Μια άσκηση από το μέλος μας Zfn nom nom.s

Ασκήσεις μαθηματικών προπτυχιακού επιπέδου στις οποίες πρέπει, επιπλέον, να υπάρχει καταληκτική ημερομηνία. Μέχρι αυτήν την ημερομηνία οι απαντήσεις δίνονται ΜΟΝΟ από φοιτητές. Μετά το πέρας αυτής, μπορούν να απαντήσουν όλα τα μέλη.

Συντονιστής: Demetres

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Ασκήσεις μαθηματικών προπτυχιακού επιπέδου στις οποίες πρέπει, επιπλέον, να υπάρχει καταληκτική ημερομηνία. Μέχρι αυτήν την ημερομηνία οι απαντήσεις δίνονται ΜΟΝΟ από φοιτητές. Μετά το πέρας αυτής, μπορούν να απαντήσουν όλα τα μέλη.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4771
Εγγραφή: Τρί Αύγ 31, 2010 10:37 pm
Τοποθεσία: Ιστιαία Ευβοίας

Μια άσκηση από το μέλος μας Zfn nom nom.s

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ » Τρί Νοέμ 21, 2023 10:11 pm

The x_{n} is defined recursively for some x_{0},x_{1}of the type\displaystyle{\displaystyle{x_{n}=\frac{(n-1)c}{1+(n-1)c}x_{n-1}+\frac{1}{1+(n-1)c} x_{n-2}}}, where c>0. Find it \displaystyle{\lim_{n\to+\infty}x_{n}}.



(ΣΗΜ: Έγινε μεταφορά από τον φάκελο της Α Γυμνασίου, στον οποίο το μέλος μας Zfn nom nom.s είχε ανεβάσει το
εν λόγω θέμα, μάλλον από παραδρομή)



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15778
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Μια άσκηση από το μέλος μας Zfn nom nom.s

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τρί Νοέμ 21, 2023 10:40 pm

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ έγραψε:
Τρί Νοέμ 21, 2023 10:11 pm
The x_{n} is defined recursively for some x_{0},x_{1}of the type\displaystyle{\displaystyle{x_{n}=\frac{(n-1)c}{1+(n-1)c}x_{n-1}+\frac{1}{1+(n-1)c} x_{n-2}}}, where c>0. Find it \displaystyle{\lim_{n\to+\infty}x_{n}}.



(ΣΗΜ: Έγινε μεταφορά από τον φάκελο της Α Γυμνασίου, στον οποίο το μέλος μας Zfn nom nom.s είχε ανεβάσει το
εν λόγω θέμα, μάλλον από παραδρομή)
Δημήτρη, αμφιβάλλω ότι είναι εκ παραδρομής. Την υποψία μου την διατύπωσα εκεί. Μακάρι να κάνω λάθος αλλά πολύ φοβάμαι πως όχι...

Ξέρω λύση στο πρόβλημα, αλλά θα περιμένω.


Zfn nom nom.s
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2023 7:03 pm

Re: Μια άσκηση από το μέλος μας Zfn nom nom.s

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zfn nom nom.s » Τετ Νοέμ 22, 2023 6:28 am

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Τρί Νοέμ 21, 2023 10:40 pm
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ έγραψε:
Τρί Νοέμ 21, 2023 10:11 pm
The x_{n} is defined recursively for some x_{0},x_{1}of the type\displaystyle{\displaystyle{x_{n}=\frac{(n-1)c}{1+(n-1)c}x_{n-1}+\frac{1}{1+(n-1)c} x_{n-2}}}, where c>0. Find it \displaystyle{\lim_{n\to+\infty}x_{n}}.



(ΣΗΜ: Έγινε μεταφορά από τον φάκελο της Α Γυμνασίου, στον οποίο το μέλος μας Zfn nom nom.s είχε ανεβάσει το
εν λόγω θέμα, μάλλον από παραδρομή)
Δημήτρη, αμφιβάλλω ότι είναι εκ παραδρομής. Την υποψία μου την διατύπωσα εκεί. Μακάρι να κάνω λάθος αλλά πολύ φοβάμαι πως όχι...

Ξέρω λύση στο πρόβλημα, αλλά θα περιμένω.

Πραγματικά λυπάμαι για την ανάρμοστη συμπεριφορά μου, μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι δεν θα το κάνω ξανά


Απάντηση

Επιστροφή σε “Ασκήσεις ΜΟΝΟ για φοιτητές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες