Νέο βιβλίο: Ο Γιάννης που αγάπησα

Συντονιστής: spyros

Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5285
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Νέο βιβλίο: Ο Γιάννης που αγάπησα

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Σάβ Νοέμ 11, 2017 7:30 pm

Εύχομαι στην Κατερίνα Καλφοπούλου ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ το νέο της βιβλίο: "Ο Γιάννης που αγάπησα", στο οποίο αφηγείται αφηγείται σκηνές από τη σχολική τάξη, κυρίως του Λυκείου.
TRAVLOS_Giannis_Agapisa_Kalfopoulou.jpg
TRAVLOS_Giannis_Agapisa_Kalfopoulou.jpg (56.84 KiB) Προβλήθηκε 1090 φορές
Μεταφέρω εδώ ένα τμήμα από τον πρόλογο του Τεύκρου Μιχαηλίδη:

Η Κατερίνα Καλφοπούλου είναι –επί 20 και πλέον χρόνια– δασκάλα μαθηματικών στο δημόσιο σχολείο. Στο ολοκαίνουριο βιβλίο αφηγείται “σκηνές” από τη σχολική τάξη (κυρίως του Λυκείου).
•••
«Είναι ένα βιβλίο γεμάτο ιστορίες ανατροπής. Η τάξη είναι ένα σώμα ζωντανό, μεταβλητό, συχνά κυκλοθυμικό, καμιά φορά απρόβλεπτο. Η τέχνη του δασκάλου είναι να μπορεί να προσαρμόζεται σ’ αυτή την ποικιλία των καταστάσεων, να μπορεί να παρεκκλίνει, αν χρειαστεί από την πορεία του, χωρίς ποτέ να φεύγει από τον στόχο του.
Είναι ένα βιβλίο πολύτιμο. Μας δείχνει με ζωντάνια και γλαφυρότητα πώς ένας δάσκαλος καταφέρνει να μετατρέψει τα αναμασημένα, ανακυκλωμένα αλλά παρ’ όλα αυτά αραχνιασμένα αναλυτικά προγράμματα, τα αρτηριοσκληρωτικά και κακογραμμένα, γεμάτα λάθη, με παντελή έλλειψη φαντασίας σχολικά εγχειρίδια, σ’ έναν ποταμό φρεσκάδας, στοχασμού και δημιουργίας.
Είναι πολύτιμο τόσο για τον καινούριο δάσκαλο που τώρα ανοίγει τα φτερά του, όσο και για τον έμπειρο, “περπατημένο” εκπαιδευτικό που θα συγκρίνει γόνιμα τα δικά του πεπραγμένα με τις εμπειρίες ενός ανθρώπου ο οποίος επανειλημμένα τονίζει πως η διδασκαλία είναι έρωτας!
Είναι πολύτιμο για τον νέο άνθρωπο που οραματίζεται μια ζωή μέσα στην εκπαίδευση, ανεξαρτήτως βαθμίδας, και που σε λίγο θα βρεθεί κι αυτός μέσα σε μια τάξη.
Είναι πολύτιμο για τον γονιό, που έστω κι αν δεν κατανοεί τις τεχνικές λεπτομέρειες των μαθηματικών που διδάσκονται στο παιδί του, θα ζήσει μέσα από τις σελίδες αυτού του πονήματος την ατμόσφαιρα της τάξης και θα στοχαστεί σχετικά με τις ποικίλες απαντήσεις που προκαλεί το ερώτημα «τι σημαίνει διδάσκω μαθηματικά».
Είναι, τέλος, πολύτιμο για τον μαθητή που διαβάζοντάς το θα προβληματιστεί με την άποψη και τις επιδιώξεις της «άλλης πλευράς», θ’ αρχίσει ίσως να καταλαβαίνει τι κάνουν οι δάσκαλοί του, γιατί το κάνουν και γιατί καμιά φορά γίνονται... τυραννικοί».
ΤΕΥΚΡΟΣ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ, Μαθηματικός, Συγγραφέας, Μεταφραστής



Λέξεις Κλειδιά:
Σταύρος Σταυρόπουλος
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:46 pm
Τοποθεσία: Κόρινθος

Re: Νέο βιβλίο: Ο Γιάννης που αγάπησα

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σταύρος Σταυρόπουλος » Σάβ Νοέμ 11, 2017 10:46 pm

Είναι ένα εξαιρετικό βιβλίο και εύχομαι στην αγαπητή Κατερίνα να είναι καλοτάξιδο και να είναι πάντα δημιουργική.


Σ τ α ύ ρ ο ς Σ τ α υ ρ ό π ο υ λ ο ς
Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3342
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Νέο βιβλίο: Ο Γιάννης που αγάπησα

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Δευ Νοέμ 20, 2017 12:28 am

Γνωρίζοντας καλά την Κατερίνα -- της οποίας οι πολυποίκιλες δραστηριότητες στα πλαίσια του "Θαλής και Φίλοι" έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην επιτυχή επαναπροσαρμογή μου στην ελληνική μαθηματική πραγματικότητα ύστερα από την προ 9 ετών αναπάντεχη επιστροφή μου από τις ΗΠΑ -- έσπευσα να αγοράσω το βιβλίο της ... αν και 'μη μάχιμος': ήθελα, ανάμεσα στα άλλα, να δω πως θα επηρέαζαν την συγγραφή οι παραπάνω δραστηριότητες...

Άρχισα λοιπόν να διαβάζω το βιβλίο, λίγο-λίγο και λόγω ιδιοσυγκρασίας και επειδή είναι κατάλληλο για να διαβάζεται τμηματικά, και έχω φτάσει λίγο πιο πέρα από την μέση ... και φαίνεται πως με επηρέασε, μια και σήμερα μου ήρθε ξαφνικά στο νου ύστερα από συνομιλία με φίλο μαθηματικό και μαραθωνοδρόμο: πριν λίγες μέρες μου είχε πει πως ανησύχησε επειδή την περασμένη Κυριακή ανέβασε (στον Μαραθώνιο ... του Μαραθώνα) περισσότερους σφυγμούς απ' ότι συνήθως, σήμερα όμως μου είπε πως βλέποντας εκ των υστέρων ολόκληρη την καταγραφή διαπίστωσε ότι έκανε λάθος το ειδικό 'ρολόι' χειρός ("σφυγμολόγιο";), και άρα δεν υπήρχε πρόβλημα^ αμέσως τον ρώτησα "αυτό επειδή ήταν αφύσικα απότομη η αύξηση ως τον μέγιστο σφυγμό;", και μου απάντησε "μπράβο, το βρήκες!"

Τι σχέση έχει η παραπάνω συνομιλία με τον "Γιάννη"; Πολύ απλά, μας δείχνει πως και γιατί τα Μαθηματικά 'καραδοκούν', και ακριβώς αυτό πασχίζει να κάνει η Κατερίνα στο βιβλίο της ΚΑΙ στην αίθουσα διδασκαλίας! Αρπάζεται απ' όπου βρει για να πλησιάσει παιδιά με περιορισμένο ενδιαφέρον (αλλά και υπόβαθρο), και ένας από τους τρόπους να τα πλησιάσεις -- φυσικά στο βιβλίο περιγράφονται γλαφυρά και άλλοι τρόποι, το ίδιο και η σχετική αγωνία του συνειδητοποιημένου εκπαιδευτικού -- είναι να τα πείσεις ότι, μυστηριωδώς πως, τα Μαθηματικά γλιστρούν έξω από τις σελίδες του σχολικού βιβλίου και μπαίνουν από το παράθυρο στις ζωές μας!

[Κατερίνα πολύ μου άρεσε η φάση με την δύναμη σημείου ως προς κύκλο-'πρόβλημα' (όπου είμαστε πιο 'δυνατοί' όταν είμαστε 'εκτός') και η πέραν της λήξης της ώρας συνομιλία ανάμεσα σε δύο μαθήτριες (για τα 'προβλήματα της καρδιάς') που η παρομοίωση σου προκάλεσε: μου θύμισε -- πέρα από την περίπτωση (μοναδική σε 20 χρόνια διδασκαλίας) ενός φοιτητή που παρέμεινε κοιμισμένος στο θρανίο του ΜΕΤΑ την λήξη του μαθήματος :lol: -- το περιστατικό με τις δύο φίλες και γενικώς αδιάφορες φοιτήτριες μου που τσακώθηκαν ενώπιον όλων για ένα θέμα συμμετρίας! (Η χιονοθύελλα είχε ματαιώσει την διδασκαλία σε ένα από τα δύο τμήματα μου, οπότε, για να κρατήσω την ισορροπία ανάμεσα στα δύο τμήματα, αφιέρωσα ολόκληρο το επόμενο μάθημα στο τμήμα που βρέθηκε μπροστά σε μια κάρτα συμμετρίας ;) )]


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
kalfokat
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 6:32 pm

Re: Νέο βιβλίο: Ο Γιάννης που αγάπησα

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kalfokat » Τετ Δεκ 13, 2017 9:49 am

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο, Σταύρο, Γιώργο!
Χαίρομαι που ο Γιάννης που αγάπησα, αγαπήθηκε από ανθρώπους σαν κι εσάς!
Ελπίζω η μυρωδιά της τάξης που αποπνέει το βιβλίο να δώσει τροφή για σκέψη και να ανοίξει συζητήσεις και έξω από τον κύκλο των διδασκόντων, που ούτως ή άλλως έχουν ανάλογα βιώματα με μένα.

Σας ευχαριστώ και πάλι.


Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3342
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Νέο βιβλίο: Ο Γιάννης που αγάπησα

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Πέμ Δεκ 14, 2017 9:00 am

Υπενθυμίζω ότι ο "Γιάννης" παρουσιάζεται αύριο το απόγευμα (7 μμ) στην Θεσσαλονίκη (PUBLIC Τσιμισκή-Μητροπόλεως), και παραθέτω ένα μικρό απόσπασμα που μου αρέσει:

Είναι εκείνη η στιγμή που αν δεν καταφέρεις να "εντυπωσιάσεις", χάνεις το ενδιαφέρον τους με αποτέλεσμα να αντικρίσεις τον εαυτό σου ανιαρό καθρέφτισμα μέσα σε βαριεστημένα βλέμματα!

[Όταν δίδασκα στις ΗΠΑ αστειευόμουν πως ... ουσιαστικά εργάζομαι μόνον τέσσερις μέρες τον χρόνο, τις δύο πρώτες μέρες (μία από MWF και μία από TT) κάθε εξαμήνου: ήταν οι μέρες που θα αντίκριζα για πρώτη φορά 25-30 καινούργια ζευγάρια μάτια...]


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες