Απο spivak

Συντονιστές: grigkost, Κοτρώνης Αναστάσιος

Άβαταρ μέλους
Kostas Tzimoulias
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2014 9:50 pm

Απο spivak

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas Tzimoulias » Τρί Ιουν 21, 2016 7:41 pm

Ξεκίνησα να μελετώ από το βιβλίο του Spivak. Ωστόσο η πρώτη ενότητα που τελείωσα έχει κάποιες ασκήσεις μιας λογικής που δεν έχω συναντήσει και είναι κάπως παράξενες καθώς δεν ξέρω αν πρέπει να χρησιμοποιήσω συναρτήσεις αφού δεν έχουν εισαχθεί.
\cdot να λυθεί η x+3^x<4 μόνο με τις βασικές ιδιότητες των αριθμών. ( Σκέφτηκα ότι 3^x>0 και 4-x>3^x για να υπάρχει διάστημα λύσεων)
\cdot Αν x^n=y^n με n περιττό τότε x=y ( εδώ σκέφτομαι ότι θα χρησιμοποιήσω το ανάπτυγμα τις ταυτότητας και θα αποδείξω ότι ο όρος (x^{n-1}+x^{n-2}y+...y^n-1) δεν μηδενίζεται που μου φάινεται προφανές..θα χρησιμοποιήσω επαγωγή?)
\cdot Στην περίπτωση όπου n άρτιος φαντάζομαι θα κινηθώ όμοια. Όμως αυτή τη φορά ο παραπάνω παράγοντας μηδενίζεται. Αυτό φαίνεται δίνοντας τιμές στο n όμως δεν εχω βρει κάποια αυστηρή απόδειξη στηριζόμενος μόνο στις ιδιότητες της πρόσθεσης και της αφαίρεσης.
Ισως αυτόν τον καιρό να ανεβάζω πιο συχνά τέτοιες ασκήσεις μέχρι να εξοικειωθώ λίγο..γενικώς το πρώτο κεφάλαιο μου φαίνεται κάπως απρόσιτο όσον αφορά τις ασκήσεις και απ'οτι είδα στην επόμενη ενότητα <<Αριθμόι διαφόρων ειδών>> έχει ακόμα πιο ωραίες αλλά τσιμπημένες ασκήσεις. Ελπίζω να μην κουράζω.
τελευταία επεξεργασία από nsmavrogiannis σε Τρί Ιουν 21, 2016 8:44 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Διόρθωση κώδικα LaTeX


“Somewhere, something incredible is waiting to be known...”
Άβαταρ μέλους
chris_gatos
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 6962
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:03 pm
Τοποθεσία: Ανθούπολη

Re: Απο spivak

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris_gatos » Τρί Ιουν 21, 2016 7:54 pm

Kostas Tzimoulias έγραψε: \cdot να λυθεί η x+3^x<4 μόνο με τις βασικές ιδιότητες των αριθμών.
Καλησπέρα Κώστα! Τι εννοείς "μόνο με τις βασικές ιδιότητες των αριθμών";
Πάντως με απλές ιδιότητες συναρτήσεων η συγκεκριμένη μπορεί να παράγει λύση.


Χρήστος Κυριαζής
Άβαταρ μέλους
Kostas Tzimoulias
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2014 9:50 pm

Re: Απο spivak

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas Tzimoulias » Τρί Ιουν 21, 2016 7:58 pm

chris_gatos έγραψε:
Kostas Tzimoulias έγραψε: \cdot να λυθεί η x+3^x<4 μόνο με τις βασικές ιδιότητες των αριθμών.
Καλησπέρα Κώστα! Τι εννοείς "μόνο με τις βασικές ιδιότητες των αριθμών";
Πάντως με απλές ιδιότητες συναρτήσεων η συγκεκριμένη μπορεί να παράγει λύση.

ναι εννοείται μπορώ να τη λύσω. το θέμα ειναι ότι η πρώτη ενότητα απλά αποδεικνύει τις ιδιότητες της πρόσθεσης και του πολλαπλασιασμού. Δηλαδή επιμεριστική,προσετεριστική αντιμεταθετική και εισάγει τα ουδέτερα στοιχεία των πράξεων αυτών και τρεις βασικές προτάσεις (νόμος τριχοτόμησης,κλειστότητας ως προς την πρόσθεση,κλειστότητας ως προς τον πολλαπλασιασμό) που απο αυτές λέει ότι παράγονται όλες οι ιδιότητες των ανισοτήτων . Οπότε φαντάζομαι πρέπει να τη λύσω με αυτές που δίνει μόνο


“Somewhere, something incredible is waiting to be known...”
Άβαταρ μέλους
chris_gatos
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 6962
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:03 pm
Τοποθεσία: Ανθούπολη

Re: Απο spivak

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris_gatos » Τρί Ιουν 21, 2016 8:05 pm

Kostas Tzimoulias έγραψε: ναι εννοείται μπορώ να τη λύσω. το θέμα ειναι ότι η πρώτη ενότητα απλά αποδεικνύει τις ιδιότητες της πρόσθεσης και του πολλαπλασιασμού. Δηλαδή επιμεριστική,προσετεριστική αντιμεταθετική και εισάγει τα ουδέτερα στοιχεία των πράξεων αυτών και τρεις βασικές προτάσεις (νόμος τριχοτόμησης,κλειστότητας ως προς την πρόσθεση,κλειστότητας ως προς τον πολλαπλασιασμό) που απο αυτές λέει ότι παράγονται όλες οι ιδιότητες των ανισοτήτων . Οπότε φαντάζομαι πρέπει να τη λύσω με αυτές που δίνει μόνο
Ε, τότε Κώστα πάρε τρείς περιπτώσεις. x>1,x=1,x<1


Χρήστος Κυριαζής
Άβαταρ μέλους
Kostas Tzimoulias
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2014 9:50 pm

Re: Απο spivak

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas Tzimoulias » Τρί Ιουν 21, 2016 8:08 pm

σωστά ναι...δε το σκέφτηκα έτσι. Ευχαριστώ πολύ για τα άλλα που μου φαίνονται πιο ωραίες ασκήσεις.? ( μια υπόδειξη παραπάνω απο αυτά που έγραψα σε μπλε)


“Somewhere, something incredible is waiting to be known...”
dement
Διευθύνον Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 10:11 am

Re: Απο spivak

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dement » Τρί Ιουν 21, 2016 8:40 pm

Πώς όμως θα αποδείξεις ότι 3^x > 3 για x > 1 όταν ο x είναι πραγματικός; Η λογική σειρά θα ήταν, νομίζω, να αποδειχθεί η ύπαρξη και η μοναδικότητα της εκθετικής \exp (x) (από το ΠΑΤ f'(x) = f(x), f(0) = 1) και στη συνέχεια να οριστεί η 3^x ως \exp (x \ln 3). Εκτός αν ο x θεωρείται ακέραιος ή αν δεν βλέπω κάτι.


Δημήτρης Σκουτέρης

Τα μαθηματικά είναι η μοναδική επιστήμη που θα μπορούσε κανείς να εξακολουθήσει να ασκεί αν κάποτε ξυπνούσε και το σύμπαν δεν υπήρχε πλέον.
Άβαταρ μέλους
Kostas Tzimoulias
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2014 9:50 pm

Re: Απο spivak

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas Tzimoulias » Τρί Ιουν 21, 2016 8:48 pm

δε θεωρείται ακέραιος. και δεν έχει εισαχθεί η έννοια της συναρτήσης αυτό με προβληματίζει


“Somewhere, something incredible is waiting to be known...”
Epimenides
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 29, 2016 5:33 am

Re: Απο spivak

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Epimenides » Τρί Ιουν 21, 2016 10:57 pm

Ως εξίσωση έχει προφανή ρίζα τη x=1
Συνεπώς μπορούμε να διακρίνουμε περιπτώσεις
0<x<1  \Rightarrow  3^{x}<3
x<1 άρα 3^{x}+x<4

x<0\Rightarrow 3^{x}<1<3
x<0<1 άρα 3^{x}+x<4
x>1 \Rightarrow  3^{x} > 1
x>1 άρα 3^{x}+x<4
Επομένως η ανισότητα ισχύει για x<1
τελευταία επεξεργασία από Demetres σε Τετ Ιουν 22, 2016 8:56 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Διόρθωση LaTeX


dement
Διευθύνον Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 10:11 am

Re: Απο spivak

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dement » Τετ Ιουν 22, 2016 1:28 am

Κάτι άλλο που μπορεί να γίνει είναι να ορίσεις κατά το σύνηθες την 3^x στους ρητούς (αποδεικνύοντας την ύπαρξη των ριζών με το supremum) και στη συνέχεια να ορίσεις (κάπως αυθαίρετα) 3^{\sup A} \equiv \sup \{3^x : x \in A \} για τις τιμές στους υπόλοιπους πραγματικούς. Μη ξέροντας ποια δεδομένα υποθέτει το βιβλίο δε νομίζω ότι μπορώ να πω κάτι άλλο.


Δημήτρης Σκουτέρης

Τα μαθηματικά είναι η μοναδική επιστήμη που θα μπορούσε κανείς να εξακολουθήσει να ασκεί αν κάποτε ξυπνούσε και το σύμπαν δεν υπήρχε πλέον.
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3600
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 27, 2014 9:05 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ- ΑΘΗΝΑ-ΚΡΗΤΗ

Re: Απο spivak

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ » Τετ Ιουν 22, 2016 2:14 am

Κατά αρχήν να λύσω την απορία του Κώστα.
Ο Spivak θεωρεί ότι ο αναγνώστης του γνωρίζει τις βασικές ιδιότητες των αριθμών.
Το λέει και μέσα στο βιβλίο.
Ετσι η άσκηση λύνεται όπως θα την έλυνε ένας μαθητής της δικής μας Β Λυκείου.

Το βιβλίο έχει πρωτότυπο τίτλο Calculus και η πρώτη έκδοση του έχει γίνει το 1967.
Απευθύνεται σε πρωτοετείς φοιτητές Αμερικανικών πανεπιστημίων.
Το επίπεδο του ως προς αυτό είναι πολύ υψηλό.
Το βιβλίο το είχα διαβάσει το 1977.(Τότε δεν υπήρχε η μετάφραση)
Είναι μακράν το πιο καλογραμμένο βιβλίο που έχω διαβάσει.


Άβαταρ μέλους
Kostas Tzimoulias
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2014 9:50 pm

Re: Απο spivak

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas Tzimoulias » Τετ Ιουν 22, 2016 10:54 am

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Για τα άλλα 2 έχετε κάποια μικρή υπόδειξη εκτός απο αυτή που έχω γράψει σε μπλε? Δεν εχω διδαχτεί επαγωγή αλλά μάλλον προς εκεί μου φαίνεται οτι πρέπει να κινηθώ


“Somewhere, something incredible is waiting to be known...”
Άβαταρ μέλους
Demetres
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8989
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:16 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός/Πύλα
Επικοινωνία:

Re: Απο spivak

#12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Demetres » Τετ Ιουν 22, 2016 11:28 am

Δεν χρειάζονται ταυτότητες. Υπάρχει πιο σύντομος τρόπος:

Δείξε αρχικά ότι αν 0 \leqslant x < y τότε x^n < y^n. (Με μαθηματική επαγωγή.)


Άβαταρ μέλους
Kostas Tzimoulias
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2014 9:50 pm

Re: Απο spivak

#13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas Tzimoulias » Τετ Ιουν 22, 2016 11:36 am

Κατάλαβα και μετά για y<x άρα μένει η ισότητα. Με τις ταυτότητες που έγφραψα μπορούσα να εξάγω συμπέρασμα?


“Somewhere, something incredible is waiting to be known...”
Άβαταρ μέλους
Demetres
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8989
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:16 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός/Πύλα
Επικοινωνία:

Re: Απο spivak

#14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Demetres » Τετ Ιουν 22, 2016 4:02 pm

Kostas Tzimoulias έγραψε:Κατάλαβα και μετά για y<x άρα μένει η ισότητα.
Χρειάζεται επίσης να εξεταστεί η περίπτωση που κάποιο ή κάποια από τα x,y είναι αρνητικά.
Kostas Tzimoulias έγραψε: Με τις ταυτότητες που έγφραψα μπορούσα να εξάγω συμπέρασμα?
Ναι. (Έχεις όμως ένα τυπογραφικό στην ταυτότητα.)

Για x,y > 0 ή x,y < 0 η παράσταση x^{n-1} + x^{n-2}y +  \cdots + y^{n-1} είναι θετική. Για x > 0 \geqslant y ή y > 0 \geqslant x ούτως η άλλως είναι x^n \neq y^n.


Άβαταρ μέλους
Kostas Tzimoulias
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2014 9:50 pm

Re: Απο spivak

#15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas Tzimoulias » Τετ Ιουν 22, 2016 5:18 pm

Demetres έγραψε:
Kostas Tzimoulias έγραψε:Κατάλαβα και μετά για y<x άρα μένει η ισότητα.
Χρειάζεται επίσης να εξεταστεί η περίπτωση που κάποιο ή κάποια από τα x,y είναι αρνητικά.

Kostas Tzimoulias έγραψε: Με τις ταυτότητες που έγφραψα μπορούσα να εξάγω συμπέρασμα?
Ναι. (Έχεις όμως ένα τυπογραφικό στην ταυτότητα.)

Για x,y > 0 ή x,y < 0 η παράσταση x^{n-1} + x^{n-2}y +  \cdots + y^{n-1} είναι θετική. Για x > 0 \geqslant y ή y > 0 \geqslant x ούτως η άλλως είναι x^n \neq y^n.
χωρίς βλάβη υποθέτουμε ότι x>y>0 και μετά x>0>y (τισ ισότητες πότε θα τις χρησιμοποιώ?)

Σωστά δε το πρόσεξα δηλαδή για να έχουμε λύση πρέπει να αναφέρω ότι x,y ομόσημοι


“Somewhere, something incredible is waiting to be known...”
Άβαταρ μέλους
Kostas Tzimoulias
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2014 9:50 pm

Re: Απο spivak

#16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas Tzimoulias » Σάβ Ιουν 25, 2016 1:10 pm

Καλημέρα δε θα ανοίξω καινούργιο θέμα , θα ανεβάζω εδώ τις απορίες μου. Λοιπόν. Θέλω να δείξω ότι

\sum_{i=1}^{n}(2i-1)=n^2 Ο πρώτος απλός δρόμος είναι: 2\sum_{i=1}^{n}(i)-\sum_{i=1}^{n}=2\dfrac{n(n+1)}{2}+n=n^2 εύκολο αυτό. Ωστόσο αφού πήγα να ελέγξω ,στη τη λύση παρατήρησα ότι είχε εργαστεί ως εξής: \sum_{i=1}^{n}(2i-1)=1+3+5...+(2n-1)= 1+2+3+...+2n-2(1+...+n) πώς προέκυψε το "σπάσιμο" αυτό? . Ένας άλλος τρόπος που μου ήρθε είναι ο επαγωγικός.( διάβασα στο βιβλίο ότι υπάρχουν 2 επαγωγές. Η κανονική και η πλήρης επαγωγή, με τη δεύτερη να φαίνεται ισχυρότερη. Με ποια εργαζόμαστε συνήθως?) Ένα τελευταίο οι όροι του αθροίσματος \sum_{i=1}^{n}(2i-1) σε πλήθος είναι n ? ή 2n-1

(edit: πως μορφοποιώ τα αθρόισματα να φαίνονται καλύτερα?)
τελευταία επεξεργασία από Kostas Tzimoulias σε Σάβ Ιουν 25, 2016 3:08 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.


“Somewhere, something incredible is waiting to be known...”
sot arm
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2016 5:25 pm

Re: Απο spivak

#17

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sot arm » Σάβ Ιουν 25, 2016 2:56 pm

Kostas Tzimoulias έγραψε:Καλημέρα δε θα ανοίξω καινούργιο θέμα , θα ανεβάζω εδώ τις απορίες μου. Λοιπόν. Θέλω να δείξω ότι

\sum_{i=1}^{n}(2i-1)=n^2 Ο πρώτος απλός δρόμος είναι: 2\sum_{i=1}^{n}(i)+\sum_{i=1}^{n}=2\dfrac{n(n-1)}{2}+n=n^2 εύκολο αυτό.
Γράψε καθαρά τι γράφεις εδώ αλλά νομίζω υπάρχει λάθος,γιατί από ότι καταλαβαίνω λες:
\displaystyle \sum_{i=1}^{n}{(2i-1)}=2\sum_{i=1}^{n}{i}+\sum_{i=1}^{n}{1}
Ενώ είναι:
\displaystyle \sum_{i=1}^{n}{(2i-1)}=2\sum_{i=1}^{n}{i}-\sum_{i=1}^{n}{1}
Και επίσης ο τύπος είναι:
\displaystyle \sum_{i=1}^{n}{i}=\frac{n(n+1)}{2}
και όχι \displaystyle \sum_{i=1}^{n}{i}=\frac{n(n-1)}{2}
που φαίνεται να έχεις γράψει.
Η λογική του σπασίματος,τουλάχιστον έτσι νομίζω, είναι ότι το ζητούμενο άθροισμα είναι το άθροισμα των περιττών αριθμών μέχρι το 2n, που προκύπτει αν από το άθροισμα όλων των ακεραίων μέχρι το 2n αφαιρέσεις το άθροισμα των αρτίων, ή αλλιώς:
\displaystyle \sum_{i=1}^{n}{(2i-1)}=\sum_{i=1}^{2n}{i}-\sum_{i=1}^{n}{2i}=\sum_{i=1}^{2n}{i}-2\sum_{i=1}^{n}{i}
που είναι αυτό ακριβώς που γράφει η λύση.
Δοκίμασε το και με επαγωγή πάντως, η λύση είναι άμεση.
Για το πλήθος σκέψου πάλι όπως με το άθροισμα πόσοι είναι οι περιττοί μεταξύ 1 και 2n?
Για να φαίνεται καλά το άθροισμα γράψε \displaystyle στην αρχή της γραφής του κώδικα.
τελευταία επεξεργασία από sot arm σε Σάβ Ιουν 25, 2016 3:20 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Αρμενιάκος Σωτήρης
Άβαταρ μέλους
Kostas Tzimoulias
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2014 9:50 pm

Re: Απο spivak

#18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas Tzimoulias » Σάβ Ιουν 25, 2016 3:13 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...διόρθωσα τα πρόσημα ( από απροσεξία έγιναν τα λάθη)..οσον αφορά το πλήθο των περιττών νομίζω ειναι 2n-1 και το βλέπουμε και επαγωγικά


“Somewhere, something incredible is waiting to be known...”
margk
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2009 11:45 pm

Re: Απο spivak

#19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από margk » Σάβ Ιουν 25, 2016 3:25 pm

Το πλήθος των όρων είναι n αφού στο άθροισμα έχεις i=1,2...,n


MARGK
Άβαταρ μέλους
Kostas Tzimoulias
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2014 9:50 pm

Re: Απο spivak

#20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas Tzimoulias » Σάβ Ιουν 25, 2016 3:27 pm

margk έγραψε:Το πλήθος των όρων είναι n αφού στο άθροισμα έχεις i=1,2...,n
ναι έχεις δίκιο


“Somewhere, something incredible is waiting to be known...”
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΑΝΑΛΥΣΗ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες