Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

Συντονιστής: spyros

DimMathUOC
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 09, 2009 4:02 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#81

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DimMathUOC » Σάβ Μαρ 14, 2009 12:06 am

Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε, σύμφωνα με τισ εταιρίες είναι ότι τα κάνουν όλα για το κέρδος, αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης τους. Εγώ δεν πιστεύω ότι αυτό που μπορεί να κάνει μια εταιρία δεν μπορούμε να το κάνουμε κι εμείς που έχουμε τόση αγάπη για τα μαθηματικά. Συμφωνώ ότι το χρήμα που βάζουν οι εταιρίες είναι ένα δέλεαρ αλλά πολλές φορές σε εγκλοβίζουν σε κάποια όρια και δεσμεύσεις. Θα αναφέρω ένα παράδειγμα από ένα άρθρο που διάβαζα στην "Καθημερινή" και ανέφερε φοιτητές του Χαρβαρντ, του μεγαλύτερου παν/μίου στον κόσμο και οι οποίοι είχαν αντιληφθεί ότι καθηγητές της Ιατρικής είχαν συμβάσεις με φαρμακοβιομηχανίες ώστε να διδάσκουν στους φοιτητές συγκεκριμένα φάρμακα. Για να καταλάβετε, σε ένα παν/μίο που απαγορεύεται ο συνδικαλισμός οι φοιτητές είδαν ότι η έρευνα και η μάθηση είναι χειραγωγούμενη και γι αυτό κινούν διαδικασίες ώστε οι καθηγητές τους να μη συνεργάζονται με φαρμακοβιομηχανίες. Σε αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι οι εταιρίες δεν λειτουργούν πάντα θετικά στην έρευνα, αντίθετα το παράδειγμα αποδεικνύει ότι την περιορίζουν.
Σε αυτό που θέλω να δώσω λίγη έμφαση είναι σε αυτό που είπατε για την αλλαγή της νοοτροπίας. Θεωρώ πολύ σημαντικό να γίνει κάτι ΄τετοιο αν και μου φαίνεται σαν όνειρο θερινής νυκτός. Και μόνο το γεγονός ότι φροντιστήρια απασχολούν τόσο κόσμο που υπο άλλες συνθήκες θα έπρεπε να προσληφθούν ή να συμμετέχουν στους δείκτες ανεργίας, θεωρώ ότι βολεύει όλες τις κυβερνήσεις.
Όλα όμως ξεκινούν από μια συνισταμένη, την υποχρηματοδότηση της Παιδείας. Καθηγητές με μισθούς στα όρια της πείνας, χωρίς πρόγραμμα και χρηματοδότηση για την έρευνα και σε συνδιασμό με ένα παν/μιο που νοσεί, πάλι για οικονομικούς λόγους, σοβαρή παιδεία στη χώρα μας δεν μπορεί να υπάρξει.
Συγγνώμη αν ξέφυγα λίγο από το θέμα του "Καγκουρό" αλλά είναι άμεσα συνδεόμενα πράγματα κατα τη γνώμη μου.


lehrer
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:57 pm

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#82

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lehrer » Κυρ Μαρ 15, 2009 1:46 pm

Βουλευτές του ΚΚΕ θέτουν θέμα διαγωνισμού Μαθηματικών Καγκουρώ στο http://kerkhora.blogspot.com/2009/03/blog-post_10.html


Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5285
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#83

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Κυρ Μαρ 15, 2009 9:19 pm

Θα παρέμβουμε, όπως μπορούμε και πρέπει.
Πιστεύω και ελπίζω να γίνει αντιληπτό το ατόπημα, προφανώς λόγω ελλιπούς ενημέρωσης.

Δείτε και εδώ:
viewtopic.php?f=7&t=719

Ο Μιχάλης έχει την ΠΛΗΡΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ μας σε ότι χρειαστεί!


Γιώργος Ρίζος


Άβαταρ μέλους
Demetres
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8989
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:16 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός/Πύλα
Επικοινωνία:

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#84

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Demetres » Κυρ Μαρ 15, 2009 9:43 pm

Μετά από μια αναζήτηση στο google βρήκα και αυτό εδώ.


AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 1172
Εγγραφή: Τετ Δεκ 31, 2008 8:07 pm
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#85

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ » Κυρ Μαρ 15, 2009 11:01 pm

Demetres έγραψε:Μετά από μια αναζήτηση στο google βρήκα και αυτό εδώ.
Από ότι είδα με μία γρήγορη ματιά είναι τα περισσότερα σχόλια ΑΝΩΝΥΜΑ. Νομίζω πρέπει να παρέμβουμε όχι για να υπερασπιστούμε τον Μιχάλη αλλά για να εκφράσουμε την υποστήριξη μας σε ότι προάγει ουσιαστικά την μαθηματική παιδεία κόντρα σε εκείνους που θέλουν να τα ισοπεδώνουν όλα και βλέπουν κερδοσκοπικές εταιρείες και προσπάθειες εκμετάλευσης των μαθητών. Επειδή βλέπω να γίνεται πολύς λόγος για την αμοιβή των καθηγητών (1,5 ευρώ ανά μαθητή) θα ήθελα να προτείνω να απαλειφτεί ο συγκεκριμένος όρος από τους όρους του διαγωνισμού. Άλλωστε και εγώ προσωπικά αλλά και όσους συναδέλφους γνωρίζω ,δεν έχουμε δεχτεί κάποια αμοιβή, πέρα από το υλικό (βιβλίο, cd κλπ) που δίνεται και στους διαγωνιζόμενους.


Άβαταρ μέλους
lonis
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 12:33 am
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#86

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonis » Κυρ Μαρ 15, 2009 11:46 pm

Νομίζω πως όποιος καθηγητής είναι συγχρόνως και γονιός κι έχει δει την περιέργεια στα μάτια του παιδιού του - αυτή την περιέργεια που επιθυμούμε να δούμε και στους μαθητές μας στα σχολικά μαθηματικά - όταν αντικρίζει θέματα του διαγωνισμού "σκίουρος" (αρκετά διαφημίσαμε τα καγκουρό), προσέρχεται εθελοντικά στο διαγωνισμό ως επιτηρητής. Στο εξεταστικό μας κέντρο, θα διαθέσουμε το ποσό των επιτηρήσεων, στην αγορά των βιβλίων των προηγούμενων διαγωνισμών για όλες τις σχολικές μονάδες που συμμετέχουν.

Στην περιοχή που λυμαίνομαι (Αλιστράτη Σερρών - δημοτικό, όπου το ποσοστό συμμετοχής είναι ανέλπιστα μεγάλο αλλά και - γυμνάσιο, λύκειο) υπάρχει, λοιπόν,περίσσευμα δωρεάν επιτηρητών.Τους προσφέρουμε και σε άλλα σχολεία στην τιμή των 20 ευρώ/επιτηρητή. Με τις 4 γνωστές πράξεις - χωρίς τη σύνθεση - πιστεύω ότι συμφέρουμε. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον επιτηρητή π.χ. για 30 μαθητές. Επειδή η τιμή της παράστασης: Α=30Χ1,5-20 είναι
Α=25,και εφόσον επιπλέον
20Χ25=500 ενώ
500:4=125, συμπεραίνουμε ότι:
τέσσερις (4) συνάδελφοι, χρησιμοποιώντας μόλις 20 επιτηρητές από την αποθήκη μας, λαμβάνουν "μερδικό" 125 ευρώ έκαστος. Ποσό ικανό για να ξεκινήσει η επανάσταση.


Κάνε το θαύμα για να τ' αρνηθείς (Α. Μπρετόν - Π. Ελυάρ)
Άβαταρ μέλους
chris_gatos
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 6962
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:03 pm
Τοποθεσία: Ανθούπολη

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris_gatos » Δευ Μαρ 16, 2009 7:51 am

Kαλημέρα...Γιατί δε στέλνουμε, ως mathematica, το κείμενο που έχει σταλεί και στο alfavita. Tι πιο επώνυμο απ'αυτό;;
Εγω πάντως πρώτα ως αδιόριστος καθηγητής κι έπειτα ως μαθηματικός, ειλικρινά θλίβομαι για την ''όσφρηση'' αυτών των λαγωνικών...Πάντα , μα πάντα μακριά απο τα πραγματικά προβλήματα. Κουραστήκαμε, τιμητές και φρουροί του δημόσιου ''συμφέροντος''. Φτάνει πια...
τελευταία επεξεργασία από chris_gatos σε Τετ Μαρ 18, 2009 7:15 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Χρήστος Κυριαζής
Άβαταρ μέλους
bilstef
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 11:45 pm
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#88

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bilstef » Τρί Μαρ 17, 2009 8:24 pm

δείτε εδώ άδεια για το kangaroo από το υπουργείο παιδείας στην Κύπρο
http://www.thalescyprus.com/index.php?id=2
από http://www.thalescyprus.com/

Τελικά σε όλα πρέπει να αποδείχνουμε τον ευφημισμό της ψωροκώσταινας ;


Η ζωή είναι Ωραία,ας την χαρούμε.Εν οίδα ότι ουδέν οίδα!Γηράσκω αεί διδασκόμενος!
Η γη δεν μας ανήκει της ανήκουμε !
Βασίλης Στεφανίδης
Άβαταρ μέλους
chris_gatos
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 6962
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:03 pm
Τοποθεσία: Ανθούπολη

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#89

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris_gatos » Τετ Μαρ 18, 2009 7:12 am

Tουλάχιστον τώρα είναι πιο ήπια τα πράγματα. Εννοώ σε χαρακτηρισμούς...Βελτιωνόμαστε!
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_3_9_0003.php


Χρήστος Κυριαζής
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15764
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τετ Μαρ 18, 2009 8:50 am

bilstef έγραψε:δείτε εδώ άδεια για το kangaroo από το υπουργείο παιδείας στην Κύπρο
http://www.thalescyprus.com/index.php?id=2
από http://www.thalescyprus.com/

Τελικά σε όλα πρέπει να αποδείχνουμε τον ευφημισμό της ψωροκώσταινας ;
Και να φανταστείς Βασίλη ότι το βιβλίο Καγκουρό το οποίο στην Ελλάδα παίρνουν ΟΛΟΙ οι διαγωνιζόμενοι, στην Κύπρο το παίρνουν μόνο οι διακριθέντες (ένας στους έξι).
Δηλαδή, κάνω εξαγωγή του βιβλίου στην Κύπρο, όπου το εκεί Καγκουρό μοιράζει σε παιδιά της. Εννοείται ότι το χρεώνω σε τιμή κόστους, παρόλα τα τρεχάματα με το τελωνείο και λοιπά.
Τα δικά μας παιδιά παίρνουν, επιπρόσθετα ένα CD με 500 ΜΒ εκπαιδευτικό υλικό και άλλα μικρά αλλά ενδιαφέροντα δωράκια (τα οποία δεν κυκλοφορούν στο εμπόριο).

Τα παραπάνω η ΕΛΜΕ και ο Ριζοσπάστης τα βρήκαν φτηνιάρικα, μπίζνα και κομπίνα. Φυσικά δεν τα είδαν γιατί τότε θα έλεγα ότι έχουν αχρωματοψία.

Φιλικά,

Μιχάλης


Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#91

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Τετ Μαρ 18, 2009 2:01 pm

Η βλακεία συνεχίζεται !

Σαν να μην έφταναν οι ΕΛΜΕ , τώρα μπήκε στο παιγνίδι και ο σύλλογος δασκάλων της Εύβοιας . Σε συνέχιση αυτής της ανακοίνωσης '' παρέσυραν '' μπορώ να πω και το Βουλευτή Εύβοιας να κάνει και σχετική ερώτηση στη Βουλή για το διαγωνισμό αυτό.

Δείτε το κείμενο του συλλόγου ΕΔΩ.

Θεωρώ απαραίτητο να στείλουμε και στην ιστοσελίδα της Εύβοιας το κείμενο διαμαρτυρία και να εξηγήσουμε στους Ευβοείς τι είναι ο καγκουρό και όλα τα σχετικά . Φυσικά, εμείς ως παράρτημα ΕΜΕ, θα ενημερώσουμε τους τοπικούς παράγοντες πως όλη αυτή η αντίδραση για τον καγκουρό δείχνει το τέλμα στο οποίο έχει περιπέσει η ελληνική κοινωνία και η εκπαίδευση μαζί. Επίσης πρέπει να συναντήσω προσωπικά το προεδρείο του συλλόγου και να τους εξηγήσω το όλο ζήτημα, όχι για να στηρίξω απλά τον καγκουρό - που και αυτό είναι από μόνο του επαρκής λόγος - αλλά διότι αυτοί οι άνθρωποι κάνουν κακό στην εκπαίδευση και τη χώρα, όσο καλοπροαίρετες προθέσεις και να έχουν !
Ο Λεωνίδας ας μου στείλει το κείμενο να το ρίξω μια ματιά και να αποφασίσουμε όλοι μαζί πώς ακριβώς θα το στείλουμε στο servitoro της Εύβοιας .

Καλό μεσημέρι - Μπάμπης


Άβαταρ μέλους
Ανδρέας Πούλος
Δημοσιεύσεις: 1494
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 01, 2009 10:47 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#92

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας Πούλος » Πέμ Μαρ 19, 2009 12:27 am

Αγαπητοί συνάδελφοι,
έστειλα στο Alfavita, ένα μικρό σχόλιο, επειδή εντόπισα πάλι τοξικά απόβλητα από ΔΣΕΛΜΕ.

"Σχόλιο σε μία τοξική (προσοχή, όχι ταξική) ανακοίνωση για τους νόμους της λαχαναγοράς (προσοχή, όχι της αγοράς).

Σχετικά με τις ανακοινώσεις των ΕΛΜΕ Φθιώτιδας και Πιερίας στις 18/03/2009 που δημοσιεύτηκαν στο Alfavita, για τον μαθηματικό διαγωνισμό Κανγκουρώ, θα ήθελα να παρατηρήσω ότι θα έχουν την ίδια τύχη με αυτή της ΕΛΜΕ Αν. Αττικής, ένα μήνα νωρίτερα.
Δηλαδή θα ζητήσουν οι ίδιοι να διαγραφεί το κείμενό τους από την λίστα των ανακοινώσεων ώστε να μην το βλέπουν οι συνάδελφοι και τους κοροϊδεύουν.
Υποθέτω ότι στα Δ.Σ. αυτών των ΕΛΜΕ δεν υπάρχουν μαθηματικοί. Προσπαθώ να είμαι ευγενής, νομίζω αυτή την φορά το κατάφερα.

Ανδρέας Πούλος, μαθηματικός στο Πειραματικό Σχολείο του Α.Π.Θ.
Υπεύθυνος για τον διαγωνισμό στο Π.Σ.Π.Θ.
Υ.Σ. Στο Σχολείο μου που είναι εξεταστικό κέντρο του διαγωνισμού, θα συγκεντρωθούν 120 αθώα πλάσματα, θύματα των σατανικών εμπόρων του κέρδους. Φρίκη !!"

Θα ήθελα να προσθέσω και τα εξής, αν και έχουν περάσει οι Απόκριες:
"Καταγγέλω μετά βδελυγμίας τον υπουργόν Παιδείας της Κυπριακής Δημοκρατίας, ο οποίος ενώ είναι υπουργός του ΑΚΕΛ, ανέχεται και υποθάλπει τους εμπόρους του κέρδους, με το να επιτρέπει την διεξαγωγή του "Δήθεν διαγωνισμού Κανγκουρώ", προπετάσματος και πέμπτης φάλαγγας της καπιταλιστικής ιδεολογίας, στα σχολεία της Κύπρου".


Άβαταρ μέλους
Demetres
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8989
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:16 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός/Πύλα
Επικοινωνία:

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#93

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Demetres » Πέμ Μαρ 19, 2009 3:35 pm

Εγώ δεν είμαι από Ελλάδα και δεν ξέρω τι είναι οι ΕΛΜΕ και ποιος ακριβώς είναι ο ρόλος τους. Το να περιγράφουν όμως βιβλία μαθηματικών (η οποιαδήποτε εκπαιδευτικά βιβλία) σαν "χάντρες" και "καθρεφτάκια" είναι τεράστια προσβολή. Τέτοια άτομα καλύτερα να μην ασχολούνται με την εκπαίδευση.


Άβαταρ μέλους
bilstef
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 11:45 pm
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#94

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bilstef » Σάβ Μαρ 21, 2009 2:13 am

ανακοίνωση της Επιστημονικής Ένωσης για τη Διδακτική των Μαθηματικών
ΣΤΟ
http://didamath.gr/smf/index.php?topic=36.0


Η ζωή είναι Ωραία,ας την χαρούμε.Εν οίδα ότι ουδέν οίδα!Γηράσκω αεί διδασκόμενος!
Η γη δεν μας ανήκει της ανήκουμε !
Βασίλης Στεφανίδης
Άβαταρ μέλους
Κοτρώνης Αναστάσιος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3203
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 11:11 pm
Τοποθεσία: Μπροστά στο πισί...
Επικοινωνία:

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#95

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κοτρώνης Αναστάσιος » Σάβ Μαρ 21, 2009 3:36 pm

Ανδρέας Πούλος έγραψε:θα ήθελα να παρατηρήσω ότι θα έχουν την ίδια τύχη με αυτή της ΕΛΜΕ Αν. Αττικής, ένα μήνα νωρίτερα.
Δηλαδή θα ζητήσουν οι ίδιοι να διαγραφεί το κείμενό τους από την λίστα των ανακοινώσεων ώστε να μην το βλέπουν οι συνάδελφοι και τους κοροϊδεύουν.
κάποιες επιπλέον πληροφορίες για το θέμα; σταλθήκε από την ΕΛΜΕ Αν. Αττικής καποιο κείμενο που ακύρωνε το αρχικό ψήφισμα;


Εσύ....; Θα γίνεις κανίβαλος....;
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15764
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#96

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Κυρ Μαρ 22, 2009 10:37 pm

Αγαπητοί φίλοι,

τώρα που διεκπεραιώθηκε ο διαγωνισμός Καγκουρό, θέλω να σας ευχαριστήσω εγκάρδια για την ισχυρή ηθική στήριξη που μου παρείχατε.

Ο διαγωνισμός είχε απίστευτη επιτυχία. Τα παιδιά και οι γονείς τους είδαν το όλο θέμα ως πανηγύρι των Μαθηματικών, και όλοι έφυγαν ενθουσιασμένοι.

Η προσέλευση ήταν τόσο μεγάλη, ιδίως από παιδιά που δεν είχαν κάνει εγγραφή αλλά εμφανίστηκαν την τελευταία στιγμή, ώστε σε πολλά Κέντρα Εξέτασης έγινε το αδιαχώρητο. Σε κάποια Κέντρα Εξέτασης, άλλωστε, δεν έφταναν οι αίθουσες και τα θρανία, οπότε αναγκάστηκαν να διώξουν μαθητές χωρίς να διαγωνιστούν.

Τελικά ο διαγωνισμός έγινε σε 85 Κέντρα, διάσπαρτα σε 54 πόλεις και χωριά. Από την μία είχαμε συμμετοχές από ιδιαίτερα μικρά Σχολεία ή ακόμη από το ελληνόφωνο τμήμα του Ευρωπαϊκού Σχολείου στο Μόναχο της Γερμανίας, μέχρι Σχολεία με γιγάντιες συμμετοχές όπως το 33 Δημοτικό Τρικάλων που είχε 330 διαγωνιζόμενους, και το 30 Δημοτικό της ίδιας πόλης με άλλους 320!

Ένα δείγμα της επιτυχίας του διαγωνισμού είναι και το εξής: Το βιβλίο που μοιράζουμε σε όλους διαγωνιζόμενους δεν έφτασε ούτε για δείγμα. Κάναμε την δεύτερη έκδοσή του πριν κυκλοφορήσει (!), όσο δηλαδή διαρκούσαν οι εγγραφές. Χτες, την πρώτη ημέρα της κυκλοφορίας του, κάναμε παραγγελία για την τρίτη έκδοσή του ώστε να καλύψουμε τις επιπρόσθετες εγγραφές, της τελευταίας στιγμής.

Για μένα το όλο σκηνικό είναι μία δικαίωση, μετά από ένα χρόνο ενδελεχούς εργασίας για τον διαγωνισμό. Είχα να αντιπαλέψω μύρια όσα, με αποκορύφωμα τις ανακοινώσεις των τεσσάρων ΕΛΜΕ που έκαναν ότι μπορούσαν να υποσκελίσουν τον διαγωνισμό. Αλλά όχι μόνο αυτό, με πληροφόρησαν ότι στην έδρα μας στο Ηράκλειο κυκλοφόρησε επιστολή σε όλα τα Σχολεία του Νομού, με στρεβλωτικό περιεχόμενο, καταφερόμενη εναντίον του διαγωνισμού και με σύσταση να μην τον διεξάγουν. Αρκετοί φίλοι Μαθηματικοί μου είπαν ότι δεν τον διεξήγαγαν, ακριβώς από φόβο. Παρόλα αυτά, το λαϊκό έρεισμα ήταν ισχυρότερο, στέλνοντας ένα ηχηρό ράπισμα στους μικρόψυχους ισοπεδωτές της Παιδείας μας.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΣΑΣ.

Φιλικά και με σεβασμό σε όλους σας,

Μιχάλης Λάμπρου


Djimmakos
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:35 pm

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#97

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Djimmakos » Κυρ Μαρ 22, 2009 11:19 pm

Λίγο άσχετο βέβαια αλλά μπορείτε να ανεβάσετε τα θέματα του διαγωνισμού για την Α λυκείου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


1+1 δεν κάνει απαραίτητα 2.

Μπορεί να κάνει και \sqrt{4} ή \sqrt[3]{8}

**Eίμαι μαθητής**
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5285
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#98

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Κυρ Μαρ 22, 2009 11:56 pm

Κατόπιν εορτής...
Αντιγράφω από το alfavita (22-3):

"Το ΔΣ της ΕΛΜΕ-ΚΙ (Κεφαλλονιάς -Ιθάκης) καταγγέλλει την επέλαση των εταιρειών στα σχολεία , που στοχεύει στη διαμόρφωση των προγραμμάτων και της λειτουργίας των σχολικών μονάδων από τις ίδιες με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια, με συνέπειες τη διάσπαση του ενιαίου αναλυτικού προγράμματος και την κατηγοριοποίηση σχολείων, εκπαιδευτικών και μαθητών.

Το ΔΣ της ΕΛΜΕ-ΚΙ καλεί τους συνάδελφους και τις συναδέλφισσες να μην προσφέρουν στήριξη στα σχέδια των πολυεθνικών και να υπερασπιστούν το δικαίωμα για ενιαία δημόσια και δωρεάν μόρφωση για όλα τα παιδιά".

Καλά μαντέψατε: Ο Μιχάλης επικεφαλής πολυεθνικών επελαύνει να αλώσει, να διασπάσει, να κατηγοριοποιήσει τα σχολεία και να (καγ)κουρέψει τα παιδιά μας!


Αυτό που με θλίβει είναι ότι αντιγράφουν (ξεπατικώνουν), δίχως έρευνα, δίχως να πάρουν χαμπάρι τις αντιδράσεις, λες και ζουν σ' άλλο πλανήτη, σκορπώντας άδικους χαρακτηρισμούς.

Κι αν με (κάποια από) τα συνθήματα συμφωνώ, με την ισοπέδωση των πάντων όχι!
Θα επικοινωνήσω αύριο μαζί τους, θα προσπαθήσω να τους εξηγήσω...

Ρίζος Γιώργος


parolimpios
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2009 9:13 pm

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#99

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parolimpios » Τρί Μάιος 12, 2009 9:40 pm

ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΤΗ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ....ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΗΡΘΑ ΠΑΛΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΧΟΛΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ..ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΞΑ...ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ....ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ,....ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΑΥΤΟ.....Ο ΛΑΜΠΡΟΥ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΞΕ... ΕΓΩ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΒΟΗΘΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΜΑΘΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΜΠΡΟΥ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΕΙ Η ΖΩΝΤΑΝΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΝ ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΑΝ ΟΔΗΓΟ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΟΥ ΝΑΣΕ ΚΑΛΑ ΚΕ ΜΙΧΑΛΗ
ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΖΙΜΟΥΛΙΑΣ
ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ


Άβαταρ μέλους
lonis
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 12:33 am
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#100

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonis » Τρί Μάιος 12, 2009 10:53 pm

Άντε, να εκατοστήσουμε τις δημοσιεύσεις για το θέμα, μια και ανασύρθηκε ξανά:

Πριν λίγες μέρες, κοινοποιήθηκε στα κέντρα εξέτασης η κατάσταση με τις αναλυτικές βαθμολογίες των μαθητών. Όταν λέω "αναλυτικές" το εννοώ. Φανταστείτε 61 στήλες (σε excel) για κάθε μαθητή που συμμετείχε, με διάφορα στοιχεία (πλήθος σωστών-λανθασμένων απαντήσεων και αναπάντητων ερωτήσεων, βαθμολογία, στατιστικά για σωστές κλπ απαντήσεις σε ομάδες ερωτημάτων πχ. λογικής και πολλά άλλα) που βοηθούν τον δάσκαλο ή τον καθηγητή στο έργο του. Ακόμη, τα ονόματα των διακριθέντων (υπάρχουν και εδώ: http://www.kangaroo.gr/) κάθε εξεταστικού κέντρου. Η χαρά αυτών των παιδιών δεν περιγράφεται.Τις επόμενες μέρες, περιμένουμε:

α) Μία σελίδα για κάθε μαθητή χωριστά η οποία έχει αναλυτικά την βαθμολογία του, επιγραμματικά σχόλια για τις δυνάμεις ή αδυναμίες του όπως φαίνεται από το γραπτό του, και ακριβές αντίγραφο (με scanner) του ίδιου του γραπτού του. Η σελίδα αυτή είναι για να δοθεί στον μαθητή.

β) Βεβαίωση διάκρισης.

γ) Τα δώρα των διακριθέντων. Φέτος είναι ένα ενδιαφέρον χαρτονάκι με το οποίο κάνει κανείς πολλαπλασιασμούς αριθμών (τα λεγόμενα ξυλάκια του «Genaille») και ένα υπέροχο μεγάλων διαστάσεων αμφίπλευρο πόστερ με εκπαιδευτικό θέμα. (Το αμφίπλευρο πόστερ για τους μαθητές του Δημοτικού είναι διαφορετικό από το αντίστοιχο των μαθητών Γυμνασίου-Λυκείου).


Ο κύριος Λάμπρου "περιοδεύει" αυτές τις μέρες σε (αριθμήσιμες...) τελετές βράβευσης στη Βόρεια και Κεντρική Ελλάδα. Την Παρασκευή θα έρθει και στις Σέρρες - ίσως και στα Σέρρας. Μιχάλη, σε περιμένουμε ανυπόμονα! Να είσαι υγιής και δραστήριος και να συνεχίσεις με τον ίδιο ενθουσιασμό να προσφέρεις στην μαθηματική κοινότητα!

Λεωνίδας


Κάνε το θαύμα για να τ' αρνηθείς (Α. Μπρετόν - Π. Ελυάρ)
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 11 επισκέπτες