Λογισμός ΙΙ, Πολλαπλή Επιλογή (1984)

Γενικά θέματα Μαθηματικών καί περί Μαθηματικών

Συντονιστής: Παύλος Μαραγκουδάκης

Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3342
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Λογισμός ΙΙ, Πολλαπλή Επιλογή (1984)

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Τετ Δεκ 20, 2017 3:39 pm

Ως παράπλευρη ωφέλεια άλλης οπισθοχρονικής δραστηριότητας ... βρέθηκε παρά πάσαν ελπίδα στα αρχεία παλιού καθηγητή μου -- δεν πήρα ποτέ κάποιο μάθημα του, αλλά ήταν στην κριτική επιτροπή του διδακτορικού μου -- τελικό διαγώνισμα Λογισμού ΙΙ πολλαπλής επιλογής για τους φοιτητές του, φτιαγμένο από εμένα και έναν άλλον μεταπτυχιακό που ήμασταν οι κυρίως βοηθοί του (συνεπικουρούμενοι από μια δωδεκάδα προπτυχιακών βοηθών). Το διαγώνισμα αποτελούνταν από 40 ερωτήματα με 5 δυνατές απαντήσεις έκαστο, με έναν πόντο προστιθέμενο για κάθε σωστή απάντηση και ένα τρίτο τού πόντου αφαιρούμενο για κάθε εσφαλμένη απάντηση. Θυμάμαι μετά βεβαιότητας ότι ο κορυφαίος βαθμός ήταν κάτι ανάμεσα στο 20 και στο 21, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ποιος ήταν ο μέγιστος αριθμός απαντήσεων. Κάποιες από τις ερωτήσεις και απαντήσεις διαβάζονται δύσκολα, καθώς μιλάμε για έναν μάλλον πρωτόγονο τρόπο φωτοτύπησης ... αλλά και για 33 χρόνια πριν... Όσοι περίεργοι προσέλθετε ... εδώ ;)


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.

Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15763
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Λογισμός ΙΙ, Πολλαπλή Επιλογή (1984)

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Πέμ Δεκ 21, 2017 2:43 pm

gbaloglou έγραψε:
Τετ Δεκ 20, 2017 3:39 pm
Ως παράπλευρη ωφέλεια άλλης οπισθοχρονικής δραστηριότητας ... βρέθηκε παρά πάσαν ελπίδα στα αρχεία παλιού καθηγητή μου -- δεν πήρα ποτέ κάποιο μάθημα του, αλλά ήταν στην κριτική επιτροπή του διδακτορικού μου -- τελικό διαγώνισμα Λογισμού ΙΙ πολλαπλής επιλογής για τους φοιτητές του, φτιαγμένο από εμένα και έναν άλλον μεταπτυχιακό που ήμασταν οι κυρίως βοηθοί του (συνεπικουρούμενοι από μια δωδεκάδα προπτυχιακών βοηθών). Το διαγώνισμα αποτελούνταν από 40 ερωτήματα με 5 δυνατές απαντήσεις έκαστο, με έναν πόντο προστιθέμενο για κάθε σωστή απάντηση και ένα τρίτο τού πόντου αφαιρούμενο για κάθε εσφαλμένη απάντηση. Θυμάμαι μετά βεβαιότητας ότι ο κορυφαίος βαθμός ήταν κάτι ανάμεσα στο 20 και στο 21, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ποιος ήταν ο μέγιστος αριθμός απαντήσεων. Κάποιες από τις ερωτήσεις και απαντήσεις διαβάζονται δύσκολα, καθώς μιλάμε για έναν μάλλον πρωτόγονο τρόπο φωτοτύπησης ... αλλά και για 33 χρόνια πριν... Όσοι περίεργοι προσέλθετε ... εδώ ;)
Πολύ ωραίο το διαγώνισμα. Έχει ... τα πάντα. Και μάλιστα στο μέτρο που αρμόζει.

Πόση ώρα είχαν διαθέσιμη οι φοιτητές; Υποθέτω τρεις ώρες.

Εάν σήμερα έδινα το ίδιο διαγώνισμα σε πρωτοετείς φοιτητές, η συχνότερη βαθμολογία θα ήταν κάτω από 1,5 στα 10. Πριν από 33 χρόνια έδινα και εγώ παρόμοιο διαγώνισμα στους φοιτητές μου, και μάλιστα πλήρους ανάπτυξης. Τα πολλαπλής επιλογής ήταν άγνωστα τότε στην Ελλάδα.


Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3342
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Λογισμός ΙΙ, Πολλαπλή Επιλογή (1984)

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Πέμ Δεκ 21, 2017 11:30 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Πέμ Δεκ 21, 2017 2:43 pm
gbaloglou έγραψε:
Τετ Δεκ 20, 2017 3:39 pm
Ως παράπλευρη ωφέλεια άλλης οπισθοχρονικής δραστηριότητας ... βρέθηκε παρά πάσαν ελπίδα στα αρχεία παλιού καθηγητή μου -- δεν πήρα ποτέ κάποιο μάθημα του, αλλά ήταν στην κριτική επιτροπή του διδακτορικού μου -- τελικό διαγώνισμα Λογισμού ΙΙ πολλαπλής επιλογής για τους φοιτητές του, φτιαγμένο από εμένα και έναν άλλον μεταπτυχιακό που ήμασταν οι κυρίως βοηθοί του (συνεπικουρούμενοι από μια δωδεκάδα προπτυχιακών βοηθών). Το διαγώνισμα αποτελούνταν από 40 ερωτήματα με 5 δυνατές απαντήσεις έκαστο, με έναν πόντο προστιθέμενο για κάθε σωστή απάντηση και ένα τρίτο τού πόντου αφαιρούμενο για κάθε εσφαλμένη απάντηση. Θυμάμαι μετά βεβαιότητας ότι ο κορυφαίος βαθμός ήταν κάτι ανάμεσα στο 20 και στο 21, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ποιος ήταν ο μέγιστος αριθμός απαντήσεων. Κάποιες από τις ερωτήσεις και απαντήσεις διαβάζονται δύσκολα, καθώς μιλάμε για έναν μάλλον πρωτόγονο τρόπο φωτοτύπησης ... αλλά και για 33 χρόνια πριν... Όσοι περίεργοι προσέλθετε ... εδώ ;)
Πολύ ωραίο το διαγώνισμα. Έχει ... τα πάντα. Και μάλιστα στο μέτρο που αρμόζει.

Πόση ώρα είχαν διαθέσιμη οι φοιτητές; Υποθέτω τρεις ώρες.

Εάν σήμερα έδινα το ίδιο διαγώνισμα σε πρωτοετείς φοιτητές, η συχνότερη βαθμολογία θα ήταν κάτω από 1,5 στα 10. Πριν από 33 χρόνια έδινα και εγώ παρόμοιο διαγώνισμα στους φοιτητές μου, και μάλιστα πλήρους ανάπτυξης. Τα πολλαπλής επιλογής ήταν άγνωστα τότε στην Ελλάδα.
Μιχάλη βεβαίως τα πολλαπλής επιλογής διαγωνίσματα ήταν οικεία στους Αμερικανούς μαθητές και φοιτητές μέσω SAT, GRE, κλπ Σε κανονικές πανεπιστημιακές εξετάσεις μάλλον δεν συνηθίζονται, δεν ξέρω πως το σκεφτήκαμε τότε (εγώ και ο άλλος μεταπτυχιακός), το προτείναμε όμως στον καθηγητή και αυτός το δέχτηκε. Πρέπει να είναι η μοναδική φορά που έδωσα διαγώνισμα (ή έστω κουίζ) πολλαπλής επιλογής, γι αυτό και μου είναι ιδιαίτερα αγαπητό :-) (Παραδόξως δεν κράτησα αντίτυπο, βρέθηκε όμως στα αρχεία του προ πολλού συνταξιοδοτηθέντος καθηγητή!) Για την διάρκεια του διαγωνίσματος δεν είμαι βέβαιος: σίγουρα τα τελευταία χρόνια -- πιθανώς και τα 20 χρόνια που εργάστηκα εκεί -- στο SUNY Oswego ΟΛΑ τα τελικά διαγωνίσματα (final exams) είχαν διάρκεια δύο ωρών*, για το Wesleyan 30-35 χρόνια πριν δεν μπορώ να θυμηθώ.

*'επισήμως' δύο ώρες, στην πράξη μπορούσε αυτό να παραβιαστεί χωρίς συνέπειες, στο μάθημα της Συμμετρίας για παράδειγμα τους έδινα 2,5 ώρες (με ανοικτό βιβλίο), ενώ σε εξέταση ανοικτού βιβλίου και απεριόριστου χρόνου στην Μιγαδική Ανάλυση πριν από 25 περίπου χρόνια ... ο τελευταίος φοιτητής έφυγε ύστερα από 6 ώρες και 20 λεπτά (με επίδοση καλύτερη από αυτήν του κορυφαίου φοιτητή) :)


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες