Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

Συντονιστής: spyros

Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#61

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τρί Μαρ 03, 2009 11:56 pm

fmak65 έγραψε: Η μόνη ενστασή μου είναι ως προς την αξιοπιστία της βαθμολόγησης τους ή το αδιάβλητο των εξετάσεων γιατί έχω ενδείξεις για το παραπάνω πρόβλημα από άλλο διαγωνισμό ιδιωτικό.
Λυπάμαι για τον άλλο διαγωνισμό που, έστω με ενδείξεις, υπάρχουν υποψίες. Για να αποτρέψουμε τέτοιες καταστάσεις, στο Καγκουρό κάνουμε το εξής:

α) οι διαγωνιζόμενοι κρατάνε το φύλλο με τα θέματα και το πρόχειρό τους. Τους ενθαρρύνουμε να κρατούν σημείωση των απαντήσεών τους (το διαγώνισμα είναι πολλαπλής επιλογής). Αυτό γίνεται, όπως τους λέμε σε ένα κείμενο που διαβάζει ο επιτηρητής κατά την έναρξη του διαγωνισμού,
(ι) για να μπορέσουν να ελέγξουν τις απαντήσεις τους αμέσως μετά τον διαγωνισμό (οι σωστές απαντήσεις και συστηματικές λύσεις τους δίνονται ΣΤΟ ΧΕΡΙ, αμέσως μετά την λήξη),
(ιι) για να μπορέσουν να συζητήσουν με τους δασκάλους και τους φίλους τους, τις ερωτήσεις.

β) αγοράσαμε φέτος ένα πολύ ακριβό μηχάνημα scanner που κάνει διόρθωση του ΦΥΛΛΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ κάθε μαθητή και το φωτογραφίζει. Η φωτογραφία θα επιστραφεί στον μαθητή, όταν σταλούν οι βαθμοί του στο Σχολείο που διαγωνίστηκε.

Τι περισσότερο θα μπορούσα να κάνω; Κάθε υπόδειξη για βελτίωση του διαγωνισμού, ευπρόσδεκτη.

Ας προσθέσω ότι ο κάθε μαθητής μαθαίνει μόνο τον δικό του βαθμό. Το Σχολείο του όμως έχει συγκεντρωτική κατάσταση με όλους τους δικούς του μαθητές.


Φιλικά, από ένα υπέροχο χωριουδάκι στη Κύπρο σε υψόμετρο 800 μ. ,

Μιχάλης Λάμπρου


Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#62

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Τρί Μαρ 03, 2009 11:59 pm

nsmavrogiannis έγραψε:1) Το κείμενο που έχει συντάξει ο Λεωνίδας είναι πολύ καλό και μπορούμε να το στείλουμε περίπου ως έχει. Λέω περίπου ως έχει διότι χρειάζεται να αναφερθούν και οσες άλλες ΕΛΜΕ γνωρίζουμε ότι συνέταξαν παρόμοια ψηφίσματα όπως λ.χ. η Ε' ΑΘΗΝΑΣ (το κέιμενο της είναι στη διάθεση σας)
Επίσης είναι σκόπιμο να υπάρχει σύνδεσμος στην παρούσα συζήτηση ώστε όποιος ενδιαφερθεί να μπορεί να διαβάσει και τα υπόλοιπα.

2) Δεν θεωρώ σκόπιμο να κάνουμε άλλες τροποποιήσεις ή να βάλουμε άλλα στοιχεία. Επικεντρώνεται πολύ καλά στο θέμα. Αν αρχίσουμε να γράφουμε και άλλα χάνουμε τον στόχο.

3) Τεχνικά τώρα. Προτείνω να ακολουθήσουμε την εξής διαδικασία:Οσοι ενδιαφέρονται να υπογράψουν το κείμενο να στέλνουν στον Λεωνίδα ένα PM με τα ακόλουθα στοιχεία
Επώνυμο, Ονομα, Ιδιότητα, e-mail
Ο Λεωνίδας αποδελτιώνει τα PM και τα σβήνει. Στο τέλος τα ονόματα, σε αλφαβητική σειρά ενσωματώνονται στο κείμενο.

4) Χρονικά: Προτείνω η συλλογή υπογραφών να διαρκέσει μέχρι το βράδυ του Σαββάτου, και την Δευτέρα να φύγει το κείμενο.


Μαυρογιάννης
ΝΙΚΟ , ΝΑΙ !
Και μάλιστα μπορεί ο Λεωνίδας να υπογραμμίσει ότι η επιστολή που συντάσσει αποδίδει το πνεύμα όσων συζητήθηκαν στη σελίδα http://www.mathematica.gr/................,
ώστε να δώσουμε την ευκαιρία σε όσουν δεν γνωρίζουν τι γίνεται εδώ, να πάρουν μια γεύση. Επιτέλους οι μαθηματικοί άρχισαν να εκφράζονται και να ορθώνουν φωνή! Αυτό είναι το καλύτερο που θα μπορούσε να συμβεί στο έτος που διανύουμε !
Εν τη ενώσει λοιπόν η ισχύς ...και προχωράμε !
Μπάμπης


Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#63

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Τετ Μαρ 04, 2009 12:07 am

Mihalis_Lambrou έγραψε:
fmak65 έγραψε: Η μόνη ενστασή μου είναι ως προς την αξιοπιστία της βαθμολόγησης τους ή το αδιάβλητο των εξετάσεων γιατί έχω ενδείξεις για το παραπάνω πρόβλημα από άλλο διαγωνισμό ιδιωτικό.
Λυπάμαι για τον άλλο διαγωνισμό που, έστω με ενδείξεις, υπάρχουν υποψίες. Για να αποτρέψουμε τέτοιες καταστάσεις, στο Καγκουρό κάνουμε το εξής:

α) οι διαγωνιζόμενοι κρατάνε το φύλλο με τα θέματα και το πρόχειρό τους. Τους ενθαρρύνουμε να κρατούν σημείωση των απαντήσεών τους (το διαγώνισμα είναι πολλαπλής επιλογής). Αυτό γίνεται, όπως τους λέμε σε ένα κείμενο που διαβάζει ο επιτηρητής κατά την έναρξη του διαγωνισμού,
(ι) για να μπορέσουν να ελέγξουν τις απαντήσεις τους αμέσως μετά τον διαγωνισμό (οι σωστές απαντήσεις και συστηματικές λύσεις τους δίνονται ΣΤΟ ΧΕΡΙ, αμέσως μετά την λήξη),
(ιι) για να μπορέσουν να συζητήσουν με τους δασκάλους και τους φίλους τους, τις ερωτήσεις.

β) αγοράσαμε φέτος ένα πολύ ακριβό μηχάνημα scanner που κάνει διόρθωση του ΦΥΛΛΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ κάθε μαθητή και το φωτογραφίζει. Η φωτογραφία θα επιστραφεί στον μαθητή, όταν σταλούν οι βαθμοί του στο Σχολείο που διαγωνίστηκε.

Τι περισσότερο θα μπορούσα να κάνω; Κάθε υπόδειξη για βελτίωση του διαγωνισμού, ευπρόσδεκτη.

Ας προσθέσω ότι ο κάθε μαθητής μαθαίνει μόνο τον δικό του βαθμό. Το Σχολείο του όμως έχει συγκεντρωτική κατάσταση με όλους τους δικούς του μαθητές.


Φιλικά, από ένα υπέροχο χωριουδάκι στη Κύπρο σε υψώμετρο 800 μ. ,

Μιχάλης Λάμπρου
Μιχάλη, καλησπέρα !

Να περνάς καλά εκεί στην Κύπρο !
Όταν με το καλό γυρίσεις , τα ξαναλέμε !
( Βλέπεις όμως πόσο δρόμο έχουμε να διανύσουμε μέχρι να μάθουν και οι μαθηματικοί ακόμα τι είναι ο Καγκουρό , πόση οργάνωση έχει και γιατί είναι ο μεγαλύτερος διαγωνισμός σε όλο τον κόσμο ; Μακάρι η πολιτεία να καταλάβει έμπρακτα τη σημασία του και να στηρίξει με κάθε τρόπο και τη διάδωση αλλά και τη διεξαγωγή του !
Μπάμπης


Άβαταρ μέλους
lonis
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 12:33 am
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#64

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonis » Τετ Μαρ 04, 2009 1:53 am

Δέχομαι ευχαρίστως την πρόταση του Νίκου! Η διαδικασία πρέπει να είναι απλή και σύντομη γιατί, αν είναι να πιάσουμε κάθε λέξη του κειμένου για "οριστική Βελτίωση", το κείμενο θα σταλεί το 2012 ... άτοκα! Πάντως, μέχρι το σαββατοκύριακο, οποιαδήποτε πρόταση για σημαντική αλλαγή, δεκτή. Θα την ενσωματώσω στο κείμενο, το οποίο - αν έχει υποστεί αλλαγές - θα ανεβάσω ξανά εδώ. Όποιος έχει ήδη "υπογράψει" και διαφωνεί, μπορεί να αποσύρει την υπογραφή του. Αλλά είναι κρίμα να ασχολούμαστε με μικρολεπτομέρειες.

Με αφορμή τη συζήτηση που έγινε και εξελίσσεται αυτές τις μέρες, θέλω επίσης να πω ότι:

1. Ήταν αναμενόμενο ότι θα σταματήσει το alfavita να δημοσιεύει μηνύματά μας. Και το μήνυμά τους ήταν λογικό και ευγενικό. Στην αρχή, όταν πληροφορήθηκα την απόρριψη των κειμένων του Αλέξανδρου (Συγκελάκη), του Ανδρέα (Πούλου) και του Γιώργου (Ρίζου) εκνευρίστηκα, πόσο μάλλον όταν σήμερα το πρωί είδα στην "αποθήκη" των μηνυμάτων τις απαντήσεις στο ψήφισμα, ενώ η ανακοίνωση της Δ ΕΛΜΕ ήταν στη θέση της - αργότερα αποσύρθηκε κι αυτή προς τα ενδότερα! Όμως, το alfavita δεν είναι forum, για να φιλοξενεί κείμενα επί του ιδίου θέματος επ' άπειρον! Είμαι σίγουρος ότι στάλθηκαν πολλά, όπως βεβαιώνει και ο κύριος Λάμπρου. Προς τι η επανάληψη, λοιπόν, πέραν της "μαρτυρίας Κυρίου"; Νομίζω σας έκανε κι εσάς εντύπωση η έλλειψη υποστήριξης προς την άλλη πλευρά. Μάλλον αναδιπλώθηκαν, αν κι εγώ ονειροπολώ να συνειδητοποίησαν την κατάσταση και το λάθος τους.

2. Για μένα, ως Έλληνα (...), ήταν απρόσμενα θετικό ότι καταφέραμε τόσοι άνθρωποι να βρούμε έναν κοινό παρονομαστή και να συμφωνήσουμε αυθόρμητα, παρά τις επιμέρους διαφωνίες, που σίγουρα υπάρχουν. Στο χώρο αυτό, συνυπάρχουμε δημοκρατικά άνθρωποι διαφορετικών ηλικιών και επαγγέλματος, μαθητές, φοιτητές, καθηγητές δημοσίου ή ιδιωτικής εκπαίδευσης, φροντιστηρίων αλλά και άλλοι επιστήμονες που απλά αγαπούν τα μαθηματικά, στοιχείο που, εν τέλει, είναι ο συνδετικός κρίκος μας. Δεν θά'θελα όμως να καταλήξουμε "συνδικαλιστές" με ψηφίσματα εδώ κι εκεί για το παραμικρό. Εννοείται πως εξαιρείται η συγκεκριμένη περίπτωση της άδικης και ταυτόχρονα αστείας επίθεσης στο διαγωνισμό "Καγκουρό" και στον κύριο Λάμπρου ειδικότερα. Διαφορετικά, γιατί θα έπρεπε να ασχοληθούμε;

3. Μ' αυτά και μ'αυτά έμαθα κι εγώ για το φετινό διαγωνισμό! Νόμιζα ότι ήταν αργότερα και κανονίσαμε με το σχολείο τριήμερη περιβαλλοντική εκδρομή στην Ξάνθη για το σαββατοκύριακο του διαγωνισμού. Σήμερα απέσυρα τη συμμετοχή μου κι αύριο αρχίζω τη προπαγάνδα ("κονόμα", "αποκατάσαταση", "Κοκοβίκος" - πείτε το όπως θέλετε).

4. Είναι να γελάς ώρες ώρες με το πόσο τίμια πρέπει να φαίνεται η γυναίκα του Καίσαρα! Διάβαζα πριν λίγο τη διαδικασία για την εξασφάλιση της εγκυρότητας του διαγωνισμού (από τον κύριο Λάμπρου) και τσιμπήθηκα, να καταλάβω πού ζω! "Είμαι στην Ελλάδα;", σκέφτηκα. Θεωρούμε τόσο δεδομένη πια τη διαφθορά σε όλα τα επίπεδα, που ένας έντιμος - απλά έντιμος αλλά "υποψιασμένος" - πρέπει να ξυρίζεται δημόσια κάθε ώρα για να μη φανεί ότι πουλάει μούσι!

5. Τέλος, να πω ότι αισθάνομαι πολύ χαρούμενος που συμμετέχω, έστω και τόσο λίγο, σ' αυτή τη ζωντανή παρέα. Και που συναντώ εδώ, πέρα από ανθρώπους που γνώριζα προσωπικά και εκτιμούσα πάντα ιδιαίτερα, όπως το Μπάμπη (Στεργίου), το Γιώργο (Ρίζο), τον Αλέξανδρο (Συγκελάκη), τον Ανδρέα (Πούλο), το Νίκο (Ιωσηφίδη) και νέους (όχι απαραίτητα πιστοποιημένους στην ηλικία!) - κι εδώ ας μην πω ονόματα.

Καλή μας μέρα

Λεωνίδας


Κάνε το θαύμα για να τ' αρνηθείς (Α. Μπρετόν - Π. Ελυάρ)
SidGR
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μαρ 04, 2009 4:19 pm

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#65

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SidGR » Τετ Μαρ 04, 2009 4:37 pm

Γεια σας,
είμαι μαθητής Λυκείου και συμμετείχα πέρυσι στο διαγωνισμό "Καγκουρό". Το μόνο που έχω να πω είναι ότι το "Καγκουρό" είναι ίσως ο πιο δημιουργικός και ταυτόχρονα πιο ενδιαφέρων και προσιτός για το σύνολο των μαθητών διαγωνισμός που υπάρχει αυτή τη στιγμή. Η ανακοίνωση που δημοσιεύθηκε εκπέμπει μίσος προς τους διοργανωτές αυτού του τόσο ωραίου διαγωνισμού και προσπαθεί να αποκόψει τους μαθητές από αυτόν. Αυτοί που τη συνέταξαν, αλλά και αυτοί που συμφωνούν με τις ιδέες τους είναι απλά αξιολύπητοι.


Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#66

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Τετ Μαρ 04, 2009 5:46 pm

SidGR έγραψε:Γεια σας,
είμαι μαθητής Λυκείου και συμμετείχα πέρυσι στο διαγωνισμό "Καγκουρό". Το μόνο που έχω να πω είναι ότι το "Καγκουρό" είναι ίσως ο πιο δημιουργικός και ταυτόχρονα πιο ενδιαφέρων και προσιτός για το σύνολο των μαθητών διαγωνισμός που υπάρχει αυτή τη στιγμή. Η ανακοίνωση που δημοσιεύθηκε εκπέμπει μίσος προς τους διοργανωτές αυτού του τόσο ωραίου διαγωνισμού και προσπαθεί να αποκόψει τους μαθητές από αυτόν. Αυτοί που τη συνέταξαν, αλλά και αυτοί που συμφωνούν με τις ιδέες τους είναι απλά αξιολύπητοι.
Εύγε στο μαθητή που συνέταξε αυτό το μήνυμα ! Όχι διότι έγραψε αυτά που θέλουμε να διαβάσουμε, αλλά διότι με λίγα απλά λόγια εκφράζει την προσωπική του μαρτυρία και προσεγγίζει την αλήθεια με άδολο και θαυμάσιο τρόπο !
Σου ευχόμαστε καλή πρόοδο και πάντα να είσαι φίλος της προσπάθειας και της δημιουργίας !

Μπάμπης


Ελένη
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 07, 2009 5:34 pm

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#67

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελένη » Σάβ Μαρ 07, 2009 6:00 pm

Διαγωνισμός Μαθηματικών «Καγκουρό»
Οι καθηγήτριες του 3ου Γυμνασίου Γέρακα Ανατολικής Αττικής, υπεύθυνες του εξεταστικού κέντρου για το διεθνή διαγωνισμό «Καγκουρό», ανακοινώνουμε ότι παραιτούμαστε από το «μερδικό» μας που είναι 1,5 ευρώ ανά μαθητή, μιας και μοναδικό κίνητρο που μας ώθησε, με ενθουσιασμό να συμμετάσχουμε σ’αυτή τη διαδικασία, είναι η πεποίθησή μας ότι τα μαθηματικά είναι μια επιστήμη που πρέπει να παρέχεται σε όλους και ο συγκεκριμένος διαγωνισμός είναι ένα ευχάριστο μαθηματικό παιχνίδι, που δίνει τη δυνατότητα ακόμη και σε μαθητές που δεν είναι μαθηματικές «ιδιοφυίες» να νοιώσουν τη χαρά και την ικανοποίηση από την άσκηση του νου και την καλλιέργεια της σκέψης.
Αλήθεια δίνονται πολλές δυνατότητες στους μαθητές μας σήμερα, στην εποχή της απαξίωσης της γνώσης, της ευγενούς άμιλλας και δράσης, να συμμετάσχουν σε τέτοιες διαδικασίες;
«ΕΥΓΕ» στους μαθητές μας που επιμένουν να συμμετέχουν σε ένα διαγωνισμό που τα έπαθλα δεν είναι ούτε χρηματικά, ούτε εμπορικά αλλά η ΗΘΙΚΗ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ και κάποια ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ
Επειδή μετά από τις ανακοινώσεις των δύο ΕΛΜΕ, αυξήθηκε η συμμετοχή των σχολείων στο διαγωνισμό, καλούμε τους συναδέλφους που θέλουν να βοηθήσουν στην επιτήρηση αφιλοκερδώς, να επικοινωνήσουν μαζί μας στο τηλέφωνο του σχολείου(2106048825).
Τα χρήματα που αναλογούν στο... «μερδικό» μας θα διατεθούν στη σχολική βιβλιοθήκη του εξεταστικού κέντρου.
Στεφοπούλου Ελένη ΠΕ03
Παναγιωτοπούλου Κων/να ΠΕ20


Άβαταρ μέλους
chris_gatos
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 6962
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:03 pm
Τοποθεσία: Ανθούπολη

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#68

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris_gatos » Σάβ Μαρ 07, 2009 6:12 pm

Εγώ να (ξανά)πιέσω για τη μαζικότερη συμμετοχή, κυρίως αυτών που είναι ''γενικοί συντονιστές'' και που κατά καιρούς
έχουν τονίσει και εξάρει τη '' διδακτικότητα'' του Μιχάλη, να συμμετέχουν πιο ενεργά στο ψήφισμα,αλλά και εμπράκτως στα μαθηματικά δρώμενα αυτής της παρέας. (Κανένας υπαινιγμός για τους ήδη δηλωθέντες). Εκτός και αν υπάρχουν δύο ταχύτητες, αυτές των ''νεροκουβαλητών'' και των '' αφ'υψηλού''.
Γειά σας!


Χρήστος Κυριαζής
DimMathUOC
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 09, 2009 4:02 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#69

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DimMathUOC » Δευ Μαρ 09, 2009 4:55 pm

Καλησπέρα σας
Είμαι φοιτητής στο Μαθηματικό τμήμα του Παν/μίου Κρήτης και βλέποντας τις διαστάσεις που παίρνει το θέμα θεώρησα ότι κι εμείς, η νέα γενιά των μαθηματικών, πρέπει να αρχίσουμε α σχηματίζουμε άποψη πάνω σε τέτοια βασικά ζητήματα που προκύπτουν. Γι’ αυτό θα ήθελα την επιείκεια σας για τυχόν λάθη μου.
Πρώτα απ’ όλα θεωρώ πολύ θετικό να γίνονται τέτοιοι διαγωνισμοί στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Το μεγαλύτερο λάθος των γυμνασίων και των λυκείων, όταν ήμουν εγώ μαθητής, ήταν ότι δεν ενθαρρύνει τους μαθητές να συμμετέχουν σε τέτοιες δραστηριότητες. Ακόμα και οι διαγωνισμοί της Μαθηματικής Εταιρείας, κατά τη γνώμη μου, δεν είχαν την απαραίτητη συμμετοχή από μαθητές, κι αυτό οφείλεται ως ένα βαθμό και στους καθηγητές οι οποίοι ίσως να μην τόνιζαν την αναγκαιότητα του διαγωνισμού αλλά και δε γινόταν καμία προετοιμασία. Τρεις φορές πήρα μέρος στο διαγωνισμό και μόλις σε μία είχα βοήθεια από καθηγητή που «έτυχε» να έχει την όρεξη. Ενώ κανονικά το κάθε σχολείο θα έπρεπε να αναλάβει την προετοιμασία…
Και γυρνώντας στο θέμα του διαγωνισμού «Καγκουρό». Κατά τη γνώμη μου, έχει καταφέρει σε ένα αρκετά μεγάλο βαθμό αυτό που έπρεπε να γίνει και αναφέρω πιο πάνω. Και σίγουρα από άποψη διάδοσης των μαθηματικών πετυχαίνει πολλά.
Ωστόσο απ’ ότι έχω καταλάβει οι ενστάσεις και διαφωνίες του οργάνου που έβγαλε αυτές τις ανακοινώσεις (δε θέλω να χρησιμοποιήσω χαρακτηρισμούς) αφορούν το οικονομικό κομμάτι και τις οικονομικές σχέσεις που απέκτησαν καθηγητές με μαθητές. Εμένα αυτό που μου κάνει όμως εντύπωση δεν είναι ότι «ξαφνικά» άρχισαν την επίθεση στο διαγωνισμό αλλά, εφ’ όσον ισχυρίζονται ότι τους πειράζουν οι «επιχειρηματικές» δραστηριότητες στα σχολεία γιατί ξεκίνησαν από ένα διαγωνισμό που στο κάτω κάτω μόλις ξεκίνησε. Καθημερινά όλα τα σχολεία της χώρας, θέλοντας και μη, συνεργάζονται με επιχειρηματίες από τα κυλικεία, τις σχολικές εκδρομές μέχρι και τις διάφορες εκδηλώσεις. Εμένα αυτό μου κάνει περισσότερη εντύπωση και μου κινεί περισσότερο τις υποψίες.
Τέλος, επειδή πιστεύω ότι ο διαγωνισμός πρέπει να συνεχίσει, αλλά ταυτόχρονα πρέπει να μας έχει όλους συμπαραστάτες (και εννοώ σωματεία και καθηγητές), ίσως μια καλή κίνηση θα ήταν ο διαγωνισμός αυτός να χρηματοδοτείται από το Υπ.Ε.Π.Θ. ώστε να σταματήσουν οι κάθε είδους κατηγορίες. Απ’ ότι έχω καταλάβει ο διαγωνισμός ξεκίνησε από κάποιες χώρες της Ε.Ε. οπότε ίσως να έπρεπε να υπάρχει και κοινοτική χρηματοδότηση.


liolios19
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 27, 2008 8:59 am

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#70

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από liolios19 » Τετ Μαρ 11, 2009 12:32 pm

Είναι τουλάχιστον λυπερό το ότι δημοσιεύθηκε τέτοιο κείμενο. Το παιδί μου θα συμμετάσχει στον διαγωνισμό και φυσικά θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν καταφέρι κάτι. Όσο για τον Κ. Λάμπρου, τον έχω παρακουλουθήσει (λίγο) και θα είχαμε πολλά να μάθουμε από αυτόν και για τα μαθηματικά, αλλά και για την διαδκαλία μας. Όσα είπε και μετέφερα στην τάξη πραγματικά ενθουσίασαν τους μαθητές. Επαναλαμβάνω, τουλάχιστον λυπερό.


mhtsort
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 10:12 am

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#71

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mhtsort » Πέμ Μαρ 12, 2009 12:51 am

Αν και είχα ακούσει για το διαγωνισμό στο συνέδριο της Πάτρας, ασχολήθηκα από τη στιγμή που έγινε η φασαρία με την ΕΛΜΕ. Δε μπορώ να γνωρίζω αν υπάρχει πρόθεση κερδοσκοπίας, αλλά εύκολα αποκλείει κανείς αυτή την περίπτωση αν κοιτάξει τα νούμερα.
Αυτό που έχω να καταθέσω είναι οτι έδωσα τα θέματα του 2007 στους μαθητές μου στο φροντιστήριο και εντυπωσιάστηκα από την ανταπόκριση, ακόμη και απο τους "αδιάφορους".


Μήτσος
Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#72

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Πέμ Μαρ 12, 2009 7:15 pm

Θα ήθελα και σε αυτό το μήνυμα να τονίσω το εξής :

Το ότι ο διαγωνισμός Καγκουρό έχει μια υποτυπώδη οικονομική συμμετοχή είναι πολύ υγειές στοιχείο και καθιστά την όλη διαδικασία επαγγελματική. Λέτε οι άλλες χώρες να είναι ...χαζές που έχουν καθιερώσει παράβολο συμμετοχής ; Να είστε σίγουροι πως όχι !
¨Εχω μάλιστα προτείνει και στην ΕΜΕ αρκετά χρόνια πριν και το επαναλαμβάνω κάθε χρόνο πως και οι διαγωνισμοί της ΕΜΕ πρέπει να έχουν μια ελάχιστη συμμετοχή (έστω 5 ευρώ) !
Έχει ..μαλιάσει η γλώσσσα μου να εξηγώ ότι άλλο είναι η ταξική παιδεία και άλλο η συμμετοχή με 5 - 10 ευρώ. Διότι πρόκειται για μαθηματικά ! Πολλοί δεν έχουν ακόμα καταλάβει τι είναι μαθηματικά και ποια είναι η αξία τους στον κόσμο και τον πολιτισμό !

Ο διαγωνισμός με συμβολική χρηματική συμμετοχή δεν εμπορευματιποιεί τη γνώση ούτε διογκώνει τις ανισότητες.Το αντίθετο ακριβώς συμβαίνει : όταν με 10 ευρώ μπορείς να πάρεις μέρος σε διαγωνισμό τόσο άρτια οργανωμένο, να μετρήσεις τις δυνάμεις σου , να πάρεις ερεθίσματα ,να σκεφτείς για την επιστήμη , να γνωρίσεις την άλλη πλευρά των μαθηματικών και να δεις ότι τα μαθηματικά είναι ο άξονας που κινεί τις οικονομίας και την επιστήμη , αυτό σημαίνει ότι έχεις επιλογή και πρόσβαση στη γνώση και τις σπουδές !Με άλλα λόγια αυτό είναι λαϊκός θεσμός , που βοηθάει και στηρίζει τα λαϊκά στρώματα, το φτωχό μαθητή και την οικογένεια του μικρού μορφωτικού επιπέδου !Αντίθετα είναι χείριστος λαϊκισμός να λες ότι κάθε τι που σχετίζεται με τη γνώση πρέπει να είναι δωρεάν ! Αν είναι έτσι , τότε καλά κάνει το υπυργείο που δεν δίνει λεφτά για την παιδεία !!! Σου λέει φίλε εκπαιδευτικέ , δούλεψε τζάμπα ή πλήρωσε από την τσέπη σου , αφού θέλεις παιδεία !
Επίσης ο εθελοντισμός είναι άλλο πράγμα , τελείως διαφορετικό από το τζάμπα ! Εθεντοντισμός πχ είναι αυτό που κάνουμε σε αυτό το κλαμπ. Αλλάζουμε σκέψεις , λύνουμε ασκήσεις σε όποιο μαθητή έχει ανάγκη , δίνουμε διαγωνίσματα και τόσα άλλα !
Το να κάνεις μια διάλεξη ή να οργανώσεις μια ημερίδα είναι εθελοντισμός και δεν χρειάζεται να πληρωθείς για να το κάνεις . Το να στείλεις ένα άρθρο ή μια άσκηση σε ένα μαθηματικό περιοδικό είναι εθελοντική προσφορά .Το να πάρεις μια ώρα τους μαθητές του σχολείου σου και να τους μιλήσεις για τον Πυθαγόρα είναι εθελοντισμός και δείχνει διάθεση για διδασκαλία και προσφορά στην πατρίδα.
Αλλά ένας διαγωνισμός είναι άλλη υπόθεση. Ο διαγωνισμός πρέπει να γίνεται με χρηματική συμμετοχή(φυσικά πολύ μικρή), ώστε να μπορεί να σχεδιαστεί καλά , να τυπωθούν ειδικά τετράδια , να γίνουν διορθώσεις με επίσημο τρόπο , να πληρωθούν οι επιτηρητές , να δοθούν έντυπα με τις τυπωμένες λύσεις , να βγουν ανακοινώσεις στον τύπο , να γίνουν τελετές βραβεύσεων, να έχει συνέχεια αλλά και άλλα πράγματα που θα προβάλλουν και το διαγωνισμό και τα μαθηματικά.

Δεν μπορεί να μου αντιτάξει κάποιος το επιχείρημα ότι και '' ένας που δεν έχει 10 ευρώ δεν είναι κρίμα να μην δώσει ; '' , διότι δεν υπάρχει μαθητής που να μη ξοδεύει τουλάχιστον 50 ευρώ το μήνα για το κινητό και τουλάχιστον 300 ευρώ κάθε χρόνο για εκδρομές. Αλλά για αυτούς τους μαθητές που πιθανόν να μην έχουν ούτε 10 ευρώ υπάρχουμε εμείς! Αν δούμε ότι ένας μαθητής δεν παίρνει μέρος , τον ρωτάμε και μαθαίνουμε το λόγο . Υπάρχει το σχολείο που μπορεί να πει : '' αν κάποιος δεν μπορεί να πληρώσει 10 ευρώ , να πάει να δώσει και τα έξοδα τα αναλαμβάνει ο σύλλογος γονέων ή το σχολείο !'' Πώς δηλαδή ο σύλλογος γονέων δίνει κάθε χρόνο 5000 ευρώ να να στηρίξει την εκδρομή της Γ΄Λυκείου και δεν μπορεί να δώσει 50 ευρώ για να πάνε στον καγκουρό ή στο Θαλή 5 άτομα από το σχολείο ;
Βλέπετε ότι όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων ! Αν δώσουμε προτεραιότητα στις εκδρομές , στις βλακείες και στο ... x - factor( δύο φορές πήγαν από το σχολείο μου οι μαθητές για να το δούνε στην Αθήνα με δικά τους έξοδα και κανένας δεν πήγε στο θαλή, αν και ήταν δωρεάν !), να μην περιμένουμε μετά οι μαθητές μας να αποκτήσουν σωστά κριτήρια στη ζωή τους και την ικανότητα να επιλέγουν το χρήσιμο και ποιοτικό !
Λοιπόν , έγραψα αυτά τα σχόλια κυρίως για να μη νοιώθουν άσχημα όσοι συμμετάσχουν στο διαγωνισμό και πάρουν μερικά - ελάχιστα χρήματα από την επιτήρηση . Είναι χρέος τους να τα δεχτούν διότι έτσι θεμελιώνουν με τη στάση τους ένα θεσμό που έχει να προσφέρει πολλά και στην παιδεία και στα μαθηματικά !
Μπάμπης


DimMathUOC
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 09, 2009 4:02 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#73

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DimMathUOC » Πέμ Μαρ 12, 2009 9:57 pm

Σίγουρα τα 10 ευρώ δεν είναι τίποτα σε σχέση με αυτά που ξεοδεύουν καθημερινά οι μαθητές.
Ωστόσο το ότι έχουμε Δημόσια και Δωρεάν Παιδεία τα λέει όλα. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να συγχέουμε όμως τις σχολικές εκδρομές με τους μαθητικούς διαγωνισμούς. Ειδικότερα όταν ο διαγωνισμός περιλαμβάνει και προετοιμασία των μαθητών. Οι σχέσεις μαθητών-καθηγητών δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να μετατρέπονται από διδακτικές σε, έστω και έμμεσα, οικονομικές. Ειδικότερα μέσα στο χώρο του σχολείου. Μα θα μου πείτε εδώ κάθε παιδί πάει σε φροντιστήριο πληρώνει ένα σκασμό λεφτά για να μάθει. Αλλά το ζήτημα είναι ακριβώς εκεί. Και προφανώς επειδή όλοι πιστεύουν ότι τα πράγματα θα συνεχίσουν να είναι έτσι θα συνεχίσουμε. Πληρώνουμε για φροντιστήρια, ιδιέταιρα τώρα για τους διαγωνισμούς, ώσπου να φτάσουμε να πληρώνουμε και για τα σχολεία και το παν/μιο.
Απο μένα, ναι στο διαγωνισμό είναι ένας πολύ καλός διαγωνισμός. Αλλά, με τη χρηματοδότηση του κράτους, ειδάλλως θα πρέπει να αρχίσουμε να αποχαιρετάμε αυτό που λέμε δημόσιο σχολείο, δημόσια και δωρεάν παιδεία και να αρχίσουμε να συζητάμε για μια παιδεία για λίγους.


Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#74

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Πέμ Μαρ 12, 2009 10:29 pm

DimMathUOC έγραψε:Σίγουρα τα 10 ευρώ δεν είναι τίποτα σε σχέση με αυτά που ξεοδεύουν καθημερινά οι μαθητές.
............................................
............................
Απο μένα, ναι στο διαγωνισμό είναι ένας πολύ καλός διαγωνισμός. Αλλά, με τη χρηματοδότηση του κράτους, ειδάλλως θα πρέπει να αρχίσουμε να αποχαιρετάμε αυτό που λέμε δημόσιο σχολείο, δημόσια και δωρεάν παιδεία και να αρχίσουμε να συζητάμε για μια παιδεία για λίγους.
Αισθάνομαι ότι έχεις αντιληφθεί τα παράδοξα της παιδείας και την κοροϊδία του αποκαλούμενου '' δωρεάν δημόσιου σχολείου ''(προσωπικά πιστεύω ότι το Δημόσιο σχολείο με αλλαγή νοοτροπίας από δασκάλους, μαθητές , γονείς και διοικούντες είναι αρκετό για καλή και ουσιαστική μόρφωση), αλλά με τους διαγωνισμούς ίσως φταίμε εμείς που δεν εξηγήσαμε καλά στους συναδέλφους το σκοπό και το περιεχόμενό τους:

Τους διαγωνισμούς δεν τους διεξάγει το κράτος στα πλαίσια της λεγόμενης δωρεάν παιδείας (δωρεάν είναι μόνο στον τύπο, αλλά στην ουσία είναι πανάκριβη και για αυτό φταίνε πολλά πράγματα) , αλλά άλλοι φορείς με παιδαγωγικό - διδακτικό προσανατολισμό όπως τα επιστημονικά σωματεία (ΕΜΕ κλπ), τα πανεπιστήμια , η Βουλή ( θα μπορούσεκαι αυτή !)κλπ. Έτσι πρέπει να γίνεται ! Και αυτοί οι''άλλοι φορείς'' είναι χρήσιμο και απαραίτητο να βάζουν μια μικρή συμβολική συνδρομή για να δίνουν στην κοινωνία σωστό προσανατολισμό και σωστά μηνύματα. Τώρα, αν μπουν στη διαδικασία-οπως προτείνω ο ίδιος - οργανισμοί και επιχειρήσεις που μπορούν να χρηματοδοτήσουν τους διαγωνισμούς αυτούς και να μην εμπλέκεται καθόλου με χρήματα ο μαθητής , αυτό θα ήταν ένα βήμα προόδου διότι θα έδειχνε στο λαό ότι την αξία της μόρφωσης και της παιδείας την αναγνωρίζουν και τη στηρίζουν πρώτα από όλους εκείνοι που οφελούνται οικονομικά από αυτή , όπως οι μεγάλοι τραπεζικοί οργανισμοί , η βιομηχανία , οι σοβαρές παραγωγικές επιχειρήσεις κλπ.
Διότι η αποχή ή η άρνηση αυτών των οργανισμών για τη χρηματοδότηση των διαγωνισμών αλλά και άλλων εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων αποδεικνύει ότι βλέπουν τη χώρα και το λαό ως μέσο πλουτισμού των ιδίων, περιφρονώντας την πατρίδα , τους νέους της και τα ιδανικά της.
Αλλά όταν ξεσπάνε κρίσεις , τρέχουν και παρακαλάνε το λαό να βοηθήσει ! Και
δυστυχώς ο λαός δεν γνωρίζει ότι πρέπει να τους δώσει ακόμα μια γερή σπρωξιά και να τους εξαφανίσει , μια και στις καλές περιόδους η αλλαζονεία τους είναι τουλάχιστον προκλητική και η συμπεριφορά τους ληστρική.
Με μια όμως αλλαγή νοοτροπίας των παραγωγικών τάξεων και πιο ουσιαστική συμμετοχή στα εκπαιδευτικά δρώμενα, θα είχαμε καλύτερη εκπαίδευση, καλύτερη αποκατάσταση των νέων και η κοινωνίας θα είχε έναν πιο φιλικό κώδικα να συνεργάζεται και να παράγει.
Αλλά μέχρι να το καταλάβουν εκείνοι αυτό , εμείς οφείλουμε να βγάλουμε από την απραξία την παιδεία, τα σχολεία και τα παιδιά , προσπαθώντας να τους δώσουμε ευκαιρίες να διαγωνιστούν , να συνεργαστούν , να ρωτήσουν , να μάθουν , να προοδεύσουν . Διότι η απραξία των τελευταίων 30 χρόνων που παρακολουθώ το σχολείο, μας έχει οδηγήσει σε αδιέξοδο !
Μπάμπης


Ζήνων Λυγάτσικας
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Τετ Μαρ 11, 2009 9:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζήνων Λυγάτσικας » Πέμ Μαρ 12, 2009 10:35 pm

Δυστυχώς πληροφορήθηκα την ύπαρξη του forum απο τον Ν. Μαυρογιάννη τώρα τελευταία. Έτσι έστω και καθυστερημένα διαβάζω την συμπαράσταση σας προς τον διαγωνισμό καγκουρό και τον Μιχάλη ιδιαίτερα και συνυπογράφω όλα τα κείμενά σας.
Αν θέλετε την προσωπική μου εμπειρία, για τα 2 χρόνια που συμμετέχω με το σχολείο μου στον διαγωνισμό, θα έλεγα μόνο θετικά σχόλια (έστω και αν κάθε χρονιά την ημέρα του διαγωνισμού διαλύομαι κανονικά).


Άβαταρ μέλους
nicolae
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 10:04 am

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#76

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nicolae » Πέμ Μαρ 12, 2009 10:37 pm

Το κράτος να χρηματοδοτεί μαθηματικούς διαγωνισμούς;;; Εδώ δεν χρηματοδοτεί (επαρκώς) τους εκπαιδευτικούς (του) θα χρηματοδοτήσει μαθηματικούς διαγωνισμούς;
Οι μαθηματικοί διαγωνισμοί στην Ελλάδα και κατά συνέπεια η μαθηματική παιδεία (μας) θα φτάσει σε αξιοπρεπές επίπεδο (πχ στην πρώτη εικοσάδα σε μόνιμη βάση ΙΜΟ) όταν:
Ενδιαφερθούν εταιρείες ή ιδιωτικά πανεπιστήμια (ναι και δεν είναι sic) για τα μαθηματικά μυαλά που διακρίνονται σε αυτούς τους διαγωνισμούς, προκειμένου να στελεχώσουν το δυναμικό τους. Κάτι τέτοιο γίνεται ήδη εδώ και 60 χρόνια στην Αμερική. Ρίξτε μια ματιά στο εκπαιδευτικό τους σύστημα και μετά ρίξτε μια ματιά σε μας. Στο ερώτημα ''Πώς παράγεις τα καλά μυαλά....και κυρίως πώς τα εκμεταλεύεσαι;;'' κάποιοι έχουν βρεί τη λύση εδώ και δεκαετίες, ενώ εδώ απλά στρουθοκαμηλίζουμε.


2ος νόμος του Μέρφυ: Τίποτα δεν είναι τόσο εύκολο, από όσο φαίνεται οτι είναι.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#77

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Παρ Μαρ 13, 2009 12:10 am

Αγαπητέ Nicolae,

αν και εδώ δεν είναι χώρος για αντιπαράθεση προσωπικών απόψεων, ιδεολογικών προσεγγίσεων και θέσεων για το ποια συμφέροντα η Παιδεία μας (κι όχι μόνο η εκπαίδευση) να υπηρετεί, επίτρεψέ μου μόνο μια παρατήρηση:
nicolae έγραψε:'Πώς παράγεις τα καλά μυαλά....και κυρίως πώς τα εκμεταλεύεσαι;;[/b]
Πιστεύω ότι, γράφοντας το παραπάνω, έχεις στο νου σου τις δυνατότητες που μια καλά επιχορηγούμενη εκπαίδευση μπορεί να δώσει σε νέους επιστήμονες.
Όμως, οι "εταιρείες" έχουν συνήθως στο νου τους πώς να εκμεταλευτούν (στην κυριολεξία) τα "καλά μυαλά", για τους δικούς τους σκοπούς, που είναι κατά κανόνα η μεγιστοποίηση του κέρδους τους με όποιο κοινωνικό και περιβαλλοντικό κόστος.

Δεν θά 'θελα τα μυαλά των παιδιών μας (καλά και λιγότερο καλά) να γίνονται αντικείμενο εκμετάλευσης.
Μη ξεχνάς ότι σκοπός της Παιδείας δεν είναι μόνο να παράγει καλά μυαλά, αλλά έχει και ανθρωπιστικό χαρακτήρα. Κι αυτό, πίστεψέ με, καμμιά εταιρεία δε θα το χρηματοδοτήσει...
Exxon Mobil.jpg
Exxon Mobil.jpg (75.14 KiB) Προβλήθηκε 1756 φορές
Φιλικά
Γιώργος Ρίζος

Συγνώμη για την παρεκτροπή από τα συνήθη θέματά μας.
Δεν προτίθεμαι να ανοίξω ή να συμμετέχω σε δημόσιο παρόμοιο διάλογο. Αν και όποιος θέλει ευχαρίστως να συζητήσουμε με άλλο τρόπο, δίχως κατάχρηση του χώρου αυτού.


Παύλος Μαραγκουδάκης
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 1513
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 1:45 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#78

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παύλος Μαραγκουδάκης » Παρ Μαρ 13, 2009 2:33 pm

Αισθάνομαι την ανάγκη, αν και μετά εορτής, να δηλώσω ότι προφανώς συμφωνώ με το κείμενο που εστάλη στο alfavita και το συνυπογράφω.
τελευταία επεξεργασία από Παύλος Μαραγκουδάκης σε Παρ Μαρ 13, 2009 5:53 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Στάλα τη στάλα το νερό το μάρμαρο τρυπά το,
εκείνο που μισεί κανείς γυρίζει κι αγαπά το.
Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#79

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Παρ Μαρ 13, 2009 5:38 pm

Συνάδελφοι, δεν έχουμε τίποτα να μας τρομάξει ούτε τρομάζουμε !Μιλάμε για σχολικούς διαγωνισμούς και μάλιστα στα μαθηματικά που μόνο θετική προσφορά μπορούν να έχουν στην Ελλαδα αλλά και την ανθρωπότητα !
Δεν κάνουμε πολιτική προπαγάνδα ούτε εξυπηρετούμε -έστω άθελά μας- συμφέροντα κανενός !Αυτά είναι ξεκαθαρισμένα και δεν τα ξαναγράφω.Το γεγονός ότι στην Εύβοια συμμετέχουν 1200 μαθητές Δημοτικού δειχνει ότι ο λαός αναζητάει την πρόοδο και ιχνηλατεί να βρει το δρόμο προς την μάθηση και την ευημερία !Ακόμα και από το πιο απομακρυσμένο χωριουδάκι είχαμε μαθητές που ταξίδεψαν για να συμμετάσχουν . Αυτό μας δίνει ως εκπαιδευτικούς μεγάλη ελπίδα και ενδυναμώνει την πίστη μας σε αυτό που κάνουμε .

Ο καγκουρό είναι παγκόσμιας φήμης διαγωνισμός που στην Ελλάδα βρίσκεται στα σίγουρα χέρια του καθηγητή Μιχάλη Λάμπρου και οι άλλοι διαγωνισμοί γίνονται από την ΕΜΕ . Είμαστε απολύτως σίγουροι ότι αυτοί οι διαγωνισμοί αρκούν για την χώρα μας. Αν τους στηρίξουμε ως μαθηματικοί όσο πρέπει , τότε η μαθηματική παιδεία θα έχει σημαντικό όφελος και τα μαθηματικά θα προβληθούν δεόντως στην πλατειά κοινή γνώμη. Αυτός δεν είναι ο σκοπός μας ;
Καλή επιτυχία λοιπόν στον διαγωνισμό που γίνεται την ερχόμενη βδομάδα και μεις θα περιμένουμε με χαρά να δούμε τα θέματα και απολαύσουμε την όλη προσπάθεια !

Μπάμπης


Άβαταρ μέλους
nicolae
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 10:04 am

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#80

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nicolae » Παρ Μαρ 13, 2009 8:14 pm

Rigio έγραψε:Αγαπητέ Nicolae,

αν και εδώ δεν είναι χώρος για αντιπαράθεση προσωπικών απόψεων, ιδεολογικών προσεγγίσεων και θέσεων για το ποια συμφέροντα η Παιδεία μας (κι όχι μόνο η εκπαίδευση) να υπηρετεί, επίτρεψέ μου μόνο μια παρατήρηση:
nicolae έγραψε:'Πώς παράγεις τα καλά μυαλά....και κυρίως πώς τα εκμεταλεύεσαι;;[/b]
Πιστεύω ότι, γράφοντας το παραπάνω, έχεις στο νου σου τις δυνατότητες που μια καλά επιχορηγούμενη εκπαίδευση μπορεί να δώσει σε νέους επιστήμονες.
Όμως, οι "εταιρείες" έχουν συνήθως στο νου τους πώς να εκμεταλευτούν (στην κυριολεξία) τα "καλά μυαλά", για τους δικούς τους σκοπούς, που είναι κατά κανόνα η μεγιστοποίηση του κέρδους τους με όποιο κοινωνικό και περιβαλλοντικό κόστος.

Δεν θά 'θελα τα μυαλά των παιδιών μας (καλά και λιγότερο καλά) να γίνονται αντικείμενο εκμετάλευσης.
Μη ξεχνάς ότι σκοπός της Παιδείας δεν είναι μόνο να παράγει καλά μυαλά, αλλά έχει και ανθρωπιστικό χαρακτήρα. Κι αυτό, πίστεψέ με, καμμιά εταιρεία δε θα το χρηματοδοτήσει...

Φιλικά
Γιώργος Ρίζος

Συγνώμη για την παρεκτροπή από τα συνήθη θέματά μας.
Δεν προτίθεμαι να ανοίξω ή να συμμετέχω σε δημόσιο παρόμοιο διάλογο. Αν και όποιος θέλει ευχαρίστως να συζητήσουμε με άλλο τρόπο, δίχως κατάχρηση του χώρου αυτού.
Αγαπητέ Γιώργο,
Δέν μίλησα για τέτοιες εταιρείες και μάλλον παρεξήγησες τα λεγόμενά μου επειδή δεν ήμουν σαφής:
Πώς θα σου φαινόταν η ιδέα, μια εταιρεία λογισμικού ή τράπεζα ή αύριο κάποιο ιδιωτικό πανεπιστήμιο, να ήταν σπόνσορας σε τέτοιους διαγωνισμούς; Αλλοιώνεται μήπως το πνεύμα περί ευγενούς άμμιλας των μαθητών; Αν μετά ο σπόνσορας, (πχ το ιδιωτικό πανεπιστήμιο, δεν μιλάω για εταιρεία μιας και ο όρος ίσως ξενίζει) προσλάβει τους καλύτερους του διαγωνισμού, ποιό είναι το αθέμιτο; Φτάνει άραγε η ηθική βράβευση τους, προκειμένου να αναβαθμιστεί η πολύπαθη μαθηματική μας παιδεία;
Αυτά για να γίνω σαφέστερος. Όμως ας μην μπούμε φίλε Γιώργο σε τέτοιο διάλογο. Νομίζω ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τις απόψεις του και να τις μοιράζεται με τους άλλους. Ας σεβαστούμε το χώρο που μας φιλοξενεί, όπως σωστά λες και εσύ.


2ος νόμος του Μέρφυ: Τίποτα δεν είναι τόσο εύκολο, από όσο φαίνεται οτι είναι.
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Tolaso J Kos και 19 επισκέπτες