Διαγώνισμα στις δευτεροβάθμιες εξισώσεις

Συντονιστής: stranton

Άβαταρ μέλους
M.S.Vovos
Δημοσιεύσεις: 931
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2015 5:45 pm

Διαγώνισμα στις δευτεροβάθμιες εξισώσεις

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από M.S.Vovos » Σάβ Φεβ 16, 2019 6:44 pm

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες. Παρακάτω επισυνάπτω το διαγώνισμα που θα βάλω στους μαθητές μου στην Α' Λυκείου. Σχόλια όπως παντα απαραίτητα!

Φιλικά,
Μάριος
Συνημμένα
ExamClass.pdf
(120.67 KiB) Μεταφορτώθηκε 658 φορές


Είναι αυταπάτη ότι η νεότητα είναι ευτυχισμένη, μια αυταπάτη αυτών που την έχουν χάσει. W. Somerset Maugham

Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5227
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: Διαγώνισμα στις δευτεροβάθμιες εξισώσεις

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Σάβ Φεβ 16, 2019 8:17 pm

Γεια σου Μάριε. Πολύ φορτωμένο! Ναι μεν εξετάζεις βασικά πράματα, αλλά ... !! Μου άρεσε το Θέμα Α . Είναι κάτι ιδιαίτερο αυτό με τα κυκλάκια. Και τα άλλα θέματα κυλάνε , αλλά θεωρώ δύο ώρες μάλλον δε θα φτάσουνε!


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Λάμπρος Κατσάπας
Δημοσιεύσεις: 838
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 17, 2017 10:17 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διαγώνισμα στις δευτεροβάθμιες εξισώσεις

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λάμπρος Κατσάπας » Σάβ Φεβ 16, 2019 8:48 pm

M.S.Vovos έγραψε:
Σάβ Φεβ 16, 2019 6:44 pm
Καλησπέρα σε όλους και σε όλες. Παρακάτω επισυνάπτω το διαγώνισμα που θα βάλω στους μαθητές μου στην Α' Λυκείου. Σχόλια όπως παντα απαραίτητα!

Φιλικά,
Μάριος
Στο πρώτο επιλογής να γίνει ''Μια δευτεροβάθμια εξίσωση έχει δύο πραγματικές και άνισες ρίζες όταν η διακρίνουσα της είναι'' ώστε να επιδέχεται μονοσήμαντη απάντηση. Έχω την εντύπωση ότι είναι ''προστίθενται'' και όχι '''προστίθονται'. Αναφέρομαι στη τελευταία σελίδα του διαγωνίσματος. Τις ασκήσεις δεν τις κοίταξα παρά μόνο μια πεταχτή ματιά. Εγώ πάντως θα επέλεγα να βάλω κάποιο πρόβλημα που να λύνεται με δευτεροβάθμια εξίσωση στη θέση μιας άσκησης.


Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5285
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Διαγώνισμα στις δευτεροβάθμιες εξισώσεις

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Σάβ Φεβ 16, 2019 8:51 pm

Tolaso J Kos έγραψε:
Σάβ Φεβ 16, 2019 8:17 pm
Γεια σου Μάριε. Πολύ φορτωμένο! Ναι μεν εξετάζεις βασικά πράματα, αλλά ... !! Μου άρεσε το Θέμα Α . Είναι κάτι ιδιαίτερο αυτό με τα κυκλάκια. Και τα άλλα θέματα κυλάνε , αλλά θεωρώ δύο ώρες μάλλον δε θα φτάσουνε!
Συμφωνώ για το χρόνο. Βέβαια μόνο ο θεματοδότης ξέρει με ποιους έχει να κάνει, άρα δεν μπορούμε να εκφράσουμε γνώμη για το επίπεδο των θεμάτων. Κάποιες παρατηρήσεις για τα θέματα Σ.Λ. που, πιστεύω ότι, πρέπει να είναι διατυπωμένα με σαφήνεια.


Διαγώνισμα Α Λυκείου.jpg
Διαγώνισμα Α Λυκείου.jpg (121.94 KiB) Προβλήθηκε 2657 φορές


Άβαταρ μέλους
M.S.Vovos
Δημοσιεύσεις: 931
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2015 5:45 pm

Re: Διαγώνισμα στις δευτεροβάθμιες εξισώσεις

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από M.S.Vovos » Κυρ Φεβ 17, 2019 12:01 am

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις διορθώσεις και τις προτάσεις σας. Παρακάτω είναι το διαγώνισμα διορθωμένο και με κάποιες αλλαγές ελπίζω να το "χαλάρωσα" λίγο.

Φιλικά,
Μάριος
Συνημμένα
ExamClass.pdf
(137.16 KiB) Μεταφορτώθηκε 149 φορές


Είναι αυταπάτη ότι η νεότητα είναι ευτυχισμένη, μια αυταπάτη αυτών που την έχουν χάσει. W. Somerset Maugham
Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13277
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: Διαγώνισμα στις δευτεροβάθμιες εξισώσεις

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Κυρ Φεβ 17, 2019 12:38 pm

M.S.Vovos έγραψε:
Κυρ Φεβ 17, 2019 12:01 am
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις διορθώσεις και τις προτάσεις σας. Παρακάτω είναι το διαγώνισμα διορθωμένο και με κάποιες αλλαγές ελπίζω να το "χαλάρωσα" λίγο.

Φιλικά,
Μάριος
Όλα καλά! Το μόνο που έχω να σχολιάσω είναι ότι στο Γγ) 9 μονάδες για κάτι που βγαίνει με το μάτι (γνωρίζουμε ήδη τη μία ρίζα και το άθροισμά τους), είναι υπερβολικές


Άβαταρ μέλους
M.S.Vovos
Δημοσιεύσεις: 931
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2015 5:45 pm

Re: Διαγώνισμα στις δευτεροβάθμιες εξισώσεις

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από M.S.Vovos » Κυρ Φεβ 17, 2019 3:00 pm

george visvikis έγραψε:
Κυρ Φεβ 17, 2019 12:38 pm
M.S.Vovos έγραψε:
Κυρ Φεβ 17, 2019 12:01 am
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις διορθώσεις και τις προτάσεις σας. Παρακάτω είναι το διαγώνισμα διορθωμένο και με κάποιες αλλαγές ελπίζω να το "χαλάρωσα" λίγο.

Φιλικά,
Μάριος
Όλα καλά! Το μόνο που έχω να σχολιάσω είναι ότι στο Γγ) 9 μονάδες για κάτι που βγαίνει με το μάτι (γνωρίζουμε ήδη τη μία ρίζα και το άθροισμά τους), είναι υπερβολικές
Καλησπέρα κ. Γιώργο. Να του δώσω 6 μονάδες;


Είναι αυταπάτη ότι η νεότητα είναι ευτυχισμένη, μια αυταπάτη αυτών που την έχουν χάσει. W. Somerset Maugham
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15763
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Διαγώνισμα στις δευτεροβάθμιες εξισώσεις

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Κυρ Φεβ 17, 2019 3:14 pm

M.S.Vovos έγραψε:
Σάβ Φεβ 16, 2019 6:44 pm
... το διαγώνισμα που θα βάλω στους μαθητές μου στην Α' Λυκείου.
Μάριε, μήπως "το έκαψες" το διαγώνισμα που θα βάλεις; Ελπίζω οι μαθητές σου αυτό τον καιρό να μην παρακολουθούν το φόρουμ από κοντά.


Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5227
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: Διαγώνισμα στις δευτεροβάθμιες εξισώσεις

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Κυρ Φεβ 17, 2019 3:37 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Κυρ Φεβ 17, 2019 3:14 pm
M.S.Vovos έγραψε:
Σάβ Φεβ 16, 2019 6:44 pm
... το διαγώνισμα που θα βάλω στους μαθητές μου στην Α' Λυκείου.
Μάριε, μήπως "το έκαψες" το διαγώνισμα που θα βάλεις; Ελπίζω οι μαθητές σου αυτό τον καιρό να μην παρακολουθούν το φόρουμ από κοντά.
Χωρίς να θέλω να κάνω το συνήγορο. Μιχάλη, δε νομίζω. Η πλειοψηφία των μαθητών μόνο με forum μαθηματικών ή γενικά με forum σχετικά με τη παιδεία δεν ασχολείται. Οι περισσότεροι απλά αδιαφορούνε. Δε θέλουν να μάθουν. Το ξέρουμε εδώ και χρόνια πώς λειτουργούν τα πράγματα πλέον. Social Media και Άγιος ο Θεός.


Μάριε, όταν το βάλεις ανέβασε και τα στατιστικά να έχουμε μία εικόνα!!


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13277
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: Διαγώνισμα στις δευτεροβάθμιες εξισώσεις

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Κυρ Φεβ 17, 2019 4:02 pm

M.S.Vovos έγραψε:
Κυρ Φεβ 17, 2019 3:00 pm
george visvikis έγραψε:
Κυρ Φεβ 17, 2019 12:38 pm
M.S.Vovos έγραψε:
Κυρ Φεβ 17, 2019 12:01 am
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις διορθώσεις και τις προτάσεις σας. Παρακάτω είναι το διαγώνισμα διορθωμένο και με κάποιες αλλαγές ελπίζω να το "χαλάρωσα" λίγο.

Φιλικά,
Μάριος
Όλα καλά! Το μόνο που έχω να σχολιάσω είναι ότι στο Γγ) 9 μονάδες για κάτι που βγαίνει με το μάτι (γνωρίζουμε ήδη τη μία ρίζα και το άθροισμά τους), είναι υπερβολικές
Καλησπέρα κ. Γιώργο. Να του δώσω 6 μονάδες;
Ναι, νομίζω 6 είναι καλά.


Άβαταρ μέλους
M.S.Vovos
Δημοσιεύσεις: 931
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2015 5:45 pm

Re: Διαγώνισμα στις δευτεροβάθμιες εξισώσεις

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από M.S.Vovos » Κυρ Φεβ 17, 2019 5:44 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Κυρ Φεβ 17, 2019 3:14 pm
M.S.Vovos έγραψε:
Σάβ Φεβ 16, 2019 6:44 pm
... το διαγώνισμα που θα βάλω στους μαθητές μου στην Α' Λυκείου.
Μάριε, μήπως "το έκαψες" το διαγώνισμα που θα βάλεις; Ελπίζω οι μαθητές σου αυτό τον καιρό να μην παρακολουθούν το φόρουμ από κοντά.
Θα συμφωνήσω κύριε Μιχάλη με τον Τόλη. Δυστυχώς, δεν υπάρχει ενδιαφέρον πέρα από facebook και instagram (όχι σε όλους πάντα υπάρχουν οι λίγοι που επιβεβαιώνουν την πλειοψηφία). Αλλά θα πω και το άλλο. Ακόμα και να έβλεπαν τα θέματα δύο μέρες πριν, πολύ αμφιβάλλω αν τα αποτελέσματα θα ήταν διαφορετικά. Αυτό που εγώ τουλάχιστον παρατηρώ είναι ότι η τελευταία τριετία έχει κάνει τα παιδιά πιο νωθρά. Ας αφήσουμε στην άκρη το γεγονός της απαξίωσης της γεωμετρίας που κάνω αμάν για να τους πείσω να ασχοληθούν.

Τόλη θα τα ανεβάσω τα στατιστικά.


Είναι αυταπάτη ότι η νεότητα είναι ευτυχισμένη, μια αυταπάτη αυτών που την έχουν χάσει. W. Somerset Maugham
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15763
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Διαγώνισμα στις δευτεροβάθμιες εξισώσεις

#12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Κυρ Φεβ 17, 2019 6:50 pm

M.S.Vovos έγραψε:
Κυρ Φεβ 17, 2019 5:44 pm
Θα συμφωνήσω κύριε Μιχάλη με τον Τόλη. Δυστυχώς, δεν υπάρχει ενδιαφέρον πέρα από facebook και instagram (όχι σε όλους πάντα υπάρχουν οι λίγοι που επιβεβαιώνουν την πλειοψηφία). Αλλά θα πω και το άλλο. Ακόμα και να έβλεπαν τα θέματα δύο μέρες πριν, πολύ αμφιβάλλω αν τα αποτελέσματα θα ήταν διαφορετικά. Αυτό που εγώ τουλάχιστον παρατηρώ είναι ότι η τελευταία τριετία έχει κάνει τα παιδιά πιο νωθρά. Ας αφήσουμε στην άκρη το γεγονός της απαξίωσης της γεωμετρίας που κάνω αμάν για να τους πείσω να ασχοληθούν.
.
Μάριε και Τόλη, πολύ αληθινά και πολύ ανησυχητικά αυτά που επισημαίνετε. Τα ίδια βλέπω με τους φοιτητές που, πέρα από μερικούς καλούς,
δεν ξέρω που πάμε.

Από πρόσφατο διαγώνισμά μου σε δευτεροετείς φοιτητές Μαθηματικού (βέβαια κάποιοι ήσαν πάνω από 15 χρόνια φοιτητές), μερικά πράγματα που είδα σε αρκετά γραπτά:

α) Αν \displaystyle{a>0} τότε \displaystyle{\frac {1}{a} <0},

β) \displaystyle{\frac {1}{a} + \frac {1}{b} =\frac {1}{a+b}},

γ) \displaystyle{\frac {1}{a} \cdot \frac {1}{b} =\frac {1}{a+b}},

δ) Αν \displaystyle{a+b= \frac {2}{5}} τότε \displaystyle{\frac {1}{a} + \frac {1}{b} =\frac {5}{2}},

ε) το \displaystyle{(-1)^n}, όπου \displaystyle{n \in \mathbb N ^*}, δεν ορίζεται γιατί η βάση είναι αρνητική,

και πολλά ακόμα.


Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13277
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: Διαγώνισμα στις δευτεροβάθμιες εξισώσεις

#13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Κυρ Φεβ 17, 2019 7:43 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Κυρ Φεβ 17, 2019 6:50 pm
M.S.Vovos έγραψε:
Κυρ Φεβ 17, 2019 5:44 pm
Θα συμφωνήσω κύριε Μιχάλη με τον Τόλη. Δυστυχώς, δεν υπάρχει ενδιαφέρον πέρα από facebook και instagram (όχι σε όλους πάντα υπάρχουν οι λίγοι που επιβεβαιώνουν την πλειοψηφία). Αλλά θα πω και το άλλο. Ακόμα και να έβλεπαν τα θέματα δύο μέρες πριν, πολύ αμφιβάλλω αν τα αποτελέσματα θα ήταν διαφορετικά. Αυτό που εγώ τουλάχιστον παρατηρώ είναι ότι η τελευταία τριετία έχει κάνει τα παιδιά πιο νωθρά. Ας αφήσουμε στην άκρη το γεγονός της απαξίωσης της γεωμετρίας που κάνω αμάν για να τους πείσω να ασχοληθούν.
.
Μάριε και Τόλη, πολύ αληθινά και πολύ ανησυχητικά αυτά που επισημαίνετε. Τα ίδια βλέπω με τους φοιτητές που, πέρα από μερικούς καλούς,
δεν ξέρω που πάμε.

Από πρόσφατο διαγώνισμά μου σε δευτεροετείς φοιτητές Μαθηματικού (βέβαια κάποιοι ήσαν πάνω από 15 χρόνια φοιτητές), μερικά πράγματα που είδα σε αρκετά γραπτά:

α) Αν \displaystyle{a>0} τότε \displaystyle{\frac {1}{a} <0},

β) \displaystyle{\frac {1}{a} + \frac {1}{b} =\frac {1}{a+b}},

γ) \displaystyle{\frac {1}{a} \cdot \frac {1}{b} =\frac {1}{a+b}},

δ) Αν \displaystyle{a+b= \frac {2}{5}} τότε \displaystyle{\frac {1}{a} + \frac {1}{b} =\frac {5}{2}},

ε) το \displaystyle{(-1)^n}, όπου \displaystyle{n \in \mathbb N ^*}, δεν ορίζεται γιατί η βάση είναι αρνητική,

και πολλά ακόμα.
Αυτά που γράφεις Μιχάλη, είναι πολύ πιο ανησυχητικά, από αυτά που επισήμαναν ο Μάριος και ο Τόλης, γιατί άλλο να είναι κανείς μαθητής Λυκείου (που δεν ξέρεις και ποια κατεύθυνση θα ακολουθήσει) και άλλο φοιτητής Μαθηματικού!


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15763
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Διαγώνισμα στις δευτεροβάθμιες εξισώσεις

#14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Κυρ Φεβ 17, 2019 8:22 pm

george visvikis έγραψε:
Κυρ Φεβ 17, 2019 7:43 pm
... και άλλο φοιτητής Μαθηματικού!
Γιώργο, ορθότατο το σχόλιό σου.

Τον μαθητή Λυκείου, σε ένα βαθμό, τον συγχωρώ αφού μπορεί να μην του αρέσουν καθόλου τα Μαθηματικά.

Αλλά για δευτεροετή φοιτητή του Μαθηματικού, με αυτή την επίδοση, είναι ένα δράμα που το βιώνω κάθε μέρα. Και να φανταστείς, μερικοί κάνουν
ιδιαίτερα σε μαθητές Γυμνασίου. Καταστροφή.


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΑΛΓΕΒΡΑ Α'”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες