Επαναληπτικές Ασκήσεις με Πολλά ερωτήματα

Εδώ θα καταχωρούνται ασκήσεις οι οποίες συνδυάζουν τουλάχιστον δύο διαφορετικά εκ των παραπάνω κεφάλαια και έχουν επαναληπτικό χαρακτήρα.

Συντονιστής: Καρδαμίτσης Σπύρος

Άβαταρ μέλους
cretanman
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 4097
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:35 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Επαναληπτικές Ασκήσεις με Πολλά ερωτήματα

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cretanman » Τετ Απρ 17, 2013 1:44 pm

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους, συναδέλφους και μαθητές!

Αύριο, με αφορμή το προγραμματισμένο τελευταίο προαιρετικό 3ωρο επαναληπτικό διαγώνισμα που έχουμε προγραμματίσει στο σχολείο μου, έχω σκοπό να μοιράσω στα παιδιά τις τελευταίες 4 επαναληπτικές ασκήσεις που θα λύσουμε αυτή και την επόμενη εβδομάδα πριν κλείσουμε για το Πάσχα. Οι ασκήσεις αυτές έχουν αρκετά ερωτήματα και ο στόχος είναι να ελέγξουν ένα μεγάλο κομμάτι της ύλης της Ανάλυσης που έχει διδαχθεί. Αρκετά ερωτήματα είναι εύκολα, άλλα είναι δυσκολότερα και απαιτούν συνδυασμό γνώσεων. Σίγουρα δε συγκρίνονται με τα διαμάντια που ανεβάζουν καθημερινά πολλοί συνάδελφοι εδώ στο :logo: αλλά και με συλλογές ασκήσεων που έχουν γίνει κατά καιρούς.

Οι ασκήσεις που παραθέτω δεν είναι δικές μου. Είναι από ασκήσεις που έχω πάρει από το Χρήστο Πατήλα, το Ροδόλφο Μπόρη και ασκήσεις από το αρχείο μου. Έχω επίσης συμβουλευτεί τις σελίδες 71 έως 73 από την υπέροχη συλλογή του Νίκου Μαυρογιάννη εδώ. Συνεπώς δε θα μπορούσα παρά να τις μοιραστώ μαζί σας και θα χαρώ αν βρείτε κάτι ενδιαφέρον για να δώσετε στους μαθητές σας.

Φυσικά το θέμα αυτό είναι ανοικτό και για άλλα παρόμοια θέματα Ανάλυσης ή Μιγαδικών με αρκετά ερωτήματα τα οποία συναντήσατε και σας άρεσαν. Κάποια σίγουρα έχουμε και στο mathematica (θα μας βοηθήσει ο parmenides51). Θυμάμαι τις 2 ασκήσεις εδώ και εδώ τις οποίες έχω συμπεριλάβει στο παραπάνω αρχείο.

Αλέξανδρος
Συνημμένα
ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ασκήσεις με πολλά ερωτήματα (18.4.2013).pdf
(160.29 KiB) Μεταφορτώθηκε 904 φορές


Αλέξανδρος Συγκελάκης
Άβαταρ μέλους
parmenides51
Δημοσιεύσεις: 6239
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2009 9:13 pm
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Επαναληπτικές Ασκήσεις με Πολλά ερωτήματα

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parmenides51 » Σάβ Απρ 20, 2013 1:28 pm

ωραία ιδέα , θα ήταν χαρά μου να βοηθήσω

ορίστε λοιπόν τι υπάρχει στο :logo:


ενημερώθηκε μέχρι και 21-5-2013


Οι ασκήσεις
\displaystyle{f(x)f^{\prime \prime}(x)=A\ne 0} από Ροδόλφο Μπόρη (10)
\displaystyle{f(x)=x(x-3)^2} από Ροδόλφο Μπόρη (14)
\displaystyle{f '(x) = \frac{1}{{x + f^2 (x)}}, x\ge 1} από Ροδόλφο Μπόρη (8)
\displaystyle{f(x)=\int_{0}^{a}{e^{-t}t^{x-1}dt},a>0,x\ge1} από Ροδόλφο Μπόρη (10)
\displaystyle{f(x)e^{f(x)}=x \,\,\,  x\ge 0} από Ροδόλφο Μπόρη (12) 02 , 03 , 04 , 05 , 06 , 07 , 08 (άσκηση 2)
\displaystyle{ f^{\prime}(x)=(2-f(x))e^{f(x)} } από Ροδόλφο Μπόρη (9)
\displaystyle{{f^{ - 1}}\left( x \right) =f\,\,' \left( x \right) \,\,\, x\ge 0} από Βασίλη Μαυροφρύδη (9)
\displaystyle{f^3(x)+f(x)=2x} από Χρήστο Καρδάση (9)
\displaystyle{z_1  = \sigma \upsilon \nu \alpha  + i\eta \mu \alpha}, \displaystyle{z_2  = \sigma \upsilon \nu \beta  + i\eta \mu \beta}, \displaystyle{z_3  = \sigma \upsilon \nu \gamma  + i\eta \mu \gamma}, \displaystyle{\eta \mu \alpha  + \eta \mu \beta  + \eta \mu \gamma  = 0} από Μάκη Χατζόπουλο (11)
\displaystyle{4(f(x))^3+2xf(x)=x+1, \; x>0} από peter (7)
\displaystyle{f(x)+e^{f(x)}=x +1} από tsolis (9) 02 , 03 , 04 (άσκηση 4)
\displaystyle{f(x)+e^{f(x)}=2x+1} από Ροδόλφο Μπόρη (16) (άσκηση 3)
\displaystyle{f(xy ) = f(x) + f(y ) + xy  - x - y,\,\,  x,y >0, ..., f(x)=lnx+x} από Δημήτρη Κατσίποδα (16)
\displaystyle{f(x)=\int_{x}^{2x}{\frac{1}{1+t^2}dt}}} από Ροδόλφο Μπόρη (8)
\displaystyle{F(x)=\int_{0}^{x}{\frac{1}{\sqrt{1+t^2}}}dt} από xgastone (15)
\displaystyle{ f^2(x)=2\int_{0}^{x}{f(t)dt}\,\,x>0} από Σωτήρη Δ. Χασάπη (8 + μιγαδικούς)
\displaystyle{r\left( x \right) = \left\{ {\begin{array}{c} 
   {x^x,x>0}  \\ 
   {1,x = 0 }  \\ 
\end{array}} \right} από Βασίλη Μαυροφρύδη (11)
\displaystyle{f(a)<f'(x)<f(1+a)} \,\, a>1} από Ροδόλφο Μπόρη (8)
\displaystyle{f''(x)>2, \,\, x\ne 0} από Θωμά Ραϊκόφτσαλη (9 + μιγαδικούς)
\displaystyle{{f}^{3}(x)+f(x)+1=x} από Βασίλη Κακαβα (12 + μιγαδικούς)
\displaystyle{f^3(x)+f(x)=27x^3} από Λευτέρη Πρωτοπαπά (14)
\displaystyle{f(x)=e^x+x^5-1} από parmenides51 (10)
\displaystyle{{f^3}(x) + f(x) = {x^3}} από Βασίλη Μαυροφρύδη (14)
\displaystyle{f{'}{'}\left( x \right) < 0, \,\, x \in \left[ {1,2} \right]} από Στάθη Κούτρα (9)
\displaystyle{f(x+y)=f(x)g(y)+f(y)g(x)},g(x+y)=g(x)g(y)-f(x)f(y)}\displaystyle{,f^2(x)+g^2(x)=1} από Φώτη Κασόλη (8)
\displaystyle{2\sqrt{x}f(x)=2\sqrt{x}f(\sqrt{xy})+(x-y)(\sqrt{y})f{'}(\sqrt{xy}),x,y>0} από Διονύση Βουτσα (7)
f(x)=\int\limits_{\alpha }^{x}{\frac{{{e}^{t}}}{xt}dt},\,\,\,\,\alpha >3,\,\,\,x\ne 0,\,\,\,t\ne 0 από Θάνο Δούσκο
\displaystyle{f'(x)e^x=(nx^{n-1}-x^n)e^{-f(x)}, x>0, n \in \mathbb{N}-\{0,1\}} από erxmer (8)
\displaystyle{f\left( x \right)=\int\limits_{\frac{1}{x}}^{x}{\frac{t+lnt}{{{t}^{2}}+1}dt} ,{g(x) = f(e^x-1)- f(x) \,\, ,  x>0   } από υ thanasis kopadis (8)
\left|z_{1} \right|=\left|z_{2} \right|=\left|z_{3} \right|=1 από thanasis kopadis (12)


+ οι ασκήσεις του μήνα από Νίκο Ζανταρίδη
1η ΝΟΕ 12 , 2η ΔΕΚ 12 , 3η ΙΑΝ 13, 4η ΦΕΒ 13, 5η ΜΑΡ 13, 6η ΑΠΡ 13


Σχόλια
Ο αριθμός στην παρένθεση μετράει πλήθος ερωτημάτων, η σειρά παραπάνω είναι χρονολογική,
για τις ασκήσεις με 7-8 ερωτήματα έγινε επιλογή με προσωπικά κριτήρια και με το σκεπτικό οτι οι επιλεχθείσες μπορούν να σπάσουν σε περισσότερα ερωτήματα
με περισσότερα από 8 ερωτήματα προστέθηκαν όλες.


Maths13
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 27, 2012 11:26 pm

Re: Επαναληπτικές Ασκήσεις με Πολλά ερωτήματα

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maths13 » Δευ Απρ 24, 2017 5:42 pm

Καλησπερα. Μηπως εχουμε τις λυσεις απο το φυλλαδιο με τα πολλα ερωτηματα? Την πρωτη θα ηθελα.


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΥΛΗ Γ'”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες