Πολυωνυμα μεγάλου βαθμου

Συντονιστής: Demetres

Πλατων ο τετραγωνιστης
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 07, 2018 6:44 pm
Τοποθεσία: Πέμπτη Διάσταση

Πολυωνυμα μεγάλου βαθμου

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλατων ο τετραγωνιστης » Παρ Ιουν 08, 2018 1:26 pm

:welcomeani:
Ήθελα να ρωτήσω,πως βρίσκουμε λύσεις σε μια εξίσωση πεντηκοστού βαθμούπ.χ με καθαρό αριθμό άρρητο.(για να μήν χρησιμοποιήσουμε horner)Δηλαδή

x^{50}-2x^{43}+17x^{25}+(\log 3)x^{6}+x^{2}+61^{1/2}=0


Γιατί όλοι οι μαθηματικοί είναι καινοτόμοι?
-Γιατί είναι ριζο-σπάστες

Εγώ

Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Πολυωνυμα μεγάλου βαθμου

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Παρ Ιουν 08, 2018 2:40 pm

Πλατων ο τετραγωνιστης έγραψε:
Παρ Ιουν 08, 2018 1:26 pm
Ήθελα να ρωτήσω,πως βρίσκουμε λύσεις σε μια εξίσωση πεντηκοστού βαθμού π.χ με καθαρό αριθμό άρρητο.(για να μήν χρησιμοποιήσουμε horner)Δηλαδή

x^{50}-2x^{43}+17x^{25}+(\log 3)x^{6}+x^{2}+61^{1/2}=0
Δεν υπάρχει γενική μέθοδος επίλυσης πολυωνυμικών εξισώσεων με πραγματικούς συντελεστές, βαθμού \geqslant5.
(Ως γνωστόν, πρώτος ο N. H. Abel απέδειξε ότι δεν υπάρχει γενικός αλγόριθμος για την επίλυση της 5-βάθμιας εξίσωσης με πραγματικούς συντελεστές και ακολούθησε η ανάπτυξη της θεωρίας Galois. Έκτοτε εμφανίσθηκαν κι άλλες μέθοδοι επίλυσης...)
Επομένως μόνο κατά περίπτωση επιλύεται μια εξίσωση βαθμού \geqslant5. π.χ. η συγκεκριμένη 50-βάθμια δεν επιλύεται.


Υ.Γ. Αν είσαι μαθητής που σου αρέσουν τα μαθηματικά, θα πρέπει αρκεστείς στα μαθηματικά του σχολικού επιπέδου (υπάρχουν εξαιρετικά προβλήματα-θέματα και σε αυτό το επίπεδο). Δεν έχει νόημα να δημοσιεύσεις σε φακέλους Α.Ε.Ι., αφού ακόμα και οι πιο απλές ερωτήσεις (όπως η παραπάνω) απαντώνται με μαθηματικά άγνωστα σε έναν μαθητή.


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
Πλατων ο τετραγωνιστης
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 07, 2018 6:44 pm
Τοποθεσία: Πέμπτη Διάσταση

Re: Πολυωνυμα μεγάλου βαθμου

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλατων ο τετραγωνιστης » Παρ Ιουν 08, 2018 2:46 pm

Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να το δημοσιεύσω και εγω κάπου για να μου λυθεί η απορία.


Γιατί όλοι οι μαθηματικοί είναι καινοτόμοι?
-Γιατί είναι ριζο-σπάστες

Εγώ
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΑΛΓΕΒΡΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες