JBMO Shortlist 2015 (2/2) Γεωμετρία-Συνδυαστική

Συντονιστές: cretanman, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ, socrates

Άβαταρ μέλους
cretanman
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 4097
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:35 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: JBMO Shortlist 2015 (2/2) Γεωμετρία-Συνδυαστική

#21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cretanman » Δευ Σεπ 05, 2016 1:27 pm

Soteris έγραψε:Το είχα προτείνει για τον "δικό" μας Δ' Επιλογής εδώ. Θεωρώ πως ήταν ένα εύκολο αλλά όμορφο πρόβλημα, που ήταν κατάλληλο για διαγωνισμό επιλογής.
Πράγματι Σωτήρη,

Νομίζω ότι είναι κατάλληλο για διαγωνισμό επιλογής! Έχει πολύ στοιχειώδεις σκέψεις που ένας μαθητής που "κατεβαίνει" σε τέτοιο επίπεδο διαγωνισμού πρέπει να έχει!
silouan έγραψε:Αλέξανδρε, το πρόβλημα αυτό το βρήκα από τα πιο συμπαθή πάντως στην λίστα των combinatorics, αλλά γούστα είναι αυτά.
Σιλουανέ συμφωνώ ότι είναι συμπαθητικό αλλά και όμορφο!! Απλά θεωρώ ότι θα ήταν ακατάλληλο για το διαγωνισμό αυτού του επιπέδου με την έννοια ότι δεν έχει κάποια δύσκολη ιδέα πέρα από απλό μέτρημα. Το μόνο τεχνικό κομμάτι είναι να κατασκευάσεις (όχι δύσκολα είναι η αλήθεια) τα παραδείγματα για n=3 έως n=6.

Κατά τ' άλλα για το:
silouan έγραψε: Έξτρα ερώτημα με αφορμή τα παραδείγματα:
Με πόσους τρόπους μπορούμε να βάλουμε τους αριθμούς για n=6; (Θεωρούμε ότι το δύο τοποθετήσεις είναι ίδιες αν μετά από στροφή του πίνακα συμπίπτουν.)
δεν έχω σκεφτεί κάτι αποτελεσματικό. Μου φαίνεται δύσκολο ερώτημα που θέλει μέτρημα "με το χέρι".

Αλέξανδρος


Αλέξανδρος Συγκελάκης
socrates
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 6461
Εγγραφή: Δευ Μαρ 09, 2009 1:47 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: JBMO Shortlist 2015 (2/2) Γεωμετρία-Συνδυαστική

#22

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από socrates » Πέμ Ιουν 01, 2017 1:21 am

silouan έγραψε:Έξτρα ερώτημα με αφορμή τα παραδείγματα:
Με πόσους τρόπους μπορούμε να βάλουμε τους αριθμούς για n=6; (Θεωρούμε ότι το δύο τοποθετήσεις είναι ίδιες αν μετά από στροφή του πίνακα συμπίπτουν.)

Επαναφορά! Φαίνεται ενδιαφέρον...


Θανάσης Κοντογεώργης
Απάντηση

Επιστροφή σε “Θέματα διαγωνισμών (ΕΜΕ, ΚΥΜΕ, BMO, JBMO, IMO, Kangaroo κλπ)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες