Προετοιμασία

Συντονιστής: polysot

Iliastheocharous
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 03, 2022 5:48 pm

Προετοιμασία

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Iliastheocharous » Σάβ Ιούλ 30, 2022 6:12 pm

:?: Καλησπέρα! Φέτος θα πάω πρώτη λυκείου και θέλω να πάρω μέρος στο διαγωνισμό. Έχω ξαναπάρει μέρος και προηγούμενες χρονιές με διακρίσεις ενώ πέρσι έφτασα μέχρι την εμο . Φέτος έχω ως στόχο να επιλέγω για την βαλακανιαδα και γτ όχι να κατακτήσω κάποια θέση... Θέλω να ξεκινήσω προετοιμασία αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω.. ακούω τις προτάσεις σας .
Σας ευχαριστώ πολύ



Λέξεις Κλειδιά:
Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: Προετοιμασία

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Κυρ Ιούλ 31, 2022 8:45 pm

Καλησπέρα. Γενικά αυτό που ζητάς και ειδικά για φέτος είναι εξωφρενικά δύσκολο και θέλει εξωφρενικό διάβασμα. Από εκεί και πέρα η προσπάθεια αξίζει γιατί σίγουρα θα κερδίσεις πολλά! Βασικότερο όλων για να ξεκινήσεις είναι να έχεις βγάλει σε τέλειο βαθμό όλη την σχολική ύλη τουλάχιστον της Β' λυκείου και στα 3 μαθήματα. Ακόμη και τα κεφάλαια που είναι ΕΚΤΟΣ ύλης. Στην συνέχεια πια μπορείς να ξεκινήσεις να διαβάζεις από εδώ στο mathematica ανάλογα θέματα αλλά και να αγοράσεις βιβλία για διαγωνισμούς για να ανεβάσεις επίπεδο. Για συνέχεια υπάρχουν άπειρα πράγματα να κάνεις τα οποία θα βρεις σιγά σιγά με το χρόνο αφού κατακτήσεις τα πρώτα επίπεδα που σου ανέφερα! Καλό διάβασμα


nickthegreek
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: Δευ Μαρ 01, 2010 2:07 pm

Re: Προετοιμασία

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nickthegreek » Τρί Αύγ 02, 2022 10:59 am

Δύσκολο είναι, αδύνατο συν Θεώ δεν είναι. Κι εγώ μέχρι την πρώτη λυκείου κολλούσα στον Αρχιμήδη και στη δευτέρα μπήκα στην ομάδα.

Το πρώτο βιβλίο που θα σου συνιστούσα να διαβάσεις όπωσδήποτε είναι το The Art and Craft of Problem Solving του Paul Zeitz. Το βιβλίο αυτό θα σου δώσει τις βάσεις για το πώς σκέφτεται κανείς.

Σε θεωρία αριθμών, το βιβλίο των Andreescu και Andrica, Number Theory: Structures, Examples and Problems έχει από άποψη ύλης ό,τι μπορεί να χρειαστείς.

Σε άλγεβρα, έχουμε να κάνουμε συνήθως με ανισότητες και συναρτησιακές εξισώσεις. Για τις μεν υπάρχει το βιβλίο των Στεργίου-Σκομπρή (ειδικά το δεύτερο που είναι πιο προχωρημένο) και για συναρτησιακές ένα καλό αλλά δυσεύρετο είναι του Venkatachala, Functional Equations.

Από γεωμετρία, του Prasolov είναι γνωστό αλλά και τα βιβλία του Σαββάλα γεωμετρίας για διαγωνισμούς.

Από συνδυαστική, που είναι κατά κοινή ομολογία και ο πιο δύσκολος τομέας για να προετοιμαστεί κανείς, δεν έχω να προτείνω κάποιο συγκεκριμένο βιβλίο. Η συνδυαστική του Καζαντζή είναι μια αρχή, αλλά είναι παλιό και δυσεύρετο. Από εκεί και πέρα, ας συμπληρώσουν και οι φίλοι στο mathematica προτάσεις!

Να διαβάζεις και το mathematica και το mathlinks.ro, όπου υπάρχει πλούτος ασκήσεων.

Ελπίζω αυτά να είναι μια αρχή που ψάχνεις!


Νίκος Αθανασίου
Μεταδιδακτορικός ερευνητής, τμήμα μαθηματικών- Πανεπιστήμιο Κρήτης
Iliastheocharous
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 03, 2022 5:48 pm

Re: Προετοιμασία

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Iliastheocharous » Τρί Αύγ 02, 2022 1:16 pm

ευχαριστώ πολύ.Αν διαβάσω την ύλη της α λυκείου και τα βιβλία Ολυμπιάδες μαθηματικών του Στέργιου και το problem solving strategies Arthur Engel.. είναι καλή αρχή? Δεν θέλω να φορτώσω με έξοδα τους γονείς μου


Άβαταρ μέλους
Lymperis Karras
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2020 5:16 pm

Re: Προετοιμασία

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lymperis Karras » Τρί Αύγ 02, 2022 3:46 pm

Iliastheocharous έγραψε:
Τρί Αύγ 02, 2022 1:16 pm
ευχαριστώ πολύ.Αν διαβάσω την ύλη της α λυκείου και τα βιβλία Ολυμπιάδες μαθηματικών του Στέργιου και το problem solving strategies Arthur Engel.. είναι καλή αρχή? Δεν θέλω να φορτώσω με έξοδα τους γονείς μου
Σίγουρα το βιβλίο που είπες είναι αρκετά καλό. Αν έχεις και τα βιβλία του κ. Στεργιου , τότε έχεις ο,τι χρειάζεται για φέτος. Γενικά μπορείς να βρίσκεις αρκετά βιβλία online δωρεάν, χωρίς να ξοδευεσαι. Για συνδυαστικη, αφού διαβάσεις του κ. Στεργιου, σου προτείνω το 102 Combinatorial Problems του Andreescu. Γενικά αν ψάξεις στο aops μπορεί να βρεις άπειρα handouts πάνω σε διάφορες μεθόδους στην συνδυαστικη. Από γεωμετρία, το πιο διαδεδομένο βιβλίο αυτή την στιγμή (και ίσως το καλύτερο) είναι το EGMO του Evan Chen. Κατά γενική ομολογία τα βιβλία του Evan Chen και του Andreescu είναι τα πιο πλήρη και παρουσιάζουν ποικιλία ασκήσεων/θεωρίας/τεχνικών, και τα περισσότερα μπορείς να τα βρεις δωρεάν online. Ελπίζω να σε κάλυψα και καλό διάβασμα και επιτυχία του χρόνου.


Ένας μαθηματικός χρειάζεται μολύβι, γόμα και μεγάλο καλάθι αχρήστων.
-Hilbert
Iliastheocharous
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 03, 2022 5:48 pm

Re: Προετοιμασία

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Iliastheocharous » Τρί Αύγ 02, 2022 6:37 pm

Βιβλία του Στέργιου έχω μόνο το Ολυμπιάδες μαθηματικών α λυκείου δεν έχω κάποιο άλλο αλλά πάλι καλά δεν είμαστε αν βρω online τα ξενόγλωσσα?


Άβαταρ μέλους
Lymperis Karras
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2020 5:16 pm

Re: Προετοιμασία

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lymperis Karras » Τετ Αύγ 03, 2022 12:18 am

Iliastheocharous έγραψε:
Τρί Αύγ 02, 2022 6:37 pm
Βιβλία του Στέργιου έχω μόνο το Ολυμπιάδες μαθηματικών α λυκείου δεν έχω κάποιο άλλο αλλά πάλι καλά δεν είμαστε αν βρω online τα ξενόγλωσσα?
Ναι καλά είμαστε, απλά συμβάλλουν αρκετά στην μετάβαση από Juniors σε Seniors (το Μαθηματικοί Διαγωνισμοί 1&2 Στεργίου και Μπραζιτίκου), οπότε νομίζω αξίζει να κάνεις αυτό το μοναδικό έξοδο. Και να μην τα αγοράσεις, τα βιβλία που σου είπα online, καθώς και το "introduction to diophantine equations" του Andreescu, (το οποίο προϋποθέτει τις βασικές γνώσεις θεωρίας αριθμών πχ modulo κτλ του γυμνασίου) είναι τα εφόδια για μια πρώτη καλή ματιά στην ύλη του λυκείου. Για οτιδήποτε χρειαστείς/οποίο βιβλίο δεν βρίσκεις, στείλε ένα μήνυμα.


Ένας μαθηματικός χρειάζεται μολύβι, γόμα και μεγάλο καλάθι αχρήστων.
-Hilbert
Απάντηση

Επιστροφή σε “Άλγεβρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες