Διανυσματικός Λογισμός

Συντονιστής: matha

BrainlessPOMO
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 24, 2019 3:33 am

Διανυσματικός Λογισμός

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BrainlessPOMO » Κυρ Μαρ 24, 2019 3:49 am

Είμαι φοιτητής στο πολυτεχνείο ως μηχανικός υπολογιστών. Ξέρω ότι αυτό που θα κάνω τρ είναι λίγο "κλέψιμο" αλλά πρέπει να παραδώσω μία εργασία για τα μαθηματικά 2 (που τα χρωστάω ήδη) και δεν μπορώ να λύσω αυτή την άσκηση:

Αν a,b,c είναι μη συνεπίπεδα διανύσματα του Δ^3 τότε για
κάθε άλλο διάνυσμα D ανήκει στο Δ^3, να αποδείξετε ότι υπάρχουν μοναδικοί
συντελεστές λ, μ,ν ανήκουν R τέτοιοι ώστε:
d = λa + μb + νc

όπου
λ = (d, b, c)/(a, b, c)
μ = (d, c, a)/(b, c, a)
ν = (d, a, b)/(c, a, b)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και την βοήθεια σας. Δεν με ενδιαφέρει απλά να παραδώσω την εργασία, θέλω να καταλάβω την απάντηση, άρα αν γίνεται να γράψετε μία μικρή επεξήγηση.
ΥΓ: Ξέρω τί είναι η βάση διανυσματικού χώρου και τα γραμμικώς ανεξάρτητα διανύσματα :coolspeak:



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15764
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Διανυσματικός Λογισμός

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Κυρ Μαρ 24, 2019 8:56 am

BrainlessPOMO έγραψε:
Κυρ Μαρ 24, 2019 3:49 am
πρέπει να παραδώσω μία εργασία για τα μαθηματικά 2 (που τα χρωστάω ήδη) και δεν μπορώ να λύσω αυτή την άσκηση:
Στο φόρουμ αυτό σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν θα γίνουμε συνεργοί στην ιδέα να παραδώσεις ως δικές σου ασκήσεις που βαθμολογούνται σε μάθημα.

Πόσο μάλλον όταν η άσκηση είναι πολύ απλή, υπάρχει παρόμοια στα βιβλία σου (στην θεωρία) και τα οποία βιβλία σου δίνει δωρεάν το κράτος.

Θα χαρούμε να σε βοηθήσουμε να κατανοήσεις ένα λεπτό σημείο αλλά όχι να υποσκελίσουμε τους Καθηγητές σου.


BrainlessPOMO
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 24, 2019 3:33 am

Re: Διανυσματικός Λογισμός

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BrainlessPOMO » Δευ Μαρ 25, 2019 1:32 am

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Κυρ Μαρ 24, 2019 8:56 am
BrainlessPOMO έγραψε:
Κυρ Μαρ 24, 2019 3:49 am
πρέπει να παραδώσω μία εργασία για τα μαθηματικά 2 (που τα χρωστάω ήδη) και δεν μπορώ να λύσω αυτή την άσκηση:
Στο φόρουμ αυτό σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν θα γίνουμε συνεργοί στην ιδέα να παραδώσεις ως δικές σου ασκήσεις που βαθμολογούνται σε μάθημα.

Πόσο μάλλον όταν η άσκηση είναι πολύ απλή, υπάρχει παρόμοια στα βιβλία σου (στην θεωρία) και τα οποία βιβλία σου δίνει δωρεάν το κράτος.

Θα χαρούμε να σε βοηθήσουμε να κατανοήσεις ένα λεπτό σημείο αλλά όχι να υποσκελίσουμε τους Καθηγητές σου.
Εντάξει. Απλά δεν βρήκα καμία ίδια άσκηση στο βιβλίο και έχω ψιλό κολλήσει.
Αρκεί να πω ότι αφού είναι μη συνεπίπεδα τα διανύσματα είναι και γραμμικώς ανεξάρτητα άρα και βάσεις του Δ^3? Αν όχι θα κάτσω να ψάξω ακόμα περισσότερο


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15764
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Διανυσματικός Λογισμός

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Δευ Μαρ 25, 2019 8:05 am

BrainlessPOMO έγραψε:
Δευ Μαρ 25, 2019 1:32 am
δεν βρήκα καμία ίδια άσκηση στο βιβλίο
.
Όπως έγραψα παραπάνω, ουσιαστικά πρόκειται για θεωρία.

Κάτι ακόμα: Σύμφωνα με τους κανονισμούς του φόρουμ πρέπει να γράφουμε σε latex. Δεν είναι της ώρας να εξηγήσω γιατί αυτό είναι
σωστή πρακτική.


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες