Εις ατοπον απαγωγή

Συντονιστής: s.kap

giannakos94
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2016 3:26 pm

Εις ατοπον απαγωγή

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannakos94 » Σάβ Μαρ 07, 2020 6:39 pm

Καλησπέρα θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει να καταλάβω την διαδικασία με την οποία προκείπτει με προτασιακό λογισμό και μονο , με τν μεθοδο της εις άτοπον απαγωγής η ορθοτητα της προτασης
''Αν μια συνάρτηση είναι γνήσια αυξουσα τότε έχει το πολυ μια ριζα'' ?
τελευταία επεξεργασία από giannakos94 σε Σάβ Μαρ 07, 2020 11:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15768
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Εις ατοπον απαγωγή

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Σάβ Μαρ 07, 2020 11:19 pm

giannakos94 έγραψε:
Σάβ Μαρ 07, 2020 6:39 pm
Καλησπέρα θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει να καταλάβω την διαδικασία με την οποία προκείπτει με προτασιακό λογισμό η εις άτοπον απαγωγή της πρότασης
''Αν μια συνάρτηση είναι γνήσια αυξουσα τότε έχει το πολυ μια ριζα'' ?
Επειδή από ότι καταλαβαίνω είσαι φοιτητής και επειδή το θέμα είναι ιδιαίτερα απλό, θα δώσω μόνο υπόδειξη:

Έστω ότι έχει τουλάχιστον δύο ρίζες a, b, δηλαδή f(a)=f(b)=0 όπου a\ne b. Χωρίς βλάβη a<b. Συνέχισε.

Περιμένουμε εδώ την λύση σου. Επίσης καλό είναι να διορθώσεις την άνευ νοήματος φράση που κοκκίνισα. Κάτι άλλο θέλεις να πεις.


giannakos94
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2016 3:26 pm

Re: Εις ατοπον απαγωγή

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannakos94 » Σάβ Μαρ 07, 2020 11:50 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Σάβ Μαρ 07, 2020 11:19 pm
giannakos94 έγραψε:
Σάβ Μαρ 07, 2020 6:39 pm
Καλησπέρα θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει να καταλάβω την διαδικασία με την οποία προκείπτει με προτασιακό λογισμό η εις άτοπον απαγωγή της πρότασης
''Αν μια συνάρτηση είναι γνήσια αυξουσα τότε έχει το πολυ μια ριζα'' ?
Επειδή από ότι καταλαβαίνω είσαι φοιτητής και επειδή το θέμα είναι ιδιαίτερα απλό, θα δώσω μόνο υπόδειξη:

Έστω ότι έχει τουλάχιστον δύο ρίζες a, b, δηλαδή f(a)=f(b)=0 όπου a\ne b. Χωρίς βλάβη a<b. Συνέχισε.

Περιμένουμε εδώ την λύση σου. Επίσης καλό είναι να διορθώσεις την άνευ νοήματος φράση που κοκκίνισα. Κάτι άλλο θέλεις να πεις.
Καλησπέρα . Δεν ζητάω τν απόδειξη αυτού καθεαυτου ,προσπαθώ να καταλάβω γενικά μέσω της μαθηματικής λογικής με προτάσεις πως μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την εις άτοπον απαγωγή .
Προσπαθώ να το συνδυάσω με τον ταύτολογια \left ( p\rightarrow q \right )\Leftrightarrow \left ( \frown q\wedge p\rightarrow r\wedge \frown r \right ).


Άβαταρ μέλους
stranger
Δημοσιεύσεις: 603
Εγγραφή: Δευ Ιαν 14, 2019 6:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Εις ατοπον απαγωγή

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stranger » Κυρ Μαρ 08, 2020 3:24 am

Δεν είμαι σίγουρος αν είμαι σωστός, αλλά έχω να πω ότι εξ'ορισμού p \rightarrow q σημαίνει \frown p \vee q.
Οπότε η πρόταση  (\frown q \wedge p \rightarrow r \wedge \frown r) γράφεται ισοδύναμα \frown (\frown q \wedge p) \vee (r \wedge \frown r). που είναι ισοδύναμη με την \frown p \vee q που είναι ισοδύναμη με την p \rightarrow q εξ'ορισμού.
Οι γνώσεις μου στη λογική σταματούν εδώ. Δεν ξέρω αν ζητάς κάτι παραπάνω από αυτό που έγραψα.


Κωνσταντίνος Σμπώκος
labrosb
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 24, 2013 8:34 pm

Re: Εις ατοπον απαγωγή

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από labrosb » Τετ Μάιος 13, 2020 7:25 pm

οι ταυτολογ'ιες του προτασιακου λογισμού που συνδέονται με την αντίφαση είναι οι εξής :



(\neg p\rightarrow(r\wedge\neg r))\rightarrow p

(\neg p\rightarrow p)\rightarrow p

(p\rightarrow\neg p)\rightarrow\neg p

((p\wedge\neg q)\rightarrow(r\wedge\neg r))\rightarrow(p\rightarrow q)
((p\wedge\neg q)\rightarrow\neg p)\rightarrow(p\rightarrow q)

((p\wedge\neg q)\rightarrow q)\rightarrow(p\rightarrow q)


Απάντηση

Επιστροφή σε “Μαθηματική απόδειξη & Λογική”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης