ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

Συντονιστές: cretanman, Demetres, polysot, socrates, silouan, rek2

AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 1172
Εγγραφή: Τετ Δεκ 31, 2008 8:07 pm
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ » Παρ Νοέμ 27, 2009 8:29 pm

Να κατασκευαστεί ευθύγραμμο τμήμα \Delta E με τα σημεία \Delta,\ E να ανήκουν στις πλευρές AB,\ A\Gamma αντίστοιχα, τυχαίου τριγώνου \Vartriangle AB\Gamma τέτοιο ώστε B\Delta = \Delta E = E\Gamma.


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Σάβ Νοέμ 28, 2009 9:26 am

Αγαπητέ φίλε Ανδρέα, προτείνω την παρακάτω κατασκευή. Η απόδειξη είναι εύκολη, αλλά για λόγους πληρότητας, θα ακολουθήσει σε άλλο μήνυμά μου, με το σχετικό σχήμα και την ανάλυση της κατασκευής.
Κατασκευή
Από το \Gamma φέρουμε κάθετη στη διχοτόμο (\delta) της γωνίας \angle A του δοσμένου τριγώνου \vartriangle AB\Gamma, που τέμνει την AB στο H. Με κέντρο το H και ακτίνα την AH γράφουμε κύκλο ο οποίος τέμνει την B\Gamma σε σημείο \Theta. Από το B φέρουμε παράλληλη στην H\Theta που τέμνει την H\Gamma στο Z. Από το Z φέρουμε παράλληλη στην AB που τέμνει την A\Gamma στο E. Από το E φέρουμε παράλληλη στην BZ που τέμνει την AB στο \Delta. Το τμήμα \Delta E είναι το ζητούμενο τμήμα, για το οποίο είναι B\Delta = \Delta E = E\Gamma.

Νίκος Κυριαζής.


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15767
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Σάβ Νοέμ 28, 2009 9:54 am

Πάρα πολύ ωραία κατασκευή.

Να και μία αλγεβρική: Θέτουμε A\Delta = x, AE = y, οπότε η ζητούμενη B\Delta = \Delta E = E\Gamma, ισοδύναμα B\Delta^{2} = \Delta E^{2} = E\Gamma^{2}, γράφεται
(c-x)^2 = x^2 + y^2 -2xycosA = (b-y)^2.
Λύνοντας το σύστημα ως προς x και y οδηγούμαστε σε δευτεροβάθμια της οποίες οι ρίζες είναι εύκολο να κατασκευαστούν. Και λοιπά.

Ξέρω, ξέρω οι Γεωμέτρες θέλουν καθαρά Γεωμετρικές κατασκευές. Σωστό. Από την άλλη και ο ίδιος ο Ευκλείδης στα Δεδομένα του έχει αλγεβρικές κατασκευές, για να μην πω ότι ένα από τα ισχυρά σημεία της περίφημης Al jabr του Al Khowarismi ήταν ακριβώς ότι έλυνε με απλούστερο τρόπο μερικές δύσκολες Γεωμετρικές κατασκευές.

Φιλικά,

Μιχάλης Λάμπρου


Άβαταρ μέλους
R BORIS
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2377
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 8:08 am
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από R BORIS » Σάβ Νοέμ 28, 2009 12:28 pm

Το θέμα αυτό είχε μπει σαν 2ο θεμα στην ΕΜΕ το 1972 είναι η χρονιά που έδωσα και εγώ και γιαυτό το θυμάμαι. το είχα λύσει με Aπολλώνιο κύκλο και τρίγωνο όμοιο προς εαυτό.

Αν BΜ= //ΔE έτσι ώστε τά διανύσματα ΒΜ,ΔΕ να είναι ομόρροπα τότε το παραλληλόγραμμο ΒΜΕΔ είναι ρὀμβος άρα ΜΕ=ΒΔ=ΕΓ. Κατά συνέπεια το ΜΕΓ είναι ισοσκελές με την γωνία ΜΕΓ =Α οπότε θα έχει ίσες τις γωνίες του=90 -(Α/2)=φ=σταθερά. Τότε επειδή η γωνία ΒΓΜ=φ-Γ είναι και αυτή σταθερή συνεπώς το Μ κινείται στην σταθερή ημιευθεία ΓΜ.
Ακόμη ο λόγος ΜΓ/ΜΒ=ΜΓ/ΜΕ=σταθερός=λ αφού το τρίγωνο ΜΕΓ έχει σταθερές γωνίες και είναι όμοιο προς εαυτό. Δηλαδή το Μ ανήκει και στον απολλώνιο κύκλο των Β,Γ με λόγο το λ

Μια άλλη όμορφη κατασκευή τριγώνου η οποία στηρίζεται στο παραπάνω είναι
Να κατασκευαστεί τρίγωνο από τα α+β , α+γ , Α


Άβαταρ μέλους
vittasko
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2230
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 8:46 am
Τοποθεσία: Μαρούσι - Αθήνα.
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vittasko » Σάβ Νοέμ 28, 2009 8:31 pm

Μία ενδιαφέρουσα ιδιότητα σχετική με το όμορφο αυτό πρόβλημα, που απλουστεύει αρκετά την κατασκευή των σημείων D,\ E, όπως ορίζεται στην εκφώνηση, είναι η εξής :

Εάν D^{\prime},\ E^{\prime}, είναι δύο σημεία επί των AB,\ AC αντιστοίχως, τα οποία κινούνται αναλογικά ( ορίζουν δηλαδή επί των φορέων τους, τμήματα με ίσους λόγους ) τότε, ο γεωμετρικός τόπος του σημείου P^{\prime}\equiv BE^{\prime}\cap CD^{\prime} είναι μία ευθεία έστω (\epsilon), η οποία περνάει από το σημείο A^{\prime}, το συμμετρικό του A ως προς το μέσον M της πλευράς BC, του δοσμένου τριγώνου \bigtriangleup ABC.

Στην ειδική περίπτωση τώρα, όταν ισχύει BD^{\prime} = CE^{\prime} όπως εδώ, η ευθεία (\epsilon) είναι παράλληλη προς τη διχοτόμο της γωνίας \angle A. (*)

Η ευθεία (\epsilon) τέμνει ( στην περίπτωση αυτή ) τον κύκλο (K) με διάμετρο II_{a}, όπου I είναι το έγκεντρο του \bigtriangleup ABC και I_{a} το παράκεντρό του στη γωνία \angle A, στο σημείο έστω P, για το οποίο ισχύει το ζητούμενο.

Ισχύει δηλαδή, ότι BD = DE = EC, όπου D\equiv AB\cap CP και E\equiv AC\cap BP.

( όταν σε τετράπλευρο BDEC ισχύει BD = DE = EC, τότε αληθεύει ότι \displaystyle \angle BPC = 90^{o} + \frac{\angle A}{2}, όπου A\equiv BD\cap CE. Αλλά όπως ξέρουμε, σε κάθε τρίγωνο ισχύει επίσης ότι \displaystyle \angle BIC = 90^{o} + \frac{\angle A}{2} και έτσι έχουμε στην περίπτωσή μας \angle BPC = \angle BIC και άρα το σημείο P ανήκει στον κύκλο (K), ο οποίος ως γνωστό περνάει από τα B,\ C ).

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : - Όπως φαίνεται από τα προηγούμενα, η ευθεία (\epsilon) τέμνει τον κύκλο (K) και σε δεύτερο σημείο έστω το Q, για το οποίο ισχύει επίσης το ζητούμενο, ότι δηλαδή, BX = XY = YC, όπου X\equiv AB\cap CQ και Y\equiv AC\cap BQ, επί των προεκτάσεων των πλευρών AB,\ AC αντιστοίχως, προς το μέρος του A.

(*) (01-08-2014) Δείτε Εδώ (4η δημοσίευση ), μία απόδειξη αυτής της παραλληλίας.

Κώστας Βήττας.

ΥΓ. Προς μεγάλη μου στεναχώρια αγαπητοί φίλοι, είμαι φευγάτος από το mathematica.gr τελευταία. Είδα με χαρά ότι μπήκε στην παρέα μας ο αγαπητός μου φίλος Νίκος Κυριαζής τον οποίο θαυμάζω για την ενεργητικότητά του και στον οποίο οφείλω πολλά για την επαναδραστηριοποίησή μου ως ερασιτέχνη στην Γεωμετρία.

Νίκο, σου εύχομαι σιδερένιος στο mathematica.gr και καλή συνέχεια.
f=50_t=3904.pdf
Κατασκευή.
(6.83 KiB) Μεταφορτώθηκε 122 φορές
τελευταία επεξεργασία από vittasko σε Δευ Νοέμ 30, 2009 4:13 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Κυρ Νοέμ 29, 2009 11:23 am

Ο πολύ καλός μου φίλος Κώστας Βήττας, έγραψε:
Είδα με χαρά ότι μπήκε στην παρέα μας ο αγαπητός μου φίλος Νίκος Κυριαζής τον οποίο θαυμάζω για την ενεργητικότητά του και στον οποίο οφείλω πολλά για την επαναδραστηριοποίησή μου ως ερασιτέχνη στην Γεωμετρία.

Νίκο, σου εύχομαι σιδερένιος στο mathematica.gr και καλή συνέχεια.

Κώστα μου, σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και για τις ευχές σου. Μόνο που γράφεις τη μισή αλήθεια,καθώς δε γράφεις πόσα και εγώ οφείλω σε σένα. Είναι γεγονός ότι η συνεργασία μας ήταν πάντοτε άψογη. Ευχομαι να είσαι και εσύ γερός και η συνεργασία μας να συνεχισθεί έτσι άψογα και στο mathematica.
Με πολύ αγάπη και εκτίμηση.


Νίκος Κυριαζής.


AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 1172
Εγγραφή: Τετ Δεκ 31, 2008 8:07 pm
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ » Κυρ Νοέμ 29, 2009 5:27 pm

Για μία ακόμα φορά αναδεικνύεται η χρησιμότητα του Mathematica και του πόσα πολλά μπορούμε να μάθουμε όλοι μας από τη συμμετοχή μας σε αυτό.
Όλες οι λύσεις και παρατηρήσεις των αγαπητών φίλων Νίκου, Μιχάλη, Ροδόλφου και Κώστα είναι ιδιαίτερα σημαντικές.
Χαίρομαι που σας κίνησε το ενδιαφέρον η παραπάνω άσκηση.
Παραθέτω και τη δική μου προσέγγιση.
Συνημμένα
.doc
(33 KiB) Μεταφορτώθηκε 79 φορές


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Κυρ Νοέμ 29, 2009 11:30 pm

Προκειμένου να εκπληρώσω την υπόσχεσή μου, αλλά και για να δώσω μία ολοκληρώμένη λύση του προβλήματος,για εκείνους που δεν αρκούνται σε περιληπτικές λύσεις, όπως εγώ,επισυνάπτω το συνημμένο μου 3:


Νίκος Κυριαζής.
Συνημμένα
3..doc
(36.5 KiB) Μεταφορτώθηκε 64 φορές


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Δευ Νοέμ 30, 2009 11:04 am

Αγαπητέ φίλε Ανδρέα Βαρβεράκη, για την ονομαστική σου γιορτή, σου εύχομαι ολόψυχα "Χρόνια Πολλά" και προπαντός "Χρόνια Κολά",αλλά και παραγωγικά.
Με αγάπη και εκτίμηση.


Νίκος Κυριαζής.


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Δευ Νοέμ 30, 2009 7:30 pm

Αγαπητοί φίλοι, κατά τη διάρκεια της προσπάθειάς μου για τη λύση της κατασκευής του φίλου Ανδρέα, προέκυψε η παρακάτω καινούρια πιστεύω κατασκευή, καθώς εγώ τουλάχιστον δεν έχω συναντήσει μέχρι τώρα, την οποία δίνω αμέσως παρακάτω με τη λύση της. Η απόδειξή της είναι εύκολη, αλλά για λόγους πληρότητας, θα ακολουθήσει σε άλλο μήνυμά μου, με το σχετικό σχήμα της, όπως και η ανάλυσή της: u]Κατασκευή[/u].
«Σε τυχαίο τρίγωνο ΑΒΓ, να εγγραφεί ρόμβος ΔΕΖΗ, του οποίου οι κορυφές Δ, Η ανήκουν στην πλευρά ΒΓ, οι Ε, Ζ ανήκουν στις πλευρές ΑΓ, ΑΒ, αντίστοιχα, ενώ το σημείο Δ δίνεται».
u]Λύση [/u].
Με κέντρο το σημείο Γ και ακτίνα την ΒΓ γράφουμε κύκλο ο οποίος τέμνει την ΑΔ σε σημείο Θ. Από το Δ φέρουμε παράλληλη στην ΓΘ που τέμνει την ΑΓ στο Ε. Από το Ε φέρουμε παράλληλη στην ΒΓ που τέμνει την ΑΒ στο Ζ και από το Ζ παράλληλη στην ΔΕ που τέμνει την ΒΓ στο Η. Το παραλληλόγραμμο ΔΕΖΗ είναι ο ζητούμενος ρόμβος.


Φιλικά.
Νίκος Κυριαζής.


AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 1172
Εγγραφή: Τετ Δεκ 31, 2008 8:07 pm
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ » Τρί Δεκ 01, 2009 1:04 am

ΝΙΚΟΣ έγραψε:Αγαπητέ φίλε Ανδρέα Βαρβεράκη, για την ονομαστική σου γιορτή, σου εύχομαι ολόψυχα "Χρόνια Πολλά" και προπαντός "Χρόνια Κολά",αλλά και παραγωγικά.
Με αγάπη και εκτίμηση.


Νίκος Κυριαζής.
Ευχαριστώ πολύ Νίκο, με τιμά ιδιαίτερα να χαίρω της εκτίμησης σημαντικών και αξιόλογων ανθρώπων και χαίρομαι ιδιαίτερα για την παρουσία σου στον ιστότοπο αυτό καθώς βλέπω ότι είναι η αιτία να γίνουμε πλουσιότεροι σε Μαθηματική (και ιδιαίτερα σε Γεωμετρική) γνώση.
Με αγάπη και εκτίμηση
Ανδρέας


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

#12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Τρί Δεκ 01, 2009 8:53 pm

Αγαπητοί φίλοι, για την εκπλήρωση υπόσχεσής μας, αλλά και για να δώσουμε μία ολοκληρωμένη διαπραγμάτευση σε νέα μας κατασκευή που προέκυψε, επισυνάπτουμε το συνημμένο μας 4:


Φιλικά
Νίκος Κυριαζής
Συνημμένα
4..doc
(33 KiB) Μεταφορτώθηκε 44 φορές


Άβαταρ μέλους
R BORIS
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2377
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 8:08 am
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

#13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από R BORIS » Τετ Δεκ 02, 2009 6:35 am

Αν δεν κάνω λάθος
Αν θεωρήσουμε τον ρόμβο ΒΓΘΙ τότε αυτός είναι ομοιόθετος του ζητουμένου σε ομοιοθεσία με κέντρο το Α
Το επισημαίνω διότι έτσι μπορούμε να γενικεύσουμε την άσκηση και για άλλα σχήματα πχ τετράγωνο


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

#14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Τετ Δεκ 02, 2009 6:08 pm

Πολύ σωστά γράφεις φίλε R. Boris. Πραγματικά ο ρόμβος ΑΓΘΙ είναι ομοιόθετος του ζητουμένου ρόμβου κέντρου Α, κτλ. Όμως για τη συγκεκριμένη περίπτωση ο ρόμβος ΑΓΘΙ θα ήταν πλεονασμός, καθώς μας αρκεί το σημείο Θ, γι’ αυτό τον απέφυγα, αν και αυτόν και εγώ αρχικά χρησιμοποίησα για τη δική μου λύση. Ήθελα όμως να επισημάνω ότι όταν μας δίνεται η θέση της κορυφής Δ στη ΒΓ, τετράγωνο στο τρίγωνο ΑΒΓ με κορυφή το τυχαίο σημείο Δ, προφανώς δεν μπορεί να εγγραφεί παρά μόνο ορθογώνιο παραλληλόγραμμο, το οποίο όμως εγγράφεται προφανώς εύκολα.
Όσο για την εγγραφή τετραγώνου σε τρίγωνο, έχω δώσει μία νέα ωραία πιστεύω λύση στην παράγραφο 1β(8) του βιβλίου μου «Νέα Στοιχεία Γεωμετρίας» τόμος 1, ο οποίος δε χρησιμοποιεί την ομοιοθεσία, την οποία αν θυμάμαι καλά, οι μαθητές Λυκείου δε διδάσκονται.

Φιλικά
Νίκος Κυριαζής.


Άβαταρ μέλους
vittasko
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2230
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 8:46 am
Τοποθεσία: Μαρούσι - Αθήνα.
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

#15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vittasko » Δευ Ιούλ 01, 2013 2:57 pm

AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ έγραψε:Να κατασκευαστεί ευθύγραμμο τμήμα \Delta E με τα σημεία \Delta,\ E να ανήκουν στις πλευρές AB,\ A\Gamma αντίστοιχα, τυχαίου τριγώνου \Vartriangle AB\Gamma τέτοιο ώστε B\Delta = \Delta E = E\Gamma.
Δείτε Εδώ, μία εμπνευσμένη κατασκευή ( κρυφή ομοιοθεσία ) από τον Θανάση ( KARKAR ).

Κώστας Βήττας.


Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Δημοσιεύσεις: 5959
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2009 10:53 am
Τοποθεσία: Aegaleo.
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

#16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Τετ Ιούλ 03, 2013 10:31 pm

Χωρίς λόγια...
Συνημμένα
kataskevi.ggb.png
kataskevi.ggb.png (12.47 KiB) Προβλήθηκε 1080 φορές


S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.
Άβαταρ μέλους
vittasko
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2230
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 8:46 am
Τοποθεσία: Μαρούσι - Αθήνα.
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

#17

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vittasko » Τετ Ιούλ 03, 2013 10:50 pm

Τα λόγια είναι Εδώ. :lol:

Κώστας Βήττας.


Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Δημοσιεύσεις: 5959
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2009 10:53 am
Τοποθεσία: Aegaleo.
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

#18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Τετ Ιούλ 03, 2013 10:59 pm

Και όμως Κώστα η παραπάνω ιδέα της επίλυσης "χωρίς λόγια" ακουμπά και μάλιστα πάρα-πάρα πολύ στην εξής σημαντική κατασκευή:

«Να κατασκευαστεί τρίγωνο ABC, από τα δεδομένα, a+c=m, b+c=v, \angle C=f», με τα m,v,f να είναι δεδομένα μεγέθη.


S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γεωμετρία (Seniors) - Παλαιότερες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες