Τι είναι το ιδεώδες

Συντονιστής: Demetres

tractatus
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τετ Αύγ 19, 2020 2:43 am

Τι είναι το ιδεώδες

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tractatus » Τετ Αύγ 19, 2020 1:21 pm

Υπάρχει κάποιος ειδικός στην αλγεβρα να μου εξηγήσει την ιδέα του ιδεώδους; Στοχος της ερώτησης μου είναι να καταλάβω τι σημασία του και τον σκοπό του, δηλαδή που και πως το χρησιμοποιούμε για ποιο λόγο το ορίσαμε , γιατί το ονομάσαμε ιδεώδες ;( Προέρχεται από το ιδεατό; ) Τι σημαίνει με απλά λόγια το ιδεώδες. Επίσης κάτι ποιο ειδικό όταν έχουμε έναν δακτύλιο R και ένα ιδεώδες I και ορίζουμε τον χώρο πηλίκο R/I ποια είναι και πως βρίσκω την τάξη του R/I. Λίγη έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο και σε βιβλιογραφία δεν βρήκα απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα.



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
stranger
Δημοσιεύσεις: 585
Εγγραφή: Δευ Ιαν 14, 2019 6:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τι είναι το ιδεώδες

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stranger » Τετ Αύγ 19, 2020 1:49 pm

Η ονομασία ουσιαστικά προέρχεται από τον Kummer που όρισε τους "ideal numbers" στην Αλγεβρική Θεωρία Αριθμών. Αργότερα ο Dedekind όρισε την έννοια του ιδεώδους όπως την ξέρουμε σήμερα.
Τα ιδεώδη είναι ακριβώς αυτα που μπορούμε τον δακτύλιο πηλίκο. Η έννοια "δακτύλιος πηλίκο" μας δίνει πολλές πληροφορίες για τους δακτυλίους εξού και η σημασία των ιδεωδών.


Κωνσταντίνος Σμπώκος
Μάρκος Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 5:47 pm
Τοποθεσία: Καισαριανή
Επικοινωνία:

Re: Τι είναι το ιδεώδες

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάρκος Βασίλης » Τετ Αύγ 19, 2020 11:13 pm

tractatus έγραψε:
Τετ Αύγ 19, 2020 1:21 pm
Υπάρχει κάποιος ειδικός στην αλγεβρα να μου εξηγήσει την ιδέα του ιδεώδους; Στοχος της ερώτησης μου είναι να καταλάβω τι σημασία του και τον σκοπό του, δηλαδή που και πως το χρησιμοποιούμε για ποιο λόγο το ορίσαμε , γιατί το ονομάσαμε ιδεώδες ;( Προέρχεται από το ιδεατό; ) Τι σημαίνει με απλά λόγια το ιδεώδες. Επίσης κάτι ποιο ειδικό όταν έχουμε έναν δακτύλιο R και ένα ιδεώδες I και ορίζουμε τον χώρο πηλίκο R/I ποια είναι και πως βρίσκω την τάξη του R/I. Λίγη έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο και σε βιβλιογραφία δεν βρήκα απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα.
Δεν είμαι ούτε κατά διάνοια ειδικός στην άλγεβρα, αλλά νομίζω ότι η διαίσθηση πίσω από τα ιδεώδη είναι να γενικεύσουν στους δακτυλίους τα υποσύνολα n\mathbb{Z} του συνόλου των ακεραίων. Όπως για κάθε n\in\mathbb{Z} το n\mathbb{Z} είναι κλειστό ως προς την πρόσθεση και τον «εξωτερικό» πολλαπλασιασμό - με άλλα λόγια, περιέχει όλα τα πολλαπλάσια του n - έτσι συμβαίνει και με τα ιδεώδη ενός δακτυλίου. Βέβαια, στο \mathbb{Z} όλα του τα ιδεώδη είναι κύρια (δηλαδή, παράγονται από ένα στοιχείο), πράγμα που δεν ισχύει σε κάθε δακτύλιο.


\textcolor{blue}{\forall after-maths}
tractatus
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τετ Αύγ 19, 2020 2:43 am

Re: Τι είναι το ιδεώδες

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tractatus » Τετ Αύγ 19, 2020 11:31 pm

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, με βοήθησαν αρκετά να καταλάβω την έννοια του ιδεώδους.


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΑΛΓΕΒΡΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες