Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

Συντονιστής: spyros

Άβαταρ μέλους
lonis
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 12:33 am
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonis » Σάβ Φεβ 28, 2009 10:07 pm

Ανεβάζω το κείμενο σε .pdf γιατί δε φαίνονται οι αρχικές επισημάνσεις - υπογραμμίσεις.

Εκρεμμεί ένα ψύχραιμο, λιτό και ενυπόγραφο κείμενο προς το alfavita.gr. Ποιος θα το γράψει; Όλοι έχουμε δουλειές... εκτός από τους ψαροντουφεκάδες της Χάλκης!

Προτείνω να το ετοιμάσουμε - ίσως με ενδιάμεσες μικροαλλαγές - μέχρι Δευτέρα βράδυ, να γυρίσουν κι οι τελευταίοι εκδρομείς. Τρίτη πέφτουν οι υπογραφές, Τρίτη βράδυ, το αργότερο Τετάρτη η αποστολή...

Λεωνίδας
Συνημμένα
στο ψήφισμα της Δ ΕΛΜΕ .pdf
(125.52 KiB) Μεταφορτώθηκε 139 φορές


Κάνε το θαύμα για να τ' αρνηθείς (Α. Μπρετόν - Π. Ελυάρ)
iolis
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 8:10 pm

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#22

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από iolis » Σάβ Φεβ 28, 2009 10:26 pm

Μπορώ να φανταστώ πως το Δ.Σ της συγκεκριμένης ΕΛΜΕ προχώρησε σ' ένα τέτοιο ψήφισμα.
Έχει συμβεί αρκετές φορές στο παρελθόν , θα συμβεί και στο μέλλον. Αυτό που δεν μπορώ να φανταστώ είναι ότι ο κ. Λάμπρου, του οποίου όλοι γνωρίζουμε το ήθος του και τη διάθεσή του για προσφορά, να αποφασίσει να "ξυπνήσει" και να σταματήσει τη διοργάνωση αυτού του διαγωνισμού. Είμαι υπέρ της ύπαρξης τέτοιων διαγωνισμών και πάντα προτρέπω τους μαθητές μου να συμμετέχουν σ' αυτούς. Συμφωνώ απόλυτα με το κείμενο του Λ. Θαρραλίδη τον οποίο βρίσκω πολύ ευγενικό.
Κε. Μιχάλη Λάμπρου έχετε την αμέριστη συμπαράστασή μου και ελπίζω να συνεχίσετε την προσφορά σας αγνοώντας τους ανύπαρκτους που προσπαθούν μέσα από τέτοια δήθεν "ψηφίσματα" να υπάρξουν.

Γιάννης Λιαδής


Γιάννης Λιαδής
iolis
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 8:10 pm

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#23

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από iolis » Σάβ Φεβ 28, 2009 10:30 pm

iolis έγραψε:Μπορώ να φανταστώ πως το Δ.Σ της συγκεκριμένης ΕΛΜΕ προχώρησε σ' ένα τέτοιο ψήφισμα.
Έχει συμβεί αρκετές φορές στο παρελθόν , θα συμβεί και στο μέλλον. Αυτό που δεν μπορώ να φανταστώ είναι ότι ο κ. Λάμπρου, του οποίου όλοι γνωρίζουμε το ήθος του και τη διάθεσή του για προσφορά, να αποφασίσει να "ξυπνήσει" και να σταματήσει τη διοργάνωση αυτού του διαγωνισμού. Είμαι υπέρ της ύπαρξης τέτοιων διαγωνισμών και πάντα προτρέπω τους μαθητές μου να συμμετέχουν σ' αυτούς. Συμφωνώ απόλυτα με το κείμενο του Λ. Θαρραλίδη τον οποίο βρίσκω πολύ ευγενικό.
Κε. Μιχάλη Λάμπρου έχετε την αμέριστη συμπαράστασή μου και ελπίζω να συνεχίσετε την προσφορά σας αγνοώντας τους ανύπαρκτους που προσπαθούν μέσα από τέτοια δήθεν "ψηφίσματα" να υπάρξουν.

Γιάννης Λιαδής
Λεωνίδα δεν είδα την παρέμβασή σου γιατί πληκτρολογούσα το κείμενό μου.
Συμφωνώ απόλυτα και όπως γράφω είσαι πολύ ευγενής για τέτοιου είδους "ψήφισμα". Λες και όλο το πρόβλημα της εκπαίδευσης στη χώρα μας είναι ο διαγωνισμός ΚΑΓΚΟΥΡΟ.Να με συμπεριλάβετε στους υπογράφοντες.


Γιάννης Λιαδής
k-ser
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 10:22 am
Τοποθεσία: Μουζάκι Καρδίτσας
Επικοινωνία:

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#24

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από k-ser » Σάβ Φεβ 28, 2009 10:42 pm

Η αυθόρμητη αντίδραση των μελών του mathematica, για την οποία χαίρομαι ιδιαίτερα, είναι η καλύτερη απάντηση στο "ψήφισμα" της... κάποιας ΕΛΜΕ.
Θα μου επιτρέψτε να διαφωνήσω για την δημιουργία ενός κειμένου απάντησης στο εν λόγω ψήφισμα.
Ίσως όμως, κάνω λάθος στη διαφωνία μου αυτή... μη μου ζητάτε αιτιολόγηση.
Αν υπάρξει κείμενο απάντησης, είναι δεδομένη η υπογραφή μου.

Καλή Αποκριά


Κώστας Σερίφης
Άβαταρ μέλους
lonis
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 12:33 am
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonis » Σάβ Φεβ 28, 2009 10:43 pm

Έχεις δίκιο, Γιάννη. Μερικές φορές μάλιστα παραείμαι ευγενής. Να δω πότε θα βγάλω όλο τον επαρχιωτισμό μου - ο οποίος είναι παρών και θέλει να με κατευθύνει. Προσπαθώ να μη δίνω ερεθίσματα να γίνομαι εύκολος στόχος. Οι πρωτογενείς σκέψεις μου είναι αγριότατες. Αλλά γι' αυτό βγήκαν τα "φάρμακα της πιέσεως" που λέγαν οι παλαιότεροι...

Λεωνίδας


Κάνε το θαύμα για να τ' αρνηθείς (Α. Μπρετόν - Π. Ελυάρ)
Άβαταρ μέλους
cretanman
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 4097
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:35 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#26

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cretanman » Κυρ Μαρ 01, 2009 1:28 pm

Μόλις έστειλα στο alfavita.gr την επισυναπτόμενη στο .doc απάντηση.

Μήπως να αναλάβει κάποιος να συλλέξει μερικά αποσπάσματα από τις απαντήσεις που έχουν δοθεί ήδη και να αρχίσουμε τις υπογραφές?

Αλέξανδρος
Συνημμένα
ΠΕΡΙ ΑΝΩ ΦΡΑΓΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΑΜΠΕΛΟΥ.doc
(55.5 KiB) Μεταφορτώθηκε 84 φορές


Αλέξανδρος Συγκελάκης
Άβαταρ μέλους
lonis
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 12:33 am
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#27

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonis » Κυρ Μαρ 01, 2009 2:35 pm

Ωραία απάντηση Αλέξανδρε!

Κάτι που έφτιαξα βιαστικά (πάσα μετατροπή, συντόμευση κλπ δεκτή). Το δίνω και συνημμένο για αλλαγές:

ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΤΟ ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΗΣ Δ ΕΛΜΕ

Εκφράζουμε την αγανάκτησή μας για την άδικη επίθεση της Δ ΕΛΜΕ Ανατολικής Αττικής κατά του διαγωνισμού «Καγκουρό». Ο διεθνής αυτός διαγωνισμός, διεξάγεται από το 1993 και η χώρα μας συμμετέχει από το 2007. Ιδιαιτερότητά του το ότι τα θέματα είναι διασκεδαστικά και δεν απαιτούν ξεχωριστές μαθηματικές γνώσεις για να λυθούν, σε αντίθεση με άλλους μαθηματικούς διαγωνισμούς. Επίσης, τα αποτελέσματα δεν συγκρίνονται μεταξύ των χωρών. Είναι, λοιπόν, ένας διαγωνισμός με σκοπό την αθώα χαρά που απολαμβάνει ο λύτης και τη διάχυση της μαθηματικής κουλτούρας σε όλες τις ηλικίες, πέρα από την, πολλές φορές, βαρετή για τα παιδιά σχολική ύλη. Το αντίτιμο των 10 ευρώ για τη συμμετοχή του μαθητή, είναι μικρότερο από το κόστος διεξαγωγής του διαγωνισμού, αφού όλοι οι μαθητές, από Γ Δημοτικού έως Γ Λυκείου, παίρνουν αξιόλογα δώρα και οι διακριθέντες περισσότερα. Είναι, επομένως, παράλογο να εμφανίζεται ο διαγωνισμός ως άλωση του δημόσιο σχολείου από μία κερδοσκοπική εταιρεία.

Υπεύθυνος του διαγωνισμού στην Ελλάδα είναι ο κύριος Μιχάλης Λάμπρου, καθηγητής του Πανεπιστημίου Κρήτης και εγνωσμένου κύρους επιστήμονας.

Ο κύριος Λάμπρου συμμετέχει μαζί μας στο ιστοχώρο mathematica.gr , ένα forum για όσους αγαπούν τα μαθηματικά σε κάθε τους έκφραση. Ανάμεσά μας, βρίσκονται πολλοί καθηγητές που υπηρετούν σε δημόσια σχολεία. Αισθανόμαστε ότι κάθε υπέρβαση του στενά «δημοσιοϋπαλληλικού» ρόλου μας προς τέρψη και όφελος των μαθητών μας, θα πρέπει να ενθαρρύνεται από το Υπουργείο. Όπως, ευτυχώς, συμβαίνει με το διαγωνισμό «Καγκουρό».

Εκφράζουμε ακόμη μία φορά με υπερβολικά ήπιους τόνους την αγανάκτησή μας και περιμένουμε από κάθε θιγόμενο ή μη (μαθηματικό, ΟΛΜΕ…) να πάρει θέση.


Τα μέλη του mathematica.gr

[ακολουθούν ονόματα]
Συνημμένα
ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΤΟ ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΗΣ Δ ΕΛΜΕ.doc
(22.5 KiB) Μεταφορτώθηκε 80 φορές


Κάνε το θαύμα για να τ' αρνηθείς (Α. Μπρετόν - Π. Ελυάρ)
Άβαταρ μέλους
Α.Κυριακόπουλος
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 9:49 am
Τοποθεσία: ΧΟΛΑΡΓΟΣ

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Α.Κυριακόπουλος » Κυρ Μαρ 01, 2009 4:38 pm

Το παρακάτω μόλις το έστειλα στο AlfaVita.gr :
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ κ. Π.Ε.

Όταν άνοιξα τον υπολογιστή μου για να στείλω την απάντηση στον κ.Π.Ε. (αλήθεια γιατί δεν γράφει το όνομά του;) είδα ότι οι συνάδελφοι Αντώνης Δημητρίου και Λεωνίδας Θαρραλίδης με είχαν καλύψει με αυτά που έγραψαν. Δεν θεωρώ λοιπόν σκόπιμο να επαναλάβω τα ίδια. Θέλω όμως να προσθέσω τα εξής:
« η ξεδιάντροπη, αλλά καλοστημένη “μπίζνα”»
που γράφουν οι κύριοι της Δ΄ ΕΛΜΕ , είναι κυρίως για μια διαφήμιση που έχει το site του ΚΑΓΚΟΥΡΟ για τέσσερα βιβλία από τα οποία τα δύο είναι για το διαγωνισμό αυτό. Αυτό τους ενόχλησε; Δηλαδή, έχουν τη γνώμη ότι όταν παροτρύνουμε τους μαθητές να αγοράζουν βιβλία είναι εκμετάλλευση; Το site το δικό σας που έχει τόσες διαφημίσεις για βιβλία (και καλά κάνει) προωθεί την εκμετάλλευση; Εξάλλου για κάθε διαγωνισμό υπάρχουν αντίστοιχα βιβλία. Για παράδειγμα, η Ελληνική Μαθηματική Εταιρία (Ε.Μ.Ε.)( δεν είναι κρατικός φορέας) έχει εκδώσει και διαφημίζει στο site της βιβλία για τους διαγωνισμούς που κάνει και όχι μόνο. Αναρωτιέμαι τι θα έπρεπε ,κατά τη γνώμη τους, να παροτρύνουμε να κάνουν οι μαθητές ,αν όχι να αγοράζουν βιβλία, να διαβάζουν και να συμμετέχουν σε διαγωνισμούς ,που προωθούν τη γνώση και την ευγενή άμιλλα; Να κάνουν καταλήψεις για να μην κάνουν μάθημα; Να κάνουν διαδηλώσεις στο κέντρο της Αθήνας ενάντια στο… κατεστημένο ,με τα γνωστά σε όλους μας αποτελέσματα; κτλ.,κτλ…
Η εκπαίδευση, όλων των βαθμίδων, είναι χώροι παροχής γνώσεων και προώθηση της επιστήμης, με μαθήματα, διαλέξεις, διαγωνισμούς (τοπικούς και διεθνείς) κτλ. Πιστεύω ό,τι , αυτές τις δραστηριότητες πρέπει να προωθεί κάποιος , από όπου κι αν προέρχονται ,αν πραγματικά ενδιαφέρεται για την παιδεία. Ας μην περιμένουμε να τα κάνει όλα το Κράτος. Εξάλλου, εμείς είμαστε το Κράτος. Κατά τη γνώμη μου, πρωτοβουλίες όπως εκείνη του διαγωνισμού ΚΑΓΚΟΥΡΟ, θα έπρεπε να επιδοτούνται από το Κράτος. Δυστυχώς όμως στην Ελλάδα όποιος κάνει τέτοιες πρωτοβουλίες, χωρίς να ελέγξουμε, θεωρείται a priori ύποπτος. Λέτε να είναι η αντίδραση του Έλληνα για κάτι που δεν μπορεί να κάνει;
Το να βλέπει κάποιος τους χώρους της εκπαίδευσης κατάλληλους για να σπείρει ιδέες που σκοπό έχουν την ανατροπή της( όποιας) Κυβέρνησης δημοκρατικά εκλεγμένης ή και του σημερινού συστήματος διακυβέρνησης, είναι ολέθριο για την παιδεία. Όχι μόνο δεν βοηθάει στη μόρφωση των παιδιών, αλλά τα αποπροσανατολίζει και τα απομακρύνει από τη γνώση. Δημοκρατική συνείδηση θα αποκτήσουν τα παιδιά μέσα από τα μαθήματα που κάνουν ,χωρίς εξωτερικές παρεμβάσεις. Οι πολιτικές μάχες δίνονται στη βουλή και όχι στους χώρους της εκπαίδευσης. Εφόσον έχουμε δημοκρατία, μακριά η πολιτική από την εκπαίδευση, όλων των βαθμίδων.
Κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει στην παιδεία να βάλουμε τον πήχη στο κανονικό του ύψος και να καταργήσουμε τη δήθεν προοδευτική θεωρία της μετριότητας. Αρνείται κανένας ότι υπάρχουν κακοί μαθητές ,μέτριοι μαθητές και άριστοι μαθητές; Χρέος μας είναι να βοηθήσουμε τους κακούς, να ενθαρρύνουμε τους μέτριους και να προωθήσουμε τους άριστους. Τις προοδευτικές ιδέες ας τις προωθήσουμε σε άλλους τομείς της κοινωνικής ζωής και όχι στην εκπαίδευση, γιατί εκεί δημιουργούν συγχύσεις και εκπτώσεις στη γνώση.
Αθήνα 1-3-2009
Αντώνης Κυριακόπουλος
Μαθηματικός


Αντώνης Κυριακόπουλος
•Ο έξυπνος παραδέχεται •Ο πονηρός δικαιολογείται •Ο βλάκας επιμένει
k-ser
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 10:22 am
Τοποθεσία: Μουζάκι Καρδίτσας
Επικοινωνία:

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#29

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από k-ser » Κυρ Μαρ 01, 2009 4:56 pm

Με δεδομένο ότι θα στείλουμε στο alfavita για δημοσίευση ένα κείμενο - απάντηση στο "ψήφισμα" της ΕΛΜΕ...
να κάνω μια πρόταση;

Όλα τα ενυπόγραφα μηνύματα των συναδέλφων που γράφτηκαν παραπάνω να συγκεντρωθούν σε ένα αρχείο το οποίο να αποσταλεί για δημοσίευση στο alfavita.


Κώστας Σερίφης
Άβαταρ μέλους
chris_gatos
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 6962
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:03 pm
Τοποθεσία: Ανθούπολη

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris_gatos » Κυρ Μαρ 01, 2009 6:15 pm

Eγω δηλώνω πως η υπογραφή μου είναι στη διάθεση του club, αλλά θα με κάλυπτε ακόμα περισσότερο να δω μαζικότερη συμμετοχή των μελών και παράθεση απόψεων με σκοπό τον καλύτερο συντονισμό.Με κόσμιο τρόπο πάντα. Και ουσιαστικότερη παρουσία ΟΛΩΝ των διαχειριστών αλλά και γενικών συντονιστών του mathematica...


Χρήστος Κυριαζής
Σταύρος Σταυρόπουλος
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:46 pm
Τοποθεσία: Κόρινθος

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#31

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σταύρος Σταυρόπουλος » Κυρ Μαρ 01, 2009 9:45 pm

Η υπογραφή μου είναι δεδομένη στο κείμενο του Λεωνίδα Θαρραλίδη. Ως προς την ουσία του θέματος με έχουν καλύψει απόλυτα οι υπόλοιποι συνάδελφοι και ειδικά ο Νίκος Μαυρογιάννης.
Σταύρος Σταυρόπουλος


Σ τ α ύ ρ ο ς Σ τ α υ ρ ό π ο υ λ ο ς
Άβαταρ μέλους
Κοτρώνης Αναστάσιος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3203
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 11:11 pm
Τοποθεσία: Μπροστά στο πισί...
Επικοινωνία:

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#32

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κοτρώνης Αναστάσιος » Κυρ Μαρ 01, 2009 9:51 pm

Cretanman-Ioni το περιεχόμενο των επιστολών σας νιώθω πως με αντιπροσωπεύει. Επιθυμώ και η δική μου υπογραφή να συμπεριληφθεί σε οποιαδήποτε απάντηση στο ίδιο πνεύμα.


Εσύ....; Θα γίνεις κανίβαλος....;
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Κυρ Μαρ 01, 2009 10:03 pm

Μόλις προλίγου άνοιξα το mathematica και το e-mail μου, και απο εκεί το alfavita. (Σε 36 ώρες έχω ταξίδι στο εξωτερικό, λόγω SEEMOUS, και δεν προλαβαίνω ούτε να ανασάνω). Ειδικά το e-mail μου ήταν "πλημμυρισμένο" από μηνύματα συμπαράστασης για το γνωστό θέμα ...

Μένω άναυδος για την στήριξή σας: Βαθιά, πηγαία, ουσιαστική, ανθρώπινη.

ε υ χ α ρ ι σ τ ώ
ε υ χ α ρ ι σ τ ώ
ε υ χ α ρ ι σ τ ώ

Δακρύζω και υποκλίνομαι με σεβασμό σε όλους σας.

Μιχάλης


mlks

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#34

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mlks » Κυρ Μαρ 01, 2009 10:22 pm

Κυριε Λαμπρου τον μονον που εχετε να κατηγορησετε ειναι ο ευατος σας
διοτι

1ον Ειστε υπερδραστηριος

2ον Οταν σας κατεβασαν 10 χρονια πριν περιπου απο το τρενο των Ολυμπιαδων
μολονοτι επιτυχημενος αρχηγος προφανως αποφυγατε τον αμεσο θορυβο αλλα
προτιμησατε να τους φωτογραφισετε μεσω του περιοδικου φ του κ.Βισκαδουρακη.Ε και αυτοι σας απαντανε μεσω κυκλων.Λοιπον η εφαπτομενη της κοινης λογικης που εφαπτεται και στους παραπανω κυκλους λεει οτι μονο
αυτος που λανσαρει ομοιο προιον θα ενοχλειται τοσο πολυ.

Αυτα και καλη συνεχεια στο χρησιμο εργο σας.

(Ομολογω οτι δεν καταλαβαινω την αμοιβη των επιτηρητων για τον διαγωνισμο.
Κοστιζει τοσο πολυ να μεταβεις στο εξεταστικο και να παραμεινεις για καποιες ωρες.
Χωρια οτι θα ηταν μια μεγαλη ευκαιρια δημοσιων σχεσεων.Ας το κανουνε εθελοντικα
οι συναδελφοι και τα οποια κερδη ας πανε στα βραβεια και στα λοιπα εξοδα.)


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#35

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Δευ Μαρ 02, 2009 12:02 am

mlks έγραψε:Κυριε Λαμπρου τον μονον που εχετε να κατηγορησετε ειναι ο ευατος σας
διοτι

1ον Ειστε υπερδραστηριος

2ον Οταν σας κατεβασαν 10 χρονια πριν περιπου απο το τρενο των Ολυμπιαδων
μολονοτι επιτυχημενος αρχηγος προφανως αποφυγατε τον αμεσο θορυβο αλλα
προτιμησατε να τους φωτογραφισετε μεσω του περιοδικου φ του κ.Βισκαδουρακη.Ε και αυτοι σας απαντανε μεσω κυκλων.Λοιπον η εφαπτομενη της κοινης λογικης που εφαπτεται και στους παραπανω κυκλους λεει οτι μονο
αυτος που λανσαρει ομοιο προιον θα ενοχλειται τοσο πολυ.

Αυτα και καλη συνεχεια στο χρησιμο εργο σας.

(Ομολογω οτι δεν καταλαβαινω την αμοιβη των επιτηρητων για τον διαγωνισμο.
Κοστιζει τοσο πολυ να μεταβεις στο εξεταστικο και να παραμεινεις για καποιες ωρες.
Χωρια οτι θα ηταν μια μεγαλη ευκαιρια δημοσιων σχεσεων.Ας το κανουνε εθελοντικα
οι συναδελφοι και τα οποια κερδη ας πανε στα βραβεια και στα λοιπα εξοδα.)
Διαισθάνομαι μία έχθρα στα λεγόμενά σας.
Γιατί;
Αλλά ας μείνω στην ουσία.

1ον Υπερδραστήριος;

Ευχαριστώ για το κομπλιμέντο. Αν μπορούσα θα προσέφερα δεκαπλάσια από αυτά που κάνω τώρα. Κακό είναι;

2ον Επιτυχημένος αρχηγός

Κανένας δεν με κατέβασε από κανένα τρένο. Αλλά και αν με κατέβασε, το κρίμα είναι στον ίδιο, αφού καθ' ομολογίαν σας, ήμουν "επιτυχημένος αρχηγός".

Από τότε που ήμουν αρχηγός της ελληνικής αποστολής, 1996/97, έχω διατελέσει σε δύο Βαλκανιάδες και σε ένα SEEMOUS (και αυτή τη στιγμή το δεύτερο) ως μέλος της επιτροπής θεμάτων, σε ξένες χώρες. Το λεγόμενο short list committee. Η θέση αυτή είναι η πιο τιμητική θέση σε μια τέτοια διοργάνωση, ιδίως αν η πρόσκληση είναι εκτός των συνόρων τους. Έκριναν δηλαδή κάποιοι ότι άξιζα το πόστο, παρακάμπτοντας τους δικούς τους έγκριτους Συναδέλφους.

Όσο για το Καγκουρό, δεν πήγα εγώ σε αυτό αλλά ήλθε εκείνο σε μένα. Έκριναν δηλαδή οι Ρώσοι, Ούγγροι, Ρουμάνοι, Γάλλοι, Γερμανοί και λοιπά και λοιπά του Διεθνούς μη κερδοσκοπικού Οργανισμού Καγκουρό (KSF) ότι
σε μένα ήθελαν να δώσουν την εκπροσώπηση στην Ελλάδα. Δέχτηκα γιατί το θεώρησα τιμητικό αλλά και, κυρίως, επειδή η οπτική του διαγωνισμού Καγκουρό συνάδει με τις πεποιθήσεις μου: θέλω να προσφέρω, θέλω να προκαλώ ενθουσιασμό για τα Μαθηματικά στα μικρά παιδιά, έστω και αν "χάνω" σημαντικό μέρος του χρόνου μου.
Μεμπτό είναι; Το κάνω με χαρά.

Από πιο τρένο, λοιπόν, με κατέβασαν; Ακόμα εκεί βρίσκομαι .

Υπαινίσσεστε ότι έχω έχθρα με την ΕΜΕ και ότι βρήκα βήμα στο Φ να εκδηλώσω την δυσαρέσκεια μου. Από που το συμπεραίνετε;
Το αντίθετο.
Στη συνέντευξη που μου πήρε το Φ, τεύχος 4, μιλώ πολύ θετικά για τους διαγωνισμούς της ΕΜΕ, γιατί το πιστεύω. Π.χ. γράφω για αυτούς (σελίς 183)

"πρόκειται για δοκιμασμένο και καταξιωμένο τύπο άμιλλας ... "

Αλλά και στην ιστοσελίδα του Καγκουρό θα δείτε ότι λεω "ενθαρρύνουμε τους μαθητές να πάρουν μέρος στους διαγωνισμούς της ΕΜΕ".

Η προαίρεσή μου προς την ΕΜΕ τεκμαίρεται με πολλούς τρόπους. Π.χ. πριν ένα μήνα το Παράρτημα Λασιθίου της ΕΜΕ με έκανε το πρώτο επίτιμο μέλος της. Με επίσημη τελετή, με παρευρισκόμενους τους ιθύνοντες της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, με εγχάρακτη ονομαστική πλακέτα, με επώνυμη περγαμηνή, με δημόσιο έπαινο. Ξεχνιούνται αυτά;
Αλλά και το Παράρτημα Ηρακλείου με προσκαλεί να κάνω την καθιερωμένη δημόσια ομιλία προς τους ντόπιους βραβευθέντες της ΕΜΕ, στην ετήσια τελετή της, σε τρεις εβδομάδες.
Εσεις από που είδατε την έχθρα; Μήπως ξέρετε κάτι που δεν το ξέρω;

3ο αμοιβή επιτηρητών στον Καγκουρό.

Πρόκειται για συμβολική αμοιβή. Εννοείται ότι o ίδιος δεν θα είχα δικαίωμα να απαιτήσω δωρεάν, εθελοντική, συνεργασία των επιτηρητών, εξ ού και το "μέγα ποσό της αμοιβής".
Καλό όμως να γνωρίζετε
α) οι περισσότεροι Συνάδελφοι παραιτούνται της "αμοιβής". Σε αυτή την περίπτωση τους ζητώ με το ποσό αυτό να αγοράσουν ένα βιβλίο της αρεσκείας τους και να το δώσουν βραβείο σε μαθητή του δικού τους Σχολείου, ως βραβείο του Σχολείου (όχι του Καγκουρό). Κακά κάνω;
β) στο ποσό της αμοιβής το Καγκουρό πληρώνει Εφορία. Δηλαδή, πέρα από το ποσό που δίνει στον επιτηρητή, πληρώνει 25% κρατήσεις της Εφορίας (Έτσι από τα 10 ευρώ της συνδρομής, μένουν στο Καγκουρό τα 8. Από αυτά τα 8 βγαίνουν τα έξοδα του διαγωνισμού, του οποίου το αληθινό κόστος είναι περί τα 20 ευρώ ανά μαθητή (ή έστω λιγότερα, αν πάρουν μέρος πολλοί), χωρίς να μετράω τις χιλιάδες ώρες εργασίας, δικής μου και των ελάχιστων συνεργατών μου). Κακό κάνω; "Μπίζνα με ψέμματα", "κομπίνα" κάνω, όπως λένε οι ανακοινώσεις δύο ΕΛΜΕ και οι θιασώτες τους, που αναρτήσατε στο mathematica ;

Αυτά για τώρα. Κλείνω γιατί έχω ακόμα πολύ δουλειά για σήμερα:
Ούτε στο αγαπητό μου mathematica δεν προλαβαίνω να μπω, παρά μόνο για λίγα λεπτά. Ότι δω και ότι αρπάξω, ενώ έχω πάρα πολλά να γράψω που όμως αναγκάζομαι να "θυσιάσω".

Φιλικά,

Μιχάλης.


Άβαταρ μέλους
Ανδρέας Πούλος
Δημοσιεύσεις: 1494
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 01, 2009 10:47 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#36

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας Πούλος » Δευ Μαρ 02, 2009 10:20 am

:lol:
Αγαπητοί φίλοι,
στέλνω κι εγώ το δικό μου μήνυμα όπως το έστειλα στο ΑΛΦΑΒΗΤΑ γιατί δεν βλέπω να το δημοσιεύουν εκεί.

Ευχαριστούμε θερμότατα το Δ.Σ. της Δ’ ΕΛΜΕ Ανατολικής Αττικής για την ευρείας έκτασης και αφιλοκερδή διαφήμιση που έκανε στον μαθηματικό διαγωνισμό Καγκουρό 2009.
Ανάλογου επιπέδου έξαλλοι αλαλαγμοί για «αιρετικά βιβλία» από φωνασκούντα γραϊδια παραθρησκευτικών οργανώσεων, είχαν ως αποτέλεσμα την αύξηση των πωλήσεων των βιβλίων αυτών,
ανεξάρτητα αν ορισμένα από αυτά θα είχαν το 1/10 των πωλήσεων αν δεν τα είχαν ρίξει στις πυρές της τιμωρίας οι βεβλαμένοι οπαδοί της ιεράς εξετάσεως.
Μετά τιμής,

Ανδρέας Πούλος μαθηματικός στο Πειραματικό Σχολείο του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, μεγαλομέτοχος της εταιρείας οφ-σορ Καγκουρό, ο οποίος βγάζει λεφτά με τα ψέματα, καλύπτει τα μυθικά ποσά της ανταμοιβής του από τις παράνομες μπίζνες κάτω από τον τίτλο του μαθηματικού του Δημόσιου Σχολείου, κλπ.
Καλή Αποκριά, το καρναβάλι στην Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει.


7apostolis
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 8:23 pm

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#37

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 7apostolis » Δευ Μαρ 02, 2009 11:05 am

Καλημέρα,
πίστευα ότι δεν χρειάζεται να ασχοληθεί
κανείς με τέτοιες ανακοινώσεις. Συμφωνώ με το κείμενο
του lonis και προσθέτω την υπογραφή μου σ' αυτό!

Αναρρωτιέμαι αν θα ήταν επιτέλους καιρός να γεμίσει η
εκπαίδευση με τέτοιες <<εταιρίες>>, σε περισσότερα αντικείμενα,
ώστε οι μαθητές να μπορούν να βρουν κάτι που τους αρέσει
για να ασχοληθούν περισσότερο και σε βάθος με αυτό. Η ζωή των μαθητών
μας μάλλον είναι αφόρητα βαρετή, και το είδος του διαβάσματος
που κάνουν μάλλον τους απωθεί από την μελέτη της επιστήμης!


Αποστόλης Παπαδογιαννάκης


Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#38

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Δευ Μαρ 02, 2009 12:39 pm

Χρόνια πολλά και καλή Σαρακοστή !

Με μεγάλη χαρά βλέπω την αθρώα και τεκμηριωμένη αντίδραση κατά της ανακοίνωσης της συγκεκριμένης ΕΛΜΕ .
Τα κείμενα που εστάλησαν , τόσο εδώ , όσο και στο alfavita , διαφωτίζουν πλήρως το όλο θέμα και δεν κανένας πια δεν νομιμοποιείται να μην γνωρίζει για το διαγωνισμό αυτό !Ελπίζω ότι η φετινή ανακοίνωση από συνδικαλιστικούς φορείς θα είναι η τελευταία επίθεση κατά των μαθηματικών διαγωνισμών που γίνονται υπεύθυνα στην πατρίδα μας . Εννοώ τον Καγκουρό και τους διαγωνισμούς των παραρτημάτων της ΕΜΕ που γίνονται σε διάφορους Νομούς.
Ανάλογη και παράλογη ανακοίνωση είχαν εκδώσει πέρυσι και συνδικαλιστικοί φορείς της ΔΟΕ(δασκάλων ) που αφορούσε το διαγωνισμό στην Αττική , τον οποίο διεξάγει στην ευέλικτη ζώνη η ΕΜΕ .Είχαμε απαντήσει σχετικά στον παλιό χώρο του pathfinder , αν θυμάμαι καλά.
Συνάδελφοι, έχει γίνει μια πολύ ωραία αρχή με τους διαγωνισμούς στα μαθηματικά . Αυτή η προσπάθεια πρέπει να βοηθήσουμε όλοι μας να συνεχιστεί , μια και πάνω από όλα κερδισμένοι θα βγουν οι μαθητές μας και η μαθηματική επιστήμη .Δεν πρέπει να χάνουμε ευκαιρία να μιλάμε για αυτές τις προσπάθειες σε κάθε μας συνάντηση με γονιούς , δασκάλους(όλων των βαθμίδων) και μαθητές . Είναι πολύ απλό να ενθαρρύνουμε τους μαθητές μας να συμμετέχουν , όποια επίδοση και να έχουν στα μαθηματικά και όταν δίνεται ευκαιρία να δίνουμε στην τάξη και να λύνουμε θέματα από τέτοιους διαγωνισμούς.
Αυτά τα προβλήματα προσελκύουν τους μέσους μαθητές , τους κινούν το ενδιαφέρον και τους κάνουν να νοιώσουν χρήσιμοι , μια και συχνά τα λύνουν πιο γρήγορα από τους ..τυπικά καλούς μαθητές που μπλέκονται με τους τύπους και με την κατευθυνόμενη σκέψη.
Αν είναι να αποσταλεί κάπου ενυπόγραφα κάποια επιστολή(νομίζω ότι το περιεχόμενο έχει ήδη σχεδόν ετοιμαστεί), μέσα στους υπογράφοντες είμαι κα εγώ.Δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ με την συμπλήρωση του κειμένου , μια και έχω με ένα συνάδελφο να ετοιμάσω τα θέματα για το Δημοτικό(δύο τάξεις) που κάνουμε το Σάββατο στην Εύβοια.
Προτείνω όμως , αν σταλεί κείμενο ως mathematica, να τονίσουμε συμπληρωματικά ότι η θέση μας είναι απόλυτα θετική και με τους δύο διαγωνισμούς(Καγκουρο και ΕΜΕ) , ότι τους στηρίζουμε και τους συνδράμουμε με κάθε τροπο , διότι βγάζουν την εκπαίδευση από το τέλμα της αδιαφορίας , της ισοπέδωσης και της μετριότητας, δίνοντας μοναδικές ευκαιρίες στα παιδιά όλων των κοινωνικών στρωμάτων να αναδείξουν τις κλίσεις και το ταλλέντο τους !
Δεν σας κρύβω ότι θα περίμενα σιγά - σιγά αυτούς τους διαγωνισμούς να τους αθλοθετούν και άλλοι φορείς , Νομαρχίες, Δήμοι , Οργανισμοί, Τράπεζες , η ΑΔΕΔΥ, η ΓΣΕΕ κλπ , διότι είναι καιρός να αντιληφτούν την αξία των μαθηματικών σε κάθε σύγχρονη χώρα και το μόχθο που καταβάλλουν οι μαθηματικοί προς αυτή την κατεύθυνση.
Και στους ..αριστερούς κύκλους που πιθανόν αντιδρούν , αρκεί να τους θυμιζετε ότι οι ολυμπιάδες είναι ... σοσιαλιστικής προέλευσης θεσμοί που πέτυχαν τα μέγιστα τόσο στις χώρες τους όσο και στις άλλες χώρες που τους υιοθέτησαν!
Καλή σας ημέρα !
Μπάμπης


kpanagio
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 9:25 am

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#39

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kpanagio » Δευ Μαρ 02, 2009 1:06 pm

Κύριε Λάμπρου και αγαπητά μέλη του Mathematica.gr, Δάσκαλοι των Μαθηματικών και του Ηθους, σας συγχαίρω όλους για τον Αγώνα σας εναντίον του σκοταδισμού και υπέρ του ήθους, της ελπίδας και των μαθηματικών. Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ επίσης για το παράδειγμα που δίνετε καθημερινά στο παιδί μου και στα παιδιά μας, για να προσπαθούν, να κρίνουν, να αγωνίζονται και να τιμούν τους εργάτες του πνεύματος και του ήθους, όπως στην προκειμένη περίπτωση τον Καθηγητή Μιχάλη Λάμπρου.
Σας εύχομαι να έχετε πάντα υγεία και αντοχή στον Ωραίο σας αυτόν Αγώνα.

Υ.Γ. Είμαι παλιός πτυχιούχος του Μαθηματικού της Αθήνας, λέγομαι Κώστας Παναγιωτακόπουλος, δεν διδάσκω, ατυχώς, αλλά τιμώ όλους τους Εργάτες των Μαθηματικών και το Έργο τους.


kostas.zig
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 3:29 pm

Re: Ο διαγωνισμός καγκουρό τους πείραξε...

#40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostas.zig » Δευ Μαρ 02, 2009 7:11 pm

Λεωνίδα,

φυσικά και η δική μου υπογραφή στο κείμενο είναι δεδομένη!


Ζυγούρης Κώστας
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες