Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2015

tdiam
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2015 3:13 pm

Re: Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2015

#41

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tdiam » Τετ Μάιος 20, 2015 3:46 pm

ΚΟΥΤΣΟΥΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:
tdiam έγραψε:Καλησπέρα, είμαι μαθητής της Γ' και έγραφα σήμερα Μαθηματικά.
Να κάνω δύο ερωτήσεις:

....

2. Δεν θα έπρεπε ο μαθητής στο Γ4 να αποδείξει ότι s_a \neq 0, κατ' επέκτασιν s_a > 0 ώστε να ορίζεται το νέο δείγμα;
Καλώς όρισες στο :logo: και καλή επιτυχία στις εξετάσεις.
Στην εκφώνιση έχει δοθεί οτι οι παρατηρήσεις a_i . i=1,..,5 είναι διαφορετικές μεταξύ τους οπότε θα είναι διαφορετικές
με την μέση τιμή τους \bar{\alpha} άρα η διασπορά θα είναι διάφορη του μηδέν
Ακριβώς. Ρωτάω αν θα έπρεπε να αποδειχθεί από το μαθητή, καθώς δεν ανήκει στη θεωρία του σχολικού. Καλώς σας βρήκα!


xr.tsif
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2004
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 7:14 pm

Re: Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2015

#42

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xr.tsif » Τετ Μάιος 20, 2015 3:52 pm

giannis453 έγραψε:Καλησπέρα είμαι υποψήφιος και παρακολουθώ τακτικά το φόρουμ.Η δικιά μου προσέγγιση για το ερώτημα Δ2 ήταν η εξής:


Oταν x=\sqrt{50}=5\sqrt{2} τότε στο τρίγωνο ΑΟΒ ισχύει ότι AB^{2}=AO^{2}+OB^{2}

δηλαδη το πυθαγορειο θεωρημα αρα το AOB ορθογωνιο στο O αρα οι διαγωνιοι του ορθογωνιουAB\Gamma \Delta διχοτομουνται αρα AB\Gamma \Deltaτετραγωνο

Κώδικας: Επιλογή όλων

ξαναδιάβασε τι έγραψες


Γιατί πάντα αριθμόν έχοντι. Άνευ τούτου ουδέν νοητόν και γνωστόν.
Άβαταρ μέλους
silouan
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί Ιαν 27, 2009 10:52 pm

Re: Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2015

#43

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silouan » Τετ Μάιος 20, 2015 3:55 pm

Μία διαφορετική προσέγγιση στο Δ4 για να γλιτώσουμε τελείως τις πράξεις.
Η προς απόδειξη γράφεται:

\displaystyle{f\left(\frac{P(A-B)P(A)}{f(P(A))}\right)\leq f\left(\frac{P(A-B)P(A)}{f(P(A-B))}\right)}

Από τη μονοτονία όμως της f έχουμε f(P(A))\geq f(P(A-B)) οπότε
\frac{P(A-B)P(A)}{f(P(A))}\leq \frac{P(A-B)P(A)}{f(P(A-B))}.

Επιπλέον καθένας από τους παραπάνω αριθμούς είναι μικρότερος ή ίσος από \frac{1}{\sqrt{99}} άρα από τη μονοτονία της f έπεται το ζητούμενο.

Για το τελευταίο: πχ: \frac{P(A-B)P(A)}{f(P(A))}\leq\frac{P(A)}{f(P(A))}=\frac{1}{\sqrt{100-P^2(A)}}\leq\frac{1}{\sqrt{99}}
τελευταία επεξεργασία από silouan σε Τετ Μάιος 20, 2015 4:31 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.


Σιλουανός Μπραζιτίκος
Σταμ. Γλάρος
Δημοσιεύσεις: 360
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2012 1:51 pm

Re: Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2015

#44

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σταμ. Γλάρος » Τετ Μάιος 20, 2015 4:09 pm

Καλησπέρα!
Ενας μαθητής για το Δ3 έγραψε:

\frac{f(1+x)-\sqrt{99}}{98x}= \frac{1}{98} \frac{f(1+x)-f(1)}{x}.

Άρα: \lim_{x\rightarrow 0}\frac{f(1+x)-\sqrt{99}}{x} = \lim_{x\rightarrow 0}(\frac{1}{98}\frac{f(1+x)-f(1)}{x}) = \lim_{x\rightarrow 0}(\frac{1}{98}f'(1)) =\frac{1}{98} \frac{2\cdot 49}{\sqrt{99}} =\frac{\sqrt{99}}{99}

Τι λέτε "περνάει" ;


giannis453
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 25, 2014 2:58 pm

Re: Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2015

#45

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannis453 » Τετ Μάιος 20, 2015 4:11 pm

Προφανως και περναει


ΚΟΥΤΣΟΥΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2010 2:43 pm

Re: Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2015

#46

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΟΥΤΣΟΥΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ » Τετ Μάιος 20, 2015 4:38 pm

tdiam έγραψε:
ΚΟΥΤΣΟΥΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:
tdiam έγραψε:Καλησπέρα, είμαι μαθητής της Γ' και έγραφα σήμερα Μαθηματικά.
Να κάνω δύο ερωτήσεις:

....

2. Δεν θα έπρεπε ο μαθητής στο Γ4 να αποδείξει ότι s_a \neq 0, κατ' επέκτασιν s_a > 0 ώστε να ορίζεται το νέο δείγμα;
Καλώς όρισες στο :logo: και καλή επιτυχία στις εξετάσεις.
Στην εκφώνιση έχει δοθεί οτι οι παρατηρήσεις a_i . i=1,..,5 είναι διαφορετικές μεταξύ τους οπότε θα είναι διαφορετικές
με την μέση τιμή τους \bar{\alpha} άρα η διασπορά θα είναι διάφορη του μηδέν
Ακριβώς. Ρωτάω αν θα έπρεπε να αποδειχθεί από το μαθητή, καθώς δεν ανήκει στη θεωρία του σχολικού. Καλώς σας βρήκα!
Κατα την άποψή μου δέν είναι απαραίτητη αυτή η απόδειξη εφόσον στην υπόθεση της εκφώνισης εχει δωθεί
" ...Εάν \displaystyle{\beta _i = \frac{a_i-a\bar{}}{S\alpha } } , οπότε ορίζονται οι τιμές της μεταβλητής β και ζητάμε να βρούμε μέση τιμή της και την τυπική της απόκλιση.

Με αφορμή αυτό ένας μαθητής μου σκεπτόμενος οτι θα πρέπει να κάνει την απόδειξη , τελικά επέλεξε τον εξής τρόπο λύσης :
Θεωρώ a_1  = x_1= 9 , a_2  = x_2= 11 κ.ο.κ. και εν συνεχεία ολοκλήρωσε την απόδειξη αλλά με τις συγκεκριμένες τιμές.
Αραγε ποια θα είναι η διόρθωση σαυτήν την περίπτωση ;


zoumero_mpifteki
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 26, 2014 10:17 am

Re: Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2015

#47

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoumero_mpifteki » Τετ Μάιος 20, 2015 4:46 pm

Καλησπερα.Ειμαι μαθητης 3ης λυκειου και ενα παιδι μου ειπε οτι βρηκε το οριο στο Δ3 με de l' hospital.Δεδομενου οτι καθε απαντηση επιστημονικα ορθη θεωρειται δεκτη,δεν ειναι λαθος η εφαρμογη γνωσεων κατευθηνσης,ετσι?


Δημήτρης Π.
tdiam
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2015 3:13 pm

Re: Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2015

#48

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tdiam » Τετ Μάιος 20, 2015 5:10 pm

zoumero_mpifteki έγραψε:Καλησπερα.Ειμαι μαθητης 3ης λυκειου και ενα παιδι μου ειπε οτι βρηκε το οριο στο Δ3 με de l' hospital.Δεδομενου οτι καθε απαντηση επιστημονικα ορθη θεωρειται δεκτη,δεν ειναι λαθος η εφαρμογη γνωσεων κατευθηνσης,ετσι?
Τυπικά είναι λάθος, με την ίδια ερμηνεία ο καθένας θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει οποιοδήποτε θεώρημα έχει διδαχθεί από βιβλία μαθηματικών, ενδοσχολικά ή εξωσχολικά, αρκεί να ήταν επιστημονικώς ορθά. Άρα όχι, για να χρησιμοποιήσει De L'Hopital θα έπρεπε πρώτα να τον αποδείξει ( :roll: ) αφού δεν υπάρχει ως θεώρημα της εξεταστέας ύλης.

Ουσιαστικά όμως, όλοι νομίζω διαφωνούμε με αυτόν τον αντιπαιδαγωγικό/αντιμαθηματικό περιορισμό που υφίστανται οι μαθητές τεχνολογικής-θετικής, δηλαδή ότι πρέπει να προσαρμόζουν τις γνώσεις τους ώστε να είναι "εντός ύλης".

Όπως και να 'χει, το θέμα έχει ήδη συζητηθεί αν ψάξεις σε παλιότερες αναρτήσεις του φόρουμ και κατέληγε στο ότι εξαρτάται από την επιείκεια του βαθμολογητή (edit) και πολλές φορές λαμβάνεται σωστή η απάντηση, παρόλο που τυπικά δεν είναι δεκτό.

Btw, καλή επιτυχία σειρά!
τελευταία επεξεργασία από tdiam σε Τετ Μάιος 20, 2015 5:43 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


pastavr
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 5:50 pm

Re: Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2015

#49

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pastavr » Τετ Μάιος 20, 2015 5:30 pm

Πάντως στο βαθμολογικό που εξετάζαμε φυσικώς αδυνάτους , η οδηγία είναι ότι χρησιμοποιούμε κανονικά de L Hospital χωρίς πρόβλημα


Παύλος Σταυρόπουλος
nikostz
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 23, 2013 4:19 pm

Re: Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2015

#50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikostz » Τετ Μάιος 20, 2015 5:39 pm

Για εμένα πρέπει να θεωρηθεί σωστο δεν ειναι δυνατον κάτι που το έχει διδαχθει στο σχολείο να του πούμε αυτό δεν το ξέρεις εκεί...δεν είναι διχασμενές προσωπικότητες...


aspinoulas
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 22, 2009 10:12 pm

Re: Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2015

#51

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aspinoulas » Τετ Μάιος 20, 2015 6:14 pm

Τα θέματα κατά τη γνωμη μου ήταν σαφέστατα δυσκολότερα από τα περσινά. Θα έλεγα ότι είναι πιο κόντα στα θέματα του 2013 αν και λίγο πιο εύκολα. Οι θεωρητικοί βέβαια ,πλην εξαιρέσεων ,σίγουρα θα συνάντησαν δυσκολίες.

Πάντως σύμφωνώ με τη χρήση γνώσεων από προηγούμενες τάξεις. Δε μπορεί να βλέπει κανείς τα μαθηματικά περιορισμένα στην ύλη της γ λυκείου. Κι
ίσως αυτό να είναι προάγγελος μιας συνολικότερης αλλαγής στη φιλοσοφία των θεμάτων.


Άβαταρ μέλους
nsmavrogiannis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4456
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 7:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2015

#52

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nsmavrogiannis » Τετ Μάιος 20, 2015 6:16 pm

tdiam έγραψε:
zoumero_mpifteki έγραψε:Καλησπερα.Ειμαι μαθητης 3ης λυκειου και ενα παιδι μου ειπε οτι βρηκε το οριο στο Δ3 με de l' hospital.Δεδομενου οτι καθε απαντηση επιστημονικα ορθη θεωρειται δεκτη,δεν ειναι λαθος η εφαρμογη γνωσεων κατευθηνσης,ετσι?
Τυπικά είναι λάθος, με την ίδια ερμηνεία ο καθένας θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει οποιοδήποτε θεώρημα έχει διδαχθεί από βιβλία μαθηματικών, ενδοσχολικά ή εξωσχολικά, αρκεί να ήταν επιστημονικώς ορθά. Άρα όχι, για να χρησιμοποιήσει De L'Hopital θα έπρεπε πρώτα να τον αποδείξει ( :roll: ) αφού δεν υπάρχει ως θεώρημα της εξεταστέας ύλης.

Ουσιαστικά όμως, όλοι νομίζω διαφωνούμε με αυτόν τον αντιπαιδαγωγικό/αντιμαθηματικό περιορισμό που υφίστανται οι μαθητές τεχνολογικής-θετικής, δηλαδή ότι πρέπει να προσαρμόζουν τις γνώσεις τους ώστε να είναι "εντός ύλης".

Όπως και να 'χει, το θέμα έχει ήδη συζητηθεί αν ψάξεις σε παλιότερες αναρτήσεις του φόρουμ και κατέληγε στο ότι εξαρτάται από την επιείκεια του βαθμολογητή (edit) και πολλές φορές λαμβάνεται σωστή η απάντηση, παρόλο που τυπικά δεν είναι δεκτό.

Btw, καλή επιτυχία σειρά!
Αυτά τα θέματα είναι λυμένα εδώ και χρόνια στα Βαθμολογικά Κέντρα: Οποιαδήποτε γνώση χρησιμοποιεί ο μαθητής και περιέχεται στα επίσημα εν χρήσει διδακτικά βιβλία είναι αποδεκτή. Και δεν εξαρτάται από την επιείκεια ή μη του βαθμολογητή.
Καλή επιτυχία στους διαγωγνιζόμενους. Καλή δύναμη στους δασκάλους τους.


Αν κανείς δεν ελπίζει, δεν θα βρεί το ανέλπιστο, οι δρόμοι για το ανεξερεύνητο θα είναι κλειστοί.
Ηράκλειτος
nikolaos p.
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Φεβ 14, 2011 11:44 pm

Re: Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2015

#53

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikolaos p. » Τετ Μάιος 20, 2015 7:07 pm

Αρκετά απαιτητικά τα θέματα!


ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Ανδρέας Πούλος
Δημοσιεύσεις: 1494
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 01, 2009 10:47 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2015

#54

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας Πούλος » Τετ Μάιος 20, 2015 7:42 pm

Όπως τόνισε ο Νίκος Μαυρογιάννης για τη χρήση του κανόνα de L' Hospital στον υπολογισμό ορίων,
ο προβληματισμός έχει εξαντληθεί στα Βαθμολογικά Κέντρα εδώ και αρκετά χρόνια.
Είναι δυνατή η χρήση του κανόνα και στο μάθημα των Μαθηματικών Γενικής Παιδείας,
όπως και η χρήση του τύπου εξίσωσης εφαπτομένης καμπύλης (άλλο "αγαπημένο" θέμα συζήτησης).
Το ζήτημα γιατί η Επιτροπή έβαλε τέτοιο υπολογισμό ορίου είναι άλλου είδους ερώτημα.

Ανδρέας Πούλος


Άβαταρ μέλους
apotin
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2009 5:53 pm

Re: Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2015

#55

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από apotin » Τετ Μάιος 20, 2015 7:52 pm

Τι θα λέγατε γι' αυτή τη λύση στο \displaystyle{{\Gamma _3}};
την έκανε ένας μαθητής στο ειδικό εξεταστικό κέντρο
Έστω \displaystyle{\nu} το πλήθος και \displaystyle{{\nu_1},\;{\nu_2},\;{\nu_3},\;{\nu_4},\;{\nu_5}} οι συχνότητες
Τότε:

\displaystyle{{f_2}\%  = {f_1}\%  \Rightarrow {\nu_2} = {\nu_1}}
\displaystyle{{f_3}\%  = 3{f_1}\%  \Rightarrow {\nu_3} = 3{\nu_1}}
\displaystyle{{f_4}\%  = 2{f_1}\%  \Rightarrow {\nu_4} = 2{\nu_1}}
\displaystyle{{f_5}\%  = 3{f_1}\%  \Rightarrow {\nu_5} = 3{\nu_1}}

Οπότε:
\displaystyle{\nu = {\nu_1} + {\nu_2} + {\nu_3} + {\nu_4} + {\nu_5} = 10{\nu_1} \Rightarrow {\nu_1} = \frac{1}{{10}}\nu}
Τότε:
\displaystyle{\bar x = \frac{1}{\nu}\sum\limits_{i = 1}^5 {{x_i}{\nu_i}}  \Rightarrow 14\nu = \sum\limits_{i = 1}^4 {{x_i}{\nu_i}}  + {x_5}{\nu_5} \Rightarrow 14\nu = 1780 + 17 \cdot 3{\nu_1} \Rightarrow 14\nu = 1780 + 5,1\nu \Rightarrow \nu = 200}
τελευταία επεξεργασία από apotin σε Τετ Μάιος 20, 2015 8:51 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Αποστόλης
B.Wolf
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 10:46 pm

Re: Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2015

#56

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από B.Wolf » Τετ Μάιος 20, 2015 8:01 pm

Καλησπέρα στο mathematica.

Έχω ακούσει πολλά παιδιά στο όριο του Δ θέματος να λένε ότι είναι ίσο με \frac{f'(1)}{98} το οποίο μαθηματικώς στέκει αλλά χρειάζεται εξήγηση καθώς δεν είναι και τόσο προφανές. Για να εξηγηθεί όμως πρέπει να γίνει η αντικατάσταση u=x+1 το οποίο μας πάει σε άλλο πρόβλημα, διδάσκεται η μέθοδος της αντικατάστασης στη γενική παιδεία;

Όσο για το de l' hospital πιστεύω ότι η χρήση του θα "κάψει" μερικά (αλλά όχι όλα) μόρια καθώς δεν διδάσκεται στη γενική παιδεία.
Όποιος έχει την όρεξη και τη γνώση ας με διαφωτίσει γιατί είμαι περίεργος να δω τι ισχύει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Για να μην με μπερδεύετε, φοιτητής είμαι όχι υποψήφιος.


Άβαταρ μέλους
chris_gatos
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 6962
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:03 pm
Τοποθεσία: Ανθούπολη

Re: Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2015

#57

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris_gatos » Τετ Μάιος 20, 2015 8:26 pm

B.Wolf έγραψε:Καλησπέρα στο mathematica.

Έχω ακούσει πολλά παιδιά στο όριο του Δ θέματος να λένε ότι είναι ίσο με \frac{f'(1)}{98} το οποίο μαθηματικώς στέκει αλλά χρειάζεται εξήγηση καθώς δεν είναι και τόσο προφανές. Για να εξηγηθεί όμως πρέπει να γίνει η αντικατάσταση u=x+1 το οποίο μας πάει σε άλλο πρόβλημα, διδάσκεται η μέθοδος της αντικατάστασης στη γενική παιδεία;

Όσο για το de l' hospital πιστεύω ότι η χρήση του θα "κάψει" μερικά (αλλά όχι όλα) μόρια καθώς δεν διδάσκεται στη γενική παιδεία.
Όποιος έχει την όρεξη και τη γνώση ας με διαφωτίσει γιατί είμαι περίεργος να δω τι ισχύει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Για να μην με μπερδεύετε, φοιτητής είμαι όχι υποψήφιος.
Καλησπέρα. Ίσως να μην έχετε δει το σχολικό βιβλίο της γενικής παιδείας στο οποίο ο ορισμός της παραγώγου γίνεται με το όριο \displaystyle{\mathop {\lim }\limits_{h \to 0} \frac{{f({x_0} + h) - f({x_0})}}{h}}
Σήμερα το \displaystyle{{x_0}} ήταν το ένα και το h ήταν το x.

Για τον κανόνα Del' Hospital καθώς και τον τύπο της εφαπτομένης το συζητάμε ακόμα; Παραπάνω πολύ πιό έμπειροι συνάδελφοι από εμένα εκφράστηκαν (για μία ακόμη φορά).


Χρήστος Κυριαζής
Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13348
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2015

#58

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Τετ Μάιος 20, 2015 8:32 pm

B.Wolf έγραψε:Καλησπέρα στο mathematica.

Έχω ακούσει πολλά παιδιά στο όριο του Δ θέματος να λένε ότι είναι ίσο με \frac{f'(1)}{98} το οποίο μαθηματικώς στέκει αλλά χρειάζεται εξήγηση καθώς δεν είναι και τόσο προφανές. Για να εξηγηθεί όμως πρέπει να γίνει η αντικατάσταση u=x+1 το οποίο μας πάει σε άλλο πρόβλημα, διδάσκεται η μέθοδος της αντικατάστασης στη γενική παιδεία;
Καλησπέρα.

Δεν χρειάζεται καμία εξήγηση ούτε πρέπει να γίνει αντικατάσταση γιατί το βιβλίο των μαθηματικών της γενικής παιδείας δίνει τον τύπο \displaystyle{f'({x_0}) = \mathop {\lim }\limits_{h \to 0} \frac{{f({x_0} + h) - f({x_0})}}{h}}
B.Wolf έγραψε: Όσο για το de l' hospital πιστεύω ότι η χρήση του θα "κάψει" μερικά (αλλά όχι όλα) μόρια καθώς δεν διδάσκεται στη γενική παιδεία.
Όποιος έχει την όρεξη και τη γνώση ας με διαφωτίσει γιατί είμαι περίεργος να δω τι ισχύει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
.
Αυτός ο προβληματισμός συζητήθηκε πιο πάνω. Οτιδήποτε περιέχεται στα επίσημα σχολικά βιβλία μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Αυτό βέβαια, αδικεί τους μαθητές της Θεωρητικής Κατεύθυνσης.

Βλέπω ότι ήδη απαντήθηκε από τον Χρήστο. Γεια σου Χρήστο!


B.Wolf
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 10:46 pm

Re: Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2015

#59

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από B.Wolf » Τετ Μάιος 20, 2015 8:35 pm

chris_gatos έγραψε: Καλησπέρα. Ίσως να μην έχετε δει το σχολικό βιβλίο της γενικής παιδείας στο οποίο ο ορισμός της παραγώγου γίνεται με το όριο \displaystyle{\mathop {\lim }\limits_{h \to 0} \frac{{f({x_0} + h) - f({x_0})}}{h}}
Σήμερα το \displaystyle{{x_0}} ήταν το ένα και το h ήταν το x.

Για τον κανόνα Del' Hospital καθώς και τον τύπο της εφαπτομένης το συζητάμε ακόμα; Παραπάνω πολύ πιό έμπειροι συνάδελφοι από εμένα εκφράστηκαν (για μία ακόμη φορά).
Μου ξέφυγε ο εναλλακτικός ορισμός της παραγώγου.
Για τον κανόνα De l' Hospital είχα ακούσει άλλα πράγματα όταν ήμουν μαθητής, πιστεύω ότι θα είναι στην κρίση του εκάστοτε διορθωτή.
Σας ευχαριστώ κύριε Χρήστο.

Καλή επιτυχία σε όσους δίνουν.


jchou
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 05, 2014 8:51 pm

Re: Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2015

#60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jchou » Τετ Μάιος 20, 2015 8:55 pm

Δ3. Με συζυγή παράσταση

\lim\limits_{x\rightarrow 0}\dfrac{f(1+x)-\sqrt{99}}{98x}  
= \lim\limits_{x\rightarrow 0}\dfrac{(1+x)\sqrt{100-(1+x)^2}-\sqrt{99}}{98x}  
= \lim\limits_{x\rightarrow 0}\dfrac{\bigg((1+x)\sqrt{100-(1+x)^2}-\sqrt{99}\bigg) \bigg((1+x)\sqrt{100-(1+x)^2}+\sqrt{99}\bigg)}{98x \bigg[(1+x)\sqrt{100-(1+x)^2}+\sqrt{99}\bigg]}

= \lim\limits_{x\rightarrow 0}\dfrac{\bigg((1+x)\sqrt{100-(1+x)^2}\bigg)^2-\bigg(\sqrt{99}\bigg)^2}{98x \bigg[(1+x)\sqrt{100-(1+x)^2}+\sqrt{99}\bigg]} 
= \lim\limits_{x\rightarrow 0}\dfrac{(1+x)^2 \big(100-(1+x)^2\big)-99}{98x \bigg[(1+x)\sqrt{100-x^2}+\sqrt{99}\bigg]}

= \lim\limits_{x\rightarrow 0}\dfrac{100(1+x)^2 -(1+x)^4-99}{98x \bigg[(1+x)\sqrt{100-x^2}+\sqrt{99}\bigg]} 
= \lim\limits_{x\rightarrow 0}\dfrac{100(1+2x+x^2 )-(1+2x+x^2)(1+2x+x^2)-99}{98x \bigg[(1+x)\sqrt{100-x^2}+\sqrt{99}\bigg]}

= \lim\limits_{x\rightarrow 0}\dfrac{100(1+2x+x^2 )-(1+2x+x^2 +2x+4x^2+2x^3+x^2+2x^3+x^4)-99}{98x \bigg[(1+x)\sqrt{100-x^2}+\sqrt{99}\bigg]}

= \lim\limits_{x\rightarrow 0}\dfrac{100(1+2x+x^2 )-(1+4x+ 6x^2+4x^3+x^4)-99}{98x \bigg[(1+x)\sqrt{100-x^2}+\sqrt{99}\bigg]} 
= \lim\limits_{x\rightarrow 0}\dfrac{100+200x+100x^2 -1-4x-6x^2-4x^3-x^4-99}{98x \bigg[(1+x)\sqrt{100-x^2}+\sqrt{99}\bigg]}

= \lim\limits_{x\rightarrow 0}\dfrac{196x+94x^2 -4x^3-x^4}{98x \bigg[(1+x)\sqrt{100-x^2}+\sqrt{99}\bigg]} 
= \lim\limits_{x\rightarrow 0}\dfrac{x\big(196+94x -4x^2-x^3\big)}{98x \bigg[(1+x)\sqrt{100-x^2}+\sqrt{99}\bigg]}

= \lim\limits_{x\rightarrow 0}\dfrac{\big(196+94x -4x^2-x^3\big)}{98 \bigg[(1+x)\sqrt{100-x^2}+\sqrt{99}\bigg]}  
= \dfrac{196}{98(2\sqrt{99})} = \dfrac{1}{\sqrt{99}}
τελευταία επεξεργασία από jchou σε Τετ Μάιος 20, 2015 9:28 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Πανελλήνιες Εξετάσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης