ΚΑΤΙ ΘΥΜΗΘΗΚΑ...

Συντονιστές: silouan, rek2

ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1291
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Kάπου στο πιο μεγάλο νησί του Ιονίου

ΚΑΤΙ ΘΥΜΗΘΗΚΑ...

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Παρ Απρ 16, 2021 2:59 pm

Ξεφύλλιζα το βιβλίο '' ΘΕΩΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑΣ '' του Νίκου Κισκύρα και πιο συγκεκριμένα το ''Επιπεδομετρία Βιβλίο Τέταρτον-Βιβλίο Πέμπτον''. Μέσα στον πλούτο των άλυτων θεμάτων, το μάτι μου έπεσε στην πρόταση 1550β στη σελίδα 400. Κάτι θυμήθηκα όταν την είδα...


Αν DEZ είναι το τρίγωνο με κορυφές τα σημεία επαφής του εγγεγραμμένου κύκλου τριγώνου ABC και A'B'C' είναι το ορθικό τρίγωνο του τριγώνου DEZ τότε
\displaystyle  \left ( A'B'C' \right )=\frac{16\left ( ABC \right )^{5}}{a^{2}b^{2}c^{2}\left ( a+b+c \right )^{2}}



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13277
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: ΚΑΤΙ ΘΥΜΗΘΗΚΑ...

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Παρ Απρ 16, 2021 5:43 pm

ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ έγραψε:
Παρ Απρ 16, 2021 2:59 pm
Ξεφύλλιζα το βιβλίο '' ΘΕΩΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑΣ '' του Νίκου Κισκύρα και πιο συγκεκριμένα το ''Επιπεδομετρία Βιβλίο Τέταρτον-Βιβλίο Πέμπτον''. Μέσα στον πλούτο των άλυτων θεμάτων, το μάτι μου έπεσε στην πρόταση 1550β στη σελίδα 400. Κάτι θυμήθηκα όταν την είδα...


Αν DEZ είναι το τρίγωνο με κορυφές τα σημεία επαφής του εγγεγραμμένου κύκλου τριγώνου ABC και A'B'C' είναι το ορθικό τρίγωνο του τριγώνου DEZ τότε
\displaystyle  \left ( A'B'C' \right )=\frac{16\left ( ABC \right )^{5}}{a^{2}b^{2}c^{2}\left ( a+b+c \right )^{2}}
Έστω R, r οι ακτίνες του περιγεγραμμένου και του εγγεγραμμένου κύκλου του ABC αντίστοιχα και \rho η ακτίνα του

περιγεγραμμένου κύκλου του A'B'C' που είναι ο κύκλος του \displaystyle {\rm{Euler}} του τριγώνου DEZ. Δηλαδή \displaystyle \rho  = \frac{r}{2}.

Το δεύτερο μέλος της αποδεικτέας σχέσης γράφεται:

\displaystyle \frac{{16{{(ABC)}^5}}}{{16{R^2}{{(ABC)}^2}{{(2\tau )}^2}}} = \frac{{{{(ABC)}^2}(ABC)}}{{4{\tau ^2}{R^2}}} = \frac{{{\tau ^2}{r^2}(ABC)}}{{4{\tau ^2}{R^2}}} = {\left( {\frac{\rho }{R}} \right)^2}(ABC)

Αλλά, τα τρίγωνα ABC, A'B'C' είναι όμοια (*), άρα \boxed{\frac{{(A'B'C')}}{{(ABC)}} = {\left( {\frac{\rho }{R}} \right)^2}} και το ζητούμενο αποδείχτηκε.



(*) Τα τρίγωνα ABC, A'B'C' έχουν τις πλευρές τους παράλληλες. Αν μου ζητηθεί θα το αποδείξω.


ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1291
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Kάπου στο πιο μεγάλο νησί του Ιονίου

Re: ΚΑΤΙ ΘΥΜΗΘΗΚΑ...

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Παρ Απρ 16, 2021 7:43 pm

george visvikis έγραψε:
Παρ Απρ 16, 2021 5:43 pm
(*) Τα τρίγωνα ABC, A'B'C' έχουν τις πλευρές τους παράλληλες. Αν μου ζητηθεί θα το αποδείξω.
Το έχεις ήδη κάνει Γιώργο στην παρακάτω δημοσίευση
viewtopic.php?f=22&t=64236


Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13277
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: ΚΑΤΙ ΘΥΜΗΘΗΚΑ...

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Παρ Απρ 16, 2021 7:54 pm

ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ έγραψε:
Παρ Απρ 16, 2021 7:43 pm
george visvikis έγραψε:
Παρ Απρ 16, 2021 5:43 pm
(*) Τα τρίγωνα ABC, A'B'C' έχουν τις πλευρές τους παράλληλες. Αν μου ζητηθεί θα το αποδείξω.
Το έχεις ήδη κάνει Γιώργο στην παρακάτω δημοσίευση
viewtopic.php?f=22&t=64236

Σ' ευχαριστώ Τηλέμαχε για την υπενθύμιση. Στην παραπομπή υπάρχει έτοιμος και ο λόγος ομοιότητας.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά - Επίπεδο Θαλή/Ευκλείδη (Seniors)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες