙΑΦΟΡΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΟΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες