Για βοηθήστε

Συντονιστής: s.kap

Άβαταρ μέλους
Στέλιος Μαρίνης
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 9:45 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη, Αθήνα
Επικοινωνία:

Για βοηθήστε

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στέλιος Μαρίνης » Τετ Δεκ 10, 2014 8:33 pm

Γνωρίζουμε ότι για να χαρακτηριστεί μία έκφραση "λογική πρόταση" πρέπει και αρκεί να υπάρχει μία μόνο τιμή αλήθειας για αυτήν: Αληθής ή Ψευδής. Στην προσπάθειά μου να δώσω παράδειγμα προτάσεων της ελληνικής γλώσσας μη μαθηματικών, από το καθημερινό λόγο, που δεν είναι λογικές προτάσεις έχω μια δυσκολία.
α) Μπορώ να δώσω προτασιακό τύπο, αλλά κατά κανόνα δεν απαντώνται τέτοιες προτάσεις στην καθημερινή ζωή. "Ο χ Κινέζος έχει ύψος πάνω από 1,80" δεν είναι έκφραση που θα την λέγαμε στην καθημερινή ζωή θεωρώντας τον χ μεταβλητή.
β) Θέλω το παράδειγμά μου να μην είναι ελλιπής ούτε δευτερεύουσα πρόταση. Να έχει Υποκείμενο + Ρήμα αμετάβατο (π.χ. "παίζω") ή Υποκείμενο + Ρήμα + Αντικείμενο ή κατηγορούμενο
γ) Η αδυναμία απόφανσης περί της αλήθειας να μην είναι η έλλειψη σαφούς ορισμού των λέξεων. Π.χ. Ο Αντώνης είναι ωραίος δύσκολα θα θεωρηθεί λογική πρόταση αν η έννοια "ωραίος" είναι υποκειμενική, αν όμως θεωρήσουμε ότι υπάρχει κάποιος αποδεκτός πλήρης ορισμός γίνεται λογική πρόταση.
Πάσα βοήθεια ευπρόσδεκτη.


Κάποτε οι καμπύλες των γραφικών παραστάσεων ζωντανεύουν, είναι διαφορίσιμες γιατί είναι λείες κι όμορφες, έχουν ακρότατες τιμές γιατί αρνούνται τη μονοτονία, δεν έχουν όριο πραγματικό, αλλά μπορείς και τις φαντάζεσαι στο άπειρο και η ασύμπτωτη ευθεία είναι το καράβι που σε ταξιδεύει πλάι τους.
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Για βοηθήστε

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τετ Δεκ 10, 2014 9:24 pm

Στέλιο, σου κάνει το

"Μη μου τους κύκλους τάραττε"


abgd
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: Τετ Ιαν 23, 2013 11:49 pm

Re: Για βοηθήστε

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από abgd » Τετ Δεκ 10, 2014 9:28 pm

Δεν ξέρω αν κατάλαβα σωστά αλλά να κάνω κάποιες προτάσεις:

Μπορούμε να διατυπώσουμε μια ευχή; Δημήτρη εύχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου.
Έναν προτασιακό τύπο: Ο μαθητής της Γ΄ Λυκείου παρακολουθεί Μαθηματικά κατεύθυνσης.
Θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε μια αυτοαναφορική πρόταση.


\mathbb{K}_{ostas}\sum{}
Άβαταρ μέλους
Στέλιος Μαρίνης
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 9:45 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη, Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Για βοηθήστε

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στέλιος Μαρίνης » Τετ Δεκ 10, 2014 9:32 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:Στέλιο, σου κάνει το

"Μη μου τους κύκλους τάραττε"
Μιχάλη, η αλήθεια είναι ότι ξέχασα να αποκλείσω τις ευχές. Ευχαριστώ ωστόσο, γιατί το συγκεκριμένο είναι και χαριτωμένο.


Κάποτε οι καμπύλες των γραφικών παραστάσεων ζωντανεύουν, είναι διαφορίσιμες γιατί είναι λείες κι όμορφες, έχουν ακρότατες τιμές γιατί αρνούνται τη μονοτονία, δεν έχουν όριο πραγματικό, αλλά μπορείς και τις φαντάζεσαι στο άπειρο και η ασύμπτωτη ευθεία είναι το καράβι που σε ταξιδεύει πλάι τους.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος Μαρίνης
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 9:45 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη, Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Για βοηθήστε

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στέλιος Μαρίνης » Τετ Δεκ 10, 2014 9:32 pm

abgd έγραψε:Δεν ξέρω αν κατάλαβα σωστά αλλά να κάνω κάποιες προτάσεις:

Μπορούμε να διατυπώσουμε μια ευχή; Δημήτρη εύχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου.
Έναν προτασιακό τύπο: Ο μαθητής της Γ΄ Λυκείου παρακολουθεί Μαθηματικά κατεύθυνσης.
Θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε μια αυτοαναφορική πρόταση.
Ευχαριστώ. Βοηθας


Κάποτε οι καμπύλες των γραφικών παραστάσεων ζωντανεύουν, είναι διαφορίσιμες γιατί είναι λείες κι όμορφες, έχουν ακρότατες τιμές γιατί αρνούνται τη μονοτονία, δεν έχουν όριο πραγματικό, αλλά μπορείς και τις φαντάζεσαι στο άπειρο και η ασύμπτωτη ευθεία είναι το καράβι που σε ταξιδεύει πλάι τους.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος Μαρίνης
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 9:45 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη, Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Για βοηθήστε

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στέλιος Μαρίνης » Τετ Δεκ 10, 2014 9:34 pm

Καλοί μου φίλοι, είχε κολλήσει το μυαλό μου. (Αρχή αλτσχάιμερ;) Ευχαριστώ σας. Ωστόσο, σε όσους έρθουν άλλες ιδέες, ευπρόσδεκτες.


Κάποτε οι καμπύλες των γραφικών παραστάσεων ζωντανεύουν, είναι διαφορίσιμες γιατί είναι λείες κι όμορφες, έχουν ακρότατες τιμές γιατί αρνούνται τη μονοτονία, δεν έχουν όριο πραγματικό, αλλά μπορείς και τις φαντάζεσαι στο άπειρο και η ασύμπτωτη ευθεία είναι το καράβι που σε ταξιδεύει πλάι τους.
Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Για βοηθήστε

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Τετ Δεκ 10, 2014 9:49 pm

Στέλιος Μαρίνης έγραψε:Γνωρίζουμε ότι για να χαρακτηριστεί μία έκφραση "λογική πρόταση" πρέπει και αρκεί να υπάρχει μία μόνο τιμή αλήθειας για αυτήν: Αληθής ή Ψευδής. Στην προσπάθειά μου να δώσω παράδειγμα προτάσεων της ελληνικής γλώσσας μη μαθηματικών, από το καθημερινό λόγο, που δεν είναι λογικές προτάσεις έχω μια δυσκολία.
α) Μπορώ να δώσω προτασιακό τύπο, αλλά κατά κανόνα δεν απαντώνται τέτοιες προτάσεις στην καθημερινή ζωή. "Ο χ Κινέζος έχει ύψος πάνω από 1,80" δεν είναι έκφραση που θα την λέγαμε στην καθημερινή ζωή θεωρώντας τον χ μεταβλητή.
β) Θέλω το παράδειγμά μου να μην είναι ελλιπής ούτε δευτερεύουσα πρόταση. Να έχει Υποκείμενο + Ρήμα αμετάβατο (π.χ. "παίζω") ή Υποκείμενο + Ρήμα + Αντικείμενο ή κατηγορούμενο
γ) Η αδυναμία απόφανσης περί της αλήθειας να μην είναι η έλλειψη σαφούς ορισμού των λέξεων. Π.χ. Ο Αντώνης είναι ωραίος δύσκολα θα θεωρηθεί λογική πρόταση αν η έννοια "ωραίος" είναι υποκειμενική, αν όμως θεωρήσουμε ότι υπάρχει κάποιος αποδεκτός πλήρης ορισμός γίνεται λογική πρόταση.
Πάσα βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Στέλιο, ωραία σκέψη για διάλογο. Δεν κατάλαβα βέβαια τι ακριβώς θα ήθελες να κουβεντιάσουμε, αλλά και αυτό μου αρέσει :) . Πάντως, μια πρόταση θα ήταν η εξής:

'' Η Αθήνα είναι η πρωτεύσουσα της Ελλάδας ''.


με τιμή Α. Αντίθετα, η έκφραση:

'' Η πρωτεύσουσα της Ελλάδας είναι μια μεγάλη πόλη ''

δεν είναι λογική πρόταση, αφού δεν είναι ξεκαθαρισμένο ποια πόλη θα λέγεται μεγάλη.

Πάντως, οι προτάσεις με ποσοδείκτη, έμμεσο ή άμεσο, θέλουν προσοχή, ειδικά αν είναι προτασιακές συναρτήσεις.

Μπ.


Antonis_A
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Σεπ 15, 2014 8:59 am

Re: Για βοηθήστε

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antonis_A » Πέμ Δεκ 11, 2014 1:52 pm

"εν αρχή ην ο λόγος"

(με τον κίνδυνο να χαρακτηριστεί ως ορισμός :D )


Απάντηση

Επιστροφή σε “Μαθηματική απόδειξη & Λογική”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες