Μαθηματικά ΕΠΑΛ 2014

nikolaos p.
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Φεβ 14, 2011 11:44 pm

Μαθηματικά ΕΠΑΛ 2014

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikolaos p. » Τρί Ιουν 03, 2014 10:45 am

Τα θέματα Μαθηματικών Ι της Γ' τάξης ΕΠΑΛ:

http://www.minedu.gov.gr/publications/d ... o_1405.pdf

Κάπως πιο σύνθετα από προηγούμενες χρονιές, ειδικά το Β1, το Γ4 και όλο το Δ, που χωρίς να είναι πολύ δύσκολα, εκτιμώ οτι θα δυσκολέψουν τους υποψηφίους, εκτός βέβαια από αυτους που έχουν προετοιμαστεί καλά.


ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Christos75
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 9:41 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματικά ΕΠΑΛ 2014

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos75 » Τρί Ιουν 03, 2014 11:29 am

Κι εμένα μου φάνηκαν λίγο πιο απαιτητικά δίχως ωστόσο να ξεφεύγουν από τα όρια που θέτει η συγκεκριμένη εξέταση.


Χρήστος Λοΐζος
Άβαταρ μέλους
spege
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Δευ Απρ 27, 2009 10:24 pm

Re: Μαθηματικά ΕΠΑΛ 2014

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spege » Τρί Ιουν 03, 2014 11:55 am

Πολύ καλά θέματα
Πολλά τέτοια μπορεί μα βρει κάποιος στις σημειώσεις του Μάκη Χατζόπουλου ,όπως βρήκα και εγώ στη φετινή χρονιά.
Αισθάνομαι την ανάγκη να τον ευχαριστήσω δημόσια για αυτό το υπέροχο υλικό που χρησιμοποίησα φέτος.
Όσο για το βιβλίο …απλά απαράδεκτο.
Σπύρος


Άβαταρ μέλους
pito
Δημοσιεύσεις: 1764
Εγγραφή: Τρί Μάιος 18, 2010 10:41 pm
Τοποθεσία: mathematica

Re: Μαθηματικά ΕΠΑΛ 2014

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pito » Τρί Ιουν 03, 2014 12:54 pm

Πολύ πιο απαιτητικά από άλλες χρονιές. Αδικία να μην διατηρείται το ίδιο επίπεδο δυσκολίας όλες τις χρονιές.
Αυτό το τελευταίο ισχύει και για τα μαθηματικά γενικής παιδείας και της κατεύθυνσης κατά τη γνώμη μου.

Καλά αποτελέσματα σε όλους τους μαθητές.


1. Δεν διδάσκουμε με αυτό που λέμε και κάνουμε. Διδάσκουμε με αυτό που είμαστε.
2. Ο μέτριος δάσκαλος περιγράφει. Ο καλός δάσκαλος εξηγεί. Ο σωστός δάσκαλος αποδεικνύει. Ο σπουδαίος δάσκαλος εμπνέει. ( Γουίλιαμ Γουάρντ)
valarauko
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 28, 2014 12:31 pm

Re: Μαθηματικά ΕΠΑΛ 2014

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από valarauko » Τρί Ιουν 03, 2014 12:58 pm

Για καθηγητές τα θέματα είναι πολύ όμορφα, εύκολα, αλλά τα παιδιά και δη των ΕΠΑΛ δυσκολεύτηκαν απλά και μόνο που δεν ήταν τα αναμενόμενα θέματα. Από όσο ξέρω, μια μεγάλη μερίδα παιδιών που προσπάθησαν φέτος , με όσες αδυναμίες είχαν προφανώς, δεν γράψαν καλά. Και από feedback από σχολεία δεν είχαν διδαχτεί και τέτοιο είδος θεμάτων,(μερικοί δεν είχαν δεί ούτε ραβδογράμματα για παράδειγμα.)


pana1333
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 8:46 pm
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματικά ΕΠΑΛ 2014

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pana1333 » Τρί Ιουν 03, 2014 1:30 pm

Καλησπέρα σε όλους. Οι λύσεις εδώ


Κανάβης Χρήστος
Μαθηματικός
nik21
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 29, 2010 2:31 am
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Μαθηματικά ΕΠΑΛ 2014

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik21 » Τρί Ιουν 03, 2014 2:35 pm

Λαμβάνοντας υπ'όψη:
1) ότι η δυσκολία των θεμάτων κρίνεται από το κοινό στο οποίο αυτά απευθύνονται και
2) τα στατιστικά βαθμολογιών τα 2 τελευταία χρόνια (75% κάτω από τη βάση)
θεωρώ ότι τα θέματα θα δυσκολέψουν αρκετά φέτος την πλειοψηφία των μαθητών, περισσότερο από τα τελευταία χρόνια, κυρίως ως προς τον τρόπο διατύπωσής τους, με ανάλογο αντίκρυσμα στις βαθμολογίες τους.
Εύχομαι στα παιδιά καλή συνέχεια στα επόμενα μαθήματα.


drakpap
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 28, 2010 6:43 pm

Re: Μαθηματικά ΕΠΑΛ 2014

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από drakpap » Τρί Ιουν 03, 2014 3:08 pm

Όποιος κάνει μάθημα σε επαλ καταλαβαίνει ότι τα θέματα είναι δύσκολα. οι επιτροπές τις προηγούμενες μέρες έβαλαν εύκολα και σήμερα στα παιδιά των επαλ φερθηκαν άδικα. Για το επίπεδο των παιδιών καθώς και για τις δύσκολες συνθήκες που γίνονται τα μαθηματα ειναι απαραδεκτα. όποιος πεί το αντίθετο δεν έχει κανει επαλ. Κρίμα γιατί κάτι παιδιά πραγματικά προσπάθησαν


Άβαταρ μέλους
pito
Δημοσιεύσεις: 1764
Εγγραφή: Τρί Μάιος 18, 2010 10:41 pm
Τοποθεσία: mathematica

Re: Μαθηματικά ΕΠΑΛ 2014

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pito » Τρί Ιουν 03, 2014 3:11 pm

drakpap έγραψε:Όποιος κάνει μάθημα σε επαλ καταλαβαίνει ότι τα θέματα είναι δύσκολα. οι επιτροπές τις προηγούμενες μέρες έβαλαν εύκολα και σήμερα στα παιδιά των επαλ φερθηκαν άδικα. Για το επίπεδο των παιδιών καθώς και για τις δύσκολες συνθήκες που γίνονται τα μαθηματα ειναι απαραδεκτα. όποιος πεί το αντίθετο δεν έχει κανει επαλ. Κρίμα γιατί κάτι παιδιά πραγματικά προσπάθησαν

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας!


1. Δεν διδάσκουμε με αυτό που λέμε και κάνουμε. Διδάσκουμε με αυτό που είμαστε.
2. Ο μέτριος δάσκαλος περιγράφει. Ο καλός δάσκαλος εξηγεί. Ο σωστός δάσκαλος αποδεικνύει. Ο σπουδαίος δάσκαλος εμπνέει. ( Γουίλιαμ Γουάρντ)
Άβαταρ μέλους
Μάκης Χατζόπουλος
Δημοσιεύσεις: 2456
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 4:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματικά ΕΠΑΛ 2014

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάκης Χατζόπουλος » Τρί Ιουν 03, 2014 6:37 pm

spege έγραψε:Πολύ καλά θέματα
Πολλά τέτοια μπορεί μα βρει κάποιος στις σημειώσεις του Μάκη Χατζόπουλου ,όπως βρήκα και εγώ στη φετινή χρονιά.
Αισθάνομαι την ανάγκη να τον ευχαριστήσω δημόσια για αυτό το υπέροχο υλικό που χρησιμοποίησα φέτος.
Όσο για το βιβλίο …απλά απαράδεκτο.
Σπύρος
Σπύρο σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, μου βάζεις καύσιμο στις μηχανές να μην σταματήσω ποτέ, ιδίως όταν ακούω τέτοια λόγια από τέτοιους Μαθηματικούς.

Ειλικρινά σε ευχαριστώ!

Όσο για τα θέματα ενώ μου άρεσαν πολύ και εγώ τα θεωρώ αρκετά απαιτητικά και περίεργα για τους μαθητές του ΕΠΑΛ... έβαλαν δύσκολα στα παιδιά που θέλουν εισαχθούν στα ΤΕΙ και απλά στους μαθητές που θέλουν Πολυτεχνείο... περίεργα πράγματα!

Αυτό το ΕΠΑΛ δεν το πάει καθόλου τον τελευταίο καιρό, από παντού βάλλεται.. τι να πει κανείς;


(1) verba volant, scripta manent = τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
spege
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Δευ Απρ 27, 2009 10:24 pm

Re: Μαθηματικά ΕΠΑΛ 2014

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spege » Τρί Ιουν 03, 2014 9:28 pm

Όλοι μας έχουμε να θυμηθούμε ένα μαθητή του ΕΠΑΛ σπουδαστή σε ένα ΤΕΙ π.χ. πληροφορικής τι δυσκολίες συναντά.
Το πρόβλημα δεν είναι αν τα θέματα είναι δύσκολα αλλά τι πρέπει να γνωρίζουν αυτά αυτά παιδιά για να συνεχίσουν στο ΤΕΙ
τουλάχιστον και να τελειώσουν με αξιοπρέπεια
Αν η δουλειά μέσα στα σχολεία ήταν διαφορετική και τα θέματα αντίστοιχα δεν θα γκρίνιαζαν οι πανεπιστημιακοί ,όσοι από αυτούς είναι καλοί δάσκαλοι.
Σπύρος


Απάντηση

Επιστροφή σε “Πανελλήνιες Εξετάσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες