Εκδόσεις MIR

Συντονιστής: swsto

Άβαταρ μέλους
Al.Koutsouridis
Δημοσιεύσεις: 1797
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2014 11:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Εκδόσεις MIR

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al.Koutsouridis » Δευ Οκτ 03, 2016 8:16 pm

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί σε άλλη ανάρτηση αλλά, στο παρακάτω σύνδεσμο μπορεί να βρεθούν βιβλία του εκδοτικού οίκου MIR (Μόσχας) που έχουν μεταφραστεί στα αγγλικά. Υπάρχουν βιβλία όχι μόνο για μαθηματικά αλλά και για φυσική, χημεία κ.α.

Υγ. Με μετακίνηση του ποντικιού προς τα κάτω στη σελίδα εμφανίζονται νέοι τίτλοι.



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15763
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Εκδόσεις MIR

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τρί Οκτ 04, 2016 12:26 am

Ευχαριστούμε θερμά.

Οι πάλαι ποτέ εκδόσεις MIR ήσαν αληθινοί θησαυροί. Οι παλιοί είχαν ο καθένας κάμποσα αντίτυπα των εκδόσεών τους, τα οποία πουλιόντουσαν πάρα πολύ φθηνά, προερχόμενα από την τότε Σοβιετική Ένωση. Κυκλοφορούσαν στα Ρωσικά αλλά και σε Αγγλική και σε Γαλλική μετάφραση. Κάλυπταν όλο το φάσμα των Μαθηματικών (και όχι μόνο) από Διασκεδαστικά Μαθηματικά έως αξιόλογα διδακτικά εγχειρίδια.

Δυστυχώς οι εκδόσεις MIR έκλεισαν, συμπαρασυρόμενες από την κατάρρευση της Σοβιετικής Ένωσης προ 25-ετείας. Άφησαν όμως μία τεράστια παρακαταθήκη. Ευτυχώς που στον σημερινό ψηφιακό μας κόσμο γίνεται η ηράκλεια προσπάθεια ανεύρεσης και ανάρτησης ηλεκτρονικών αντιτύπων του πολύτιμου αυτού θησαυρού.


Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Εκδόσεις MIR

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Τρί Οκτ 04, 2016 9:01 am

Ευχαριστούμε πολύ για αυτή την υπέροχη σελίδα με τα εξαιρετικά βιβλία !

Έχω ήδη αρκετά , από το 1978 ακόμα, αλλά πολλά από αυτά μου λείπουν. Ελπίζω να μη βρω δυσκολία στην αποθήκευση.

Μπάμπης


Απάντηση

Επιστροφή σε “Ελεύθερα ηλεκτρονικά Βιβλία (free e-books)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης