Δική μου κατασκευή

Συντονιστές: silouan, rek2

Henri van Aubel
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2022 12:01 pm

Δική μου κατασκευή

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Henri van Aubel » Τετ Μάιος 17, 2023 5:18 pm

Δίνεται τρίγωνο ABC και έστω M το μέσο της πλευράς BC και οι διχοτόμοι των γωνιών \angle AMB,\angle AMC τέμνουν τις πλευρές AB,AC στα σημεία E,Z αντίστοιχα. Έστω T,P\in BC τέτοια ώστε \angle BPE=\angle ZMC και \angle CTZ=\angle BME. Να αποδείξετε ότι T\equiv P.

Υ.Σ Ήταν μία δική μου άσκηση που την έβαλα στο κεφάλαιο της τριγωνομετρίας σε μαθητές μου στο φροντιστήριο (Β Λυκείου πάνε αυτοί που την έλαβαν) και την βρήκαν λίγο δύσκολη, όμως την έλυσαν με την βοήθειά μου. Διαισθάνομαι ότι υπάρχει απλή γεωμετρική λύση. :) Αφήνω αυτό που έγραψα πριν και αναφέρεται στην προηγούμενη άσκηση, γιατί είναι η αλήθεια και θέλω να πω ότι δεν είναι αυτή η αρχική άσκηση. Η άσκηση ήταν κάποια άλλη που την αντέγραψα λάθος και δεν μπορώ να την βρω τώρα. Ορίστε όμως που προέκυψε μία ωραία άσκηση! :) Ευχαριστώ τον μαθητή vgreco για το συμπέρασμα (ζητούμενο). :coolspeak:



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Doloros
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 9901
Εγγραφή: Τρί Αύγ 07, 2012 4:09 am
Τοποθεσία: Ιεράπετρα Κρήτης

Re: Δική μου κατασκευή

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Doloros » Τετ Μάιος 17, 2023 9:14 pm

Henri van Aubel έγραψε:
Τετ Μάιος 17, 2023 5:18 pm
Δίνεται τρίγωνο ABC και έστω M το μέσο της πλευράς BC και οι διχοτόμοι των γωνιών \angle AMB,\angle AMC τέμνουν τις πλευρές AB,AC στα σημεία E,Z αντίστοιχα. Έστω T,P\in BC τέτοια ώστε \angle BPE=\angle ZMC και \angle CTZ=\angle BME. Να αποδείξετε ότι T\equiv P.

Υ.Σ Ήταν μία δική μου άσκηση που την έβαλα στο κεφάλαιο της τριγωνομετρίας σε μαθητές μου στο φροντιστήριο (Β Λυκείου πάνε αυτοί που την έλαβαν) και την βρήκαν λίγο δύσκολη, όμως την έλυσαν με την βοήθειά μου. Διαισθάνομαι ότι υπάρχει απλή γεωμετρική λύση. :) Αφήνω αυτό που έγραψα πριν και αναφέρεται στην προηγούμενη άσκηση, γιατί είναι η αλήθεια και θέλω να πω ότι δεν είναι αυτή η αρχική άσκηση. Η άσκηση ήταν κάποια άλλη που την αντέγραψα λάθος και δεν μπορώ να την βρω τώρα. Ορίστε όμως που προέκυψε μία ωραία άσκηση! :) Ευχαριστώ τον μαθητή vgreco για το συμπέρασμα (ζητούμενο). :coolspeak:
Προφανώς το \vartriangle MEZ είναι ορθογώνιο, η EZ//BC και το σημείο τομής N των AM\,\,\kappa \alpha \iota \,\,EZ μέσο του EZ( κεντρική δέσμη γάρ).
Δική του κατασκευή.png
Δική του κατασκευή.png (32.78 KiB) Προβλήθηκε 309 φορές
Για να βρεθεί το P αρκεί να κατασκευάσω τον κύκλο διαμέτρου EZ γιατί πρέπει : \widehat {\theta _{}^{}} = \widehat {{\theta _1}}.

Αυτόματα όμως ορίζεται και το T και συμπίπτει με το P γιατί, \widehat {\omega _{}^{}} = \widehat {{\omega _1}}


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά - Επίπεδο Θαλή/Ευκλείδη (Seniors)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες