ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ*.

Συντονιστές: cretanman, Demetres, polysot, socrates, silouan, rek2

ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ*.

#581

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Τετ Ιαν 13, 2016 5:38 pm

S.E.Louridas έγραψε:Θα ήθελα K. Νίκο Κυριαζή να μου επιτραπεί να σε ευχαριστήσω για το ανεπανάληπτο αυτό δώρο, που αγγίζει το πνεύμα του Ευκλείδη και που απλόχερα μας δώρισες. Σου εύχομαι από καρδιάς την συνέχιση τέτοιων επιστημονικών παρεμβάσεων προόδου και ουσιαστικής ανέλιξης. Να είσαι πάντα καλά εσύ και οι άνθρωποι σου.


(*) ... Προσωπικά θεωρώ ότι το μήνυμα του εγχειρήματος αυτού, είναι σαφώς ευρύτερο και αποτελεί μία ουσιαστική απάντηση στη πρόκληση της εποχής με πολλούς αποδέκτες....

Σωτήρης Ε. Λουρίδας
Αγαπητέ Σωτήρη,
Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου και τα θερμά σου λόγια, που μου δίνουν δύναμη να συνεχίσω τον αγώνα μου για τη Γεωμετρία.

Θα περιμένω με ενδιαφέρον τις εποικοδομητικές σου καυτές κριτικές, όταν φυσικά σου δοθεί ο χρόνος να μελετήσεις το βιβλίο. Λέω με ενδιαφέρον, ειδικά από σένα, που είσαι καταξιωμένος συγγραφέας Ευκλείδειας Γεωμετρίας, αγαπάς και αγωνίζεσαι για τη Γεωμετρία.

Να είσαι γερός και δυνατός με μια καλή και δημιουργική χρονιά.


Με αγάπη και εκτίμηση
Νίκος Κυριαζής

ΥΓ: Σωτήρη, ότι το βιβλίο αποτελεί μήνυμα με πολλούς αποδέκτες, είναι φανερό. Τούτο άλλωστε φαίνεται και στον επίλογό μου στη σελίδα 759, αλλά και σε άλλες θέσεις του.



Λέξεις Κλειδιά:
ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ*.

#582

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Πέμ Ιαν 14, 2016 9:17 am

gbaloglou έγραψε:Μοναχικέ (και μοναδικέ) καβαλάρη (σελ. 13) Νίκο Κυριαζή μόλις τώρα το είδα, θερμότατα συγχαρητήρια!!! Ακόμη και όσοι δεν έχουν την χρονική ή πνευματική δυνατότητα να κατανοήσουν το έργο σου ... σίγουρα θα αισθανθούν την μεγαλοσύνη του μέσα από τον καταρράκτη σχημάτων στο τέλος!

Γιώργος Μπαλόγλου
Γιώργο,
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα θερμότατα συγχαρητήριά σου και τα καλά σου λόγια.

Σου εύχομαι μια όμορφη και δημιουργική χρονιά.

Προφανώς είδες μόνο τη σελίδα 13, όμως δεν πήγες στον επίλογό μου στη σελίδα 758, για να δεις τη συνέχεια.

Όσο για τα πολλά σχήματα που είδες στο τέλος του βιβλίου, αυτά αποτελούν ένα ένθετο φυλλάδιο, με όλα τα σχήματα που περιέχονται και στο βιβλίο, για την εξυπηρέτηση των μελετητών του.

Τα λέμε από κοντά, όταν το αποφασίσετε με τον Ανδρέα.


Με αγάπη και εκτίμηση
Νίκος Κυριαζής


Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3341
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ*.

#583

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Πέμ Ιαν 14, 2016 9:58 am

ΝΙΚΟΣ έγραψε:
gbaloglou έγραψε:Μοναχικέ (και μοναδικέ) καβαλάρη (σελ. 13) Νίκο Κυριαζή μόλις τώρα το είδα, θερμότατα συγχαρητήρια!!! Ακόμη και όσοι δεν έχουν την χρονική ή πνευματική δυνατότητα να κατανοήσουν το έργο σου ... σίγουρα θα αισθανθούν την μεγαλοσύνη του μέσα από τον καταρράκτη σχημάτων στο τέλος!

Γιώργος Μπαλόγλου
Γιώργο,
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα θερμότατα συγχαρητήριά σου και τα καλά σου λόγια.

Σου εύχομαι μια όμορφη και δημιουργική χρονιά.

Προφανώς είδες μόνο τη σελίδα 13, όμως δεν πήγες στον επίλογό μου στη σελίδα 758, για να δεις τη συνέχεια.

Όσο για τα πολλά σχήματα που είδες στο τέλος του βιβλίου, αυτά αποτελούν ένα ένθετο φυλλάδιο, με όλα τα σχήματα που περιέχονται και στο βιβλίο, για την εξυπηρέτηση των μελετητών του.

Τα λέμε από κοντά, όταν το αποφασίσετε με τον Ανδρέα.


Με αγάπη και εκτίμηση
Νίκος Κυριαζής
Νίκο αν και δεν αφιέρωσα στο βιβλίο σου τον χρόνο που του αξίζει, την σελίδα 758 την είχα διαβάσει :) Κάτι που δεν βρήκα στο βιβλίο, αλλά ούτε και εδώ: ο αρχικός σπινθήρας, η άσκηση δηλαδή εδώ στο :logo: που οδήγησε στο βιβλίο σου! (Ή μήπως πρόκειται για την άσκηση που προτείνεις στην αρχική δημοσίευση του παρόντος νήματος (μήκους 30 'σελίδων' :logo: ) στις 29-11-11;)

Ναι, πρέπει να κάνουμε μια συνάντηση να το γιορτάσουμε!

Γιώργος Μπαλόγλου


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ*.

#584

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Πέμ Ιαν 14, 2016 4:22 pm

ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ έγραψε:Καμαρώνω τον κύριο Νίκο Κυριαζή για το κουράγιο του να ασχολείται με την Ευκλείδεια Γεωμετρία. Όταν ένας άνθρωπος έχει μια επαγγελματική πορεία άσχετη με τα μαθηματικά και καταφέρνει να έχει τόσα αποτελέσματα σε μια ηλικία που άλλοι χάνουν το ενδιαφέρον τους για ό,τι τους ενδιέφερε κάποτε , τότε ο άνθρωπος αυτός είναι αξιοζήλευτος. Πολύ θα ΄θελα να τον γνωρίσω και να τα πούμε...Έχω τόσα να τον ρωτήσω...Θα ήθελα τόσα να μου πει...
Τα όσα γράφω δεν είναι υπερβολές , είναι από την καρδιά μου...
Κύριε Νίκο , δεν ξέρω αν ποτέ θα συναντηθούμε , θέλω να ξέρεις ότι είσαι παράδειγμα προς μίμηση. Να είσαι καλά και να συνεχίζεις να ασχολείσαι - με τον τρόπο σου - με την Ευκλείδεια Γεωμετρία. Προσφέρεις και βοηθάς...
Και δείχνεις τι μπορεί να κάνει ένας συνταξιούχος όταν κρατάει στο μυαλό και στην καρδιά κάτι που αγάπησε όταν ήταν μαθητής.

Τηλέμαχος Μπαλτσαβιάς
Ένας απλός καθηγητής μαθηματικών σε ένα γυμνάσιο ενός χωριού της Κεφαλονιάς.
Αγαπητέ φίλε Τηλέμαχε,
Σε ευχαριστώ θερμά για τις εγκάρδιες ευχές σου και τα πολύ ευγενικά σου λόγια.

Σε βλέπω πολύ συχνά στο mathematica και με έχει εντυπωσιάσει η προσπάθειά σου να παρουσιάσεις πάντα κάτι νέο στα Μαθηματικά. Αυτό με συγκινεί, ιδιαίτερα γιατί και εγώ αυτό κάνω. Δηλαδή διαρκώς ερευνώ.

Θα περιμένω με ενδιαφέρον τις καυτές αλλά εποικοδομητικές σου κριτικές για την Αρμονική Γεωμετρία, όταν φυσικά σου δοθεί ο χρόνος και τη μελετήσεις σε βάθος.

Στην Κεφαλονιά έχω έλθει το 1984. Με έχει εντυπωσιάσει και θα ήθελα να την επισκεφθώ ξανά με την πρώτη ευκαιρία.

Σε περιμένω στο συνέδριο της Θεσσαλονίκης να τα πούμε από κοντά.

Σου εύχομαι μια καλή, όμορφη και δημιουργική χρονιά.


Με αγάπη και εκτίμηση
Νίκος Κυριαζής


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ*.

#585

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Παρ Ιαν 15, 2016 9:35 am

chris_gatos έγραψε:Κύριε Νικο συγχαρητήρια για τη δουλειά σας και ένα μεγάλο ευχαριστώ για την προσφορά σας!
Να είστε καλά!
Αγαπητέ Χρήστο,
Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου, τις ευχαριστίες σου και τα συγχαρητήριά σου για το νέο μου βιβλίο «Αρμονική Γεωμετρία».

Σε βλέπω συχνά στο mathematica και έτσι ακούγεται το όνομά μας, μια και εγώ δεν είχα αυτή την ευκαιρία.

Θα περιμένω τα εποικοδομητικά σχόλιά σου για το νέο μου βιβλίο, όταν φυσικά σου δοθεί ο χρόνος να το μελετήσεις σε βάθος.

Σου εύχομαι να είσαι γερός, με μια καλή, όμορφη και επιτυχημένη χρονιά.


Με αγάπη και εκτίμηση
Νίκος Κυριαζής.


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ*.

#586

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Παρ Ιαν 15, 2016 5:10 pm

gbaloglou έγραψε:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
gbaloglou έγραψε:Μοναχικέ (και μοναδικέ) καβαλάρη (σελ. 13) Νίκο Κυριαζή μόλις τώρα το είδα, θερμότατα συγχαρητήρια!!! Ακόμη και όσοι δεν έχουν την χρονική ή πνευματική δυνατότητα να κατανοήσουν το έργο σου ... σίγουρα θα αισθανθούν την μεγαλοσύνη του μέσα από τον καταρράκτη σχημάτων στο τέλος!

Γιώργος Μπαλόγλου
Γιώργο,
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα θερμότατα συγχαρητήριά σου και τα καλά σου λόγια.

Σου εύχομαι μια όμορφη και δημιουργική χρονιά.

Προφανώς είδες μόνο τη σελίδα 13, όμως δεν πήγες στον επίλογό μου στη σελίδα 758, για να δεις τη συνέχεια.

Όσο για τα πολλά σχήματα που είδες στο τέλος του βιβλίου, αυτά αποτελούν ένα ένθετο φυλλάδιο, με όλα τα σχήματα που περιέχονται και στο βιβλίο, για την εξυπηρέτηση των μελετητών του.

Τα λέμε από κοντά, όταν το αποφασίσετε με τον Ανδρέα.


Με αγάπη και εκτίμηση
Νίκος Κυριαζής
Νίκο αν και δεν αφιέρωσα στο βιβλίο σου τον χρόνο που του αξίζει, την σελίδα 758 την είχα διαβάσει :) Κάτι που δεν βρήκα στο βιβλίο, αλλά ούτε και εδώ: ο αρχικός σπινθήρας, η άσκηση δηλαδή εδώ στο :logo: που οδήγησε στο βιβλίο σου! (Ή μήπως πρόκειται για την άσκηση που προτείνεις στην αρχική δημοσίευση του παρόντος νήματος (μήκους 30 'σελίδων' :logo: ) στις 29-11-11;)

Ναι, πρέπει να κάνουμε μια συνάντηση να το γιορτάσουμε!

Γιώργος Μπαλόγλου

Γιώργο,
Αν κατάλαβα καλά, ζητάς να μάθεις για την άσκηση που αποτέλεσε το έναυσμα της συγγραφής του βιβλίου «Αρμονική Γεωμετρία».

Πρόκειται για μια άσκηση που αναφέρεται σε τρίγωνο ABG και τις δύο ισογώνιές του AD, AE της γωνίας του A. Κάποιος φίλος έδωσε τη δική του απόδειξη στην οποία αποκάλεσε τη δέσμη A \ A\left(BDEC \right) απλά με τον όρο «συμμετρική», αντί ισογώνιες τριγώνου, που συνήθως χρησιμοποιούμε. Ο μαγικός λοιπόν όρος «Συμμετρική Δέσμη», ήταν ειδικότερα το έναυσμα για να ξεκινήσω την έρευνά μου αρχικά επάνω στις Συμμετρικές Δέσμες 2, 4, 6, 8, …., 2n ακτινών και τις τομές τούτων από ευθείες, τίποτε περισσότερο.
Πολύ αργότερα ερεύνησα τι συμβαίνει με τις Κανονικές Δέσμες 4, 6, 8, …., ακτινών (κλειστών και ανοικτών), κτλ, και τις τομές τούτων από ευθείες.

Την άσκηση αυτή την έχω κρατήσει για ενθύμιο, όταν τη βρω, θα της αναρτήσω την διεύθυνσή στο mathematica για να τη δεις, γιατί τώρα δεν την έχω πρόχειρη.

Ευχαριστώ πολύ γιατί μου έδωσες την ευκαιρία αυτή, γιατί για την άσκηση αυτή, ενώ την μνημονεύω απλά στον πρόλογο του βιβλίου μου, δεν θεώρησα σωστό να αναφέρω περισσότερα γι’ αυτή, μέσα στο βιβλίο, καθώς δεν έχει νόημα.


Με αγάπη και εκτίμηση
Νίκος Κυριαζής.


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ*.

#587

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Τετ Μάιος 04, 2016 6:13 pm

Αγαπητοί φίλοι.
Πολύ σύντομα πρόκειται να εκδώσουμε την Αρμονική Γεωμετρία σε βιβλίο, καθώς ολοκληρώνονται και οι τελευταίες βελτιώσεις της.

Επειδή, όπως και αλλού έχουμε γράψει το βιβλίο αυτό δεν έχει σκοπό το κέρδος, καθώς, σύμφωνα με την επικρατούσα σήμερα αντίληψη, δεν θεωρούμε ότι είναι εμπορεύσιμο, θα κυκλοφορήσει σαν συλλεκτικό, σε μικρό αριθμό αντιτύπων, από τα οποία το μεγαλύτερο μέρος θα καλύψει ανάγκες σχετικές με την παραπέρα αξιοποίησή του.

Έτσι, για τους παραπάνω λόγους, όσοι φίλοι θέλουν να το προμηθευτούν, θα πρέπει να το δηλώσουν με προσωπικό τους μήνυμα, ώστε να τους το στείλουμε με αντικαταβολή (Ας σημειωθεί ότι έχουμε επιτύχει πολύ καλή τιμή). Στη δήλωσή τους αυτή θα πρέπει να αναφέρεται, αν το θέλουν με χονδρό (σκληρό) εξώφυλλο ή όχι, όπως και η πλήρης ταχυδρομική τους διεύθυνσή.

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.


Ευχαριστώ
Νίκος Κυριαζής

ΥΓ:
1/. Εξυπακούεται ότι, όσοι φίλοι το έχουν ήδη παραγγείλει, δεν είναι ανάγκη να το ζητήσουν ξανά με προσωπικό τους μήνυμα.
2/. Είναι φανερό ότι η εργασία αυτή δεν μπορεί να ξεπληρωθεί με χρήμα, καθώς ο κόπος και ο χρόνος που διαθέσαμε δεν είναι δυνατόν να εκτιμηθούν.


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ*.

#588

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Τετ Ιούλ 13, 2016 8:58 am

ΝΙΚΟΣ έγραψε:Αγαπητοί φίλοι.
Πολύ σύντομα πρόκειται να εκδώσουμε την Αρμονική Γεωμετρία σε βιβλίο, καθώς ολοκληρώνονται και οι τελευταίες βελτιώσεις της.

Επειδή, όπως και αλλού έχουμε γράψει το βιβλίο αυτό δεν έχει σκοπό το κέρδος, καθώς, σύμφωνα με την επικρατούσα σήμερα αντίληψη, δεν θεωρούμε ότι είναι εμπορεύσιμο, θα κυκλοφορήσει σαν συλλεκτικό, σε μικρό αριθμό αντιτύπων, από τα οποία το μεγαλύτερο μέρος θα καλύψει ανάγκες σχετικές με την παραπέρα αξιοποίησή του.

Έτσι, για τους παραπάνω λόγους, όσοι φίλοι θέλουν να το προμηθευτούν, θα πρέπει να το δηλώσουν με προσωπικό τους μήνυμα, ώστε να τους το στείλουμε με αντικαταβολή (Ας σημειωθεί ότι έχουμε επιτύχει πολύ καλή τιμή). Στη δήλωσή τους αυτή θα πρέπει να αναφέρεται, αν το θέλουν με χονδρό (σκληρό) εξώφυλλο ή όχι, όπως και η πλήρης ταχυδρομική τους διεύθυνσή.

Ευχαριστώ
Νίκος Κυριαζής

ΥΓ:
1/. Εξυπακούεται ότι, όσοι φίλοι το έχουν ήδη παραγγείλει, δεν είναι ανάγκη να το ζητήσουν ξανά με προσωπικό τους μήνυμα.
2/. Είναι φανερό ότι η εργασία αυτή δεν μπορεί να ξεπληρωθεί με χρήμα, καθώς ο κόπος και ο χρόνος που διαθέσαμε δεν είναι δυνατόν να εκτιμηθούν.

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΥΣΚΟΛΙΑ;

ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ
Η Κατασκευή Αρμονικού Δεκάπλευρου και η Νέα Μέθοδος του Αρμονικού Μετασχηματισμού, με πολύ απλό τρόπο.

Αγαπητοί φίλοι.
Επειδή παρατήρησα ότι πολλοί φίλοι δεν πλησιάζουν την Αρμονική Γεωμετρία, καθώς αυτή αναφέρεται σε νέα και πρωτόγνωρα Γεωμετρικά θέματα, την θεωρούν πολύ προηγμένη και δύσκολη, θεώρησα σκόπιμο να παρουσιάσω εδώ, με πολύ απλό τρόπο, τη λύση ενός από τα σπουδαιότερα και δυσκολότερα (μόνο από πλευράς επινόησής τους) Προβλήματά της και την νέα Μέθοδο του Αρμονικού Μετασχηματισμού, ώστε να γίνει πλήρως αντιληπτό ότι η Αρμονική Γεωμετρία, δεν είναι δύσκολη και έτσι να πέσει και ο σχετικός μύθος.

Το θέμα αυτό έχω αναρτήσει και στη σελίδα των Γενικών Μηνυμάτων, με σκοπό να το δουν όσον το δυνατόν περισσότεροι φίλοι, αλλά και γιατί πιστεύω ότι η Αρμονική Γεωμετρία είναι εύκολη και κατανοητή από όλους, ακόμη και από εκείνους που δεν ασχολούνται με τη Γεωμετρία.
Όμως, επειδή θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει και στη θέση αυτή, επέλεξα να το αναρτήσω και εδώ, που είναι και η φυσική του θέση.

Το Πρόβλημα αυτό και η λύση του φαίνονται, στο παρακάτω συνημμένο μου 281 [Ότι αναφέρεται στο παρακάτω συνημμένο μου, υπάρχει και στο βιβλίο της Αρμονικής Γεωμετρίας που έχει αναρτηθεί ΕΔΩ και σαν βιβλίο, υπάρχει στη ΜΑΘΗΜΑΤΙκΉ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ (Του Χάρη Βαφειάδη, Θεσσαλονίκη), στα βιβλιοπωλεία Σαββάλα, Ιανός, κτλ (Αθηνών και Θεσσαλονίκης), σε μικρό αριθμό αντιτύπων].

Παρακαλώ για τη μελέτη του παρακάτω συνημμένου μου και για τα σχετικά σχόλιά σας.


Φιλικά
Νίκος Κυριαζής.
Συνημμένα
Συνημμένο 281.doc
(66.5 KiB) Μεταφορτώθηκε 133 φορές
τελευταία επεξεργασία από ΝΙΚΟΣ σε Κυρ Ιαν 15, 2017 9:27 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ*.

#589

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Κυρ Νοέμ 06, 2016 10:58 am

gbaloglou έγραψε:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
gbaloglou έγραψε:Μοναχικέ (και μοναδικέ) καβαλάρη (σελ. 13) Νίκο Κυριαζή μόλις τώρα το είδα, θερμότατα συγχαρητήρια!!! Ακόμη και όσοι δεν έχουν την χρονική ή πνευματική δυνατότητα να κατανοήσουν το έργο σου ... σίγουρα θα αισθανθούν την μεγαλοσύνη του μέσα από τον καταρράκτη σχημάτων στο τέλος!

Γιώργος Μπαλόγλου
Γιώργο,
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα θερμότατα συγχαρητήριά σου και τα καλά σου λόγια.

Σου εύχομαι μια όμορφη και δημιουργική χρονιά.

Προφανώς είδες μόνο τη σελίδα 13, όμως δεν πήγες στον επίλογό μου στη σελίδα 758, για να δεις τη συνέχεια.

Όσο για τα πολλά σχήματα που είδες στο τέλος του βιβλίου, αυτά αποτελούν ένα ένθετο φυλλάδιο, με όλα τα σχήματα που περιέχονται και στο βιβλίο, για την εξυπηρέτηση των μελετητών του.

Τα λέμε από κοντά, όταν το αποφασίσετε με τον Ανδρέα.


Με αγάπη και εκτίμηση
Νίκος Κυριαζής
Νίκο αν και δεν αφιέρωσα στο βιβλίο σου τον χρόνο που του αξίζει, την σελίδα 758 την είχα διαβάσει :) Κάτι που δεν βρήκα στο βιβλίο, αλλά ούτε και εδώ: ο αρχικός σπινθήρας, η άσκηση δηλαδή εδώ στο :logo: που οδήγησε στο βιβλίο σου! (Ή μήπως πρόκειται για την άσκηση που προτείνεις στην αρχική δημοσίευση του παρόντος νήματος (μήκους 30 'σελίδων' :logo: ) στις 29-11-11;)

Ναι, πρέπει να κάνουμε μια συνάντηση να το γιορτάσουμε!

Γιώργος Μπαλόγλου

Γιώργο Καλημέρα.
Δεν έχω ξεχάσει την υπόσχεση που παραπάνω σου έχω δώσει. Τώρα που βρήκα λίγο χρόνο, έψαξα και βρήκα την άσκηση που απετέλεσε το έναυσμα για την έναρξη της δημιουργίας της Αρμονικής Γεωμετρίας.
Η άσκηση λοιπόν αυτή συζητήθηκε ΕΔΩ.

Κατά τη συζήτηση της παραπάνω άσκησης, γίνεται παραπομπή στην άσκηση της παραγράφου 188 σελίδα 331, του βιβλίου Κ.ΤΑΒΑΝΛΗ: Επίπεδος Γεωμετρία 1 (Εκδόσεις Χιωτέλη).
Στην άσκηση αυτή λοιπόν αναφέρεται μια κεντρική επίπεδη δέσμη τεσσάρων ακτινών, με συμμετρικά ζεύγη ακτινών, οπότε μου προέκυψε και η ιδέα του γενικού όρου «Συμμετρική Κεντρική Δέσμη» (§ 3.3, 3.5,….. του βιβλίου της Αρμονικής Γεωμετρίας), η οποία δέσμη αυτή απετέλεσε και το έναυσμα, για την συγγραφή του βιβλίου αυτού.

Φιλικά
Νίκος Κυριαζής


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ*.

#590

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Κυρ Νοέμ 06, 2016 11:05 am

gbaloglou έγραψε:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
gbaloglou έγραψε:Μοναχικέ (και μοναδικέ) καβαλάρη (σελ. 13) Νίκο Κυριαζή μόλις τώρα το είδα, θερμότατα συγχαρητήρια!!! Ακόμη και όσοι δεν έχουν την χρονική ή πνευματική δυνατότητα να κατανοήσουν το έργο σου ... σίγουρα θα αισθανθούν την μεγαλοσύνη του μέσα από τον καταρράκτη σχημάτων στο τέλος!

Γιώργος Μπαλόγλου
Γιώργο,
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα θερμότατα συγχαρητήριά σου και τα καλά σου λόγια.

Σου εύχομαι μια όμορφη και δημιουργική χρονιά.

Προφανώς είδες μόνο τη σελίδα 13, όμως δεν πήγες στον επίλογό μου στη σελίδα 758, για να δεις τη συνέχεια.

Όσο για τα πολλά σχήματα που είδες στο τέλος του βιβλίου, αυτά αποτελούν ένα ένθετο φυλλάδιο, με όλα τα σχήματα που περιέχονται και στο βιβλίο, για την εξυπηρέτηση των μελετητών του.

Τα λέμε από κοντά, όταν το αποφασίσετε με τον Ανδρέα.


Με αγάπη και εκτίμηση
Νίκος Κυριαζής
Νίκο αν και δεν αφιέρωσα στο βιβλίο σου τον χρόνο που του αξίζει, την σελίδα 758 την είχα διαβάσει :) Κάτι που δεν βρήκα στο βιβλίο, αλλά ούτε και εδώ: ο αρχικός σπινθήρας, η άσκηση δηλαδή εδώ στο :logo: που οδήγησε στο βιβλίο σου! (Ή μήπως πρόκειται για την άσκηση που προτείνεις στην αρχική δημοσίευση του παρόντος νήματος (μήκους 30 'σελίδων' :logo: ) στις 29-11-11;)

Ναι, πρέπει να κάνουμε μια συνάντηση να το γιορτάσουμε!

Γιώργος Μπαλόγλου

Γιώργο Καλημέρα.
Δεν έχω ξεχάσει την υπόσχεση που παραπάνω σου έχω δώσει. Τώρα που βρήκα λίγο χρόνο, έψαξα και βρήκα την άσκηση που απετέλεσε το έναυσμα για την έναρξη της δημιουργίας της Αρμονικής Γεωμετρίας.
Η άσκηση λοιπόν αυτή συζητήθηκε ΕΔΩ.

Κατά τη συζήτηση της παραπάνω άσκησης, γίνεται παραπομπή στην άσκηση της παραγράφου 188 σελίδα 331, του βιβλίου Κ.ΤΑΒΑΝΛΗ: Επίπεδος Γεωμετρία 1 (Εκδόσεις Χιωτέλη).
Στην άσκηση αυτή λοιπόν αναφέρεται μια κεντρική επίπεδη δέσμη τεσσάρων ακτινών, με συμμετρικά ζεύγη ακτινών, οπότε μου προέκυψε και η ιδέα του γενικού όρου «Συμμετρική Κεντρική Δέσμη» (§ 3.3, 3.5,….. του βιβλίου της Αρμονικής Γεωμετρίας), η οποία δέσμη αυτή απετέλεσε και το έναυσμα, για την συγγραφή του βιβλίου αυτού.

Φιλικά
Νίκος Κυριαζής


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ*.

#591

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Κυρ Δεκ 04, 2016 10:15 am

Αγαπητοί φίλοι, φίλοι της Αρμονικής Γεωμετρίας.
Επειδή παρατήρησα ότι πολλοί φίλοι δεν πλησιάζουν την Αρμονική Γεωμετρία, καθώς αυτή αναφέρεται σε νέα και πρωτόγνωρα Γεωμετρικά θέματα, πολλοί την θεωρούν πολύ προηγμένη και δύσκολη, σε συνδυασμό και με τον πολύ μεγάλο όγκο της, θεώρησα σκόπιμο να βοηθήσω τον ενδιαφερόμενο μελετητή της στην ευκολότερη μελέτη της.

Έτσι, με το παρακάτω συνημμένο μου 290, προτείνω έναν τρόπο, ο οποίος πιστεύω ότι θα βοηθήσει στη μελέτη του παραπάνω βιβλίου.


Φιλικά
Νίκος Κυριαζής
Συνημμένα
Συνημμένο 290..doc
(26.5 KiB) Μεταφορτώθηκε 130 φορές


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ*.

#592

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Δευ Δεκ 19, 2016 9:51 am

Αγαπητοί φίλοι, φίλοι της Αρμονικής Γεωμετρίας.
Επειδή παρατήρησα ότι πολλοί φίλοι αποφεύγουν την Αρμονική Γεωμετρία, καθώς αυτή αναφέρεται σε νέα και πρωτόγνωρα Γεωμετρικά θέματα, πολλοί την θεωρούν πολύ προηγμένη και δύσκολη, σε συνδυασμό και με τον πολύ μεγάλο όγκο της, αποφάσισα να βοηθήσω τον ενδιαφερόμενο μελετητή της, στην ευκολότερη μελέτη της.

Έτσι ετοίμασα και με το παρακάτω συνημμένο μου 291, αναρτώ το ιστορικό και περίληψη του βιβλίου της Αρμονικής Γεωμετρίας, επειδή πιστεύω αυτή θα βοηθήσει στη μελέτη του παραπάνω βιβλίου.

Για ακόμη πιο εύκολη μελέτη και κατανόηση της Αρμονικής Γεωμετρίας, θα επιδιώξω πολύ αργότερα να ετοιμάσω και να αναρτήσω σχετικό ΒΙΝΤΕΟ με την παραπάνω περίληψη.


Φιλικά
Νίκος Κυριαζής
Συνημμένα
Συνημμένο 291..doc
(78.5 KiB) Μεταφορτώθηκε 158 φορές


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ*.

#593

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Σάβ Σεπ 23, 2017 3:51 pm

Αγαπητοί φίλοι,
με την ανάρτησή μου αυτή, θέλω απλά να κάνω γνωστό στους ενδιαφερόμενους φίλους της ΑΡΜΟΝΙΚΗΣ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑΣ, ότι περατώθηκε η μετάφραση στα Αγγλικά του βιβλίου της Αρμονικής Γεωμετρίας και ότι πολύ σύντομα τούτο θα κυκλοφορήσει και στο εξωτερικό.


Με Αρμονική Γεωμετρική Αγάπη
Νίκος Κυριαζής.


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ*.

#594

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Σάβ Μαρ 16, 2019 9:59 am

Αγαπητοί φίλοι,
φίλοι της Αρμονικής Γεωμετρίας, απλά θα επιδιώξω εδώ να σας ενημερώσω σχετικά με τα 2, 5 χρόνια ουσιαστικής απουσίας μου, από το mathematica, αλλά και για τις προσπάθειές μου, για την ανάδειξη και αξιοποίηση, του βιβλίου μου «Αρμονική Γεωμετρία», που πιστεύω ότι τις δικαιούται.

Χρειάσθηκε περίπου ένας χρόνος, για να ολοκληρωθεί η μετάφραση, του παραπάνω βιβλίου μου στα Αγγλικά, καθώς προέκυψαν πολλές δυσκολίες, τις οποίες αντιμετωπίσαμε και με την βοήθεια των πολύ καλών φίλων Γιώργο Μπαλόγλου και Νίκο Δεργιαδέ, τους οποίους και ευ-χαριστώ πολύ.

Τελικά το βιβλίο αυτό εκδόθηκε και στην Αγγλική γλώσσα, ακριβώς με την ίδια γνωστή μορφή που έχει εκδοθεί και στα Ελληνικά, με σκοπό να σταλεί σε ξένα Πανεπιστήμια και Οίκους Διεθνών Βραβεύσεων, με επιδίωξη την βράβευσή του.

Μία άλλη προσπάθειά μου ήταν, να εκδοθεί τούτο και από την γνωστή Άμαζον, με σκοπό να γίνει γνωστό παγκοσμίως, όσο βέβαια είναι δυνατό. Τούτο επιτεύχθηκε, μετά από 1,5 χρόνο περίπου, καθώς προέκυψαν πολλές δυσκολίες προσαρμογής του βιβλίου, στον Κανονισμό της Άμαζον. Για την εργασία αυτή συνέβαλαν ο φίλος Γιώργος Μπαλόγλου, τον οποίο και ευχαριστώ πολύ και ο κύριος Πλάτων Μαλλιάγκας της mediterra books, τον οποίο ευχαριστώ πολύ, γιατί με βοήθησε πάρα πολύ, μη «φειδόμενος κόπων και διάθεση απεριόριστου χρόνου».

Τελικά, το βιβλίο αυτό εκδόθηκε και από την Άμαζον στα Αγγλικά σε έντυπη και τελείως άλλη μορφή, σε 3 τόμους, άλλο εξώφυλλο κτλ, αλλά και σε ψηφιακή μορφή σε kindle.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δουν τα βιβλία μου εδώ (Αγγλία):
https://www.amazon.co.uk/Nikos-D.-Kyria ... 07HDDXTGF/
ή εδώ (Αμερική):
https://www.amazon.com/Nikos-D.-Kyriazis/e/B07HDDXTGF/
Ακόμη αν αναγράψουν σε μηχανή αναζήτησης:
“Harmonic Geometry Nikos's”
ή απλά “Nikos D. Kyriazis”.

Για τα παραπάνω βιβλία έγινε και μια διαφήμιση, τα στατιστικά αποτελέσματα της οποίας αναμένουμε.

Όλα τα παραπάνω με κούρασαν πάρα πολύ και γι’ αυτό στο mathematica, δεν θα μπορέσω να έχω την δραστηριότητα που είχα, όμως θα σας παρακολουθώ και θα θαυμάζω τα επιτεύγματα των σπουδαίων Γεωμετρών του mathematica.


Με αγάπη
Νίκος Κυριαζής
τελευταία επεξεργασία από ΝΙΚΟΣ σε Παρ Ιαν 31, 2020 8:19 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ*.

#595

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Σάβ Μάιος 18, 2019 3:15 pm

ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Σάβ Μαρ 16, 2019 9:59 am
Αγαπητοί φίλοι,
φίλοι της Αρμονικής Γεωμετρίας, απλά θα επιδιώξω εδώ να σας ενημερώσω σχετικά με τα 2, 5 χρόνια ουσιαστικής απουσίας μου, από το mathematica, αλλά και για τις προσπάθειές μου, για την ανάδειξη και αξιοποίηση, του βιβλίου μου «Αρμονική Γεωμετρία», που πιστεύω ότι τις δικαιούται.

Χρειάσθηκε περίπου ένας χρόνος, για να ολοκληρωθεί η μετάφραση, του παραπάνω βιβλίου μου στα Αγγλικά, καθώς προέκυψαν πολλές δυσκολίες, τις οποίες αντιμετωπίσαμε και με την βοήθεια των πολύ καλών φίλων Γιώργο Μπαλόγλου και Νίκο Δεργιαδέ, τους οποίους και ευ-χαριστώ πολύ.

Τελικά το βιβλίο αυτό εκδόθηκε και στην Αγγλική γλώσσα, ακριβώς με την ίδια γνωστή μορφή που έχει εκδοθεί και στα Ελληνικά, με σκοπό να σταλεί σε ξένα Πανεπιστήμια και Οίκους Διεθνών Βραβεύσεων, με επιδίωξη την βράβευσή του.

Μία άλλη προσπάθειά μου ήταν, να εκδοθεί τούτο και από την γνωστή Άμαζον, με σκοπό να γίνει γνωστό παγκοσμίως, όσο βέβαια είναι δυνατό. Τούτο επιτεύχθηκε, μετά από 1,5 χρόνο περίπου, καθώς προέκυψαν πολλές δυσκολίες προσαρμογής του βιβλίου, στον Κανονισμό της Άμαζον. Για την εργασία αυτή συνέβαλαν ο φίλος Γιώργος Μπαλόγλου, τον οποίο και ευχαριστώ πολύ και ο κύριος Πλάτων Μαλλιάγκας της mediterra books, τον οποίο ευχαριστώ πολύ, γιατί με βοήθησε πάρα πολύ, μη «φειδόμενος κόπων και διάθεση απεριόριστου χρόνου».

Τελικά, το βιβλίο αυτό εκδόθηκε και από την Άμαζον στα Αγγλικά σε έντυπη και τελείως άλλη μορφή, σε 3 τόμους, άλλο εξώφυλλο κτλ, αλλά και σε ψηφιακή μορφή σε kindle.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δουν τα βιβλία μου εδώ (Αγγλία):
https://www.amazon.co.uk/Nikos-D.-Kyria ... 07HDDXTGF/
ή εδώ (Αμερική):
https://www.amazon.com/Nikos-D.-Kyriazis/e/B07HDDXTGF/
Ακόμη αν αναγράψουν σε μηχανή αναζήτησης:
“Harmonic Geometry Nikos's”
ή απλά “Nikos D. Kyriazis”.

Για τα παραπάνω βιβλία έγινε και μια διαφήμιση, τα στατιστικά αποτελέσματα της οποίας αναμένουμε.

Όλα τα παραπάνω με κούρασαν πάρα πολύ και γι’ αυτό στο mathematica, δεν θα μπορέσω να έχω την δραστηριότητα που είχα, όμως θα σας παρακολουθώ και θα θαυμάζω τα επιτεύγματα των σπουδαίων Γεωμετρών του mathematica.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ ΕΔΩ.


Με αγάπη
Νίκος Κυριαζής
τελευταία επεξεργασία από ΝΙΚΟΣ σε Παρ Ιαν 31, 2020 1:53 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ*.

#596

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Σάβ Αύγ 10, 2019 2:52 pm

ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΝΕΟ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ ΣΤΗΝ
ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ


Αγαπητοί φίλοι, φίλοι της Αρμονικής Γεωμετρίας, έχω τη χαρά να σας κάνω γνωστό ότι πετύχαμε και μία νέα δεύτερη λύση του περίφημου Προβλήματος Εικοσαετίας (όπως το έχω ονομάσει), το οποίο περιλαμβάνεται, στο παραπάνω βιβλίο μου της Αρμονικής Γεωμετρίας.

Η λύση αυτή βασίζεται σε ένα Θεώρημά μου του 1990, το οποίο τυχαία πρόσεξα ότι μπορεί να δώσει λύση στο παραπάνω Πρόβλημα.

Έτσι σήμερα, με το παρακάτω συνημμένο μου, αναρτώ την νέα λύση αυτή, για να την γνωρίσουν οι ενδιαφερόμενοι.


Φιλικά
Νίκος Κυριαζής

ΥΓ:
α. Γιώργο (Μπαλόγλου), το Θεώρημα 1, που αναφέρεται στο παρακάτω συνημμένο μου, είναι εκείνο που είχα δώσει στον αείμνηστο πατέρα σου (με εφαρμογές του), το οποίο πρέπει να υπάρχει στο αρχείο του και για το οποίο σου είχα μιλήσει παλιότερα.
β. Κώστα (Βήττα), είσαι ο μόνος που μπορεί να βρει όλες μου τις παραπομπές, που αναφέρονται στο παρακάτω συνημμένο μου, καθώς εσύ έχεις όλα τα βιβλία μου.
Συνημμένα
ΔΕΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΕΙΚΟΣΑΕΤΙΑΣ.doc
(128 KiB) Μεταφορτώθηκε 109 φορές


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ*.

#597

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Παρ Αύγ 28, 2020 11:26 am

Αγαπητοί φίλοι, φίλοι της Γεωμετρίας, επειδή πολλοί φίλοι με ρωτούν για το έργο μου, το παρακάτω συηημμένο μου, τους απαντά:


Νίκος Κυριαζής
Συνημένο 300. ΤΟ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΡΓΟ ΜΟΥ.doc
(37 KiB) Μεταφορτώθηκε 144 φορές


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ*.

#598

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Δευ Μαρ 21, 2022 9:42 am

ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Σάβ Αύγ 10, 2019 2:52 pm
ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΝΕΟ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ ΣΤΗΝ
ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ


Αγαπητοί φίλοι, φίλοι της Αρμονικής Γεωμετρίας, έχω τη χαρά να σας κάνω γνωστό ότι πετύχαμε και μία νέα δεύτερη λύση του περίφημου Προβλήματος Εικοσαετίας (όπως το έχω ονομάσει), το οποίο περιλαμβάνεται, στο παραπάνω βιβλίο μου της Αρμονικής Γεωμετρίας.

Η λύση αυτή βασίζεται σε ένα Θεώρημά μου του 1990, το οποίο τυχαία πρόσεξα ότι μπορεί να δώσει λύση στο παραπάνω Πρόβλημα.

Έτσι σήμερα, με το παρακάτω συνημμένο μου, αναρτώ την νέα λύση αυτή, για να την γνωρίσουν οι ενδιαφερόμενοι.


Φιλικά
Νίκος Κυριαζής

ΥΓ:
α. Γιώργο (Μπαλόγλου), το Θεώρημα 1, που αναφέρεται στο παρακάτω συνημμένο μου, είναι εκείνο που είχα δώσει στον αείμνηστο πατέρα σου (με εφαρμογές του), το οποίο πρέπει να υπάρχει στο αρχείο του και για το οποίο σου είχα μιλήσει παλιότερα.
β. Κώστα (Βήττα), είσαι ο μόνος που μπορεί να βρει όλες μου τις παραπομπές, που αναφέρονται στο παρακάτω συνημμένο μου, καθώς εσύ έχεις όλα τα βιβλία μου.
Αγαπητοί φίλοι, φίλοι της Γεωμετρίας.

Με το παρακάτω συνημένο μου 308, αναρτώ και εδώ την εργασία μου με τα δύο Θεωρήματά:
α. Θεώρημα 1. Τομή δέσμης τεσσάρων ευθειών από κύκλο.
β. Θεώρημα 2. Τομή δέσμης τριών ευθειών από κύκλο,
με τις αποδείξεις τους, τα σχετικά μου σχόλιά, τα οποία έχω αναρτήσει και εδώ (πόστ 6):
https://www.mathematica.gr/forum/viewto ... 74&t=71287

Τούτο έκρινα σκόπιμο, καθώς:
α. Το παραπάνω Θεώρημα 1, έχει δοθεί εδώ, με το συνημμένο μου
«ΔΕΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΕΙΚΟΣΑΕΤΙΑΣ»,
χωρίς την απόδειξή του. Έτσι, με την απόδειξη του Θεωρήμα 1, καλύπτεται και η έλλειψη αυτή.
β. Το παραπάνω Θεώρημα 2, έχει δοθεί στο βιβλίο ΕΔΩ:
http://www.mathematica.gr/Harmonic_Geom ... riazis.pdf,
όπου αναφέρεται μια άλλη διαπραγμάτευση τούτου στην § 2.7 του μέρους Ε', ενώ χρησιμοποιείται πολλάκις σε αποδείξεις Προτάσεων κτλ, του βιβλίου αυτού.

Παρακαλώ για τα σχετικά σχόλιά σας.

Νίκος Κυριαζής
.
Συνημμένο 308.doc
(198 KiB) Μεταφορτώθηκε 51 φορές


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ*.

#599

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Σάβ Δεκ 24, 2022 12:18 pm

Αγαπητοί φίλοι, φίλοι της Αρμονικής Γεωμετρίας.

Με το παρακάτω συνημένο μου 309, αναρτώ και εδώ την δική μου απόδειξή της Πρότασής 10, την οποία έχω αναρτήσει και εδώ (πόστ 43):
viewtopic.php?f=112&t=4477&start=40

Τούτο έκρινα σκόπιμο, καθώς για την παραπάνω απόδειξη χρησιμοποίησα ορισμούς και Προτάσεις, του βιβλίου μου Αρμονική Γεωμετρία, οπότε. όπως είναι φυσικό, αυτή πρέπει να υπάρχει και εδώ.

Παρακαλώ για τα σχετικά σχόλιά σας.

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ


Νίκος Κυριαζής
Συνημμένο 309.doc
(38 KiB) Μεταφορτώθηκε 34 φορές


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ*.

#600

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Παρ Ιαν 20, 2023 10:15 am

Αγαπητοί φίλοι, φίλοι της Αρμονικής Γεωμετρίας.

Με το παρακάτω συνημένο μου 311, αναρτώ και εδώ την δική μου απόδειξή της Πρότασής 12, την οποία έχω αναρτήσει και εδώ (πόστ 54):
viewtopic.php?f=112&t=4477&start=40

Τούτο έκρινα σκόπιμο, καθώς για την παραπάνω απόδειξη χρησιμοποίησα ορισμούς και Προτάσεις, του βιβλίου μου Αρμονική Γεωμετρία, οπότε. όπως είναι φυσικό, αυτή πρέπει να υπάρχει και εδώ.

Παρακαλώ για τις δικές σας αποδείξεις και τα σχετικά σχόλιά σας.


Με Γεωμετρική αγάπη
Νίκος Κυριαζής

https://www.mathematica.gr/forum/viewto ... &start=560
https://www.amazon.co.uk/Nikos-D.-Kyria ... 07HDDXTGF/
Συνημμένο 311.doc
(33.5 KiB) Μεταφορτώθηκε 29 φορές


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γεωμετρία (Seniors) - Παλαιότερες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες