ΕΜΠΟΡΟΠΛΟΙΑΡΧΩΝ 1969 ΤΡΙΓΩΝΟΜΕΤΡΙΑ

Άβαταρ μέλους
parmenides51
Δημοσιεύσεις: 6239
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2009 9:13 pm
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

ΕΜΠΟΡΟΠΛΟΙΑΡΧΩΝ 1969 ΤΡΙΓΩΝΟΜΕΤΡΙΑ

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parmenides51 » Παρ Οκτ 25, 2013 8:13 am

1. Να δειχθεί η ισότητα \displaystyle{A=(\sigma \phi ^2x-\sigma\upsilon\nu^2x)^2=\frac{\sigma\upsilon\nu^4x}{\varepsilon \phi^4x}}


2. Να δειχθεί η ισότητα \displaystyle{\frac{\eta \mu \phi}{1+\sigma\upsilon\phi}+ \frac{1+\sigma\upsilon\phi}{\eta \mu \phi}=\frac{2}{\eta\mu \phi}}


3. Δυο δυνάμεις \displaystyle{F_1} και \displaystyle{F_2} ενεργούν κάθετα σε ένα υλικό σημείο \displaystyle{M} και η ένταση της μιας είναι \displaystyle{3 kg \cdot r}. Άλλη δύναμη \displaystyle{ F_3} που ενεργεί στο ίδιο σημείο, εξισορροπεί τις δυο πρώτες και σχηματίζει με μια απο αυτές τις δυνάμεις γωνία \displaystyle{150^ο}. Να βρεθούν οι εντάσεις των δυνάμεων \displaystyle{F_1} και \displaystyle{F_2} .


Για μαθητές Γ' Γυμνασίου /Β' Λυκείου το 1ο και το 2ο , Β΄Λυκείου το 3ο μέχρι 7η Νοεμβρίου 2013,
μετά για όλους :)


Άβαταρ μέλους
Paolos
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2012 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΕΜΠΟΡΟΠΛΟΙΑΡΧΩΝ 1969 ΤΡΙΓΩΝΟΜΕΤΡΙΑ

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paolos » Τρί Νοέμ 26, 2013 12:15 pm

1. Να δειχθεί η ισότητα \displaystyle{A=(\sigma \phi ^2x-\sigma\upsilon\nu^2x)^2=\frac{\sigma\upsilon\nu^4x}{\varepsilon \phi^4x}}


Αρκεί να αποδείξουμε ότι

\displaystyle{{{\left( \sigma {{\varphi }^{2}}\chi -\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi  \right)}^{2}}-\frac{\sigma \upsilon {{\nu }^{4}}\chi }{\varepsilon {{\varphi }^{4}}\chi }=0}

ή ισοδύναμα τα παρακάτω

\displaystyle{{{\left( \sigma {{\varphi }^{2}}\chi -\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi  \right)}^{2}}-\frac{\sigma \upsilon {{\nu }^{4}}\chi }{\frac{\eta {{\mu }^{2}}\chi }{\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi }}=0}

\displaystyle{{{\left( \sigma {{\varphi }^{2}}\chi -\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi  \right)}^{2}}-\frac{\sigma \upsilon {{\nu }^{8}}\chi }{\eta {{\mu }^{4}}\chi }=0}

\displaystyle{{{\left( \sigma {{\varphi }^{2}}\chi -\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi  \right)}^{2}}-{{\left( \frac{\sigma \upsilon {{\nu }^{4}}\chi }{\eta {{\mu }^{2}}\chi } \right)}^{2}}=0}

\displaystyle{\left( \sigma {{\varphi }^{2}}\chi -\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi +\frac{\sigma \upsilon {{\nu }^{4}}\chi }{\eta {{\mu }^{2}}\chi } \right)\cdot \left( \sigma {{\varphi }^{2}}\chi -\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi -\frac{\sigma \upsilon {{\nu }^{4}}\chi }{\eta {{\mu }^{2}}\chi } \right)=0}

\displaystyle{\left( \sigma {{\varphi }^{2}}\chi -\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi +\frac{\sigma \upsilon {{\nu }^{4}}\chi }{\eta {{\mu }^{2}}\chi } \right)\cdot \left( \frac{\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi }{\eta {{\mu }^{2}}\chi }-\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi -\frac{\sigma \upsilon {{\nu }^{4}}\chi }{\eta {{\mu }^{2}}\chi } \right)=0}

\displaystyle{\left( \sigma {{\varphi }^{2}}\chi -\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi +\frac{\sigma \upsilon {{\nu }^{4}}\chi }{\eta {{\mu }^{2}}\chi } \right)\cdot \left( \frac{\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi -\sigma \upsilon {{\nu }^{4}}\chi }{\eta {{\mu }^{2}}\chi }-\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi  \right)=0}

\displaystyle{\left( \sigma {{\varphi }^{2}}\chi -\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi +\frac{\sigma \upsilon {{\nu }^{4}}\chi }{\eta {{\mu }^{2}}\chi } \right)\cdot \left( \frac{\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi (1-\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi )}{\eta {{\mu }^{2}}\chi }-\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi  \right)=0}

\displaystyle{\left( \sigma {{\varphi }^{2}}\chi -\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi +\frac{\sigma \upsilon {{\nu }^{4}}\chi }{\eta {{\mu }^{2}}\chi } \right)\cdot \left( \frac{\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi \cdot \eta {{\mu }^{2}}\chi }{\eta {{\mu }^{2}}\chi }-\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi  \right)=0}

\displaystyle{\left( \sigma {{\varphi }^{2}}\chi -\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi +\frac{\sigma \upsilon {{\nu }^{4}}\chi }{\eta {{\mu }^{2}}\chi } \right)\cdot \left( \sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi -\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi  \right)=0}

\displaystyle{\left( \sigma {{\varphi }^{2}}\chi -\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\chi +\frac{\sigma \upsilon {{\nu }^{4}}\chi }{\eta {{\mu }^{2}}\chi } \right)\cdot 0=0} , το οποίο ισχύει.


\sqrt{{{\mathsf{(\Pi \alpha  \acute{\upsilon} \lambda o\varsigma )}}^{\mathsf{2}}}\mathsf{+(\ T \rho \acute{\upsilon} \varphi \omega \nu }{{\mathsf{)}}^{\mathsf{2}}}}
Άβαταρ μέλους
Paolos
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2012 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΕΜΠΟΡΟΠΛΟΙΑΡΧΩΝ 1969 ΤΡΙΓΩΝΟΜΕΤΡΙΑ

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paolos » Τρί Νοέμ 26, 2013 12:17 pm

2. Να δειχθεί η ισότητα \displaystyle{\frac{\eta \mu \phi}{1+\sigma\upsilon\phi}+ \frac{1+\sigma\upsilon\phi}{\eta \mu \phi}=\frac{2}{\eta\mu \phi}}

Έχουμε διαδοχικά ότι:

\displaystyle{\frac{\eta \mu \varphi }{1+\sigma \upsilon \nu \varphi }+\frac{1+\sigma \upsilon \nu \varphi }{\eta \mu \varphi }=\frac{\eta \mu \varphi \cdot \eta \mu \varphi +{{(1+\sigma \upsilon \nu \varphi )}^{2}}}{\eta \mu \varphi (1+\sigma \upsilon \nu \varphi )}=}

\displaystyle{\frac{\eta {{\mu }^{2}}\varphi +1+\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\varphi +2\sigma \upsilon \nu \varphi }{\eta \mu \varphi (1+\sigma \upsilon \nu \varphi )}=\frac{(\eta {{\mu }^{2}}\varphi +\sigma \upsilon {{\nu }^{2}}\varphi )+1+2\sigma \upsilon \nu \varphi }{\eta \mu \varphi (1+\sigma \upsilon \nu \varphi )}=\frac{1+1+2\sigma \upsilon \nu \varphi }{\eta \mu \varphi (1+\sigma \upsilon \nu \varphi )}=}

\displaystyle{\frac{2\cancel{(1+\sigma \upsilon \nu \varphi )}}{\eta \mu \varphi \cancel{(1+\sigma \upsilon \nu \varphi )}}=\frac{2}{\eta \mu \varphi }.}

(είναι η άσκηση \displaystyle{11\,\,,i)} σελ. \displaystyle{64} του σχολικού βιβλίου Άλγεβρας Β Λυκείου).


\sqrt{{{\mathsf{(\Pi \alpha  \acute{\upsilon} \lambda o\varsigma )}}^{\mathsf{2}}}\mathsf{+(\ T \rho \acute{\upsilon} \varphi \omega \nu }{{\mathsf{)}}^{\mathsf{2}}}}
Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13273
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: ΕΜΠΟΡΟΠΛΟΙΑΡΧΩΝ 1969 ΤΡΙΓΩΝΟΜΕΤΡΙΑ

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Τρί Νοέμ 26, 2013 1:23 pm

parmenides51 έγραψε:1. Να δειχθεί η ισότητα \displaystyle{A=(\sigma \phi ^2x-\sigma\upsilon\nu^2x)^2=\frac{\sigma\upsilon\nu^4x}{\varepsilon \phi^4x}}
\displaystyle{{(\sigma {\varphi ^2}x - \sigma \upsilon {\nu ^2}x)^2} = {\left( {\frac{1}{{\varepsilon {\varphi ^2}x}} - \sigma \upsilon {\nu ^2}x} \right)^2} = \frac{{{{\left( {1 - \varepsilon {\varphi ^2}x\sigma \upsilon {\nu ^2}x} \right)}^2}}}{{\varepsilon {\varphi ^4}x}}}

\displaystyle{ = \frac{{{{\left( {1 - \eta {\mu ^2}x} \right)}^2}}}{{\varepsilon {\varphi ^4}x}} = \frac{{\sigma \upsilon {\nu ^4}x}}{{\varepsilon {\varphi ^4}x}}}


Απάντηση

Επιστροφή σε “Εξετάσεις Σχολών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες