Πλήρες βιβλίο στο Α.Ε.Π.Π

Γενικά θέματα Μαθηματικών καί περί Μαθηματικών

Συντονιστής: Παύλος Μαραγκουδάκης

Άβαταρ μέλους
thanasis kopadis
Επικοινωνία:

Πλήρες βιβλίο στο Α.Ε.Π.Π

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση #1 από thanasis kopadis » Σάβ Σεπ 21, 2013 4:08 pm

Ένα πλήρες βιβλίο 578 σελίδων στο μάθημα της Ανάπτυξης Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον.
Κατεβάστε το από εδώ: http://thanasiskopadis.blogspot.gr/2013/09/blog-post_21.html

«Τι είναι το μηδέν, Μπαμπά ;»
«Ο αριθμός των φτερωτών ελεφάντων που στέκονται δίπλα σου.»
«Οι ροζ ή οι άσπροι;»
Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Επικοινωνία:

Re: Πλήρες βιβλίο στο Α.Ε.Π.Π

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση #2 από Tolaso J Kos » Σάβ Σεπ 21, 2013 5:05 pm

Ωραίο φαίνεται! :) Σας ευχαριστώ...
Θα το κρατήσω στην ηλεκτρονική μου βιβλιοθήκη!
Θα διαφωνήσω μόνο στο εξής που το αναφέρει στην αρχή , ότι δηλαδή η Πληροφορική θέλει να λύνουν οι μαθητές πολλές ασκήσεις... Προσωπικά δεν είχα λύσει πολλές... κάναμε βασικά, μέτρια δύσκολα ! Έγραψα 20!

Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Mihalis_Lambrou
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση #3 από Mihalis_Lambrou » Σάβ Σεπ 21, 2013 6:35 pm

Tolaso J Kos έγραψε:Θα διαφωνήσω μόνο στο εξής που το αναφέρει στην αρχή , ότι δηλαδή η Πληροφορική θέλει να λύνουν οι μαθητές πολλές ασκήσεις... Προσωπικά δεν είχα λύσει πολλές... κάναμε βασικά, μέτρια δύσκολα ! Έγραψα 20!

Ελπίζω οι μαθητές μας ΝΑ ΜΗΝ ακολουθήσουν την απαράδεκτη συμβουλή του Τόλη, και να λύνουν ασκήσεις.

Τόλη,

συχνά μπαίνεις σε ολισθηρά νερά, αλλά τώρα ξεπερνάς τα όρια. Αν μάλιστα το συνυπολογίσω με αυτό που λες εδώ

http://www.mathematica.gr/forum/viewtopic.php?f=106&t=33210&p=181685#p181685

ότι δηλαδή, ανάποδα, λύνεις τις ασκήσεις αλλά δεν διαβάζεις την θεωρία, μένει κανείς εμβρόντητος. Φτάνει πια!

Μ.Λ.

Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση #4 από Tolaso J Kos » Σάβ Σεπ 21, 2013 6:38 pm

κ. Μιχάλη αυτό έκανα στην Πληροφορική! Μου φαίνονταν αρκετά εύκολο μάθημα, για αυτό εξού και ο βαθμός στις Πανελλήνιες.
Εννοείται φυσικά ότι δε θέλω να επηρρέασω κανέναν, έτσι; Ο καθένας διαβάζει με το δικό του τρόπο. Αυτός ήταν ο δικός μου!

Φιλικά,
Τόλης

\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Mihalis_Lambrou
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση #5 από Mihalis_Lambrou » Σάβ Σεπ 21, 2013 6:54 pm

Αυτό που προσπαθώ να κάνω, παραπάνω, είναι να δώσω την συμβουλή μου στον κάθε μαθητή να μη σε ακολουθήσει. Να μην κάνει, δηλαδή, την ανοησία να σκεφτεί ότι "αφού ο Τόλης πήρε 20 χωρίς να λύσει ασκήσεις, γιατί να μην το κάνω εγώ;"

Και ένα τελευταίο: Το 20 σε ένα απλό διαγώνισμα δεν λέει τίποτα. Το ζητούμενο είναι οι γνώσεις σε βάθος, όχι οι εξετάσεις. Μία από τις κακοδαιμονίες του εκπαιδευτικού μας συστήματος είναι ότι πολλοί μπερδεύουν την γνώση με τον βαθμό στις Πανελλήνιες. Αυτό έκανες παραπάνω.

Ως δάσκαλος έχω χρέος να κάνω ότι μπορώ να εμφυσήσω την ιδέα της απεξάρτησης των δύο εννοιών: Αληθινή Γνώση - Περιστασιακός Βαθμός.

Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση #6 από Tolaso J Kos » Σάβ Σεπ 21, 2013 7:13 pm

κ. Μιχάλη δεκτό... Φυσικά δε γίνεται έτσι , όπως λέει και η παροιμία "τα αγαθά κόποις κτώνται"

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Το ζητούμενο είναι οι γνώσεις σε βάθος, όχι οι εξετάσεις. Μία από τις κακοδαιμονίες του εκπαιδευτικού μας συστήματος είναι ότι πολλοί μπερδεύουν την γνώση με τον βαθμό στις Πανελλήνιες. Αυτό έκανες παραπάνω.

Συμφωνώ απόλυτα! Αλλά δυστυχώς όπως λέτε και σεις αυτό είναι το κακό του συστήματος κοιτάει το βαθμό χωρίς τις γνώσεις. Και αυτό έκανα και γω στις Πανελλήνιες! Στα Μαθήματα που είχα αρκετό ενδιαφέρον (π.χ Πληροφορική, Μαθηματικά) πέρα από το βαθμό που κυνηγούσα για να περάσω στη Σχολή , έμαθα αρκετά πράγματα, έτσι τουλάχιστον θέλω να πιστεύω.. Και κυρίως από την Πληροφορική όχι τόσο θεωρητικά, αλλά πρακτικά, δηλαδή πώς γίνεται ένα πρόγραμμα, πώς γίνεται αναζήτηση στο τηλέφωνο και άλλα πολλά!

Θα συμφωνήσω επίσης με τη συμβουλή που δίνετε στους μαθητές!

Φιλικά,
Τόλης

Theoxaris Malamidis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση #7 από Theoxaris Malamidis » Σάβ Οκτ 05, 2013 1:03 pm

Ευχαριστώ!

Today i will do what others won't
so tomorrow i can do what others cant !

Επιστροφή σε “Γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες