Αποριες

Συντονιστής: exdx

Nikos002
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2018 5:21 pm

Αποριες

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nikos002 » Κυρ Μάιος 06, 2018 6:58 pm

Καλησπέρα σας,
θα ήθελα αν γίνετε και έχετε τον χρόνο να μου λύσετε κάποιες απορίες που έχω.

1)Όταν κάποιος τριγωνομετρικός αριθμός έχει κάποιο συντελεστή, δηλαδή 2sinx, μπορώ να κάνω μετασχηματισμούς δηλαδή 2sinx= 2cos(\frac{\pi }{ 2}-x) ;

2)Όταν κάποια άσκηση αναφέρει ότι η γωνία a\in (-\frac{ \pi }{2 },\frac{\pi }{2}), σε ποιο τεταρτημόριο αναφέρεται; και σε άλλες περιπτώσεις που μου δίνονται αντίθετες γωνεις με τις "κανονικές" μπερδεύομαι.

3) Μια ρίζα π.χ. \sqrt{2} , ανεξάρτητα ποιας τάξης είναι, είναι πάντοτε θετική; διότι είχα ένα θέμα με μια άσκηση ακροτάτων και κάπου σκάλωσε η ανισότητα και άρχισα να αμφιβάλλω.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
τελευταία επεξεργασία από grigkost σε Κυρ Μάιος 06, 2018 7:21 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: τονισμός λέξεων-συντακτικό



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5226
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: Αποριες

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Κυρ Μάιος 06, 2018 9:13 pm

Nikos002 έγραψε:
Κυρ Μάιος 06, 2018 6:58 pm
Καλησπέρα σας,
θα ήθελα αν γίνετε και έχετε τον χρόνο να μου λύσετε κάποιες απορίες που έχω.

1)Όταν κάποιος τριγωνομετρικός αριθμός έχει κάποιο συντελεστή, δηλαδή 2sinx, μπορώ να κάνω μετασχηματισμούς δηλαδή 2sinx= 2cos(\frac{\pi }{ 2}-x) ;

2)Όταν κάποια άσκηση αναφέρει ότι η γωνία a\in (-\frac{ \pi }{2 },\frac{\pi }{2}), σε ποιο τεταρτημόριο αναφέρεται; και σε άλλες περιπτώσεις που μου δίνονται αντίθετες γωνεις με τις "κανονικές" μπερδεύομαι.

3) Μια ρίζα π.χ. \sqrt{2} , ανεξάρτητα ποιας τάξης είναι, είναι πάντοτε θετική; διότι είχα ένα θέμα με μια άσκηση ακροτάτων και κάπου σκάλωσε η ανισότητα και άρχισα να αμφιβάλλω.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
(1) Ναι.

(2) Τα τεταρτημόρια είναι το 4ο και το 1ο.

(3) Επειδή η ρίζα στο λύκειο ορίζεται μόνο όταν το υπόρριζο είναι μη αρνητικό, άρα η ρίζα είναι πάντα θετική ή μηδέν.

Ελπίζω να σε κάλυψα.


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Nikos002
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2018 5:21 pm

Re: Αποριες

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nikos002 » Δευ Μάιος 07, 2018 12:50 am

Μπορείτε να εξηγήσετε το 2?


Άβαταρ μέλους
Ratio
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: Παρ Σεπ 09, 2016 8:59 am

Re: Αποριες

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ratio » Δευ Μάιος 07, 2018 8:38 am

Nikos002 έγραψε:
Δευ Μάιος 07, 2018 12:50 am
Μπορείτε να εξηγήσετε το 2?
Για να το καταλάβεις καλύτερα, σχημάτισε την γραφική παράσταση και παρατήρησε τη συμπεριφορά της συνάρτησης στο διάστημα [\frac{-\pi}{2},\frac{\pi}{2}]
Επειδή είναι περιοδική η συμπεριφορά της στο [\frac{-\pi}{2},0]
είναι ή ίδια με τη συμπεριφορά της στο [\frac{3\pi}{2},2\pi]
sinx.jpg
sinx.jpg (33.53 KiB) Προβλήθηκε 1067 φορές


Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13277
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: Αποριες

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Δευ Μάιος 07, 2018 9:07 am

Nikos002 έγραψε:
Δευ Μάιος 07, 2018 12:50 am
Μπορείτε να εξηγήσετε το 2?
Απορίες.png
Απορίες.png (8.07 KiB) Προβλήθηκε 1063 φορές


Nikos002
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2018 5:21 pm

Re: Αποριες

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nikos002 » Δευ Μάιος 07, 2018 8:18 pm

Ωστόσο όταν μας λέει για (-π,π). Το π και το -π οταν μετράμε αντίθετα βρίσκεται στην ίδια θέση αν δεν κάνω λάθος εκεί πέρα ποια τετρημορια εννοείται.Συγγνωμη αν γινομε κουραστικός απλος πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο. Ο καθηγητής μας αναφέρθηκε ελάχιστα αλλά είπε δεν θα τα συναντήσετε ποτέ...


Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13277
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: Αποριες

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Δευ Μάιος 07, 2018 8:43 pm

Nikos002 έγραψε:
Δευ Μάιος 07, 2018 8:18 pm
Ωστόσο όταν μας λέει για (-π,π). Το π και το -π οταν μετράμε αντίθετα βρίσκεται στην ίδια θέση αν δεν κάνω λάθος εκεί πέρα ποια τετρημορια εννοείται.Συγγνωμη αν γινομε κουραστικός απλος πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο. Ο καθηγητής μας αναφέρθηκε ελάχιστα αλλά είπε δεν θα τα συναντήσετε ποτέ...
Τότε μιλάμε για όλο τον κύκλο.


nikkru
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 26, 2009 6:42 pm

Re: Αποριες

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikkru » Δευ Μάιος 07, 2018 11:13 pm

Nikos002 έγραψε:
Κυρ Μάιος 06, 2018 6:58 pm
Καλησπέρα σας,
θα ήθελα αν γίνετε και έχετε τον χρόνο να μου λύσετε κάποιες απορίες που έχω.
2)Όταν κάποια άσκηση αναφέρει ότι η γωνία a\in (-\frac{ \pi }{2 },\frac{\pi }{2}), σε ποιο τεταρτημόριο αναφέρεται; και σε άλλες περιπτώσεις που μου δίνονται αντίθετες γωνεις με τις "κανονικές" μπερδεύομαι.

Τοποθέτησε τα άκρα του διαστήματος πάνω στον τριγωνομετρικό κύκλο.

Μετά ξεκίνησε να χρωματίζεις τον κύκλο ξεκινώντας από το αριστερό άκρο του διαστήματος, ακολουθώντας την θετική φορά περιστροφής

(ανάποδα από τους δείχτες του ρολογιού, όπως το βέλος στο σχήμα) μέχρι να φτάσεις στο δεξιό άκρο.

Στο 1ο σχήμα το διάστημα (-\frac{ \pi }{2 },\frac{\pi }{2}) αντιστοιχεί στο μπλέ τόξο, δηλαδή η γωνία a\in (-\frac{ \pi }{2 },\frac{\pi }{2}) είναι στοIV και I τεταρτημόριο.
Τριγωνομετρικός κύκλος_1.png
Τριγωνομετρικός κύκλος_1.png (6.12 KiB) Προβλήθηκε 947 φορές


Στο 2ο σχήμα το διάστημα [- \pi , \pi] αντιστοιχεί πάλι στο μπλε τόξο (τα σημεία -\pi και \pi απεικονίζονται στο ίδιο σημείο),

δηλαδή η γωνία a\in [- \pi , \pi] αντιστοιχεί σε όλο τον κύκλο.
Τριγωνομετρικός κύκλος_2.png
Τριγωνομετρικός κύκλος_2.png (7.04 KiB) Προβλήθηκε 947 φορές


Nikos002
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2018 5:21 pm

Re: Αποριες

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nikos002 » Πέμ Μάιος 10, 2018 8:40 pm

nikkru έγραψε:
Δευ Μάιος 07, 2018 11:13 pm
Nikos002 έγραψε:
Κυρ Μάιος 06, 2018 6:58 pm
Καλησπέρα σας,
θα ήθελα αν γίνετε και έχετε τον χρόνο να μου λύσετε κάποιες απορίες που έχω.
2)Όταν κάποια άσκηση αναφέρει ότι η γωνία a\in (-\frac{ \pi }{2 },\frac{\pi }{2}), σε ποιο τεταρτημόριο αναφέρεται; και σε άλλες περιπτώσεις που μου δίνονται αντίθετες γωνεις με τις "κανονικές" μπερδεύομαι.

Τοποθέτησε τα άκρα του διαστήματος πάνω στον τριγωνομετρικό κύκλο.

Μετά ξεκίνησε να χρωματίζεις τον κύκλο ξεκινώντας από το αριστερό άκρο του διαστήματος, ακολουθώντας την θετική φορά περιστροφής

(ανάποδα από τους δείχτες του ρολογιού, όπως το βέλος στο σχήμα) μέχρι να φτάσεις στο δεξιό άκρο.

Στο 1ο σχήμα το διάστημα (-\frac{ \pi }{2 },\frac{\pi }{2}) αντιστοιχεί στο μπλέ τόξο, δηλαδή η γωνία a\in (-\frac{ \pi }{2 },\frac{\pi }{2}) είναι στοIV και I τεταρτημόριο.

Τριγωνομετρικός κύκλος_1.png

Στο 2ο σχήμα το διάστημα [- \pi , \pi] αντιστοιχεί πάλι στο μπλε τόξο (τα σημεία -\pi και \pi απεικονίζονται στο ίδιο σημείο),

δηλαδή η γωνία a\in [- \pi , \pi] αντιστοιχεί σε όλο τον κύκλο.

Τριγωνομετρικός κύκλος_2.png
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ !! Το κατανόησα ακόμα καλύτερα


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΑΛΓΕΒΡΑ Β'”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες