Ο μεγάλος συνάδελφος

Συντονιστής: spyros

ykerasar
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 9:37 pm

Ο μεγάλος συνάδελφος

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ykerasar » Τρί Δεκ 12, 2017 8:26 pm

Η μαθηματική κοινότητα έχασε τον Στέφανο Μπαλή, τον συνάδελφο που ''απόδειξε'' την οργανική σχέση ανάμεσα στα Μαθηματικά και τη Λογοτεχνία

Γιάννης Κερασαρίδης



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Ο μεγάλος συνάδελφος

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τετ Δεκ 13, 2017 12:27 am

ykerasar έγραψε:
Τρί Δεκ 12, 2017 8:26 pm
Η μαθηματική κοινότητα έχασε τον Στέφανο Μπαλή, τον συνάδελφο που ''απόδειξε'' την οργανική σχέση ανάμεσα στα Μαθηματικά και τη Λογοτεχνία

Γιάννης Κερασαρίδης
Συλλυπητήρια στους δικούς του.

Σίγουρα η πορεία και η συμβολή του Στέφανου ήταν παρακαταθήκη στον τόπο μας. Αιωνία του η μνήμη.


Άβαταρ μέλους
Ανδρέας Πούλος
Δημοσιεύσεις: 1494
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 01, 2009 10:47 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Ο μεγάλος συνάδελφος

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας Πούλος » Πέμ Δεκ 14, 2017 9:40 am

Η συμβολή του Στέφανου Μπαλή στη Μαθηματική μας Εκπαίδευση και στη Μαθηματική μας Παιδεία ήταν πολύπλευρη.
Τον εκλειπόντα τον γνώριζα από το 1985. Παραβρεθήκαμε στην κηδεία του με τους φίλους Κώστα Δόρτσιο και Χρόνη Μωυσιάδη.
Μετά την τελετή μας δόθηκε η ευκαιρία να μιλήσουμε με τα παιδιά του για να κάνουμε μια παρουσίαση του έργου του,
πιθανώς κατά τη διάρκεια της Μαθηματικής Εβδομάδας 2018 στη Θεσσαλονίκη.
Κάθε φορά που φεύγω από κηδείες και μνημόσυνα, αυτό που επανα-επιβεβαιώνω είναι ότι το μόνο που μένει είναι το έργο των ανθρώπων.
Και το έργο του Στέφανου είχε θετικό πρόσημο, όπως το ίδιο είχε η προσωπικότητα και η δράση του.


Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3341
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Ο μεγάλος συνάδελφος

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Πέμ Δεκ 14, 2017 3:39 pm

Τον εκλιπόντα τον γνώρισα μέσα από το σεμινάριο του για τα Κυρτά Σύνολα την ακαδημαϊκή χρονιά 1977-78, που παρακολούθησαν επίσης η αείμνηστη συμφοιτήτρια Μυρτώ Λευκοπούλου (αργότερα καθηγήτρια Βιοστατιστικής στο Χάρβαρντ), ο βοηθός τότε Νίκος Φαρμάκης (που πρόσφατα συνταξιοδοτήθηκε ως αναπληρωτής καθηγητής Μαθηματικού ΑΠΘ) και άλλοι που δυστυχώς δεν θυμάμαι πια. Προϊόν του σεμιναρίου ήταν, αν και ήδη γνωστό όπως προέκυψε, το πρώτο μου θεώρημα: ο κυρτός πυρήνας ενός συνόλου (το σύνολο των σημείων που 'βλέπουν' κάθε σημείο του συνόλου, που ενώνονται δηλαδή μαζί του με ευθύγραμμο τμήμα που κείται εντός του συνόλου) ισούται προς την τομή των μεγίστων κυρτών υποσυνόλων του^ διαισθητικά προφανές, όπως δείχνει και το συνημμένο σχήμα (που δίνει επίσης διάγραμμα Venn με 15+1 ξεχωριστές περιοχές, κάτι που γίνεται με ελλείψεις αλλά όχι με κύκλους). Το θεωρηματάκι αυτό έπαιξε τότε ρόλο στην εξασφάλιση υποτροφίας για ΗΠΑ, και γι αυτό ήμουν πάντα ευγνώμων στον Στέφανο Μπαλή.

Ευγνώμων όμως του είμαι και για εκείνη την βραδινή παρουσίαση ΤΟΥ στο ΑΠΘ, στις 23-10-2008 νομίζω, στα πλαίσια ΕΥΡΎΤΕΡΟΥ σεμιναρίου (από κοινού με τον Γιάννη Θωμαΐδη και τον Νίκο Καστάνη) για καθηγητές Δευτεροβάθμιας, λίγες μέρες ύστερα από την μόνιμη επιστροφή μου από ΗΠΑ: μαζί με την έκδοση του LOGICOMIX των Δοξιάδη-Παπαδημητρίου στις 20-10-2008, η παρουσίαση εκείνη -- για την οποία δεν θυμάμαι πια πως ενημερώθηκα -- σηματοδοτεί την επανένταξη μου στην ελληνική μαθηματική κοινότητα. Ο Δάσκαλος μάς είχε παρουσιάσει εκείνο το βράδυ μία συλλογή προβλημάτων 'γενικού ενδιαφέροντος', και είχε γίνει συζήτηση για τον τρόπο επίλυσης κάποιων από αυτά. (Πιστεύω ότι κάπου έχω αυτήν την συλλογή, αν και όταν την βρω θα την κοινοποιήσω.) Δεν θυμάμαι αν και πόσο είχε εκπλαγεί με την απόφαση μου να εγκαταλείψω διδασκαλία και ΗΠΑ, θυμάμαι όμως επακριβώς το σχόλιο του: ΕΜΕΝΑ Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΜΕ ΘΡΕΦΕΙ.

convex-diversity.jpg
convex-diversity.jpg (26.14 KiB) Προβλήθηκε 560 φορές


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες