Θέμα επαναληπτικών πανελληνίων 2005

Άβαταρ μέλους
pito
Δημοσιεύσεις: 1764
Εγγραφή: Τρί Μάιος 18, 2010 10:41 pm
Τοποθεσία: mathematica

Θέμα επαναληπτικών πανελληνίων 2005

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pito » Δευ Οκτ 23, 2017 2:23 pm

Καλησπέρα :logo: .

Με αφορμή το θέμα Γ των επαναληπτικών πανελληνίων 2005 με εκφώνηση:

"Να δείξετε ότι υπάρχει ένα τουλάχιστον σημείο Μ της γραφικής παράστασης της f στο οποίο η εφαπτομένη είναι κάθετη στην ευθεία
y=-\frac{1}{668}x+2005", θεωρείτε ότι μπορεί να δημιουργηθεί σύγχυση αν το ζητούμενο σημείο M είναι το σημείο επαφής της εφαπτομένης και της f ή κάποιο άλλο σημείο της εφαπτομένης που να ανήκει στην f;Από το (α) ερώτημα ισχύει ότι η f είναι 1-1.

Ευχαριστώ.


1. Δεν διδάσκουμε με αυτό που λέμε και κάνουμε. Διδάσκουμε με αυτό που είμαστε.
2. Ο μέτριος δάσκαλος περιγράφει. Ο καλός δάσκαλος εξηγεί. Ο σωστός δάσκαλος αποδεικνύει. Ο σπουδαίος δάσκαλος εμπνέει. ( Γουίλιαμ Γουάρντ)

Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Θέμα επαναληπτικών πανελληνίων 2005

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Δευ Οκτ 23, 2017 7:08 pm

pito έγραψε:
Δευ Οκτ 23, 2017 2:23 pm
Καλησπέρα :logo: .

Με αφορμή το θέμα Γ των επαναληπτικών πανελληνίων 2005 με εκφώνηση:

"Να δείξετε ότι υπάρχει ένα τουλάχιστον σημείο Μ της γραφικής παράστασης της f στο οποίο η εφαπτομένη είναι κάθετη στην ευθεία
y=-\frac{1}{668}x+2005", θεωρείτε ότι μπορεί να δημιουργηθεί σύγχυση αν το ζητούμενο σημείο M είναι το σημείο επαφής της εφαπτομένης και της f ή κάποιο άλλο σημείο της εφαπτομένης που να ανήκει στην f;Από το (α) ερώτημα ισχύει ότι η f είναι 1-1.

Ευχαριστώ.
Μυρτώ καλησπέρα.

Νομίζω ότι είναι σαφές το ότι πρόκειται για το σημείο επαφής. Η φράση "στο οποίο" είναι εμπρόθετος προσδιορισμός του τόπου, που αποδίδεται στο "σημείο M", στο οποίο, ασφαλώς, φέρνουμε εφαπτομένη ευθεία.

Εδώ, προφανώς ζητείται απλά να αποδειχθεί ότι υπάρχει x_0 στο Π.Ο. της ώστε f'(x_0) = 668.

Αν ίσχυε αυτό που ρωτάς: "... ή κάποιο άλλο σημείο της εφαπτομένης που να ανήκει στην f;" τότε τίθεται άλλο ερώτημα (που δεν καλύπτεται από την εκφώνηση): Ποιο είναι το άλλο σημείο επαφής της εφαπτομένης της C_f, δηλαδή ποια η κλίση της "άλλης εφαπτομένης";


Άβαταρ μέλους
pito
Δημοσιεύσεις: 1764
Εγγραφή: Τρί Μάιος 18, 2010 10:41 pm
Τοποθεσία: mathematica

Re: Θέμα επαναληπτικών πανελληνίων 2005

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pito » Δευ Οκτ 23, 2017 10:05 pm

Σας ευχαριστώ πολύ,την ίδια γνωμη εχω κ εγω .Απορια μαθητριας μου υπήρξε.


1. Δεν διδάσκουμε με αυτό που λέμε και κάνουμε. Διδάσκουμε με αυτό που είμαστε.
2. Ο μέτριος δάσκαλος περιγράφει. Ο καλός δάσκαλος εξηγεί. Ο σωστός δάσκαλος αποδεικνύει. Ο σπουδαίος δάσκαλος εμπνέει. ( Γουίλιαμ Γουάρντ)
Απάντηση

Επιστροφή σε “Πανελλήνιες Εξετάσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες