Δίχως βλάβη της γενικότητας

Συντονιστής: polysot

Ο Έχων Απορίες
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Αύγ 02, 2023 3:52 pm

Δίχως βλάβη της γενικότητας

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ο Έχων Απορίες » Τετ Αύγ 02, 2023 4:04 pm

Καλησπέρα σας. Έχοντας ξεκινήσει δειλά-δειλά να ασχολούμαι με διαγωνιστικά μαθηματικά, έχω εκτεθεί στην έννοια της μη βλάβης της γενικότητας. Αν έχω καταλάβει καλά, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για συμμετρικές σχέσεις, λόγου χάρη αν θέλει κανείς να αποδείξει ότι a^2+b^2+c^2\geq ab+bc+ca μπορεί να ισχυριστεί δίχως βλάβη της γενικότητες ότι a\geq b\geq c.

Στην σχέση όμως a+b+c+d\geq 2\sqrt{ab+bc+cd+da} δεν θα μπορούσε να υποτεθεί δίχως βλάβη της γενικότητας a\geq b\geq c\geq d αν καταλαβαίνω καλά. Ποια απλοποίηση θα μπορούσαμε να κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση;



Λέξεις Κλειδιά:
Henri van Aubel
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2022 12:01 pm

Re: Δίχως βλάβη της γενικότητας

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Henri van Aubel » Δευ Αύγ 07, 2023 4:06 pm

Ο Έχων Απορίες έγραψε:
Τετ Αύγ 02, 2023 4:04 pm
Καλησπέρα σας. Έχοντας ξεκινήσει δειλά-δειλά να ασχολούμαι με διαγωνιστικά μαθηματικά, έχω εκτεθεί στην έννοια της μη βλάβης της γενικότητας. Αν έχω καταλάβει καλά, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για συμμετρικές σχέσεις, λόγου χάρη αν θέλει κανείς να αποδείξει ότι a^2+b^2+c^2\geq ab+bc+ca μπορεί να ισχυριστεί δίχως βλάβη της γενικότητες ότι a\geq b\geq c.

Στην σχέση όμως a+b+c+d\geq 2\sqrt{ab+bc+cd+da} δεν θα μπορούσε να υποτεθεί δίχως βλάβη της γενικότητας a\geq b\geq c\geq d αν καταλαβαίνω καλά. Ποια απλοποίηση θα μπορούσαμε να κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση;
Καλησπέρα φίλε! :D Για τη σχέση που λες ,φαντάζομαι θέλεις a,b,c,d> 0 και γράφεται a+b+c+d\geq 2\sqrt{a\left ( b+d \right )+c\left ( b+d \right )}=2\sqrt{\left ( a+c \right )\left ( b+d \right )}

Θέσε a+c=x,b+d=y και γίνεται x+y\geq 2\sqrt{xy} που είναι πασίγνωστη από την ανισότητα αριθμητικού- γεωμετρικού μέσου για τους θετικούς πραγματικούς αριθμούς x,y.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Άλγεβρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης