ΕΜΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ

Θέματα για την Εκπαίδευση και τους Εκπαιδευτικούς
Άβαταρ μέλους
bilstef
Επικοινωνία:

ΕΜΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bilstef » Τρί Αύγ 20, 2013 2:01 pm

τελευταία επεξεργασία από Γενικοί Συντονιστές σε Τρί Αύγ 20, 2013 3:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Αντικατάσταση κειμένου με σύνδεσμο

Η ζωή είναι Ωραία,ας την χαρούμε.Εν οίδα ότι ουδέν οίδα!Γηράσκω αεί διδασκόμενος!
Η γη δεν μας ανήκει της ανήκουμε !
Βασίλης Στεφανίδης
Άβαταρ μέλους
parmenides51
Επικοινωνία:

Re: ΕΜΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parmenides51 » Τρί Αύγ 20, 2013 4:39 pm

Αντιγράφω κείμενο από το email μου σχετικά με τις προτάσεις του παραρτήματος ΕΜΕ Ημαθίας
Αγαπητοί συνάδελφοι,
σας επισυνάπτουμε τις προτάσεις που σήμερα Τρίτη 20/8/2013, στις 10:00 αναρτήσαμε κατά άρθρο στη Διαβούλευση ( http://www.opengov.gr/ypepth/?p=1687 ). Οι προτάσεις μας αυτές συνδιαμορφώθηκαν από την ΔΕ του Παραρτήματος και τα μέλη του.
Πριν την ανάρτησή τους κοινοποιήθηκαν στα κεντρικά της ΕΜΕ και μέρος τους συμπεριλήφθηκε στην ανακοίνωση της ΕΜΕ.
Συνοψίζοντας, κομβικά θέματα για τους μαθηματικούς είναι οι 7 ώρες Μαθηματικών γενικής παιδείας σε Α και Β Λυκείου, να μπουν τα Μαθηματικά στην Γ Λυκείου στο Πεδίο Υγείας, να αποτραπεί η υποβάθμιση των Μαθηματικών στο Τεχνικό Λύκειο και να συνδεθεί ο Εθνικός Οργανισμός Εξετάσεων και η Επιτροπή Διαγωνισμών με τη σχολική πραγματικότητα.

Με εκτίμηση
Λευτέρης Ασβεστόπουλος
Συνημμένα
Προτάσεις ΕΜΕ Ημαθίας προς Δημόσια Διαβούλευση επί του Σχεδίου Νόμου Αναδιάρθρωσης της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Υ.ΠΑΙ.Θ.19_8_2013.pdf
(78.09 KiB) Μεταφορτώθηκε 92 φορές

Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Τρί Αύγ 20, 2013 5:37 pm

bilstef έγραψε:...http://www.hms.gr/node/733...
Επιτρέψτε μου να ταυτίζομαι πλήρως με την ανακοίνωση της Ε.Μ.Ε. και να την συγχαρώ για την συγκεκριμένη θαρραλέα της στάση, κόντρα πλέον στον λαϊκισμό της εποχής που οδηγεί τελικά στον συμβιβασμό και την επαφή με την εξουσία σε βάρος των Μαθηματικών αλλά και του Μάχιμου Έλληνα Μαθηματικού.
Ναι τέτοιες ανακοινώσεις, όπως η συγκεκριμένη της Ε.Μ.Ε., είναι προς το συμφέρον της Μαθηματικής εκπαίδευσης, αλλά και υπέρ του Υπεράξιου Έλληνα Μαθηματικού-επιστήμονα και διδάσκοντα περί τα Μαθηματικά. Είναι μάλιστα πολύ κοντά στο πνεύμα των τοποθετήσεων μου περί τα θέματα αυτά και εδώ στο mathematica (είναι εύκολο να διαπυστωθεί), πράγμα που με ικανοποιεί και προσωπικά.

S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.
Άβαταρ μέλους
Christos75
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos75 » Τρί Αύγ 20, 2013 6:45 pm

Ευθυγραμμίζομαι κι εγώ πλήρως με την ανακοίνωση της Ε.Μ.Ε. σε ό,τι αφορά τις προτάσεις της για τα Μαθηματικά και τις εξετάσεις αυτών.
Επίσης, κατά την προσωπική μου άποψη, θα έπρεπε η εξέταση των Μαθηματικών στην Γ' Λυκείου που αφορά την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση,
να μην αντλούσε θέματα από τράπεζα αλλά εξ'ολοκλήρου τα θέματα να έμπαιναν από την λεγόμενη επιτροπή που βεβαίως θα περιελάμβαναν και
θέματα-συνδυαστικά βεβαίως-Ευκλείδειας Γεωμετρίας!

Χρήστος Λοΐζος
DIMAR

Αντίο μικρή μου αστρονομία...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIMAR » Τετ Αύγ 21, 2013 2:26 am

Αντίο μικρή μου αστρονομία …
Όποιος πρόλαβε σε γνώρισε για τους υπόλοιπους
σβήσαν τ’ αστέρια και μαζί τους τα όνειρα…
Με το νέο Λύκειο δεν χρειάζεσαι ποιά ,
είσαι κάτι το περιττό,
το σκανδαλώδες για την οικονομία …
Άλλωστε τι χρειάζεσαι ;
γιατί να διδάσκεσαι σε εφήβους ;
εσύ ήσουν ένα μάθημα που άνοιγες τους ορίζοντες, είχες σφαιρική όψη , εξηγούσες φαινόμενα, πρόσφερες την ανακάλυψη, αναζητούσες ίχνη ζωής στο σύμπαν, διοργανώνονταν για σένα διαγωνισμοί μαθητών με τόσες διακρίσεις διεθνώς …
γιατί να χρειάζεσαι;
Ας κατέβουμε από το διαστημόπλοιό μας γιατί το ταξίδι τελείωσε …
Και μην ξεχνάς στην ελλειπτική τροχιά των πλανητών η μία εστία είναι ο ήλιος ..
(ας ήταν στην άλλη η σύνεση……)
Δυστυχώς δεν θα μπορείς να φυτέψεις τις ιδέες σου σε άγουρα νιάτα έτσι όπως σε γνώρισα και ‘γώ .
Αντίο…

Μαρδίκης Δημήτρης
ΠΕ03 μαθηματικός

Άβαταρ μέλους
Christos75
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos75 » Τετ Αύγ 21, 2013 2:37 am

Κι εγώ που ασχολήθηκα μαζί της για ένα διάστημα τολμώ να γράψω ότι με μάγεψε. Ωστόσο πλέον δεν θα ανήκει στα μαθήματα που θα πρέπει να ασχοληθούν τα νέα παίδια. Πραγματικά κρίμα... Αντίο ανστρονομία λοιπόν... Ίσως κάποια στιγμή ξαναβρεθούμε...

Χρήστος Λοΐζος
Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Τετ Αύγ 21, 2013 8:56 am

Πόσα επιμέρους αλλά ουσιαστικά θέματα αναφύονται από διαλόγους επιπέδου όπως εδώ στο mathematica!!
Ήθελα να ήξερα αυτοί οι «σοφοί σχεδιαστές» (*) (με τα εισαγωγικά να έχουν την μεγάλη τους σημασία) επί των γραφείων και μακριά από την Μάχη για μεταλαμπάδευση της γνώσης, κάνουν στοιχειώδη έστω μελέτη;
Έχουν αυτή την δυνατότητα φυσική ή διαδικαστική;
Ποιος δεν έχει μαγευτεί και εμπνευστεί από την ενορατική κατ’ αρχάς επαφή με τον βραδινό ουρανό (ειδικά της ηλιόλουστης Πατρίδας μας με τον πεντακάθαρο βραδινό ουρανό, όπου οι αστερισμοί τελικά λειτουργούν) και να θέλει να ψάξει για αυτή την μαγεία; Αυτή η ψυχρή αντιμετώπιση των πραγμάτων από τους «σοφούς σχεδιαστές» (με τα εισαγωγικά να έχουν την μεγάλη τους σημασία) πέραν από τις στιγμές της έμπνευσης για ουσιαστική γνώση μετατρέπει τον Άνθρωπο σιγά-σιγά σε ζώο που δεν θα μπορέσει να παράξει πολιτισμό. Δυστυχώς μακροπρόθεσμα όταν θα αρχίσει ο Άνθρωπος να δρα σαν ζώο θα είναι πλέον αργά και για αυτούς.
Το «Λάθος» του Αντώνη Σαμαράκη σε πλήρη ίσως εξέλιξη.
Αντί λοιπόν να «κλαίμε» για την φυγή μίας μεγάλης και χρήσιμης αγάπης (εν προκειμένω της Αστρονομίας) ας δούμε πώς θα πρέπει να δράσουμε για να την κρατήσουμε κοντά μας.

(*) Πολλοί από αυτούς, από ότι ακούγεται, θα αφήσουν τα γραφεία τους και θα μπουν στην τάξη…είδωμεν.

Και βέβαια ας μην ξεχνάμε την θετικότατη τοποθέτηση της Ε.Μ.Ε.: http://www.hms.gr/node/733...

S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.
batmsup1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από batmsup1 » Τετ Αύγ 21, 2013 10:17 am

Δεν πειράζει, κάθε λαός έχει τους πολιτικούς που του αξίζουν, αρα και την παιδεία που του αξίζει.

Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής

Re: Αντίο μικρή μου αστρονομία...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Τετ Αύγ 21, 2013 9:17 pm

DIMAR έγραψε:Αντίο μικρή μου αστρονομία …
είσαι κάτι το περιττό,
Άλλωστε τι χρειάζεσαι ;
εσύ ήσουν ένα μάθημα που άνοιγες τους ορίζοντες, είχες σφαιρική όψη , εξηγούσες φαινόμενα, πρόσφερες την ανακάλυψη, αναζητούσες ίχνη ζωής στο σύμπαν, διοργανώνονταν για σένα διαγωνισμοί μαθητών με τόσες διακρίσεις διεθνώς …
γιατί να χρειάζεσαι;
Δυστυχώς δεν θα μπορείς να φυτέψεις τις ιδέες σου σε άγουρα νιάτα έτσι όπως σε γνώρισα και ‘γώ .
Αντίο…

Μαρδίκης Δημήτρης
ΠΕ03 μαθηματικός
Στον παραπάνω συνάδελφο εκφράζω ένα αληθινό και μεγάλο εύγε !

Πάντα μου άρεσε αυτό το αντικείμενο, αλλά πέρυσι το δίδαξα για πρώτη φορά.Ποτέ και σε κανένα άλλο τμήμα δε μπόρεσα να πω τόσο πράγματα για την ποίηση, για την ανθρώπινη μοίρα, για τη μαγεία της επιστήμης, για το σκοπό της ζωής !

Πιο πολύ προσπάθησα να λειτουργήσω ως ...στοχαστής(άφταστος τίτλος για μένα και ανάξιος να τον υπηρετήσω, ωστόσο με εμπνέει ), παρά ως καθηγητής. Μερικοί μαθητές κάτι έδειξαν να κατάλαβαν , αυτό κατάλαβα, άλλοι έδειξαν ότι το χάρηκαν πολύ .

Κάναμε και βραδυά αστρονομίας , ίσως μερικοί να συνέχισαν από τότε να περπατάνε ...με το κεφάλι ψηλά ,έστω και τη νύχτα !

Η αστρονομία πρέπει να μείνει ως μάθημα, έστω και για λίγους !

Μπάμπης

Άβαταρ μέλους
rek2
Επιμελητής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από rek2 » Τετ Αύγ 21, 2013 9:28 pm

Μπάμπης Στεργίου έγραψε: ....

Κάναμε και βραδυά αστρονομίας , ίσως μερικοί να συνέχισαν από τότε να περπατάνε ...με το κεφάλι ψηλά, έστω και τη νύχτα !

Μπάμπης
Τέλειο! Μπάμπη, σε βρίσκω σε κέφια!

Άβαταρ μέλους
chris
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris » Τετ Αύγ 21, 2013 9:32 pm

είσαι κάτι το περιττό,
Άλλωστε τι χρειάζεσαι ;
γιατί να χρειάζεσαι;
Αντίο…

Μαρδίκης Δημήτρης
ΠΕ03 μαθηματικός
Αυτό το εκπληκτικό μάθημα θα λείψει σε πολλούς. Πρόκειται για πολύ όμορφο αντικείμενο πραγματικά και μαγεύτηκα έχοντας την τύχη να ασχοληθώ κάπως παραπάνω εξωσχολικά.

Φέτος η 7η Διεθνής Ολυμπιάδα Αστρονομίας διεξήχθη στο Βόλο και εύλογα θα αναρωτηθεί κάποιος πως είναι δυνατόν Έλληνες μαθητές να λάβουν μέρος.
Δυστυχώς το μήνυμα είναι πως οτιδήποτε κάνει κάποιος το κάνει μόνος του πλέον!

Στραγάλης Χρήστος
Άβαταρ μέλους
ΑΛΕΞΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΕΞΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ » Τετ Αύγ 21, 2013 10:30 pm

Μη βιάζεστε, στον επόμενο τόνο μπορεί η αστρονομία να περιέχεται στο πρόγραμμα. Δεν είδατε τι έγινε με το ωρολόγιο στο γυμνάσιο;
Τη Τετάρτη έλειπε η Τεχνολογία ενώ τη Πέμπτη, επίσημα πλέον και οριστικά, είναι στο ωρολόγιο πρόγραμμα. Επειδή βέβαια τη " στενοχώρησαν ", της έδωσαν μια απιπλέον ώρα στη Γ΄ Τάξη ( μέχρι πέρυσι διδασκόταν ΜΟΝΟ στην Α΄ και Β΄ Τάξη).
Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας......

Τους χαιρετισμούς μου.....

Γ. Αλεξίου

Μην προσπερνάς το προφανές!
( Αϊνστάιν )
ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Πέμ Αύγ 22, 2013 12:35 am

είσαι κάτι το περιττό,
Άλλωστε τι χρειάζεσαι ;
γιατί να χρειάζεσαι;
Αντίο…

Μαρδίκης Δημήτρης
ΠΕ03 μαθηματικός
Xαίρομαι ιδιαίτερα που ένας παλιός μου γνώριμος , ο Δημήτρης Μαρδίκης , εκφράζεται με αυτά τα λόγια για το μάθημα της Αστρονομίας.
Λυπάμαι αφάνταστα που το μάθημα αυτό καταργείται από το σχολικό πρόγραμμα. Τα λόγια του Δημήτρη με κάλύπτουν πλήρως....

Το μάθημα αυτό ήταν υποχρεωτικό στην τελευταία τάξη του Λυκείου για δεκαετίες , ενώ από τη σχολική χρονιά 1983-1984 υποχρεωτικό στη Β΄ Λυκείου. Στα χρόνια του Αρσένη έγινε προαιρετικό στη Β΄ Λυκείου , από εκεί ξεκίνησε η κάθοδος .....

Όταν πρωτοδιορίστηκα ζήτησα να το διδάξω . '' Δεν το δήλωσαν αρκετά παιδιά για να σχηματιστεί τμήμα '' η απάντηση της διευθύντριας.
Η μοίρα των πιο πολλών μαθημάτων επιλογής που έβαλε ο Αρσένης αυτή ήταν.
Τη σχολική χρονιά 2005-2006 κατάφερα να το διδάξω σε τμήμα 5 παιδιών , παρά τις αντιδράσεις της διευθύντριας. Το χάρηκα πολύ....

Όλα αυτά συμβαίνουν στην Ελλάδα , μια χώρα που ανέπτυξε την Αστρονομία , μια χώρα που ενώ δεν είχε κλείσει 20 χρόνια από τη δημιουργία του κράτους της - στη δεκαετία του 1840 - έχτιζε αστεροσκοπείο στο λόφο των Νυμφών της Αθήνας , μιας Αθήνας που μακρυά από κάθε μαζικό τεχνητό φωτισμό επέτρεπε τις παρατηρήσεις.

Κρατάω ακόμα το βιβλίο της Αστρονομίας που είχα ως μαθητής , αυτό των Κωτσάκη-Χασάπη. Δεν είναι μόνο γνώσεις , είναι και συναισθήματα....

Γλυκειά μου Αστρονομία , για μένα δεν έφυγες . Θα είσαι πάντα εδώ , γιατί κανένα σχολικό πρόγραμμα που σε θεωρεί περιττή δε μπορεί να σε μηδενίσει....

EDIT: Και για όσους θέλουν να βλέπουν τα πράγματα λίγο πιο ωμά και όχι τόσο συναισθηματικά όσο εγώ και κάποιοι άλλοι , θυμίζω ότι η Αστρονομία ήταν για τους ΠΕ 03 μάθημα πρώτης ανάθεσης . Κάτι ήταν κι αυτό , σημαντικό για μερικούς που σίγουρα ωφελήθηκαν . Νομίζω ότι οι συνάδελφοι που διδάσκουν σε δημόσια σχολεία αντιλαμβάνονται τι γράφω.

nikolaos p.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikolaos p. » Πέμ Αύγ 22, 2013 1:47 am

Πολυ δυσάρεστο γεγονός που καταργείται! Εύχομαι να αλλάξουν γνώμη! (γίνονται και θαύματα!) ;)

ΕικόναΕικόνα
Απάντηση

Επιστροφή σε “Εκπαιδευτικά Θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης