Γιώργος Μίκος, ένας διαβασμένος μαθηματικός

Θέματα για την Εκπαίδευση και τους Εκπαιδευτικούς
Άβαταρ μέλους
Ανδρέας Πούλος
Δημοσιεύσεις: 1494
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 01, 2009 10:47 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Γιώργος Μίκος, ένας διαβασμένος μαθηματικός

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας Πούλος » Τετ Σεπ 02, 2020 11:42 pm

Τα τέκνα του αποθανόντος μαθηματικού Γεωργίου Μίκου δώρησαν στη Βιβλιοθήκη του Μαθηματικού Τμήματος αρκετά βιβλία.
Επειδή με εμπιστεύτηκαν για να τα παραδώσω στη βιβλιοθήκη του Τμήματος, είχα την ευκαιρία να καταγράψω έναν πρώτο κατάλογο όσων βιβλίων έστειλα στο Α.Π.Θ. σε πρώτη δόση.
Πληροφορικά αναφέρω ότι, ο Γιώργος Μίκος με τον πατέρα του Γιώργου Μπαλόγλου είχαν το φροντιστήριο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ στη Θεσσαλονίκη.
Λεπτομέρειες θα γράψει ο Γιώργος Κωνσταντάρας που ασχολείται με την ιστορία της φροντιστηριακής εκπαίδευσης.
Από τα βιβλία που περιεργάστηκα διαπίστωσα πόσο διαβασμένος ήταν ο Γ.Μ.
Οι παλιοί φροντιστές εκτός από τις πολλές ώρες διδασκαλίας αφιέρωναν πολλές ώρες για την αυτομόρφωσή τους. Το επάγγελμα του φροντιστή ήταν ιδιαίτερα απαιτητικό, όλοι οι παλιοί είχαν γνώσεις και δεν μπορούσε να σταθεί κάποιος στο επάγγελμα που δεν κατείχε τα Μαθηματικά σε ένα πολύ επίπεδο.
Εντύπωση κάνει ότι διάβαζαν ξενόγλωσσα βιβλία σε μια εποχή που οι ξένες γλώσσες δεν κάτι το συνηθισμένο.
Έψαχναν νέες ασκήσεις, νέα προβλήματα, μια διαφορετική αντιμετώπιση και παρουσίαση των μαθηματικών εννοιών κλπ.
Επίσης, το εύρος των αντικειμένων που μελετούσαν ξεπερνούσε τα όρια των Σχολικών Μαθηματικών, σε μια εποχή που το ξενόγλωσσο βιβλίο ήταν ακριβό και δυσεύρετο.
Για να μην γράφω πολλά, αναρτώ τον πρώτο κατάλογο των βιβλίο που παρέδωσα στη βιβλιοθήκη του Μαθηματικού Τμήματος του Α.Π.Θ.
Θα επανέλθω με άλλη ανάρτηση για τα μαθηματικά περιοδικά και τις άλλες σειρές βιβλίων που είχε μελετήσει ο Γ.Μ. (Αυτό πιστοποιείται από τις σημειώσεις και υπογραμμίσεις που υπάρχουν πάνω στα έντυπα.
Δωρεά της Βασιλικής και του Αντώνη Μίκου.docx
(17.84 KiB) Μεταφορτώθηκε 128 φορές
).



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Γιώργος Μίκος, ένας διαβασμένος μαθηματικός

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Πέμ Σεπ 03, 2020 10:14 am

Ανδρέα, ευχαριστούμε εσένα και μέσω εσού τα τέκνα το Γεωργίου Μίκου για την δωρεά τους.

Συγκινούμαι με τέτοιες ενέργειες. Μου θύμησαν άλλωστε μία παρόμοια πριν από ένα χρόνο περίπου, στην οποία είχα κάποια συμβολή (βλέπε εδώ).


Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3341
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Γιώργος Μίκος, ένας διαβασμένος μαθηματικός

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Πέμ Σεπ 03, 2020 10:30 pm

Αν εξαιρέσουμε την Διαφορική Γεωμετρία του Ηλιόπουλου (1970) που μάλλον βρέθηκε στην συλλογή λόγω της μετέπειτα μαθηματικού κόρης του, το πιο πρόσφατο βιβλίο που βλέπουμε είναι του 1968 (Advanced Level Vectors): αυτό επειδή κάπου εκεί απεβίωσε αιφνιδίως, σε ώρα διδασκαλιας ή μπαίνοντας στην αίθουσα διδασκαλίας αν θυμάμαι καλά :(
τελευταία επεξεργασία από gbaloglou σε Πέμ Σεπ 03, 2020 11:54 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
Άβαταρ μέλους
Ανδρέας Πούλος
Δημοσιεύσεις: 1494
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 01, 2009 10:47 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Γιώργος Μίκος, ένας διαβασμένος μαθηματικός

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας Πούλος » Πέμ Σεπ 03, 2020 11:22 pm

Αγαπητοί Μιχάλη και Γιώργο,
σας ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες σας.
Ο Γεώργιος Μίκος δεν πρόλαβε να δει την λαμπρή σταδιοδρομία του γιου του Αντώνη.
Ο Αντώνιος Μίκος είναι μέλος της Εθνικής Ακαδημίας Μηχανικών των ΗΠΑ, μέλος της Εθνικής Ακαδημίας Ιατρικής και μέλος της Ακαδημίας Ιατρικής, Μηχανικής και Επιστήμης του Τέξας. Επίσης είναι ιδρυτικό μέλος του οργανισμού Tissue Engineering and Regenerative Medicine International Society.
Επίσης, είναι από το 2019 αντεπιστέλλον μέλος της Ακαδημίας Αθηνών.
Δείτε εδώ: https://www.ellines.com/famous-greeks/2 ... ton-oston/
Με την αδελφή του είμαστε οικογενειακή φίλοι και ήταν αξιόλογη και πολύ εργατική μαθηματικός.
Για το βιβλίο της συλλογής προβλημάτων Γεωμετρίας που ανέφερε ο Γιώργος, ίσως δεν είχε άλλα αντίτυπα και δεν μου το έδωσε.
Σε λίγες μέρες θα αναρτήσω και έναν άλλο κατάλογο σημαντικών περιοδικών και άλλων εκδόσεων από την βιβλιοθήκη του Γ.Μ.
Το γενικό νόημα της ανάρτησης είναι ότι πολύ σημαντικοί μαθηματικοί, όπως το παράδειγμα που ανέφερε ο Μιχάλης, δεν μπόρεσαν να διοριστούν στη Δημόσια Εκπαίδευση, μια μεγάλη μερίδα για πολιτικούς λόγους και συνεισέφεραν τα μέγιστα στην ιδιωτική - φροντιστηριακή εκπαίδευση.


Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3341
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Γιώργος Μίκος, ένας διαβασμένος μαθηματικός

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Πέμ Σεπ 03, 2020 11:31 pm

Ανδρέας Πούλος έγραψε:
Πέμ Σεπ 03, 2020 11:22 pm
Για το βιβλίο της συλλογής προβλημάτων Γεωμετρίας που ανέφερε ο Γιώργος, ίσως δεν είχε άλλα αντίτυπα και δεν μου το έδωσε.
Πιθανότατα έχω περισσότερα του ενός αντίτυπα στην κατοχή μου, θα δω...


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3341
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Γιώργος Μίκος, ένας διαβασμένος μαθηματικός

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Πέμ Σεπ 03, 2020 11:48 pm

gbaloglou έγραψε:
Πέμ Σεπ 03, 2020 11:31 pm
Ανδρέας Πούλος έγραψε:
Πέμ Σεπ 03, 2020 11:22 pm
Για το βιβλίο της συλλογής προβλημάτων Γεωμετρίας που ανέφερε ο Γιώργος, ίσως δεν είχε άλλα αντίτυπα και δεν μου το έδωσε.
Πιθανότατα έχω περισσότερα του ενός αντίτυπα στην κατοχή μου, θα δω...
Σε κάθε περίπτωση ... ο 'Παρμενίδης' με πληροφορεί ότι το βιβλίο του Γιώργου Μίκου (1965) έχει σαρωθεί και θα προστεθεί στην συλλογή ... ΑΠΟΨΕ!


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3341
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Γιώργος Μίκος, ένας διαβασμένος μαθηματικός

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Παρ Σεπ 04, 2020 8:52 am

gbaloglou έγραψε:
Πέμ Σεπ 03, 2020 11:48 pm
gbaloglou έγραψε:
Πέμ Σεπ 03, 2020 11:31 pm
Ανδρέας Πούλος έγραψε:
Πέμ Σεπ 03, 2020 11:22 pm
Για το βιβλίο της συλλογής προβλημάτων Γεωμετρίας που ανέφερε ο Γιώργος, ίσως δεν είχε άλλα αντίτυπα και δεν μου το έδωσε.
Πιθανότατα έχω περισσότερα του ενός αντίτυπα στην κατοχή μου, θα δω...
Σε κάθε περίπτωση ... ο 'Παρμενίδης' με πληροφορεί ότι το βιβλίο του Γιώργου Μίκου (1965) έχει σαρωθεί και θα προστεθεί στην συλλογή ... ΑΠΟΨΕ!
ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑΚΑΙ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ -- ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ -- ΜΙΚΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ -- ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 1965


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
Κωνσταντάρας Γ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2016 6:17 pm

Re: Γιώργος Μίκος, ένας διαβασμένος μαθηματικός

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κωνσταντάρας Γ » Παρ Σεπ 04, 2020 6:29 pm

Για τον φροντιστή Γ. Μίκο, μου μίλησε ο κ, Νικ. Συρρής μαθηματικός, φροντιστής, πρώην Διευθυντής του Καλαμαρί και ανηψιός του Γ. Μίκου.
Το πρώτο φροντιστήριο στο οποίο εργάστηκε ήταν ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ όπου "Τότε δίδασκαν εκεί πολύ καλοί φροντιστές : Γ.Μίκος, Μπαλόγλου, Χαρισίου, Χειμωνίδης, Παπακωνσταντίνου, Μυλωνάς. Μεγάλο φροντιστήριο στα χρόνια εκείνα" είναι η εντύπωση του για εκείνα τα χρόνια του ΄55 περίπου.
Με αφορμή την δωρεά αυτή και την γνωστοποίηση της από τον αγαπητό Ανδρέα Πούλο, αναφέρω τις παρακάτω σκέψεις:
α) Οι Βιβλιοθήκες είτε Δημοτικές είτε Επιστημονικές είναι κορεσμένες από βιβλία και διαλέγουν επιλεκτικά ποιά θα κρατήσουν.
β) υπάρχουν πολλοί φίλοι και συνάδελφοι με πλούσια βιβλιοθήκη και σπουδαία βιβλία στην κατοχή τους. Τα βιβλία αυτά, κομμάτια του βίου μας -και για μερικούς: η ζωή τους -κάποτε έρχεται η ώρα να "φύγουν". Μια έξυπνη κίνηση είναι να αναρτηθεί ένας κατάλογος σε σχετική σελίδα και να δωθούν σε φίλους που θα τα ζητήσουν ( το είδαμε να γίνεται εδώ στο mathematica). Ιδιώτες και Οργανισμοί έχουν δημιουργήσει με πολύ αγάπη, μικρές ή μεγάλες συλλογές με βιβλία και αξίζει να βοηθηθούν ή να γίνουν περισσότερο γνωστές.
Αναφέρω το Ι.Ε.Π, το Μουσείο Παιδείας του κ. Μπαλογιάννη στην Καλαμπάκα, το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης στην Αθήνα,την ψηφιακή προσπάθεια του Τ.Χρονόπουλου και το Ιστορικό Αρχείο Φροντιστών.
γ) Τα βιβλία που έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον είναι όσα έχουν κυκλοφορήσει πριν το 1975. Μετά υπήρξε μια μεγάλη εκδοτική έκρηξη καθώς το <<βοήθημα>> έγινε απαραίτητο στους υποψηφίους και υπήρχε και σχετική οικονομική ευχέρεια στην οικογένεια.Τα ξενόγλωσσα αποτελούν ιδιαίτερη κατηγορία βιβλίων.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Εκπαιδευτικά Θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες