ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ

Γενικά θέματα Μαθηματικών καί περί Μαθηματικών

Συντονιστής: Παύλος Μαραγκουδάκης

Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Τετ Μαρ 29, 2017 8:22 pm

Ας πούμε και εδώ μερικά πράγματα για τις Δημιουργικές Εργασίες , μήπως και διαφανεί το μέλλον και η σημασία τους, αν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Σίγουρα, πολλά σχολεία δεν έχουν ξεκινήσει αλλά και όσα ξεκίνησαν μάλλον το είδαν ως ένα αναγκαίο κακό που πρέπει να περάσει. Η αντίληψη αυτή δεν είναι τυχαία. Γεννήθηκε από τη σπουδή του εγχειρήματος, τον κακό σχεδιασμό, τη γραφειοκρατία που το συνοδεύει και άλλα.
Ας ξεκινήσω με το ακανθώδες όμως θέμα του Σχεδίου υποβολής ΔΕ από το Μαθητή :

- Τι είναι η Ερευνητική αναφορά που μπαίνει από το ''παράθυρο '' στο σχέδιο υποβολής του Μαθητή ; Γιατί αυτή η αναφορά δεν αναγράφεται στην αρχική εισήγηση-σχεδιασμό και προστέθηκε εκεί που δεν έπρεπε ; Που θα τη συντάξει ο μαθητής ; Σε ειδικό έντυπο ή σε δικό του χαρτί ακολουθώντας το σχεδιασμό του προτύπου του ΙΕΠ ;

- Τι θα παραδώσει τελικά ο μαθητής ; Ένα ή δύο πράγματα ; Θα δώσει την ΔΕ (ό,τι και να είναι αυτή) μαζί με την Ερευνητική αναφορά ή μόνο την Ερευνητική αναφορά ;Ή μόνο ην ΔΕ ; Να πω για όσους δεν το είδαν ότι η σύνταξη της Ερευνητικής αναφοράς θέλει καθογήσηση από τον καθηγητή, ειδική για κάθε θέμα, και αρκετό χρόνο.

Ας ακούσουμε την άποψη και την εμπειρία όσων έχουν ασχοληθεί με το θέμα και τα ξαναλέμε !

Μπ



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Πρωτοπαπάς Λευτέρης
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2937
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2009 12:20 am
Τοποθεσία: Πετρούπολη, Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρωτοπαπάς Λευτέρης » Σάβ Απρ 01, 2017 3:35 pm

Μπάμπη χαιρετώ. Οι δημιουργικές εργασίες είναι κάτι νέο και ακανθώδες ως θέμα.

Να συνδράμω γράφοντας τι έχω καταλάβει εγώ.

1) Πριν ορισθεί η πρώτη μέρα, οι μαθητές ενημερώνονται για τα προτεινόμενα θέματα ή προτείνουν θέματα οι ίδιοι. Τελικά κάθε μαθητής αντιστοιχίζεται σε μια εργασία. Ο εκπαιδευτικός είναι υποχρεωμένος να συμπληρώσει το έντυπο ΙΙΙ (αρχείο excel).

2) Ο εκπαιδευτικός ετοιμάζει και δίνει σε κάθε μαθητή το έντυπο 1, πριν την πρώτη μέρα.

3) Την πρώτη μέρα ο εκπαιδευτικός δίνει το έντυπο 2. Για να είμαι ειλικρινής δεν βλέπω τι διαφορά έχουν...

4) Την δεύτερη μέρα ο μαθητής υποχρεούται να δώσει 2 πράγματα: Την εργασία του και την αναφορά. Η αναφορά δεν έχει απ' ότι καταλαβαίνω κάποιο συγκεκριμένο έντυπο, οπότε συμπληρώνεται σε ένα χαρτί.

5) Δεν έχω ασχοληθεί παρακάτω στη διαδικασία. Νομίζω ότι και ο εκπαιδευτικός κάνει αναφορά.

Υ.Γ. Στον σύνδεσμο viewtopic.php?f=6&t=57153 έχω ανεβάσει τα δικά μου έντυπα σε επεξεργάσιμη μορφή. Θεωρώ ότι είναι καλό να φτιάξουμε μια βάση δεδομένων...


Κάθε πρόβλημα έχει μία τουλάχιστον λύση!!!
Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Κυρ Απρ 02, 2017 9:32 pm

Λευτέρη , καλησπέρα !

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Τα ίδια καταλάβαμε. Για την αναφορά του Καθηγητή δεν το έχω κοιτάξει. Από που το συμπέρανες , ώστε να ενημερώσω και τους άλλους φίλους στο σχολείο ;

ΕΜείς ξεκινάμε την Πέμπτη. Έχω μόνο Α' Λυκείου , κυρίως Γεωμετρία( οι παράλληλες ευθείες, το πέμπτο αξίωμα και η ανακάλυψη της υποερβολικής γεωμετρίας, με κύρια πηγή το σχολικό βιβλίο και κάτι άλλα που τους γράφω στο έντυπο Ι).Άλγεβρα έχω 3-4 μαθητές(η επίλυση της εξίθσωσης β΄βαθμού, ιστορική αναδρομή και εφαρμογές σε μερικά προβλήματα).

Θα δούμε πώς θα πάει η διαδικασία.Προσπαθούμε για το καλύτερο !

Καλή διεκπεραίωση και καλή δύναμη !


Άβαταρ μέλους
Πρωτοπαπάς Λευτέρης
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2937
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2009 12:20 am
Τοποθεσία: Πετρούπολη, Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρωτοπαπάς Λευτέρης » Δευ Απρ 03, 2017 3:22 pm

Μπάμπη χαιρετώ.

Δεν έχει αναφορά του εκπαιδευτικού.

Μόνο οι συντονιστές.

Εμείς ξεκινάμε την Παρασκευή.


Κάθε πρόβλημα έχει μία τουλάχιστον λύση!!!
Άβαταρ μέλους
KARKAR
Δημοσιεύσεις: 15019
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 6:18 pm

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KARKAR » Δευ Απρ 03, 2017 8:11 pm

Αναρτώ τις τρεις εργασίες που έδωσα στις τρεις ομάδες μαθητών μου , της Β' Λυκείου :

Μία σκέτη γεωμετρική , μία αλγεβρογεωμετρική και ένα σετ από την Άλγεβρα .
ΟΜΑΔΑ 1η.docx
(93.16 KiB) Μεταφορτώθηκε 350 φορές
ΟΜΑΔΑ 2η.docx
(275.34 KiB) Μεταφορτώθηκε 237 φορές
ΟΜΑΔΑ 3η.docx
(59.45 KiB) Μεταφορτώθηκε 250 φορές
Είναι φανερό ότι κάποιες από τις εξισώσεις λύθηκαν στο mathematica :logo: !

Στην άσκηση 8 της 3ης ΟΜΑΔΑΣ λείπει ένα 3 πριν την παρένθεση του β΄ μέλους
τελευταία επεξεργασία από KARKAR σε Δευ Μάιος 08, 2017 10:19 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Άβαταρ μέλους
Πρωτοπαπάς Λευτέρης
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2937
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2009 12:20 am
Τοποθεσία: Πετρούπολη, Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρωτοπαπάς Λευτέρης » Πέμ Απρ 06, 2017 3:29 pm

Επανέρχομαι στο θέμα....

Διαβάζοντας την εγκύκλιο (και συνδυάζοντας με τα έντυπα) έχω την εικόνα ότι ένα πράγμα δίνει ο μαθητής. Η ερευνητική αναφορά του μαθητή είναι η εργασία. Τι λέτε;


Κάθε πρόβλημα έχει μία τουλάχιστον λύση!!!
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες